• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Logopedia a system boloński

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
25 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
System boloński, który od kilku lat obowiązuje na polskich uczelniach, ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nz. rektorat Uniwersytetu Gdańskiego. System boloński, który od kilku lat obowiązuje na polskich uczelniach, ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nz. rektorat Uniwersytetu Gdańskiego.

We wtorek opublikowaliśmy artykuł, w którym opisaliśmy sytuację naszej czytelniczki, która po zdobyciu tytuły licencjata z logopedii na UG nie dostała się na studia magisterskie na tym samym kierunku. Jej zdaniem najdziwniejsze było to, że z rekrutacją lepiej poradzili sobie absolwenci innych studiów licencjackich, a największe problemy mieli właśnie posiadacze tytułu licencjata z logopedii.



Który system kształcenia jest lepszy?

Dziś wiemy już, że na magisterskiej logopedii osoby z licencjatem z tego kierunku będą stanowić minimalną większość, ponieważ dostało się ich 28 oraz 25 absolwentów innych kierunków. Nie ma jednak wśród nich geografów i specjalistów od zarządzania (jak wcześniej napisaliśmy - za co przepraszamy), są za to licencjaci z pedagogiki (w tym ze specjalnością logopedyczną), polonistyki i historii. W rekrutacji udział wzięły 122 osoby, a wśród 69, które nie zostały przyjęte na studia magisterskie, jest 12 licencjatów logopedii.

Nasz artykuł wywołał sporą dyskusję, która z problemu dotyczącego wyłącznie studentów i absolwentów logopedii Uniwersytetu Gdańskiego przeszła na ogólną organizację systemu kształcenia wyższego, czyli tzw. systemu bolońskiego, polegającego na podziale na studia licencjackie i magisterskie.

Głos w dyskusji postanowiła zająć także dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

***


Na magisterskiej logopedii nie ma ani jednej osoby po kierunku geografia lub zarządzanie, są tam kandydaci właśnie po kierunku logopedia lub ze specjalnością logopedyczną. Jeśli jednak absolwenci zarządzania lub geografii, uzyskując w wyniku rekrutacji odpowiednią liczbę punktów, dostaliby się na ten kierunek, mieliby prawo studiować. O przyjęcie na logopedię na drugi stopień studiów stacjonarnych na kierunku logopedia na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2012/2013 mogli się ubiegać absolwenci studiów wyższych, a zatem kandydaci po studiach różnych kierunków, nie tylko logopedycznych. Rozmowa kwalifikacyjna, przed komisją złożoną ze specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, obejmowała sprawdzenie podstawowych wiadomości z zakresu logopedii i sprawdzenie przydatności do zawodu logopedy (tych osób, które wcześniej takiego sprawdzenia nie przechodziły). Uzyskanie mniej niż 20 pkt. z wiadomości z zakresu logopedii wykluczało kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

Ukończenie studiów pierwszego stopnia na konkretnym kierunku rzeczywiście nie gwarantuje absolwentom tego kierunku "automatycznego", jak napisano w artykule, przyjęcia na studia magisterskie i gwarantować nie może, nie tylko na Uniwersytecie Gdańskim, ale na wszystkich uczelniach w Polsce. Obowiązująca Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 roku zlikwidowała system pięcioletnich studiów magisterskich, wprowadzając trzyletnie studia pierwszego stopnia, dwuletnie magisterskie i studia doktoranckie, na które obowiązuje oddzielny proces rekrutacji. Pięcioletnie studia magisterskie pozostały na kierunku prawo oraz na kierunku psychologia i innych wskazywanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - logopedii na tej liście nie ma.

Studenci konkretnej uczelni nie mogą mieć preferencji w procesie rekrutacji, gdyż byłyby to zapisy dyskryminacyjne. Można natomiast w warunkach rekrutacji zapisać konkretne umiejętności, a zatem np. konieczność ukończenia konkretnego kierunku studiów (ale na wszystkich uczelniach, nie jednej!). Jednak w obowiązującym w Europie tzw. bolońskim, trzystopniowym systemie kształcenia na studiach wyższych, różne rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników i budzą dyskusje, tak jak i cały system, co nie oznacza - jak napisano w artykule - "ograniczania kariery zawodowej".

Kierunek logopedia na Uniwersytecie Gdańskim to kierunek unikatowy, międzyuczelniany, prowadzony wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a zatem absolwenci mają potrzebne zawodowe uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy, a na Uniwersytecie Gdańskim są nauczycielami dwuprzedmiotowymi i dodatkowo zyskują uprawnienia do nauczania języka polskiego. W wyniku ukończenia studiów logopedycznych pierwszego stopnia i odbycia praktyk logopedycznych uzyskują kwalifikacje nauczyciela-logopedy, czyli uprawnienia zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z 2009 roku, nr 50, poz. 400). Dodatkowo absolwent naszej logopedii uzyskuje uprawnienia do nauczania języka polskiego zgodnie z paragrafem 3 wspomnianego rozporządzenia. To oznacza, że może być nauczycielem logopedą w szkole podstawowej, gimnazjum - aż do szkoły zawodowej, w tym oczywiście w przedszkolu, które - wydaje się niezamierzenie - z ironią zostało potraktowane w tytule.

Po studiach pierwszego stopnia na kierunku logopedia absolwenci mogą ubiegać się o przyjecie na magisterskie studia logopedyczne lub na każde inne, zgodnie z obowiązującymi na te studia zasadami rekrutacji. Jak wiadomo są one różne na różne kierunki studiów nie tylko w ramach jednej uczelni ale także na innych uczelniach. Z pedagogicznymi uprawnieniami i zawodowymi studiami logopedycznymi każdy absolwent UG może zdawać na bardzo wiele różnych kierunków studiów magisterskich, w tym także pedagogicznych.
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Miejsca

Opinie (102) 4 zablokowane

  • "Czy myślisz,ze średnia ocen ze studiów 4.35 to betka? plus obrona pracy na pięć... po miesiącu okazuje się, że ta osoba nic nie umie?????"
    Studia trwają trzy lata - można mieć 5 z przedmiotu na 2 semestrze, ale po dwóch latach nie pamiętać z niego nic. Jeśli się nie powtórzyło. A jeśli chodzi o obronę - to się nie ośmieszaj. Wiadomo nie od dziś, że dostaje się zagadnienia od promotora. Więc przygotowujesz się z wąskiej partii materiału.
    A więc można mieć wysoką średnią, i można mieć pięć z obrony, a na egzaminie dostać niską punktację.

    • 6 0

  • Tak, tylko jakoś te osoby milczą, a najwięcej do powiedzenia mają nieuki, które teraz obwiniają wszystkich po kolei.

    • 4 1

  • pouczające dla rodziców

    Trzeba dobrze sprawdzić, pod czyją opiekę oddaje się swoje dziecko.

    • 3 0

  • Dobre samopoczucie to jak na razie zaprezentowały wyłącznie studentki logopedii. Czego jak czego, ale pewności siebie i zarozumialstwa to im nie brakuje.

    • 2 2

  • (1)

    Ludzie, dajcie już spokój. Tak naprawdę nikt do końca nie wie o co dokładnie poszło. Sytuacje są różne. Może ta dziewczyna faktycznie wszystko rozdmuchała, może "zaszła" za skórę jakiejś Pani ze swojej katedry... Jak w każdym innym miejscu nauki są różni ludzie i różnie się ich traktuje. Mam wrażenie, że najeżdża się na cały kierunek jako kierunek... A przecież pretensje miała praktycznie jedna osoba! Zrobiła się straszna nagonka, która co gorsza psuje autorytet osób naprawdę dobrych w swoim fachu. Nie każdy musi mieć licencjat z czegoś, a magisterkę z czegoś... Weźcie to pod uwagę wydając sądy, które już zaprocentowały negatywnym odbiorem przyszłych logopedów.

    • 4 2

    • nie miej pretensji do ludzi, którzy tak zareagowali, tylko do lekko ograniczonej koleżanki, która jednym artykułem zrobiła całemu kierunkowi taki PR...

      • 4 1

  • " Ludzie, dajcie już spokój. Tak naprawdę nikt do końca nie wie o co dokładnie poszło. "
    Ależ wiemy - nie dostały się, a spodziewały się, że zostaną przyjęte. Więc afera, opluwanie komisji i wykładowców. Bo one miały być przyjęte. I już. Bo im się należało, jak psu kość.

    • 4 2

  • Opluwa jedna, jeśli nie zauważyłeś/aś... Myślę, że nie powinny wypowiadać się osoby nie zainteresowane... Co niby wiesz na ten temat?? Tyle, co każdy napisze i dodatkowo podkręci... Tyle.

    • 3 4

  • Toteż wypowiadam się na temat tego, co przeczytałam w artykule. Zamieszczonym na portalu, dostępnym wszystkim. "Pani Natalia" ani też studentki logopedii, które tu piszą, nie udały się do władz uczelnianych ani do kierownika Katedry. One poszły z tym do "pana redaktora" i zrobiły ze swoim kłamstw (to bezczelnie nakłamały) sprawę publiczną. Niby dlaczego teraz miałby się z tego zrobić temat prywatny? Bo sprawa się "rypnęłą"?
    a poza tym skąd wiesz, że nie jestem osobą zainteresowaną?? I skąd wiesz, co wiem na ten temat?
    Jeśli chciałyście tym artykułem coś zyskać, to niestety, skutek jest odwrotny od zamierzonego.

    • 5 2

  • (1)

    A teraz mają się nagle wypowiadać tylko osoby zainteresowane? To znaczy kto? Tylko wy?

    • 4 2

    • Tzn. tylko te "zainteresowane", które reprezentują jedyną słuszną opinię ("Skandal!"), podpartą kłamstwami :P

      • 4 2

  • slowo rzecznika ile jest warte? (1)

    tak naprawdę lista rekrutacyjna jest z powodu danych osobowych nie dostepna ogólnie ze szczegółami wiec wypowiedz rzecznika wcale nie pokrywa sie z prawda, jak juz ktos w innym komentarzu dopatrzył sie niespójności. Widać ze wczesniejszy artykuł strasznie wszedł na ambicje ug wiec rzecznik musial umyc podloge zeby wyglądało ładnie. Jezeli Ug byloby w pozadku w tej sytuacji by jej nie prostowało. wczesniejszy artykuł to ta piekniejsza strona medalu, druga kometarze pod nim- z tego wlasnie powodu napisali sprostowanie tematu.

    • 0 4

    • Jakie nieścisłości?

      A poprzedni artykuł jak się okazało był stekiem bzdur.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane