• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na naukę nigdy nie jest za późno? "Student w moim wieku zaskakuje"

Wioleta Stolarska
8 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Studiować można w każdym wieku - po latach zdecydował, że wróci na studia, by wzbogacić swoje doświadczenie zawodowe. Studiować można w każdym wieku - po latach zdecydował, że wróci na studia, by wzbogacić swoje doświadczenie zawodowe.

Na naukę nigdy nie jest za późno - udowadnia to jeden ze studentów I roku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jacek Pietraszkiewicz ma 54 lata i zarządza własną firmą, jednak - jak przekonuje - mimo ogromnego doświadczenia w branży morskiej dopiero teraz wie, czego tak naprawdę nie wie i do czego zdobywana na studiach wiedza mu się przyda. Przed nim cztery lata nauki, ale w planach ma też napisanie doktoratu. - Zdarzyło się, że gdy wszedłem do sali wykładowej, studenci ukłonili się, myśląc, że będę te zajęcia prowadzić - opowiada student.



Studia w Trójmieście - zobacz szkoły wyższe publiczne i prywatne


Czy skończyłe(a)ś studia wyższe?

Mieszka w Bolesławcu, ale na co dzień studiuje w Gdyni. I, jak przystało na prawdziwego studenta, mieszka w studenckim domu marynarza Mały Żagiel.

- To najlepsza miejscówka w Gdyni, tuż przy miejskiej plaży i kilka kroków od Wydziału na Jana Pawła II - mówi Jacek Pietraszkiewicz, 54-letni student I roku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prezes zarządu firmy NavSim Polska.
Dlaczego zdecydował się wrócić po tylu latach na stacjonarne studia?

- W Gdyni działa jedna z najlepszych w kraju i Europie uczelni morskich, z którą zresztą od wielu lat i z wieloma profesorami współpracuję zawodowo przy realizacji projektów z zakresu e-Nawigacji i Weather Routingu. W branży morskiej działamy już od wielu lat i to doświadczenie zawodowe skierowało mnie do rzetelnego źródła wiedzy - przekonuje.
Czytaj też: Rekrutacja na studia 2022/2023. Jakie nowości na uczelniach publicznych?

Jest właścicielem dobrze prosperującej firmy z jej filią w Kanadzie, jednak - jak przekonuje - na naukę nigdy nie jest za późno. Jest właścicielem dobrze prosperującej firmy z jej filią w Kanadzie, jednak - jak przekonuje - na naukę nigdy nie jest za późno.

Powrót na studia w każdym wieku



Jest właścicielem dobrze prosperującej firmy z jej filią w Kanadzie. Jednak - jak przekonuje - na naukę nigdy nie jest za późno, a decyzję o powrocie na studia podjął przekonany, że osiągnął wiek, w którym doskonale wie, czego nie wie i do czego zdobywana na studiach wiedza mu się przyda.

- Przyznaję, że mam sporą wiedzę i doświadczenie w mojej specjalizacji nawigacji elektronicznej. Są natomiast kwestie, które wymagają uregulowania i usystematyzowania. Chciałbym napisać doktorat, obecnie dzielę się swoją wiedzą, pisząc artykuły do magazynów branżowych. Wiedza, którą pozyskuję od wykładowców, na pewno mi się przyda. Mam ten ogromny komfort, że informacje mogę na bieżąco weryfikować, wykorzystywać w pracy, w rzeczywistym działaniu, w prowadzonych projektach. A przy okazji angażuję w wybrane przedsięwzięcia moich młodszych kolegów ze studiów, bo widzę w nich ogromny potencjał - opowiada.
W młodości przerwał studia w czasie transformacji politycznej i gospodarczej, by iść do pracy.

- Myślę, że takich osób jest w Polsce dużo i że one również myślą czasami, jak to by było skończyć przerwane w młodości studia. To zupełnie inne doświadczenie niż studiowanie w wieku 20 lat. Często jest to głównie systematyzowanie wiedzy, a nie stricte nauka - ocenia.
W zajęciach uczestniczy tak jak jego młodsi koledzy i koleżanki z roku, choć - jak przyznaje - zdarza się, że obecność 54-latka wśród studentów wywołuje zdziwienie.

- Zdarzyło się, że gdy wszedłem do sali wykładowej, studenci ukłonili się, myśląc, że będę te zajęcia prowadzić. Mam córkę w ich wieku. A tymczasem siedzę razem z nimi, słucham wykładów, a czasami żywo dyskutuję z prowadzącymi, bo mam doświadczenie, którego studenci nie mieli jeszcze możliwości zdobyć. To procentuje w obie strony. Oni mnie zaakceptowali i uczestniczę w pełni w całym życiu studenckim ze wszystkimi jego blaskami... i na tym stwierdzeniu poprzestanę (śmiech) - dodaje.
Czytaj też: Rekrutacja na studia. Jakie dodatkowe przedmioty są popularne na maturze?

W młodości przerwał studia w czasie transformacji politycznej i gospodarczej, by iść do pracy. W młodości przerwał studia w czasie transformacji politycznej i gospodarczej, by iść do pracy.

"Jestem takim samym studentem jak każdy inny"



Działa w uczelnianym Kole Naukowym Nawigator i razem z kolegami ze studiów realizuje projekty naukowe i praktyczne.

- Niedawno razem z profesorami i studentami brałem udział w projekcie wyjazdowym w Norwegii. Było to ciekawe doświadczenie dla nas wszystkich, również dla ekspertów norweskich, których zaskoczył student w moim wieku w polskiej grupie studenckiej - dodaje.
Z kolei na zajęciach spotyka ekspertów, naukowców i praktyków, z którymi miał okazję wcześniej pracować.

- Z wielkim szacunkiem odnoszę się do ludzi, którzy przekazują tę specjalistyczną wiedzę. Sam wiem, ile determinacji kosztowało mnie dotarcie do miejsca, w którym jestem, stworzenie firmy i realizowanie projektów, które nierzadko stanowią ogromne wyzwania technologiczne i logistyczne. Ale były też takie ciekawe sytuacje, gdy na koniec zajęć wykładowca pytał, kim jestem, bo myślał, że przyszedłem na wizytację. A ja jestem takim samym studentem jak każdy inny - opowiada.
Czytaj też: Algorytm podpowie, jak zaplanować życie i spełniać marzenia

Studia w nowym wymiarze



Jak podkreśla, studia, mimo że są wymagające, dają mnóstwo satysfakcji.

- Nawet przez chwilę nie pomyślałem, że powrót na studia mógł być błędem. To absolutnie nie jest stracony czas. Żadna nauka nie może być postrzegana w kategorii błędu. Oczywiście, z biegiem czasu można zmieniać kierunki, specjalizacje, w zależności od własnych preferencji i potrzeb, ale to, czego się już dowiemy, zostaje w głowie i może nawet zmieni życie. Ci młodzi ludzie, a ja razem z nimi, mają pole do popisu i do działania. Dzisiaj studiuje się inaczej, a tu, na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, widać to na każdym kroku. Studia to nie tylko szkolna ława, ale w ogromnym stopniu laboratoria, symulatory, praktyki, staże w firmach i na statkach. Mimo mojego opływania na wszelkiego rodzaju statkach i samodzielnym prowadzeniu jachtów sam jestem ciekawy przygody i wejścia na pokład "Daru Młodzieży", by odbyć praktyki na tym słynnym szkolnym żaglowcu. Tej wiedzy i tych doświadczeń nigdzie indziej nie zdobędę. Studia to ciężka praca, ale - nie ukrywajmy - również fantastyczna przygoda - zapewnia.

Miejsca

Opinie (174) ponad 10 zablokowanych

  • Ja co prawda skończyłem studia w terminie ale zrobiłem jedną podyplomówkę, człowiek musi się uczyć cały czas inaczej zostaje z tyłu. Zaraz po zrobieniu podyplomówki dostałem lepszą pracę także polecam wszystkim.

    • 13 2

  • Super!

    Super! Gratulacje, myśle że będzie to owocne zarówno dla niego jak i innych studentów, może przy okazji poznają nie tylko fajnego człowieka, ale także przyszłego szefa :)

    • 13 1

  • Wróciłam na studia mając 33 lata. Poszłam na studia zaoczne, jest tu dużo ludzi w moim wieku. Często dopiero po kilku latach na rynku pracy jesteśmy w stanie naprawdę stwierdzić jakiej wiedzy nam potrzeba.

    • 37 2

  • Opinia wyróżniona

    Na zaocznych normalka. (5)

    Zwykle fajni ludzie - wyważeni, obyci, z dużą wiedzą branżową. Z racji dorosłości i poważnego wyglądu dobrze traktowani w dziekanacie. Dobrze było mieć kogoś takiego w grupie - naturalny rzecznik. Nie powiem "starostą", bo to obciachowe akurat.

    • 168 3

    • No i otoczeniu są fajne młode studentki. (1)

      • 15 17

      • Pracowałem kiedyś w szkole policealnej

        Pojawiła się tam pewna 80 latka, która po śmierci męża postanowiła zrobić maturę, a następnie poszła do szkoły policealnej. Nie to było ostatnim celem. Po skończeniu kierunku Prawo i Administracja poszła na UG i ... dostała się! Przyniosła legitymację, by się pochwalić. Cudowna babeczka!

        • 28 0

    • Zaoczone - wiek 54 lata (2)

      Ale jednak praktycznie nic nie pamiętałem z matematyki czy statystyki, więc nie było łatwo. Ludzie niedawno po studiach jednak tę wiedzę mają w głowie. Z mojej dawno już wyweietrzało

      • 11 0

      • (1)

        W wieku 40 lat ukończyłem studia inżynierskie, takie przedmioty jak fizyka czy chemia miałem ostatni raz w podstawówce. I da się, najlepszy wynik na całym roku, a w niektórych przypadkach nawet licząc rocznik dzienny i zaoczny :) Ale ile pracy mnie to kosztowało to wiem tylko ja i moja rodzina. Mimo to stwierdzam, że było warto :) Zupełnie inaczej się studiuje mając już doświadczenie zawodowe.

        • 15 1

        • Zgadzam się z Tobą

          Osoby z większym doświadczeniem życiowym bardziej przykładają się do nauki, mimo tego, że wiedza zdobyta dawno temu, już gdzieś uleciała. W takim wieku ma się już poukładane życie, rodzinę... To zmusza do wielu wyrzeczeń i poświęceń.

          • 4 0

  • (3)

    Ciekawe czy chodzi na grube melanże?

    • 8 6

    • Deflorator?

      • 4 7

    • Co piątek w Łajbie melanżuje

      Pseudonim "małolat"

      • 3 1

    • Na pewno. Stać go na dobrej jakości alkohole, więc nie męczy go kac. W tym wieku jeszcze trochę sił na balangę jest. Nic tylko korzystać. No i ma pewnie przyzwoite lokum na domówki.

      • 1 0

  • Pozytywny człowiek (1)

    • 17 4

    • co najwyżej śmieszny

      • 2 11

  • Opinia wyróżniona

    Mój przypadek był trochę podobny. (15)

    Przerwane studia stacjonarne na Polibudzie, że względu na śmierć Taty, a z pensji Mamy byśmy się nie utrzymali. Więc na drugim roku rezygnacja ze studiów niestety, pójście do pracy na sześć dni w tygodniu, żeby wspomóc Mamę. Zaparłem się i w wieku czterdziestu dwóch lat poszedłem na studia zaoczne, skończyłem nawet drugiego stopnia, mam magistra inżyniera i wiem, że warto było.

    • 389 6

    • Ja przerwałam na ostatnim roku (1)

      będą stypendystą za dobre wyniki w nauce, bo były szef doprowadził mnie prawie do załamania, nie byłam w stanie napisać pracy licencjackiej, a potem nie było mnie stać na powrót na studnia.
      Mam nadzieję, że jeszcze mi się uda

      • 61 0

      • sad

        Powodzenia!

        • 16 0

    • (3)

      Brawo!

      • 25 0

      • Nie będę studiował (2)

        Mam świetną pracę, dobrze płatną.
        Studia pozbawiłyby mnie tego. Na etacie lepiej udawać głupszego od szefa.

        • 11 18

        • Co komu pasuje :P Nie oceniam.

          • 9 0

        • no to słaba ta praca skoro szef chce zatrudniać głupszych

          to znaczy takich którzy wydają się głupsi. W porządnych koncernach szuka się specjalistów którzy dyrektorowi mogą zaimponować wiedzą bo ten nie ma już czasu na rozwiązywanie problemów inżynierskich i musi mieć od tego ludzi.

          • 3 0

    • Ja podobnie :) (4)

      w lipcu bronię pracę magisterską na UG , mam 42 lata :) w wieku 40 lat podjęłam decyzję o dokończeniu studiów, licencjat broniłam mając 21 lat :)

      • 36 1

      • (3)

        Sorry, nie czepiam się, ale wydaje mi się, że w 2001 roku na UG były jeszcze jednolite, pięcioletnie studia magisterskie. System boloński z podziałem na licencjat i magisterium został wprowadzony później.

        • 18 0

        • (2)

          i tu się mylisz, studia z podziałem na licencjat i magisterkę są od 1999r.

          • 5 4

          • No to policz. Pierwszy rocznik został wypuszczony w 2002

            • 7 1

          • raczej nie na każdym kierunku, w 2003 broniłam mgr w systemie 5-letnim na Wydziale Humanistycznym ( filologia obca)

            • 5 0

    • Noooo i suuuuuper! Gratuluję determinacji

      • 7 0

    • Super !!!

      Gratuluję i wszystkiego dobrego życzę w życiu.

      • 4 0

    • Mój tata też tak miał, ale pracował dorywczo na studiach. (1)

      Szacun kolego! Wspomogłeś mamę i resztę rodziny, mało jest takich. Gratulacje

      • 4 1

      • Jest cala masa takich

        Mało wiesz o życiu.

        • 0 0

  • Kryzys wieku średniego? Też to chyba mam, ale najpierw spróbuję tradycyjnie z młodszą partnerką (1)

    Jak nie pomoże to może też się zapiszę na studia. Jedne już mam, ale kryzys to kryzys

    • 15 43

    • tak,nawet wyglada na takiego he he

      • 2 5

  • ja (3)

    A czy można prosić o jakiś namiar do pięknej studentki w czarnej bluzce z przepięknym serdecznym uśmiechem?

    • 9 0

    • Tak się składa, że ja znam. I pytała o Ciebie właśnie ... a konkretnie (1)

      o tego przemiłego pana z internetu, co tak ją miło nazwya. Nie ma jednak na taksówkę do Ciebie ... :)

      • 2 0

      • To mam nadzieję, że poprawiło jej to humor. Bardzo piękny uśmiech. A taksówkami nie jeżdżę :(

        • 0 0

    • Piękna jest.

      • 0 0

  • (1)

    Czy coś się zmieniło na Akademii Morskiej (wcześniej Szkole Morskiej) od kiedy przerwałem tam studia? Poziom na kierunku lądowym był przerażająco niski, a rzeczy, którymi byliśmy karmieni kompletnie nie przydały się ani w świecie informatyki, ani w świecie prowadzenia biznesu (kierunek: Biznes elektroniczny). Przez cały okres matematyki poznaliśmy początki całek, gdzie na Politechnice Gdańskiej, na ETI całki poznaje się już na pierwszych wykładach. Do tego wykłady z XHTML, z których zapamiętałem jedynie wykładowczynię, co zawsze chodziła w tym samym swetrze, a gdzie obecnie pracuję i prowadzę projekty daleko bardziej zaawansowane. Jedynym przedmiotem wartym uwagi były Bazy Danych, gdzie wykładowczyni rzeczywiście posiadała dobrą wiedzę i była ona przez nią przekazywana w przyjemny sposób.

    • 5 5

    • Wyjaśnieniem twoich wątpliwości jest słowo klucz "kierunek lądowy", które rzeczywiście do wysokich poziomów nie należą w Akademii Morskiej, ale już jeżeli chodzi o kierunki typowo techniczne i przede wszystkim morskie to Akademia Morska kształci bardzo dobrze, mają bardzo wysoki poziom kształcenia także dzięki rozbudowanym labolatoriom.

      • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to:

 

Najczęściej czytane