• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

MEN o dwóch miesiącach zdalnej nauki. Za kilka dni decyzja o powrocie do szkół?

Wioleta Stolarska
11 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
8-29 czerwca - to nowe terminy egzaminów maturalnych, ale bez egzaminów ustnych. Z kolei 16-18 czerwca to nowe terminy egzaminów ósmoklasistów. 8-29 czerwca - to nowe terminy egzaminów maturalnych, ale bez egzaminów ustnych. Z kolei 16-18 czerwca to nowe terminy egzaminów ósmoklasistów.

367 mln zł na dodatkowy sprzęt dla uczniów i nauczycieli, wsparcie dla 12 tys. szkół, pomoc w zdalnej nauce dla 205 tys. uczniów - dwa miesiące zdalnej nauki podsumowali minister cyfryzacji Marek Zagorski i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas poniedziałkowej konferencji. - Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, to będziemy chcieli chociaż na kilka tygodni uruchomić szkoły w tej tradycyjnej formule - przekonywał szef MEN.



Od 35 tys. do 165 tys. zł - o takie wsparcie będą mogły wnioskować gminy w ramach nowego programu Ministerstwa Cyfryzacji, który startuje 15 maja. To pieniądze, które będzie można przeznaczać na wydatki poniesione na rzecz organizacji zdalnej nauki.

- W wielu państwach ze względu na sytuację pandemii zdecydowano się kontynuować naukę w szkołach zdalnie, podobnie jest u nas. To kształcenie nie byłoby możliwe bez środków technicznych, czyli niezbędnego sprzętu. To bardzo ważne, że mamy kolejną transzę, którą będziemy mogli przekazać do gmin na dodatkowe wyposażenie - mówił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Minister przypomniał też, że nauczyciele powinni stosować różne metody nauki, tak by uczniowie nie spędzali 6-7 godz. przed ekranem komputera.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Kiedy powrót do szkół?



O tym, w jakiej formule i kiedy uczniowie będą wracali do szkół, rząd poinformuje w kolejnych dniach.

- Dziś jeszcze nie wiem, czy uruchomimy szkoły w pełni. To będzie zależało głównie od opinii ministra zdrowia, a on tę opinię wyda na podstawie danych epidemicznych. Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, to będziemy chcieli chociaż na kilka tygodni uruchomić szkoły w tej tradycyjnej formule - powiedział minister Piontkowski.
Minister edukacji przypomniał, że w formule zdalnego nauczania możliwe jest wystawianie ocen i klasyfikowanie uczniów.

- Uczniowie i nauczyciele potrzebują wypoczynku, także nie przewidujemy zmian, jeśli chodzi o termin zakończenia roku szkolnego - dodał szef MEN.

Będą letnie kolonie i obozy?



- Zależy nam bardzo na tym, żeby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie odpocząć podczas wakacji. Dziś odbyliśmy w tej sprawie spotkanie w MEN. Zakończyło się ono wspólnym stanowiskiem, że w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście do ministra zdrowia, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną. W przyszłym tygodniu będziemy kontynuować rozmowy z Ministerstwem Zdrowia - napisało przed weekendem biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju.
Ostatnie słowo w kwestii odwołania kolonii i obozów miałoby należeć do wojewódzkiego kuratora oświaty.

Jak poinformował szef MEN, w sprawie wypoczynku dzieci toczą się rozmowy z organizatorami takich form wypoczynku i organizacjami harcerskimi. Omawiane są m.in. normy bezpieczeństwa sanitarnego, jakie mogłyby obowiązywać na takich obozach.

- Jeżeli uda nam się wypracować jakieś wspólne stanowisko, będziemy wtedy rozmawiali z ministrem zdrowia i być może uda się w jakiejś formule takie obozy czy kolonie zorganizować. Ale w tej chwili jeszcze nie jestem pewny, czy będzie to możliwe. Będziemy próbowali rozmawiać na ten temat. Może w ograniczonej formie jednak gdzieś kolonie czy obozy harcerskie uda się zorganizować. Wydaje się, że skoro uruchomione są w tej chwili hotele, jest możliwa turystyka indywidualna, być może da się w jakiejś formule także zorganizować takie wyjazdy grupowe dla młodzieży - powiedział Piontkowski.

Egzaminy w czerwcu



8-29 czerwca - to nowe terminy egzaminów maturalnych, ale bez egzaminów ustnych. Z kolei 16-18 czerwca to nowe terminy egzaminów ósmoklasistów. Egzaminy mają odbyć się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa, m.in. z większymi odległościami między uczniami.

Zajęcia stacjonarne w szkołach pozostają zawieszone do 24 maja.

Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola, jednak z zachowaniem zasad wyznaczonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Czytaj też: Matury od 8 czerwca, egzaminy ósmoklasistów od 16 czerwca

Dwa miesiące zdalnej szkoły



Przerwa w zajęciach dydaktycznych rozpoczęła się 12 marca, z kolei od 25 marca oficjalnie rozpoczęła się w Polsce edukacja zdalna (jest obowiązkowa). Nauczyciele muszą realizować podstawę programową i mogą wystawiać uczniom oceny. 24 kwietnia rok szkolny jako pierwsi zakończyli zdalnie maturzyści.

Opinie (263) 5 zablokowanych

  • DOBRA.!!!

    Nauka zdalna !!! Śmiechu warte, rodzice pisali za ;nieuków; prace oraz odpowiadali na pytania zadawane uczniom ;nieukom;.!!!! Przykładem jest moja sąsiadka.!!!! Na egzaminach wszystko wyjdzie,dopiero nauczyciele zrobią oczy ,jakich mamy uczniów ;gamoni;.!!!

    • 13 4

  • Jak widać...

    ... kultura u części wyrażających swoją opinię jest wręcz denna, a myślenie "bardzo ograniczone" . Nauczyciele, aby zadać waszym dzieciom lekcje drodzy czytelnicy muszą przesiedzieć swoje czyli kilka godzin, aby je przygotować. Sprawdzanie testów, zastanawianie się obecnie nad uczciwością, a co za tym idzie oceną końcową uczniów, których nie ma się 2 tylko 20 lub 200. Osobiście uważam, że powinna być dodatkowa dopłata za poświęcony czas rodziców, którzy szczególnie u małych dzieci 1 - 3 muszą tłumaczyć różne zagadnienia (rodziców, nie Karyn i Januszy), ale nie powinno być zabierane wypłaty nauczycielom. Wbrew niektórym opiniom powiem, że nie wyobrażam sobie, aby dzieciaki siedziały 4 - 8 godzin w maskach, które trzeba by zmieniać co lekcje, a 1. Nie wiem czy ktoś by chciał swoje dziecko zaopatrywać w ok. 100, 200 masek miesięcznie 2. To strasznie męczy. Rozwijając sprawę szkoły w Polsce raczej niemożliwe byłoby upilnowanie kilku set uczniów do przestrzegania przynajmniej metra odległości i kaszlenia oraz kichania w łokieć (pomińmy, że zaczęły by się dokuczanie pt. "Koronawirus" i unikanie takiej osoby). Ta sytuacja pokazuję przygotowanie polskiego systemu szkolnictwa i to, że naprawdę wymaga wielu zmian.

    • 18 1

  • nauka zdalne to fikcja (2)

    u mojego syna który jest w 3 klasie nauka zdalna to fikcja, dostaje od nauczycieli tylko listę zadań do zrobienia których nie jest w stanie wykonać samodzielnie (nauczyciel musiałby najpierw wytłumaczyć o co chodzi), nie przysługuje mi opieka ponieważ ukończył 8 lat (ma teraz 9), wytłumaczenie i zrobienie wszystkich zadań zajmuje mi kilka godzin dziennie, 80 % tej wiedzy i tak jest bezużyteczna

    • 18 15

    • "80 % tej wiedzy i tak jest bezużyteczna" (1)

      Po tym zdaniu widać efekty Pani/Pana własnej edukacji.

      • 6 4

      • Kiedy taka jest prawda.

        Podstawa programowa w niektórych swoich częściach jest absurdalnie niepotrzebna w życiu.

        • 4 0

  • można się zdołować (4)

    zastępując obecnie mojemu dziecku nauczyciela zaczynam wątpić w sens edukacji , czytać, pisać i liczyć oczywiście trzeba się nauczyć ale czy komuś w życiu przydała się wiedza co to jest rzeczownik, czasownik, sinus, cosinus...? ludzie po szkole średniej wiedzą jak liczyć całki, potęgi itp. ale nie potrafią wymienić gniazdka, koła w samochodzie, nie mają prawa jazdy choć mogliby odbyć taki kurs w ramach lekcji, nie potrafią ugotować obiadu,

    • 22 8

    • masz rację, najlepiej wystarczy liczyć do 10 i umieć się podpisać

      • 7 1

    • a filozofia i łacina to już całkiem niepotrzebna, no nie?

      dlatego tak wszystko wygląda, że jesteśmy społeczeństwem ćwierćinteligentów bez gruntownego wykształcenia!!! wszędzie agresywny i roszczeniowy motłoch:(
      rozumiem, że nie rozumiesz...

      • 6 1

    • Jeżeli chodzi o gotowanie obiadu

      to Ty jako rodzic powinieneś nauczyć swoje dziecko!!!

      • 7 0

    • Przez całe studia i teraz również w pracy bez znajomości funkcji trygonometrycznych byłoby ciężko. Dlaczego dziecku w wieku szkolnym chcesz odebrać możliwość wyboru zawodu inżyniera?
      Ludzie po szkole średniej nie potrafią liczyć całek, bo całek już od dawna nie ma w programie liceów.

      • 0 1

  • Dobrowolna edukacja (1)

    A gdyby edukacja była dobrowolna, częściowo lub całościowo odpłatna?

    • 4 1

    • Jakby płacili, to zaczęliby może szanować.

      • 0 0

  • Ja juz wszystkie zdałem !

    Nawet te wyszczerbione

    • 1 0

  • Edukacja w kraju lezy to jest skandal ze zdalnym nauczaniem no ale jezeli rodzice to akceptuja to idziemy dalej

    • 2 2

  • porażka totalna (3)

    Daleka jestem od krytykanctwa, ale to co się dzieje w szkole mojego dziecka to całkowita porażka. Pani wychowawczyni dopiero od tego tygodnia zaczęła prowadzić lekcje - 1 lekcje!!!! dziennie, na które trafiają inne panie ze szkoły. Nauka polega na zadawaniu zadań - w niedziele wieczorem dostajemy rozpiskę. Pani potrafi powiedzieć, że to jej dobra wola (!!!), że spotyka się z dziećmi - do tej pory raz w tygodniu 35 minut, lekcje bowiem tyle trwają. Połowa lekcji to sprawdzanie obecności.
    Realizujemy w domu wszystko, bo wiem, że jak nie nauczę dziecka to nie będzie nic wiedziało i będzie mieć te parę miesięcy w plecy. Jak jednak jeszcze usłyszę, że nauczyciele mają dużo pracy i chcą podwyżki, to pierwsza będę krzyczeć pytając: ZA CO??? ja też chce wysłać jednego maila i mieć 35 minut na sieci spotkania w tygodniu..Płaca adekwatna do pracy.
    By nie było za fajnie, też wylądowałam z pracą w domu: nie ma zmiłuj: 8h przy komputerze i mam wrażenie że więcej pracy niż zawsze. I musimy ogarnąć wszystko.
    Aha, moje dziecko , podobnie jak inne znajome dzieci nie chcą wracać do szkoły.

    • 16 20

    • Praca przy komputerze... haha

      Mogę Cię tak samo wyśmiać jak Ty nauczyciela.
      Co Ty wyprodukujesz zdalnie? Tabelki w Excelu dla team menadżera który prześle ją dalej?
      Dla mnie nie robisz nic produktywnego i nie zasługujesz na mandat pouczania innych.
      Krytykujesz pracę belfrów kompletnie nie mając o niej pojęcia.

      • 9 1

    • Moim zdaniem masz rację

      Moim zdaniem masz rację

      • 1 4

    • To ma Pani chyba jakieś dziwne dziecko

      Normalnie rozwijające się dzieci tęsknią za szkołą i rówieśnikami, bo kontakty rówieśnicze i socjalizowanie się normalna potrzeba rozwojowa kilkulatka i kilkunastolatka. Edukacja i zdobywanie książkowej wiedzy to przy tym rzecz wtórna.

      • 2 1

  • Powrót będzie możliwy tylko jeżeli zrezygnujemy ze wszystkich rygorów santarnych.

    W szkołach bywa i do 1000 dzieci. Praca już jest w wielu szkołach na 2 zmiany. Jeżeli MEN zechce 12 osób w sali to nauczyciele będą pracować od 7 do 19 minimum (i to tylko w szkole nie licząc tego co w domu). Absurd. Powrót tylko klas 1-3 jest chyba niekonstytucyjny ponieważ dzieli dzieci na te którym umożliwia się edukację na normalnych zasadach i nie umożliwia. Poza tym jak pogodzić lekcje zdalne w klasach 4-8 i normalne w 1-3 w wypadku nauczycieli WF, języków obcych czy religii? Będą w domu nauczyciele po godzinach pracować z klasami 4-8? Kto zapłaci nadgodziny!? Zmiana planu? Dyrekcje się zgodzą? W każdej szkole będzie sprzęt dla tych nauczycieli? Pytań jest więcej!

    • 11 1

  • Opinia wyróżniona

    Wszyscy do jednego worka (5)

    Strasznie przykre jest to, że wszyscy nauczyciele wrzucani są do jednego worka. Sama jestem nauczycielką w szkole ponadgimnazjalnej. Poświęcam od 2 miesięcy sporo czasu, aby przygotować młodzieży karty pracy, ćwiczenia, testy, prezentacje z niczego, bo uczę przedmiotów zawodowych i nie mam do dyspozycji ani "gotowców" ani e-podręczników. Spotykam się z młodzieżą on line regularnie tyle razy w tygodniu, ile mam zajęć w planie lekcji. Za to biorę w końcu pieniądze. Przykre to, że także na nauczycieli, którzy starają się udźwignąć zdalne nauczanie na odpowiednim poziomie wylewacie Państwo wiadro pomyj!

    • 115 11

    • Psssst (1)

      U mojej córki w 5 klasie jedna nauczycielka (matematyczka) zasługuje na uznanie i szczerze dałabym Jej premie, o reszcie nie wspomnę.

      • 13 1

      • Pssst

        U mojej również:) Tylko ona rewelacyjnie radzi sobie z nauczaniem on line. Pewnie premii nie dostanie ale zawsze uczniowie/rodzice mogą wyrazić swoją wdzięczność na koniec roku.

        • 5 1

    • Proszę się nie przejmować (2)

      Większość tych opinii piszą sami uczniowie, albo rodzice z grupy roszczeniowej. Mam w domu (teraz szkole) dzieci z klas i, iii, vi. teraz dopiero zrozumiałem jak wiele zawdzięczamy szkole. W zaistniałej sytuacji trudno wymagać żeby wszyscy nauczyciele stali się nagle ekspertami od multimediów, z tego co widzę nawet informatycy tu nie brylują. To nie może trwać dłużej.

      • 21 0

      • (1)

        Jakich klas? iiiiiii iii iixiii i jeszcze jakiej? Nie no, Ty zdecydowanie brylujesz

        • 1 23

        • Ktoś tu się zatrzymał w szkole na cyfrach arabskich...

          W towarzystwie na pewno brylujesz.

          • 6 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Rukwiel nadmorska to:

 

Najczęściej czytane