• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Inteligentne" dokumenty z Trójmiasta

PAP, mak
11 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
PIT, który sam się wypełni? Czemu nie. Dzięki pomysłowi doktorantki z PG być może niedługo nie będziemy musieli go wypełniać PIT, który sam się wypełni? Czemu nie. Dzięki pomysłowi doktorantki z PG być może niedługo nie będziemy musieli go wypełniać

PIT, który sam się wypełni i wyliczy nam podatek do zapłacenia? Mail, który "wie" do kogo się wysłać? Być może pomysł doktorantki z Trójmiasta wkrótce może zrewolucjonizować rynek elektronicznych wynalazków .



Magdalena Godlewska z Politechniki Gdańskiej jest młodą doktorantką, laureatką III edycji programu stypendialnego Innodoktorant, która pracuje nad inteligentnymi dokumentami elektronicznymi, które "same" wiedzą jak się wypełnić, sprawdzają poprawność danych i wiedzą do kogo mają się wysłać.

- Tematem rozwoju dokumentów elektronicznych zainteresowałam się już na studiach magisterskich. Sama na co dzień tworzę i rozsyłam wiele dokumentów. To sprawiło, że zaczęłam się zastanawiać, czy dokumentów nie można w jakiś sposób ulepszyć, najlepiej w taki sposób, aby same wspierały swoje wypełnianie i rozpowszechnianie - mówi dla PAP Magdalena Godlewska.

Czy wierzysz w takie wynalazki jak "inteligentne" dokumenty?

Na czym polega jej pomysł? W skrócie na tym by dokument, który stworzymy sam poprawił błędy np. językowe, zapisał w odpowiednim formacie i wysłał w odpowiednie miejsce. Taki program mógłby usprawnić obieg dokumentów elektronicznych nie tylko w korporacjach, ale np. takich instytucjach jak ZUS, służba zdrowia czy Izba Skarbowa.

- Obecnie, dokumenty w procesie wiedzy są zazwyczaj obiektami statycznymi, czyli: są tworzone, są edytowane, są rozsyłane. Moim pomysłem jest stworzenie nowej otwartej architektury rozproszonych dokumentów elektronicznych. Zmieni ona rolę dokumentu w procesie na dynamiczną - tak by wspomagał jego realizację - tłumaczy.

Jak miały by działać "inteligentne" dokumenty? - W praktyce dokument jest tworzony jako statyczny szablon, posiadający definicję swoich komponentów i ich ścieżek migracji w procesie. Komponenty dokumentu są następnie zamieniane na mobilne agenty, które realizują proces zgodnie z ustaloną polityką migracji. Wędrują między pracownikami wiedzy, pracownicy wykonują na nich pewne operacje na swoich komputerach i po zakończeniu ich pracy dokument w postaci agenta sam przenosi się na komputer kolejnego pracownika. Po wypełnieniu swojej misji, agenty są przekształcane na końcowy dokument statyczny - mówi badaczka.

Pomysł innodoktorantki, choć pracochłonny i trudny w realizacji wart jest trudu. Jak sama podkreśla "inteligentne" dokumenty nie tylko usprawniłyby obieg informacji, ale też stanowiły by dodatkową ochronę przed utratą danych, które nierzadko "wyciekają" z firm w związku z ich przewlekłym obiegiem.

Według Magdaleny Godlewskiej nowy system powoli na obniżenie kosztów związanych z rozsyłaniem korespondencji w formie papierowej i zmniejszeniem ilości pośredników w obiegu dokumentów o co najmniej 20 proc.

Doktorantka w swojej pracy doktorskiej opracowała prototyp systemu. Za innowacyjne badania otrzymała wyróżnienie i stypendium przyznawane przez Samorząd Województwa Pomorskiego tym doktorantom, których prace mogą zostać wdrożone i mogą się przyczynić do rozwoju gospodarczego województw.
PAP, mak

Miejsca

Opinie (18) 1 zablokowana

  • potrzebny jest inteligentny dokument aby zarejestrować sie do lekarza

    ...........

    • 0 0

  • świetny pomysł , popieram, a co do tego iz poczta nie bedzie funkcjonować to nie rozumiem czym tu sie przejmować ?? jezeli cos działa zle i bardzo wolno to jeaki sens jest w tym trwać ?? najlepiej zastanowic sie jak to usprawnić .... a intaligentne dokumenty mogły by choć czesciowo poprawic szybkosć działania poczty .

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane