• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie ma rejonizacji w zerówkach. Zostaje "dowożenie na drugi koniec miasta"

Piotr Kallalas
29 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (220)
W przypadku rekrutacji do oddziałów przedszkolnych nie obowiązuje rejonizacja. W przypadku rekrutacji do oddziałów przedszkolnych nie obowiązuje rejonizacja.

Trwa rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkoli, w przypadku przedszkoli i tzw. zerówek, które tworzone są w szkołach nie obowiązuje jednak rejonizacja. To oznacza, że w sytuacji gdy zabraknie miejsc część rodziców będzie musiała wozić swoje pociechy do placówek w oddalonych dzielnicach. - Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta z pewnością generuje większy ruch i korki, a w przypadku osób pozbawionych auta, również nie lada problemy logistyczne - pisze do nas czytelnik.



Czy posyłasz dziecko do przedszkola?

W ostatnich dniach otrzymujemy zgłoszenia od rodziców, których dzieci nie dostały się do gdańskich oddziałów przedszkolnych w swoim rejonie.

- Moja córka w tym roku kończy sześć lat i od września idzie do tzw. "zerówki". Mieszkamy na Jasieniu, w odległości kilkudziesięciu metrów od Szkoły Podstawowej nr 85, dlatego też podczas tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych była to szkoła naszego pierwszego wyboru - napisał do nas czytelnik.

"Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta"



Rodzina rekrutowała się jeszcze w kilku innych szkołach w sąsiadujących dzielnicach, by na końcu zaznaczyć szkołę w oddalonej dzielnicy Młyniska, która ostatecznie jako jedyna przyjęła dziecko.

- Córka nie tylko nie dostała się do szkoły obok domu, ale również do trzech pozostałych (co akurat mnie nie dziwi, bo tylko w pierwszej szkole miała punkty za rejon). Dodam, że w ubiegłych latach nie miała również szans na przedszkole w swoim rejonie zamieszkania - pisze ojciec dziecka i dodaje: - Oczywiście wiem, że zapewne pozostałe dzieci miały tych punktów więcej, ale skoro zerówki są obowiązkowe, to dlaczego, jak w przypadku klas pierwszych, dzieci z rejonu nie są przyjmowane z automatu? Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta z pewnością generuje większy ruch i korki, a w przypadku osób pozbawionych auta, również nie lada problemy logistyczne.
Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu

Nie są to zresztą odosobnione historie.

- Moja sześciolatka też się nie dostała, w szkole wisi lista, na ok. 200 dzieci dostało się... ponad 50. Boję się, co będzie przy rekrutacji do I klasy - czytamy na jednym z portali społecznościowych.
Zamykają szkołę w Sopocie. Co z uczniami? Zamykają szkołę w Sopocie. Co z uczniami?

Nie ma rejonizacji



W tej sprawie poprosiliśmy o komentarz Urząd Miejski w Gdańsku, który zwraca uwagę, że rekrutacja do "zerówek" jest tożsama z rekrutacją do przedszkoli, a nie szkół podstawowych.

- Zgodnie z przepisami nie obowiązuje do nich rejonizacja, co oznacza, że rekrutować się mogą dzieci z całego miasta. Rekrutacja do "zerówek" odbywa się na tych samych zasadach co rekrutacja do przedszkoli - wskazuje Patryk RosińskiUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Warto jednak przypomnieć, że oddziały przedszkolne czyli tzw. zerówki tworzone są właśnie w szkołach podstawowych.

Rodzina napisała odwołanie do dyrekcji i komisji rekrutacyjnej.

Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście

Rejonizacja w szkołach podstawowych ograniczyła liczbę oddziałów przedszkolnych



Rodzice dziecka zwracają również uwagę na inną kwestię. We wspomnianej szkole na Jasieniu, funkcjonowało więcej oddziałów, co skutkowało też przyjęciem większej liczby dzieci.

- Szkoła Podstawowa nr 85 to bardzo duża placówka, obejmująca ogromny rejon. Dziwi mnie, że w tym roku uruchamiane są zaledwie dwa oddziały przedszkolne (dostało się 52 dzieci), gdzie w latach poprzednich tych oddziałów było znacznie więcej. Czy magistrat nie widzi potrzeby tworzenia większej liczby miejsc? - dopytuje rodzic.
Miasto tłumaczy, że mniejsza liczba oddziałów jest spowodowana dużą liczbą dzieci w pierwszych klasach.

- W Szkole Podstawowej nr 85 zaplanowane zostały dwa oddziały ogólnodostępne oraz jeden integracyjny, łącznie trzy oddziały wychowania przedszkolnego - "zerówki". W ubiegłorocznej rekrutacji utworzone zostały cztery oddziały przedszkolne, jednak w związku z bardzo dużą liczbą dzieci rozpoczynających naukę w klasach I, zamieszkujących w obwodzie szkoły - gdzie obowiązuje rejonizacja tzn. ustawowo jesteśmy zobowiązani przyjąć wszystkie dzieci z rejonu szkoły - została podjęta decyzja o utworzeniu dodatkowej I klasy. Warunki lokalowe nie pozwalają na utworzenie większej liczby "zerówek" - tłumaczy Patryk Rosiński.
12:20 31 MARCA 23

Piecki-Migowo: problem z dostępnością miejsc w zerówkach (82 opinie)

Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo mają poważny problem z zapisaniem swoich dzieci do dzielnicowych placówek oświatowych. Nie ma już miejsc ani w dwóch ogromnych morenowych podstawówkach, ani w osiedlowych przedszkolach samorządowych. Proponowane są miejsca w odległych lokalizacjach miasta jak Kokoszki czy Nowy Port
Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo mają poważny problem z zapisaniem swoich dzieci do dzielnicowych placówek oświatowych. Nie ma już miejsc ani w dwóch ogromnych morenowych podstawówkach, ani w osiedlowych przedszkolach samorządowych. Proponowane są miejsca w odległych lokalizacjach miasta jak Kokoszki czy Nowy Port Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (220) 1 zablokowana

  • (1)

    to dlatego ze za duzo ukraincow, a nasze dzieci nie mają gdzie się podziać

    • 10 3

    • Heh, jak widać łatwo przekierować złość z patałachów w urzędzie na dzieci. W tym roku czy pięć lat temu problemy były te same.

      • 5 4

  • Wg mnie punktacja jest bardzo niesprawiedliwa. Najwięcej punktów powinno być dla pracujących rodziców. Np. jeden pracujący rodzic 100pkt, dwóch pracujących rodziców 200pkt.

    • 8 1

  • Polak moze placic za wszystko, za to inni moga miec wszystko za darmo (1)

    Wiecej gosci w Gdansku, ktorych tak goraco zaprasza miasto. Juz sa problemy w sluzbie zdrowia, szkolnictwie i w innych miejscach. Dla Polakow podwyzki, wyzsze podatki i traktowanie jak obywatelii drugiej kategorii, za to obcy maja darmowe leczenie, szkolnictwo, socjal. Zenada

    • 7 0

    • Jeszcze tych

      Jeszcze tych z pod drugiej granicy chcieli dołożyć. Po co dzieciom zerówki czy szkoły blisko domu? Za grube są, niech biegną z godzinę czy pół do szkoły.

      • 1 0

  • Problem jest już wcześniej, dziecko nie dostało się do żadnego publicznego przedszkola, a wcześniej żłobka, więc muszę płacić za prywatne. Ciekawe czemu ludzie nie chcą decydować się na dzieci w tym kraju.

    • 1 0

  • Za komuny było lepiej - był wyż demograficzny, ale takich problemów nie było. Ja i moi rówieśnicy chodziliśmy do najbliższej miejscu zamieszkania (Morena) zerówki, a potem podstawówki. Nasi rodzice nie mieli takiego problemu...

    • 2 0

  • Nowa szkoła na Wiszących Ogrodach

    Podobno zamiast szkoły na Morenie która ostatecznie nie powstała ma powstać i to już w tym roku szkoła na granicy Jasienia i Moreny na osiedlu Wiszące ogrody.

    • 1 0

  • granice Gdańśka to tez problem

    Dzieci, które mieszkają w Gdańsku mają szkołę w Borkowie oddaloną od mieszkań i domów 300-600m, a mimo to są dowożone busem szkolnym do szkoły na św. Wojciechu, przez pola nie przejdą więc skazane są zawsze na dojazd. Jeśli będą jeździć komunikacją miejską to będą jeździć minimum 2 autobusami;/

    • 0 0

  • Brak miejsc w 1 klasach integracyjnych w SP Gdańsku

    Moja córka jest dzieckiem niepełnosprawnym, ma orzeczenie o kształceniu specjalny- nie została przyjęta do żadnej z 3 wybranych szkół podstawowych do klasy integracyjnej. Miasto kieruje Ja do sportowej szkoły obwodowej w której tworzą 9 klas pierwszych i są 2 zmiany. Szukam rodziców którzy mają podobny problem. Proszę o pomoc i Rady co robić! Dziecko jest bez szkoły!

    • 1 0

  • Nie będzie zerówek w 2024/2025 w 40 szkołach podstawowych- przyczyna prawo uchwalone w 2017.

    Od r. szk. 2024/2025 w ok. 40 szkołach podstawowych w Gdańsku nie będą tworzone klasy zerowe. Powodem mają być przepisy zl 2 wprowadzone w 2017 r. Teraz nagle mają być one przestrzegane. Przepisy przeciwpożarowe, o oddymianiu, o drzwiach ewakuacyjnych blisko wyjść, itp. Oczywiście za wszystko odpowiada dyrektor. Aby to wykonać potrzeba do jednej szkoły 10 milionów. Czterdzieści szkół musi wręcz wiyrzucic klasy 0 . Rodzice dopiero najeżdża się do przedszkoli daleko, gdzie będą miejsca. Przecież nie ma rejonizacji. A pod nosem szkoła, w której do tej pory - kilkadziesiąt lat była zerówka. I o tym cicho, ale zaraz zacznie się rekrutacja i rodzice się zdziwią. Ale mogą pisać do urzędu, a najlepiej poruszyć temat do rządu, gdyż tam te przepisy w 2017 zostały uchwalone.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie miasto jest siedzibą władz województwa Pomorskiego?

 

Najczęściej czytane