• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Matka Ziemia ma już dość. Wprowadzenie do ekofeminizmu

20 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie tegorocznej edycji Uniwersytetu Krytycznego - Głosem Polek 1918-2018! Gościć będziemy dr Monikę Żółkoś z Uniwersytet Gdański.

maj 12

niedziela, godz. 16:30 - 19:00

bilety 20 zł
maj 20

poniedziałek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Cielęcinka, maciora, krowa, kurczaczek, świnia... To nazwy animalne czy określenia kobiet? Czy istnieje związek między fetyszem mięsa a obrazem patriarchalnej męskości? Z czego wynika tak mocno ugruntowane w powszechnej świadomości przekonanie, że domeną kobiecości jest to, co naturalne albo - jak pytała Sherry Ortner - czy kobieta ma się tak do mężczyzny jak natura do kultury? I czy wyniszczająca eksploatacja świata naturalnego może być przejawem szerszej dominacji nad grupami podporządkowanymi?

Podczas dyskusji dotyczącej ekofeminizmu zastanowimy się nad powiązaniami pomiędzy opresyjnym traktowaniem kobiet a takim stosunkiem do natury, w którym jest ona postrzegana jako bezwzględna własność człowieka. Refleksja ekofeministyczna rozwija się od kilku dekad, ale właśnie teraz, w obliczu niedawno opublikowanego, alarmującego raportu IPCC, wydaje się szczególnie warta podjęcia. Czy wobec destabilizacji klimatu i coraz bardziej realnej wizji katastrofy ekologicznej ekofeminizm może zaproponować scenariusze alternatywne, które pozwolą zredefiniować pojęcie "przyrody" i zbudować nową, pozbawioną hierarchii relację?

Spotkanie poprowadzi dr Monika Żółkoś, absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, Wiedzy o Kulturze w Polskiej Akademii Nauk oraz Zarządzania Kulturą w Szkole Głównej Handlowej. W swojej pracy naukowej koncentruje się na ekokrytyce oraz humanistyce nieantropocentrycznej ze szczególnym uwzględnieniem kulturowych studiów nad zwierzętami. Opublikowała kilkanaście artykułów poświęconych tej tematyce i wystąpiła na kilku międzynarodowych konferencjach.

Zdjęcie w tle przedstawia wulkan Merapi w Indonezji, pochodzi ze strony:
https://twistedsifter.com/2010/11/natures-fury-natural-hazards/i jest autorstwa Sonny Tumbelaka z Getty Images.

Wydarzenie wpisuje się w cykl 5 spotkań Uniwersytetu Krytycznego - Głosem Polek 1918-2018. Spotkania o seminaryjnym charakterze, gdzie postać kobiety opisana w zaproponowanych lekturach będzie punktem wyjścia do dyskusji o szerszych kwestiach.

Ostatnie spotkanie z cyklu odbędzie się 11 grudnia 2018 roku, gościć będziemy pisarkę Martynę Bundę, laureatkę tegorocznej Pomorskiej Nagrody Literackiej.

Cykl Uniwersytet Krytyczny - Głosem Polek 1918-2018 dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk.
Organizatorem jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Spotkanie odbywa się w ramach Pomorskich Obchodów Stulecia Praw Wyborczych Kobiet Sto Lat Praw Kobiet Pomorze.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane