• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Minister nauki: Połączenie UG, PG i GUMed pierwszym na taką skalę

Wioleta Stolarska
27 maja 2024, godz. 16:00 
Opinie (226)
Konferencja na Uniwersytecie Gdańskim. Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego Konferencja na Uniwersytecie Gdańskim. Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada podwyższenie subwencji o 10 proc. dla uczelni, które zdecydują się na połączenie. Pierwszym takim przykładem ma być uczelnia stworzona na bazie Związku Uczelni Fahrenheita, czyli współpracy Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki GdańskiejGdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - To będzie taka pierwsza, od początku do końca przeprowadzona federalizacja i połączenie uczelni i będzie to pierwszy prognostyk, jak powinno się to rzeczywiście robić - mówił Dariusz Wieczorek. W resorcie nauki trwają prace nad zmianami i nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym.



Czy wyższe wykształcenie to szansa na lepszą pracę?

Minister nauki namawia uczelnie, by łączyły się, obiecując wyższą subwencję i wsparcie ministerstwa. Przekonuje, że w Polsce jest zbyt wiele uczelni i tylko współpraca pozwoli na rozwój, ale też uniknięcie problemów finansowych.

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za dwa-trzy lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Pierwsza federacja i połączenie uczelni powstanie na Pomorzu?



Zapowiada zmiany i nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, które aktualnie konsultuje ze środowiskiem akademickim w całej Polsce.

- Ogromnie cenię sobie inicjatywę współpracy uczelni i federację uczelni Fahrenheita. To jest naprawdę ten kierunek, który powinniśmy realizować, co do tego nie ma wątpliwości. Musimy to robić mądrze, rozsądnie, roztropnie, i tak, żeby rzeczywiście tworzyć klimat do powstania wielkiego uniwersytetu, który również na arenie międzynarodowej będzie mógł konkurować z najlepszymi i największymi. Jest wielkie wsparcie ze strony samorządu, ze strony administracji państwowej - mówił Dariusz Wieczorek.
Podkreślał jednak, że federacja będzie jedynie przejściowym etapem w drodze do całkowitej konsolidacji uczelni.

- Rektorzy, którzy przedstawiali mi koncepcję, rzeczywiście mają rację w tym kontekście, że musi być okres przejściowy. Różne środowiska muszą mieć parę lat, żeby ze sobą rozmawiać, dyskutować, zastanowić się, jak ma wyglądać struktura, wydziały. Nie ukrywam, że za chwilę pewnie pojawi się rozporządzenie, bo nad tym w tej chwili pracujemy, mówiące o tym, że w przypadku jeżeli uczelnie połączą się, podkreślam, nie chodzi o federację, tylko łączenie, to będą miały wzrost 10 proc. subwencji przez cały okres dalszego funkcjonowania. A więc to jest absolutna zachęta finansowa - zapowiada minister. - Jeżeli chodzi o Pomorze to będzie taka pierwsza, od początku do końca przeprowadzona federalizacja i połączenie uczelni i będzie to pierwszy taki prognostyk, jak powinno się to rzeczywiście robić - mówił Dariusz Wieczorek.
Łączenie uczelni, do którego namawia minister nauki, ma być odpowiedzią na malejącą liczbę studentów i większe możliwości rozwoju. Minister nauki podkreśla jednak, że nie zamierza ingerować w decyzje uczelni, ale jego zdaniem na łączeniu będzie też zależało samorządom czy lokalnym biznesom.

Jakie studia po maturze? Najbardziej oblegane kierunki Jakie studia po maturze? Najbardziej oblegane kierunki

Pierwszy taki projekt w Polsce



Jak przekonują eksperci, konsolidacje uczelni mają sens przede wszystkim wtedy, gdy otwierają nowe możliwości, opierają się na założeniu, że razem można więcej.

- Ja przede wszystkim jestem zadowolony z deklaracji umacniania narzędzi czy instrumentów finansowych, jeżeli chodzi o naszą działalność, a także współpracę, którą tu najaktywniej chyba w Polsce podejmujemy na poziomie trzech uczelni w zakresie tworzenia Uniwersytetu Federacyjnego Fahrenheita. Mamy kilka pomysłów, jak usprawnić funkcjonowanie powstania federacji, w jaki sposób znowelizować ustawę i w którym miejscu, by federacja bez obaw mogła zaangażować uczelnie tworzące i w dalszym działaniu dążyć do kolejnych etapów konsolidacji, bo wyraźnie widzimy, że konkurowanie dzisiaj na rynku europejskim, światowym w dużej mierze zależy od siły naukowej, a siła naukowa bezpośrednio wynika z potencjału. I ten potencjał to nie tylko zwykłe dodanie naszych aktywności, ale pewnie oczekiwanie tego, co pojawi się w wyniku synergii. To pewnie również spowoduje zupełnie nową architekturę szkolnictwa wyższego na mapie akademickiej Polski - powiedział prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Uważam, że będzie to bardzo ciekawy projekt, pewnie pierwszy w Polsce na taką skalę, który pokaże, że można połączyć siły w zbudowaniu silnego, skonsolidowanego Uniwersytetu Federacyjnego. Dziękujemy za te deklaracje, one się w tej chwili krystalizują, jeżeli chodzi o pracę ministerstwa w zakresie rozporządzenia finansującego pełną konsolidację uczelni - dodał.
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita powstał we wrześniu 2020 r. na wspólny wniosek rektorów PG, UG oraz GUM-edu. Nie mają oni wątpliwości, że federacja trzech gdańskich uczelni przyniesie wiele wymiernych korzyści nie tylko uczelniom, ale przede wszystkim studentom. Dzięki federacji Gdańsk mógłby stać się trzecim największym w Polsce ośrodkiem akademickim po Warszawie i Krakowie.

UG, PG, GUMed łączą siły. UG, PG, GUMed łączą siły. "Federacja powstanie w ciągu dwóch-trzech lat"

Cykl spotkań ze środowiskiem akademickim



Minister Dariusz Wieczorek kontynuuje swoją trasę po polskich ośrodkach akademickich. Podczas swoich wizyt podkreśla znaczenie współpracy i dialogu ze środowiskiem uczelnianym, zachęcając do aktywnego uczestniczenia w zmianach dotyczących szkolnictwa wyższego.

Miejsca

Opinie (226) ponad 10 zablokowanych

  • Niech jeszcze połączą sobie pensje to dopiero uczelnie będą zarabiały

    Taaaką średnią wielką że na 20 lat temat podwyżek bedzie zatopiony. A tymczasem... 20 lat pracy , specjalista 3700 zl na rękę. Powtarzam 3.700 zlotych prosze nie mylic z euro.

    • 4 0

  • pomysł dobry ale czy nie będzie większego bałaganu administracyjnego ?

    • 0 3

  • Połaczenie trzech największych i najlepszych uczelni Gdańska jest bezsensowne. (1)

    Te uczelnie współpracują ze sobą i niech tak pozostanie. Powinny łączyć się ze sobą małe prywatne uczelnie. Może wtedy dyplom uzyskany na takiej uczelni będzie więcej znaczył na rynku pracy.

    • 5 3

    • Problem w tym, że jak masz za dobry dyplom, to może to Tobie zaszkodzić na rynku pracy.

      Bo kierownicy Janusze mogą się obawiać, że możesz ich później wygryźć. Zbyt dobre wykształcenie nie zawsze jest dobrze widziane.

      • 1 0

  • Sorbona vis-a-vis urzędu gminy

    Deprecjacja dyplomów większości krajowych uczelni jest faktem. O przyczynach tego problemu napisano setki stron i wygłoszono wiele referatów. W powiatowych miastach uczelnie awansują do rangi uniwersytetów (sic!), a w mniejszych inne wyższe uczelnie państwowe i prywatne walczą o przetrwanie. Również odsetek młodych ludzi podejmujących studia mógłby świadczyć o tym, że od początków III RP następują po sobie kolejne genialne generacje. Trzeźwiej oceniający tę sytuację maturzysta zada sobie jednak pytanie, co zrobić, żeby nie zmarnować czasu siedząc w jednej ławie z kolegą przekonanym, że Szekspir był raperem z Harlemu, a pallad to obraźliwe słowo. Może niejeden student, słuchając wykładu "docenta" opracowanego w oparciu o skrypt z 1972 r., a wzbogacony nowinkami z Wikipedii, zastanowi się nad lepszym pomysłem na życie. CIT w Pasadenie, ETHZ w Zurychu czy bluszczowy Darthmouth College nie muszą budować swojego prestiżu poprzez odwołanie się do uniwersyteckiego miana, gigantycznej liczby kierunków i studentów. Nawet dyplom inżyniera okrętownictwa małej branżowej uczelni jak Webb Institute może otwierać drogę do świetlanej kariery.
    Fuzja w Trójmieście, choć największa, nie jest jedyną ani pierwszą w kraju. Nikogo nie dziwi też to, że np. Uniwersytet Zielonogórski od ponad 20 lat kształci inżynierów budownictwa, a Politechnika Wrocławska oferuje dyplom lekarza medycyny. Eksperyment może się uda, a może nie. Wiele zależy od tego, czy poza marketingowym sztafażem rozpocznie się rzetelna praca dla podniesienia jakości kształcenia, badań naukowych, a w konsekwencji miejsca w rankingach. Zapewne jednak nie tyle optymizmem, a naiwnością byłoby założenie, że jeśli np. 3 trójmiejskie wydziały ekonomiczne (dwa UG i ten z PG) połączą ewentualnie siły, to ich absolwenci zaczną deptać po piętach magistrom z isnead w Fontainebleau lub brytyjskiej LSE.

    • 2 0

  • haha, pomysły koalicji na przysłowiową zapchaj dziure ... a głupcy sie łaszą na dodatkowy milion... (1)

    tak jak było z gimnazjami, ... za parę lat przyjdzie nowa ekipa i zrobi z tym porządek... tyle

    • 4 3

    • dokładnie, a kto na tym stracił najwięcej - dzieci...

      a teraz studenci i pracownicy

      • 1 4

  • I powstanie w Gdańsku silna konkurencja dla Akademii Muzycznej i ASP ....

    witki opadają...

    • 5 4

  • Niespeawdz

    Pi

    • 1 3

  • Zdziwiona (1)

    Pierwszą Federacją w Polsce powołaną na mocy ustawy 2.0 - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 roku jest Federacja Naukowa WSB-DSW Merito, drugą Federacja Akademii Wojskowych z Gdyni, czemu publikujecie Państwo niesprawdzone informacje? Naprawdę to kosztuje tyle zachodu, żeby zbadać rzetelność publikowanych informacji?

    • 2 4

    • Związek uczelni, federacja uczelni i uczelnia federacyjna

      To 3 różne rzeczy

      • 2 1

  • To jest chore.

    • 3 2

  • Uczelnie a nie korporacje (1)

    Na co będzie nastawiony taki moloch?

    • 3 3

    • Moloch?

      To są nieduże uczelnie, nawet po połączeniu UJ, UW czy UAM będą większe

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Tajemnica Zaginionego Rękopisu - escape room

120 zł
gry

Wakacyjny Zawrót Głowy - pokaz naukowy

25 zł
warsztaty, pokaz

Wakacje w Centrum Nauki Experyment

35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gniazdowniki to ptaki:

 

Najczęściej czytane