Wiadomości

stat

"Mała matura" zbliża się wielkimi krokami. Egzamin gimnazjalistów już w środę

Egzamin gimnazjalny nazywany jest "małą maturą".
Egzamin gimnazjalny nazywany jest "małą maturą". fot. Mateusz Ochocki/KFP

Już w środę 18 kwietnia uczniowie trzecich klas gimnazjów zmierzą się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem, tzw. małą maturą. Sprawdzian ich wiedzy potrwa trzy dni. To przedostatni egzamin gimnazjalny - 2019 będzie ostatnim rokiem, w którym się on odbędzie, co ma związek z wprowadzoną reformą i wygaszaniem gimnazjów.Egzamin gimnazjalny to pierwszy oficjalny sprawdzian wiedzy uczniów, mówi się, że to "mała matura". Może stresować, bo to warunek ukończenia gimnazjum. W dniach 18-20 kwietnia uczniowie trzecich klas gimnazjów zmierzą się z egzaminem składającym się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego nowożytnego.

  • 18 kwietnia 2018 (środa) - egzamin gimnazjalny 2018: część humanistyczna - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00, z zakresu języka polskiego - godz. 11:00

  • 19 kwietnia 2018 (czwartek) - egzamin gimnazjalny 2018: część matematyczno-przyrodnicza - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00, z zakresu matematyki - godz. 11:00

  • 20 kwietnia 2018 (piątek) - egzamin gimnazjalny 2018: język obcy nowożytny - na poziomie podstawowym - godz. 9:00, na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00

Chociaż nie ma żadnych wymagań co do minimalnej liczby punktów egzaminu, od jego sumy zależy, do którego liceum dostanie się gimnazjalista. Co, jeśli w kwietniu uczeń nie stawił się na egzamin? Nie wszystko stracone, drugi termin egzaminu gimnazjalnego 2018 został wyznaczony na 4-6 czerwca.

Czytaj też: Egzaminy gimnazjalne już za miesiąc. Jak przygotowują się uczniowie?

Chociaż nie ma żadnych wymagań co do minimalnej liczby punktów egzaminu, od jego sumy zależy, do którego liceum dostanie się gimnazjalista.
Chociaż nie ma żadnych wymagań co do minimalnej liczby punktów egzaminu, od jego sumy zależy, do którego liceum dostanie się gimnazjalista. fot. 123rf.com

Co zabrać ze sobą na egzamin?Podpowiadamy, co warto mieć przy sobie podczas egzaminów, a co lepiej zostawić w domu. Przede wszystkim uczniowie podczas egzaminu nie mogą mieć przy sobie telefonu komórkowego. Nie można także mieć żadnych pomocy naukowych w postaci słowników, tablic matematycznych czy kalkulatora.

Z kolei obowiązkowo każdy zdający powinien mieć ze sobą długopis lub pióro - konieczne z czarnym tuszem lub atramentem - przeznaczonym do zapisywania odpowiedzi. Na egzaminie z matematyki każdy powinien mieć linijkę. Rysunki, w razie konieczności, zdający wykonuje długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

Trzeba też pamiętać, aby mieć przy sobie dowód tożsamości albo aktualną legitymację szkolną.

Czytaj też: Na szkolnych przerwach uczniowie odpoczywają czy stresują się?

Kiedy wyniki?Gimnazjaliści będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo wyniki egzaminu poznają dopiero w pierwszej połowie czerwca, a dokładniej w piątek, 15.06, czyli tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2018 (w przypadku testu przeprowadzanego w kwietniu i w czerwcu). Z kolei wydanie zaświadczeń oraz wyników uczniom nastąpi 22 czerwca, czyli na koniec roku szkolnego.

Opinie (15)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?