• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Matura poprawkowa 2023. Kiedy i jak poprawiać egzamin?

Wioleta Stolarska
18 sierpnia 2023, godz. 07:00 
Opinie (13)
Egzamin maturalny jest niezdany, jeżeli absolwent nie uzyskał co najmniej 30 proc. możliwych punktów z przynajmniej jednego przedmiotu obowiązkowego. Egzamin maturalny jest niezdany, jeżeli absolwent nie uzyskał co najmniej 30 proc. możliwych punktów z przynajmniej jednego przedmiotu obowiązkowego.

Matura poprawkowa 2023: maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu obowiązkowego pisemnego lub ustnego, a więc uzyskali poniżej 30 proc., przystąpią w przyszłym tygodniu do matury poprawkowej. Część ustna egzaminu poprawkowego przewidziana jest na 21 sierpnia 2023 r., a pisemna obędzie się 22 sierpnia 2023 r. Wyniki absolwenci poznają 8 września 2023 r.



Kto może przystąpić do poprawki z matury?



Poprawiałe(a)ś wynik egzaminów, by dostać się na wybrane studia?

Egzamin maturalny jest niezdany, jeżeli absolwent nie uzyskał co najmniej 30 proc. możliwych punktów z przynajmniej jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej lub ustnej, lub wtedy, gdy egzamin został unieważniony.

Według nowych wytycznych MEiN słaby wynik z pozostałych przedmiotów nie powoduje niezaliczenia matury, nawet jeśli maturzysta nie zdobył z nich żadnego punktu.

Znamy wyniki matury 2023. Jak wypadli absolwenci na egzaminach? Znamy wyniki matury 2023. Jak wypadli absolwenci na egzaminach?

Kiedy matura poprawkowa 2023?



W przypadku matury pisemnej poprawka odbędzie się we wtorek, 22 sierpnia, o godz. 9:00 - ta sama data dla przedmiotów obowiązkowych: egzaminu z polskiego, matematyki oraz języka angielskiego lub inny język obcy, ponieważ poprawka możliwa jest tylko dla jednego niezdanego egzaminu.

Jeżeli maturzysta uzyskał mniej niż 30 proc. z dwóch lub trzech matur podstawowych lub ustnych, będzie mógł powtórzyć egzamin dopiero za rok.

W przypadku egzaminu ustnego matura poprawkowa została przewidziana na poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r.

Formalności i terminy matur poprawkowych dotyczą nie tylko tych, którzy uzyskali wynik negatywny, ale także tych, którzy chcą poprawić maturę, bo nie są usatysfakcjonowani jej wynikiem.


Kiedy wyniki matury poprawkowej 2023?



Ogłoszenie wyników matury poprawkowej nastąpi 8 września 2023 r. Wtedy też zostaną przekazane szkołom świadectwa, aneksy i informacje o wynikach z możliwością ich odbioru w tym dniu. Wyniki będzie można sprawdzić - podobnie jak wyniki majowego egzaminu - online, za pośrednictwem platformy ZIU.

Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Rekrutacja na studia po poprawce?



Warunkiem przystąpienia do rekrutacji do szkół wyższych jest posiadanie świadectwa dojrzałości, które absolwenci dostaną dopiero po zdaniu poprawki.

Mimo że główna rekrutacja na uczelniach została zakończona, to również we wrześniu jest szansa na dostanie się na studia. Często trwa jeszcze nabór na studia niestacjonarne, z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują dokumenty najczęściej do pierwszych dni października. Warto też sprawdzać ofertę naborów uzupełniających na studiach stacjonarnych uczelni publicznych.

Gdyńska Gdyńska "trójka" uczy najefektywniej. Licea w rankingu EWD

Co zrobić, żeby poprawić maturę?



Dla wielu maturzystów samo zdanie matury wcale nie jest satysfakcjonujące. Bywa, że przez słabszy wynik z egzaminu nie dostają się na wymarzone studia. Egzamin maturalny, czy się go zdało, czy nie, można poprawiać w ciągu pięciu lat maksymalne pięć razy. Wiele osób decyduje się na to, by zwiększyć swoją szansę na dostanie się na studia.

Co zrobić, by poprawić egzamin maturalny? Należy zgłosić się do dyrekcji szkoły do 30 września i wypełnić taką samą deklarację, jaką się wypełniało podczas pierwszej matury. Podobnie jak reszta "zwykłych" maturzystów w lutym osoba poprawiająca maturę musi zgłosić deklarację ostateczną i nanieść ewentualne zmiany. Poprawiając maturę, należy do niej przystąpić w maju razem z resztą maturzystów.

Opinie (13) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Jaka tam poprawka? (2)

    Najpierw obiboki siedzą całymi dniami po galeriach handlowych porozsiadani lub leżący na kanapach z nosami w telefonach, czasu na naukę poświęcą tyle co muszą iść do szkoły i wykorzystują też na wagarowanie maksymalny dopuszczony czas nieobecności na zajęciach, bo chodzić do szkoły się nie chce. Kasę od rodziców tylko wyciągają pod różnymi możliwymi pretekstami, z pośród których hitem są te związane z potrzebami dotyczącymi edukacji, co oczywiście jest sprzeczne z rzeczywistością, bo miło czasem wpaść z koleżanką do starbucksa albo na zakupy. Rodzice dwoją się i troją, pracują nadgodziny biorą by dziecko miało maturę, korepetytorów załatwiają i opłacają, a dzieciak i tak lachę na wszystko kładzie.
    Poprawka?
    Najpierw niech się wykaże, popracuje rok na zmywaku albo jako pomocnik na budowie, to od razu zrozumie, że lepiej jest się dobrze przygotować a nie po galeriach handlowych się lansować.
    Do matury to za rok z wszystkimi innymi maturzystami, a nie dodatkowy termin i dodatkowa praca dla pedagogów.
    Niezrozumiałym jest, dlaczego przez nieuctwo i nieodpowiedzialność, społeczeństwo ma ponosić koszty dodatkowych egzaminów?
    Bumelanci powinni pokrywać z własnych pieniędzy koszty dodatkowych egzaminów.

    • 14 15

    • XD (1)

      Śmieszy mnie taka teoria ze pomocnik na budowie to coś gorszego? Ludzie którzy nie mają matury są gorsi? Nie wydaje mi się, znam ludzi co nie mają matury a zarabiają więcej niż ci co mają. Więc skończ takie farmazony pierdzielić. XD

      • 7 0

      • Zależy zo brać pod uwagę.

        Wykształcenie - tak, bez matury mają gorsze wykształcenie
        Inteligencje - większość, osoba przeciętnie inteligentna zda maturę bez kłopotów, choć są na pewno pojedyncze przypadki osób które po prostu nie chciały matury, poszły do zawodówki
        Zarobków - niekoniecznie, matura to nie gwarancja dochodów, leń i obibok z maturą nie zarobi więcej niż osoba zdolna czy po prostu pracowita

        Generalizowanie jest bez sensu. Pod jednym względem jest gorsza pod innym nie. I nie ma co się oburzać, tak było, jest i będzie, równość to ciekawa idea ale tylko idea, świat jest jaki jest, bo tacy są ludzie.

        • 3 0

  • Matura do poprawki? (3)

    To głupotę można poprawiać?

    • 4 6

    • Zawsze trzeba mieć nadzieję.

      • 1 0

    • A to zawsze trzeba mieć nadzieję.

      • 0 0

    • Zawsze trzeba mieć nadzieję.

      • 0 0

  • (1)

    Ja w 2004r skończyłem tylko jedną klasę Technikum Gastronomicznego, z biedy, bezrobocia i głodu musiałem wyjechać do Anglii. Może przez brak edukacji, wciąż nie mogę znaleźć dziewczyny, której nigdy nie miałem.

    • 1 2

    • Wiec wróć do Polski bo niejaka Barbara Nowacka strasznie chłopa potrzebuje.

      Wnioskuje tak z jej zachowania w sejmie.

      • 1 0

  • Szkoły są po to aby nauczyciele mieli pracę (1)

    a nie po to żeby uczniowie się w nich uczyli.

    • 5 2

    • Jeśli nie to kto ciebie będzie uczyć?

      Ulica i kolesie?

      • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    Nie wiem jak bardzo trzeba mieć wylane na maturę, żeby nie móc zdobyć tych marnych 30%. Wystarczy kilka dni powtórzenia materiału. Na matmie wystarczy strzelać w zamkniętych, bo to 50% całości.

    • 6 1

  • Opinia wyróżniona

    Najlepiej jeszcze raz powtórzyć cały rok i zdawać w następnym.

    Gwarantuję ze wynik będzie lepszy i wiedza utrwali się na cale życie. Patrząc na komentarze to większość komentujących polskich portalach powinna tak postąpić. Z naciskiem na historię a szczególnie język polski.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Z jakimi województwami sąsiaduje województwo pomorskie?

 

Najczęściej czytane