• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy i gdzie sprawdzić wyniki matury 2023?

Wioleta Stolarska
5 lipca 2023, godz. 08:00 
Opinie (12)
Jak i gdzie sprawdzić wyniki matury 2023? Jak i gdzie sprawdzić wyniki matury 2023?

Wyniki matury 2023 absolwenci szkół średnich poznają już w piątek, 7 lipca 2023 r. Pojawią się one rano na internetowych kontach uczniów w platformie ZIU - portalu przygotowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Tego samego dnia szkoły wydadzą zdającym świadectwa, aneksy i informacje o wynikach. Jak sprawdzić wyniki egzaminów maturalnych 2023?




Jaki rodzaj studiów wybierzesz po maturze?



Wyniki matury 2023 - kiedy i gdzie?



Wyniki egzaminów maturalnych 2023 dla zdających zarówno w terminie głównym i dodatkowym ogłoszone zostaną w piątek, 7 lipca 2023 r., między godz. 8:00 a 10:00 rano w systemie ZIU.

Wyniki matur można sprawdzić online. Jak zrobić to krok po kroku?
  1. Wchodzimy do systemu ZIU;
  2. W polach "login" i "hasło" wpisujemy dane przekazane nam przez dyrektora szkoły lub przedstawiciela placówki.
  3. Jeśli zapomnieliśmy hasła, możemy skorzystać z opcji "nie pamiętam hasła". Wówczas na podany adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
  4. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny.
  5. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu.

Każdy uczeń będzie miał prawo do wglądu swoich prac, ale wymaga to wcześniejszego zgłoszenia takiej potrzeby do OKE.

Również 7 lipca w szkołach zostaną wydane świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach.

Najlepsze uczelnie w rankingu Perspektywy 2023 Najlepsze uczelnie w rankingu Perspektywy 2023

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę?



Aby zdać maturę 2023, absolwent szkoły średniej musi otrzymać co najmniej 30 proc. punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz ustnej.

W formule nowej matury 2023 zrezygnowano z 30 proc. progu zdawalności wybranego przedmiotu dodatkowego - dotyczy to absolwentów szkół ponadpodstawowych (egzamin maturalny w formule 2023).


Kiedy poprawka matury 2023?



Absolwenci, którzy nie zdali jednego z obowiązkowych przedmiotów (pisemnych lub ustnych), mogą przystąpić do matury poprawkowej. Kiedy odbędą się poprawkowe egzaminy maturalne?
  • 21 sierpnia - w przypadku matury ustnej;
  • 22 sierpnia o godz. 9:00 - w przypadku matury pisemnej (niezależnie od przedmiotu).

Osoby poprawiające maturę w sierpniu wyniki poznają 8 września 2023 r.


Wyniki matury 2023. Jak wypadną absolwenci?



Jak w tym roku wypadną absolwenci szkół średnich? W 2022 r. pozytywny wynik na Pomorzu uzyskało 76,4 proc. absolwentów szkół ponadpodstawowych - zaliczyli wszystkie egzaminy. Niestety 6,7 proc. uczniów nie zdało matury - to oznacza, że czekała ich poprawka w przyszłym roku. Pozostałe 16,9 proc. uczniów, którzy nie zaliczyli egzaminu z jednego przedmiotu, mogło przystąpić do egzaminu poprawkowego. Z kolei w 2021 r. na Pomorzu zdało 71,5 proc. maturzystów, a w 2020 r. - 71,6 proc.

Trwa rekrutacja na studia na rok akademicki 2023/24. Jakie są terminy dla kandydatów? Trwa rekrutacja na studia na rok akademicki 2023/24. Jakie są terminy dla kandydatów?

Trwa rekrutacja na studia na rok akademicki 2023/2024



Po zapoznaniu się z wynikami matur absolwenci szkół średnich, którzy aplikują na studia, mogą uzupełnić dokumenty o zaświadczenie o wynikach na wybranych uczelniach. Najlepiej jest zrobić to jak najszybciej, ponieważ w przypadku niektórych uczelni termin na zamieszczenie wyników kończy się krótko po 7 lipca.

Opinie (12)

  • Matura i studia

    zdają maturę a potem na I roku studiów uczą się od nowa podstaw np. definicji funkcji, algebry Boole'a. Piszę na podstawie tego co opowiadają mi wykładowcy studiów uczący studentów, którzy wybrali kierunek informatyka. Przeważnie są to studenci, którzy nie utrzymali się w ETI na P.G.

    • 7 0

  • Ludzieeee! Nie idźcie na studia. Tam się trzeba uczyć ;/

    • 6 1

  • Zadania z matematyki na poziomie podstawowym.

    Wybierz odpowiedz P albo F ( prawda albo fałsz). Testy gdzie można wybrać jedna z czterech możliwości to już zadania trudniejsze. Przypominam, ze z takiego egzaminu trzeba uzyskać 30% punktów możliwych do zdobycia aby zdać.

    • 2 1

  • Ciekawe jaki będzie ten rocznik nowych studentów... (7)

    Matura w obecnej formule to do niczego niepotrzebny ustandaryzowany test z zadaniami otwartymi i zamkniętymi, dający rzekomo równe szanse każdemu, żeby dostał się na studia.

    Jak maturzystę (a raczej rodziców maturzysty) stać na korepetycje, to korepetytor (dobry) nauczy rozwiązywać test schematem, zwróci uwagę na powtarzający się model maturalny oraz nauczy eliminować odpowiedzi fałszywe.

    Następnie tacy maturzyści z wynikami po 90% z przedmiotów dostają się na studia I rok jeszcze udaje się im przechodzić (choć nie wszystkim), a na II roku i dalszych zaczyna się od nich wymagać myślenia, wnioskowania, rozwiązywania problemów, poszukiwania odpowiedzi i wtedy zaczyna się odsiew prawdziwy, bo do testów na poziomie akademickim, gdzie odpowiedzi to rozwiązania problemowe zawarte w pytaniach, co do których trzeba się poważnie zastanowić i umieć, żeby zdać.

    U mnie zdawalność przez studentów testów akademickich na zakończenie semestru to po II terminach około 60%, reszta o ile ma mozliwość i zdaje pozostałe zaliczenia i egzaminy potrafi warunkowo powtarzać przedmiot nawet kilkukrotnie.

    Kiedyś po pierwszych latach nauczania myślałem, że to we mnie coś nie tak, że test za trudny stworzyłem, po kilku latach widzę jednak co innego, to nie moje testy i egzaminy są trudne, tylko młodzież jest przyzwyczajona do pracy ze smartfonem, gdzie wyszukują odpowiedzi.

    Stwierdziłem, że przeprowadzę test z trudniejszymi zagadnieniami problemowymi, ale z dostępem przez studentów do internetu - jaka zdawalność 30%.

    Jaki z tego wniosek?

    Nauczmy wpierw przyszłe pokolenia myśleć i wnioskować, a nie zdawać testy - AI ludzi bez umiejętności wnioskowania zastąpi w pracy w trymiga!

    • 22 3

    • Takie tam spostrzeżenie

      No cóż Nie tylko trefni studenci trafiają na wyższe uczelnie. Wśród wykładowców również niełatwo znaleźć prawdziwych mentorów z autorytetem.

      • 6 0

    • Jako absolwent PG odniosę się do powyższych stwierdzeń (2)

      Od politechniki gdańskiej oczekiwałem praktycznie jednej rzeczy - otrzymania dyplomu pozwalającego na wbicie się na dobrze płatny rynek pracy (co udało się zakończyć z sukcesem). Wbrew temu, co sobie ubzdurało wielu spotkanych wykładowców tytuł inżyniera pozostaje tytułem zawodowym.

      "Kiedyś po pierwszych latach nauczania myślałem, że to we mnie coś nie tak, że test za trudny stworzyłem, (...) to nie moje testy i egzaminy są trudne, tylko młodzież jest przyzwyczajona do pracy ze smartfonem, gdzie wyszukują odpowiedzi."

      Może pora się dostosować do czasów i zmienić niezmienny od 20 lat skrypt? Wysilić się i zamiast dawać na kolokwia i egzaminy pamięciówki ułożyć do rozwiązania problem przy którym da się wykorzystać smartfona? Czy szanowny pan wykładowca myśli, że w pracy korzystam z wiedzy ze studiów i to jeszcze z pamięci? Najczęściej właśnie zaczynem od przeglądnięcia istniejących rozwiązań, by nie tracić czasu na wymyślanie koła od nowa, a znaleźć albo gotowe rozwiązanie, albo modyfikację, albo inspirację do stworzenia czegoś nowego. Projektowanie od całkowitego zera to zwykle ostatnie czego chcemy z uwagi na najwyższy koszt. Czyli panie wykładowco optymalizacja.

      "Stwierdziłem, że przeprowadzę test z trudniejszymi zagadnieniami problemowymi, ale z dostępem przez studentów do internetu - jaka zdawalność 30%."

      Miło, że przeprowadził pan eksperyment z dostępem do internetu, ale czy postawiony młodym studentom problem był życiowy czy wziął pan z kapelusza przypadek skrajny w myśl "możecie korzystać, ale i tak nic wam to nie da"?

      Ogólnie cieszę się, że etap Politechniki Gdańskiej mam już za sobą. Ten etap życia nauczył mnie ważnej rzeczy - umiejętności filtrowania informacji. Widząc, że coś suchoteorytyczngeo mi się w życiu nie przyda albo uczyłem się na ZZZ, byle zdać na tróję, albo nagminnie ściągałem. Za to z laborki zawsze na piątki :) Czy te godziny wykładów miały przełożenie na pracę zawodową? Absolutnie nie.

      • 5 2

      • (1)

        I potem taki cwaniaczek jak ty jest zatrudniany w firmie dajmy na to: budującej batyskaf do oglądania Titanica. Jak to się skończyło wszyscy wiemy. Absolwent uczelni technicznej, inżynier a robotę robi na odp..... Jak w tym kraju ma być porządnie?

        • 3 4

        • Przesadzasz

          PG to na wielu polach archaiczni skostniali wykładowcy. Sam zamiast chodzić na wykłady robiłem staż, a później pół etatu w jednej z trójmiejskich firm automotive. Wyciągnąłem z tego więcej niż ze studiów, zwłaszcza że był dostęp do najnowszych rozwiązań. Pojawiałem się tylko na ćwiczeniach i laboratoriach. Studia obronione na 5, etap życia zamknięty, teraz tylko do przodu :)

          • 2 0

    • Myślący obywatele to tylko problem dla rządzących. Młodzi sami muszą o siebie zadbać.

      • 2 0

    • Bez wiedzy samo myślenie może nie wystarczyć (chociaż lepsze to od odwrotnej sytuacji). System jest daleki od ideału, ale uczniowie też nie lepsi.

      • 2 0

    • Doskonale

      Ja w ogóle nasluchałam się od wykładowców, że zostaliśmy bardzo skrzywdzeni przez system (a to było 14 lat temu gdy zaczęłam studia). W ogóle niektórzy jechali równo po swoich kolegach po fachu ze szkół niższego stopnia).

      Może to coś w młodzieży jest nie tak a może to, że nauczyciel teraz tylko rzuci regułkę, parę przykładów a co gorsze do domu. I leci z materiałem. Kiedy uczeń ma to przyswoić ?
      Takie to młodzież ma teraz chowanie
      A szkoła to nie studia. jak dobrze nie osadzisz w terenie to ta budowla runie.

      • 1 0

  • Douczcie się!

    Nie trzeba mieć loginu i hasła ze szkoły, można też poprzez profil zaufany, e-dowód lub mojeID. No ale to trzeba chociaż kliknąć w link, który się podaje.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to:

 

Najczęściej czytane