• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Które szkoły znikną z mapy Gdańska?

Marzena Klimowicz-Sikorska
1 czerwca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Nauczyciele ze szkół przeznaczonych do likwidacji nie chcą pogodzić się z pomysłami władz Gdańska.



Sześć szkół zniknie z mapy Gdańska, a dwie zostaną przeniesione - to pomysł władz miasta na obniżenie kosztów związanych z edukacją w mieście. Nauczyciele i rodzice już rozpoczynają walkę o ocalenie swoich szkół.



Wśród szkół przeznaczonych do likwidacji jest także SP 29 przy ul. Miałki Szlak w Gdańsku. Wśród szkół przeznaczonych do likwidacji jest także SP 29 przy ul. Miałki Szlak w Gdańsku.
Rodzice i nauczyciele obecni na spotkaniu zapowiedzieli walkę o zachowanie swojej szkoły. Rodzice i nauczyciele obecni na spotkaniu zapowiedzieli walkę o zachowanie swojej szkoły.
Władze Gdańska przygotowały "Propozycje zmian w sieci gdańskich placówek oświatowych na lata 2011/2014". Dokument opisuje obecny stan gdańskiej oświaty, czytaj: coraz mniej dzieci, coraz droższe koszty edukacji, oraz daje remedium na te bolączki, czytaj: propozycję likwidacji kilku szkół.

Jedną z placówek, która miałaby ulec likwidacji, jest Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Srebrniki. - Już raz siedem lat temu próbowano zamknąć naszą szkołę. Wówczas jej nie oddaliśmy, teraz też będziemy walczyć o jej utrzymanie - mówi pedagog Halina Człapińska. - Od dwóch lat zakazano nam przyjmować uczniów spoza naszego rejonu. To sugerowało, że nasza placówka jest poddawana wygaszeniu. Nie dostaliśmy jednak żadnej takiej informacji wprost. Mam ogromny żal do władz miasta, że tak arogancko do nas podchodzą. Nasi uczniowie odnoszą sukcesy, większość z nich to dzieci naszych absolwentów. Przenosiny do szkoły, która już liczy ponad 300 uczniów, oznacza pogorszenie warunków kształcenia.

Pięć innych szkół ma podzielić jej los, dodatkowe dwie - zmienić mają adres. Uczniów z likwidowanych placówek wchłoną inne pobliskie szkoły, nie wiadomo natomiast czy nauczyciele znajdą w nich zatrudnienie.

Co sądzisz o planie likwidacji lub przeniesienia szkół?

- Miasto nam pracy nie zapewni. Niewykluczone, że rozproszymy się po Gdańsku, może nawet trzeba będzie zmienić zawód - mówi Barbara Miloch, społeczny rzecznik Szkoły Podstawowej nr 29 przy ul. Miałki Szlak.

W tej szkole uczy się niewiele ponad 70 uczniów i to paradoksalnie może ją ocalić. - Prawo pozwala nam właśnie takie małe szkoły przekazać do prowadzenia osobie fizycznej bądź prawnej. Dzięki temu szkoła ma szansę przetrwać - mówi Ewa Kamińska, zastępca prezydenta Gdańska, która we wtorek spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów SP nr 29.- Szkoła ma jeszcze rok na działania, to sporo czasu.

Inne szkoły nie mają takiej szansy. Co stanie się po ich likwidacji? Miasto przygotowuje projekt "Szkoła za szkołę", w myśl którego pustostan po likwidowanej placówce przejmie deweloper, który wybuduje szkołę w południowej części Gdańska, najbardziej spragnionej takich obiektów. W grę wchodzą jednak tylko dwie szkoły - Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych i Szkoły Elektryczne i Elektroniczne. W zamian za nie miałaby powstać szkoła przy ul. Borkowskiej i Nowej Stężyckiej na Szadółkach.

Na razie jednak rodzice likwidowanych placówek przygotowują się do batalii o utrzymanie szkół, a władze miasta przekonują rodziców i pedagogów o słuszności swoich decyzji.

Spotkania dyrekcji Wydziału Edukacji z rodzicami i nauczycielami:

2 czerwca - Gimnazjum nr 4, godz. 15.20 (z Radą Pedagogiczną, bo z rodzicami już były dwa)
6 czerwca - Szkoły Elektryczne i Elektroniczne, godz. 17.00
7 czerwca - Gimnazjum nr 23, godz. 17.00
14 czerwca - SP 27 godz. 17.00. O 15.00
16 czerwca - ZSBA, godz. 18.00
22 czerwca Zespół Szkół Energetycznych, godz. 11.00.

