• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najlepsze studia inżynierskie według Perspektyw

Wioleta Stolarska
17 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Politechnika Gdańska w rankingu najlepszych studiów inżynierskich Politechnika Gdańska w rankingu najlepszych studiów inżynierskich

Budownictwo, elektronika i telekomunikacja oraz geodezja i kartografia - to kierunki studiów na Politechnice Gdańskiej, które pojawiły się w tegorocznym rankingu Perspektyw na najlepsze studia inżynierskie. Pod uwagę brano 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych - od architektury po zarządzanie i inżynierię produkcji.



Czy uważasz, że właściwie wybrałe(a)ś kierunek studiów?

To pierwszy taki wyspecjalizowany ranking opublikowany przez Perspektywy. Jest on adresowany do precyzyjnie wybranej grupy odbiorców, którymi są ambitni kandydaci na studia techniczne, zainteresowani uzyskaniem tytułu inżyniera i magistra inżyniera na najbardziej renomowanych wydziałach polskich uczelni technicznych.

- Chcemy pomóc młodym ludziom w precyzyjnym wyborze kierunku studiów w obszarze dyscyplin technicznych, najbardziej potrzebnych gospodarce i dających dobre perspektywy zatrudnienia i zarobków - podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca Rankingu Studiów Inżynierskich.
Spośród pomorskich uczelni w zestawieniu znalazła się tylko Politechnika Gdańska ze swoimi trzema kierunkami: budownictwem na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, elektroniką i telekomunikacją na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz geodezją i kartografią na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Czytaj też: Politechnika wśród najpiękniejszych europejskich uczelni

Południe w czołówce



W tegorocznej edycji najwięcej wydziałów w pierwszej trójce każdej z 21 dyscyplin studiów technicznych miały cztery uczelnie: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska.

Zasady rankingu, w tym kryteria i ich wagi, opracowała kapituła, w skład której weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu. Do ich oceny zastosowanych zostało 12 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów. Są to: prestiż; absolwenci na rynku pracy; potencjał akademicki; efektywność naukowa; potencjał dydaktyczny; innowacyjność.

W rankingu studiów inżynierskich ocenione zostały następujące kierunki: automatyka i robotyka; architektura i urbanistyka; biotechnologia; budownictwo; elektrotechnika; elektronika i telekomunikacja; energetyka; fizyka techniczna; geodezja i kartografia; górnictwo i geologia; inżynieria biomedyczna; inżynieria materiałowa; logistyka; inżynieria chemiczna; inżynieria środowiska; zarządzanie i inżynieria produkcji; kierunki IT (informatyka); mechanika i budowa maszyn; mechatronika; technologia chemiczna; transport.

Czytaj też: Najlepsze licea i technika w Trójmieście według najnowszego rankingu Perspektyw

Miejsca

Opinie (37)

  • (2)

    Dziś liczy sie tylko sektor informatyczny zwłaszcza programowanie.całą resztę można w muszli spuścić

    • 5 2

    • tylko OiO (1)

      Tylko OiO na Pg najlepszy wydzial najlepsze pieniadze .
      Stawki od 8 tys na reke.
      Ale perfect angielski

      • 0 3

      • Jakie stanowiska po tym?

        • 1 0

  • polibudka

    wiadomo, poli w gda najlepsze... ach ileż to wspomniem, ile razem choinek z butelek po perle :D

    • 1 0

  • re

    Zaczynam od października kosmetologię na Szkole Mydłowskiej. Uderzyłam w taki kierunek, który jest związany z moimi zainteresowaniami i uważam, że trafiłam. Poświęciłam kilka miesięcy na znalezienie odpowiedniej uczelni - zależało mi po prostu na miejscu, w którym można się czegokolwiek solidnego nauczyć albo najlepiej - przygotować się do pracy. I przynajmniej wygląda na to, że takie miejsce właśnie mam.

    • 0 1

  • budownictwo.......................

    Po 5 latach pracy w branży (biuro projektowe) mogę śmiało powiedzieć: zmarnowałem 10 lat życia na zajęcie, które nie przynosi szans na godziwe życie. Marne płace, ogromna konkurencja na rynku (efekt nadprodukcji absolwentów przez uczelnie), ciągły stres, sama praca ciężka, odpowiedzialna, ciągłe użeranie się z klientem, który ciągle zmienia zdanie i wymaga coraz więcej "gratisów" pod groźbami "bo znajdę inną firmę i nie zapłacę za zlecenie". Mordęga z wykonawcą, architektem, branżystami. Żałuję, że wybrałem ten kierunek. Czuję się jednak już tak wypalony i zmęczony tym wszystkim, że nawet nie mam sił czegoś zmienić w swoim życiu. I taką opinię o tym zawodzie mają również moi współpracownicy, nie ma ani jednej osoby, która byłaby zadowolona z tej pracy. Płace stoją w miejscu i to nie na godziwym poziomie tylko 3-3,5k netto po 5 latach doświadczenia. Szef zasłania się ciężką sytuacją na rynku, i niskimi cenami projektów na rynku. Sytuacja jest przerażająco wręcz beznadziejna.... Nie idźcie tą drogą młodzi ludzie... nie idźcie...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie nietypowe rośliny można znaleźć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane