• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie ma rejonizacji w zerówkach. Zostaje "dowożenie na drugi koniec miasta"

Piotr Kallalas
29 marca 2023, godz. 13:00 
Opinie (219)
W przypadku rekrutacji do oddziałów przedszkolnych nie obowiązuje rejonizacja. W przypadku rekrutacji do oddziałów przedszkolnych nie obowiązuje rejonizacja.

Trwa rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkoli, w przypadku przedszkoli i tzw. zerówek, które tworzone są w szkołach nie obowiązuje jednak rejonizacja. To oznacza, że w sytuacji gdy zabraknie miejsc część rodziców będzie musiała wozić swoje pociechy do placówek w oddalonych dzielnicach. - Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta z pewnością generuje większy ruch i korki, a w przypadku osób pozbawionych auta, również nie lada problemy logistyczne - pisze do nas czytelnik.Czy posyłasz dziecko do przedszkola?

W ostatnich dniach otrzymujemy zgłoszenia od rodziców, których dzieci nie dostały się do gdańskich oddziałów przedszkolnych w swoim rejonie.

- Moja córka w tym roku kończy sześć lat i od września idzie do tzw. "zerówki". Mieszkamy na Jasieniu, w odległości kilkudziesięciu metrów od Szkoły Podstawowej nr 85, dlatego też podczas tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych była to szkoła naszego pierwszego wyboru - napisał do nas czytelnik.

"Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta"Rodzina rekrutowała się jeszcze w kilku innych szkołach w sąsiadujących dzielnicach, by na końcu zaznaczyć szkołę w oddalonej dzielnicy Młyniska, która ostatecznie jako jedyna przyjęła dziecko.

- Córka nie tylko nie dostała się do szkoły obok domu, ale również do trzech pozostałych (co akurat mnie nie dziwi, bo tylko w pierwszej szkole miała punkty za rejon). Dodam, że w ubiegłych latach nie miała również szans na przedszkole w swoim rejonie zamieszkania - pisze ojciec dziecka i dodaje: - Oczywiście wiem, że zapewne pozostałe dzieci miały tych punktów więcej, ale skoro zerówki są obowiązkowe, to dlaczego, jak w przypadku klas pierwszych, dzieci z rejonu nie są przyjmowane z automatu? Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta z pewnością generuje większy ruch i korki, a w przypadku osób pozbawionych auta, również nie lada problemy logistyczne.
Nie są to zresztą odosobnione historie.

- Moja sześciolatka też się nie dostała, w szkole wisi lista, na ok. 200 dzieci dostało się... ponad 50. Boję się, co będzie przy rekrutacji do I klasy - czytamy na jednym z portali społecznościowych.
Zamykają szkołę w Sopocie. Co z uczniami? Zamykają szkołę w Sopocie. Co z uczniami?

Nie ma rejonizacjiW tej sprawie poprosiliśmy o komentarz Urząd Miejski w Gdańsku, który zwraca uwagę, że rekrutacja do "zerówek" jest tożsama z rekrutacją do przedszkoli, a nie szkół podstawowych.

- Zgodnie z przepisami nie obowiązuje do nich rejonizacja, co oznacza, że rekrutować się mogą dzieci z całego miasta. Rekrutacja do "zerówek" odbywa się na tych samych zasadach co rekrutacja do przedszkoli - wskazuje Patryk RosińskiUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Warto jednak przypomnieć, że oddziały przedszkolne czyli tzw. zerówki tworzone są właśnie w szkołach podstawowych.

Rodzina napisała odwołanie do dyrekcji i komisji rekrutacyjnej.

Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście

Rejonizacja w szkołach podstawowych ograniczyła liczbę oddziałów przedszkolnychRodzice dziecka zwracają również uwagę na inną kwestię. We wspomnianej szkole na Jasieniu, funkcjonowało więcej oddziałów, co skutkowało też przyjęciem większej liczby dzieci.

- Szkoła Podstawowa nr 85 to bardzo duża placówka, obejmująca ogromny rejon. Dziwi mnie, że w tym roku uruchamiane są zaledwie dwa oddziały przedszkolne (dostało się 52 dzieci), gdzie w latach poprzednich tych oddziałów było znacznie więcej. Czy magistrat nie widzi potrzeby tworzenia większej liczby miejsc? - dopytuje rodzic.
Miasto tłumaczy, że mniejsza liczba oddziałów jest spowodowana dużą liczbą dzieci w pierwszych klasach.

- W Szkole Podstawowej nr 85 zaplanowane zostały dwa oddziały ogólnodostępne oraz jeden integracyjny, łącznie trzy oddziały wychowania przedszkolnego - "zerówki". W ubiegłorocznej rekrutacji utworzone zostały cztery oddziały przedszkolne, jednak w związku z bardzo dużą liczbą dzieci rozpoczynających naukę w klasach I, zamieszkujących w obwodzie szkoły - gdzie obowiązuje rejonizacja tzn. ustawowo jesteśmy zobowiązani przyjąć wszystkie dzieci z rejonu szkoły - została podjęta decyzja o utworzeniu dodatkowej I klasy. Warunki lokalowe nie pozwalają na utworzenie większej liczby "zerówek" - tłumaczy Patryk Rosiński.

Piecki-Migowo: problem z dostępnością miejsc w zerówkach (82 opinie)

Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo mają poważny problem z zapisaniem swoich dzieci do dzielnicowych placówek oświatowych. Nie ma już miejsc ani w dwóch ogromnych morenowych podstawówkach, ani w osiedlowych przedszkolach samorządowych. Proponowane są miejsca w odległych lokalizacjach miasta jak Kokoszki czy Nowy Port
Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo mają poważny problem z zapisaniem swoich dzieci do dzielnicowych placówek oświatowych. Nie ma już miejsc ani w dwóch ogromnych morenowych podstawówkach, ani w osiedlowych przedszkolach samorządowych. Proponowane są miejsca w odległych lokalizacjach miasta jak Kokoszki czy Nowy Port Zobacz więcej

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (219)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sopocki Piknik Naukowy Ocean Zmian 2023

wykład, pokaz, dni otwarte

VI Forum Wizja Rozwoju

forum

Sobota z Baltic Horizons

wykład / prezentacja, spotkanie, wystawa, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Funkcją skóry u człowieka nie jest:

 

Najczęściej czytane