Szkoły, które zostaną zlikwidowane bądź przeniesione:

1. Szkoła Podstawowa nr 29, ul. Miałki Szlak 74 zobacz na mapie Gdańska - likwidacja z dniem 31.08.2012 r. - uczniowie przeniesieni do Szkoła Podstawowa nr 61 ul. Sienna 2 zobacz na mapie Gdańska,

2. Szkoła Podstawowa nr 27, ul. Srebrniki 10 zobacz na mapie Gdańska - likwidacja z dniem 31.08.2012 r. - uczniowie przeniesieni do Szkoły Podstawowej nr 39 ul. Obywatelska 1 zobacz na mapie Gdańska,

3. Gimnazjum nr 4 wchodzące w skład Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 4 przy ul. Wielkopolskiej 20 zobacz na mapie Gdańska - likwidacja z dniem 31.08.2014,

4. Gimnazjum nr 23, ul. Cystersów 13 zobacz na mapie Gdańska - likwidacja z dniem 31.08.2012 r. uczniowie przeniesieni do Gimnazjum nr 24 w ZKPiG 17, ul. Wąsowicza 30 zobacz na mapie Gdańska,

5.Likwidacja Zespołu Szkół Budowlano - Architektonicznych, w skład którego wchodzi Technikum nr 6 i XXII Liceum Ogólnokształcące, ul. Powstańców Warszawskich 25 zobacz na mapie Gdańska, z dniem 31.08.2012 r.

6. XIII Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład Zespołu Szkół Energetycznych, ul. M. Reja 25 zobacz na mapie Gdańska - likwidacja z dnie 31.08.2014 r. poprzez wygaszanie (brak rekrutacji do klas I od roku szkolnego 2012/2013),

7.Szkoły Elektryczne i Elektroniczne, w skład których wchodzi Technikum nr 10, al. Grunwaldzka 238 b zobacz na mapie Gdańska i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 10, - z dniem 01.09.2012:

- przeniesienie do Zespołu Szkół Energetycznych, ul. M. Reja 25 zobacz na mapie Gdańska(wygasa XIII LO) Technikum 10 i  Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 10,
- przeniesienie do Centrum Kształcenia Praktycznego nr 1,
ul. Sobieskiego 90 zobacz na mapie Gdańska bazy warsztatów szkolnych

8. Zespół Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych, ul. Jagiellońska 11 zobacz na mapie Gdańska - zmiana adresu z dniem 01.09.2011 r. Nowa siedziba - w Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Augustyńskiego 1 zobacz na mapie Gdańska. Od 01.09.2012 r. włączenie w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Opinie (324) 8 zablokowanych

  • Brawo Budyń

    aż dziw mnie bierze, że znajduje się w Gdańsku jeszcze 20% tych, którzy na niego głosują

    • 18 0

  • miasto marnuje pieniądze!

    Jaki jest sens likwidacji szkoły (SP 27), w której nie tak dawno za pieniądze miasta wybudowano zupełnie nową salę gimnastyczną z zapleczem. Rozumiem, że teren, na którym stoi ta właśnie szkoła stał się ciekawą lokalizacją (zważywszy na fakt przebiegu nieopodal nowej Słowackiego), nie jestem jednak w stanie pojąć, po co miasto zmarnowało kupę kasy na placówkę, którą obecnie chcą zlikwidować??!

    • 20 0

  • (2)

    Niech wreszcie ktoś zada pytanie , kto stoi za likwidają szkoły podstawowej nr 27 w Gdańsku? Kto od kilku już lat usilnie próbuje przejąć budynki w bardzo dobrym stanie technicznym wraz z całym zapleczem szkoleniowym i dużą nowo wybudowaną salą gimnastyczna? Czyżby szkoła podstawowa de La Salle poszerzała swoje horyzonty?
    Przytaczam wpis ze strony tej szkoły dotyczący rekrutacji:
    "Zgłoszenia do Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle są przyjmowane z paroletnim wyprzedzeniem. Od stycznia 2011 r. będzie tworzona lista dzieci urodzonych w roku 2008. Decyduje przede wszystkim kolejność zgłoszeń, aczkolwiek pierwszeństwo ma rodzeństwo dzieci już uczęszczających do naszej szkoły. Po dokładniejsze informacje prosimy zgłaszać się do sekretariatu szkoły,pod numerem telefonu 58-342-59-15."

    • 8 0

    • developerzy, Budyń musi sie odkuć za działkę, która dał kościołowi a ten ją sprzedał

      • 4 1

    • deweloperzy z rady miejskiej

      do rady miejskiej trafiła cała kupa ludzi pracujących w firmach deweloperskich - na liście PO chyba co któraś osoba była związana z tym środowiskiem. Gdańsk to jest raj dla deweloperów - przecież Adamowicz ma już 6 mieszkań i rozumie problemy tej grup zawodowej.

      • 7 0

  • wwe (2)

    budyń sprzedaje Gdańsk

    • 17 1

    • Razem (1)

      z dziadowskimi szkołami !!

      • 0 5

      • sam zdziadziałeś...

        j.w.

        • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Skoro szkoły podstawowe liczą zbyt małą ilość uczniów i są nie rentowne , to dlaczego nie stworzyć na bazie absolwentów tychże szkół gimnazjów??? Kadra nauczycielska posiada odpowiednie uprawnienia oraz umiejętności by móc kształcić dzieci na poziomie gimnazjalnym. Co z pomysłem łączenia szkół w których jest wystarczająca ilość miejsca oraz personelu?
    Widocznie pieniądze ze sprzedaży publicznego majątku są już rozdysponowane po wytypowanych kieszeniach. A dobro dzieci? No cóż, jakoś to przeżyją... popłaczą, popłaczą i im przejdzie. Rodzice też będą musieli znaleźć inne rozwiązanie. Za kilka miesięcy sprawa ucichnie i życie będzie toczyć się dalej

    • 8 0

  • Pani wiceprezydent (3)

    W tej sprawie wypowiada się z ramienia miasta pani wiceprezydent. Już od pewnego czasu można się natknąć na jej nazwisko przy okazji kontrowersyjnych inicjatyw realizowanych z arogancją i zupełnym pominięciem opinii osób, które bezpośrednio odczują ich skutki. W imię wyższego dobra ogółu gdańszczan, a w szczególności tych, inwestujących w nowe inicjatywy.
    "Konsultacje społeczne nie są wymogiem - to tylko pewien obyczaj" - tak stwierdziła przy innej okazji. To tak, jakby chciała powiedzieć: a obyczaj to my mamy w ...

    • 17 1

    • Arogancja

      naszych władz lokalnych i centralnych jest coraz wieksza , dla nich społeczeństwo to śmiecie !!

      • 6 0

    • Według Ciebie arogancją jest sygnalizowanie zmian na półtora roku przed ich wprowadzeniem i spotkania w każdej szkole zagrożone (1)

      likwidacją? JEśli to jest arogancja, to ja bym chciał wiecej takiej arogancji.
      Ale ty wiesz swoje olo, a moze ci płacą za takie komentarze?

      • 0 7

      • Alu

        Tak, wiem swoje i mam prawo o tym mówić. Nikt mi nie płaci za komentarze - zarabiam na życie w inny sposób. Kto miałby mi płacić? Należę do grona wyborców, dzięki którym ugrupowanie reprezentowane przez tę panią jest u władzy.

        To nie jest zagrożenie likwidacją - to jest decyzja. Sygnalizowanie i spotkania, o których piszesz Alu (zauważ, że piszę Twoje imię wielką literą), to jest informowanie, a nie konsultacje. Żadna łaska, raczej elementarny obowiązek. Głosy przeciwne w ogóle nie są brane pod uwagę. Arogancki jest sposób odpowiadania na nie - wiem o czym mówię, zarówno przy okazji tej akcji jak i przy innej byłem uczestnikiem tych spotkań.

        Te działania są krótkowzroczne. Ani się obejrzymy, a trzeba będzie zapewnić szkoły w mieście. Tylko już nie będzie jak i gdzie. W byłych szkołach będą "placówki prowadzone przez osoby fizyczne lub prawne".

        • 6 0

  • Uczyłem się w Szkole Podstawowej nr 27 (2)

    Ukończyłem w 1964 roku. Do dzisiaj wspominam ciepło moich nauczycieli.
    Później zdałem maturę w 3-ce na Topolowej, później dyplom i magisterka na PG.
    A za 4 lata emerytura. Czas szybko upływa. Szkoda że likwidują moją starą budę.

    • 12 2

    • zgadzam się co do słów "czas szybko upływa"

      • 0 0

    • Cześć

      A ja ukończyłem Ją w 1952 r.Też mi jej żal. Tyle wspomnień. Tylu wspaniałych nauczycieli. p. Powierza, p. Kulesza, p. Mikołajczyk, p. Bernolak i wielu iinych. Cześć Im.

      • 5 0

  • To prawda,że polak polakowi wiekszą krzywdę robi niż.. (1)

    niemiec czy rusek za czasów wojny? Pracuje dla anglików jak i niemców i jeszcze żaden z nich mnie nie oskubał jak zwykły polak..Tu się godnie zarabia!

    • 11 0

    • Całkowita

      racja , polak polaka potrafi zgnebić , taki to nasz "kochający sie" naród !!

      • 0 0

  • (1)

    Szkoła podstawowa nr.61 mieści sie na siennej 26 nie 2!

    • 1 1

    • Po nr nie piszemy "kropki", jak widać nieźle ta szkoła kształci :)

      • 0 2

  • szkołe nr.44 z Nowotki

    już dawno przenieśli (teraz nr 44 ma szkoła na Przymorzu) Po przeniesieniu chodziliśmy do szkoły podst.nr 70 na ulicy 7 Dwór.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane