• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowości w świecie technologii na targach w Gdańsku

Marzena Klimowicz-Sikorska
23 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Robot do rozminowywania dna morza, mobilny alarm przeciwwłamaniowy czy drukarka do... robienia wzorków na kawie z pianką - to tylko kilka z wynalazków zaprezentowanych na 11. Targach Techniki Przemysłowej Technicon Innowacje.Czy targi nowinek technicznych mają sens?

Co roku, od 11 lat, na targach Technicon Innowacje można znaleźć wynalazki, które w przyszłości mogą ułatwić i umilić nam życie, nawet jeśli chodzi o zwykłą kawę. Mimo tego, że tegoroczna edycja targów innowacji była skromniejsza - pojawiło się jedynie 50 wystawców, którzy wypełnili ogromną halę w trzech czwartych - to i tak można było znaleźć coś ciekawego.

- Nasz wynalazek, system Trineo Move, jest mobilnym systemem alarmowym. Jego najważniejszą cechą jest to, że zamiast głównej centralki alarmowej, kamer itd. używamy tylko telefonu komórkowego, a ruch - czyli intruza - wykrywają detektory naszej produkcji, które komunikują się z telefonem - mówi Piotr Orzechowski, prezes firmy Trineo i wynalazca tego systemu. - Gdy intruz wejdzie nam do mieszkania czy innego miejsca, które zabezpieczamy, np. kampera, detektor ruchu go wyłapuje, przekazuje informacje do telefonu, który robi mu zdjęcie i wysyła do nas mailem i informuje o nieuprawnionym wejściu sms'em.
System służy też do... niewykrywania ruchu, co przydaje się w opiece nad starszą czy schorowaną osobą w domu, która musi zostać w nim na jakiś czas sama.

 • Do piątku potrwają 11. Targi Technicon Innowacje.
 • Urządzenie do robienia profesjonalnych zdjęć produktów, bez znajomości obsługi aparatu cyfrowego.
 • Drukarka do wzorków na piance - wynalazek studentów PG.
 • "Głuptak" - urządzenie z PG, które będzie na wyposażeniu okrętów Marynarki Wojennej.
 • Część wyposażenia tej rakiety powstała przy współpracy studentów PG i trójmiejskiego start'upa.
- Możemy ten system tak ustawić, by poinformował nas o tym, jeśli w danym przedziale czasowym nie wykryje on ruchu, a wiemy, że jest w domu, bo system nie jest uzbrojony - dodaje wynalazca. - Gdy go uzbroi i wyjdzie z domu, i nie wróci do niego w określonym czasie, poinformuje rodzinę o tym fakcie. Co więcej, można poprosić system, by oddzwonił do nas w trybie głośnomówiącym, tak byśmy mogli spróbować nawiązać komunikację z tą osobą.
Jak co roku swoje stanowiska wystawia Politechnika Gdańska. Tym razem naukowcy pochwalili się urządzeniem, które - choć nie jest nowe - wkrótce będzie na wyposażeniu okrętu Marynarki Wojennej.

- Głuptak to pojazd kamikadze - służy do zwalczania min podwodnych. Podpływa do miny i wybucha niszcząc minę. Pojazd powstał na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa w katedrze prof. Rowińskiego na Politechnice Gdańskiej - mówi Jerzy Bunikowski z Politechniki Gdańskiej. - Po dziesięciu latach testów pojazd ten wszedł do produkcji seryjnej i będzie częścią wyposażenia okrętu Kormoran 2 budowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding dla polskiej Marynarki Wojennej.
Przeczytaj więcej o "Głuptaku": Wynalazki Politechniki Gdańskiej

Drugim pojazdem, który wydział OiO wystawił na targach, był "Morświn".

- Dla odmiany ten pojazd jest wielokrotnego użytku, choć też, jak "Głuptak", służy do wykrywania min - dodaje pracownik PG. - Maszyna ta podczepia minę i odpływa.
Pierwszego dnia targów największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko studentów PG, którzy wymyślili i skonstruowali... urządzenie do drukowania wzorów na kawie z pianką.

- To urządzenie pozwala nam za pomocą aplikacji mobilnej na naniesienie wzoru na piankę. Wzór można narysować na tablecie lub smartfonie, lub wgrać np. zdjęcie, które pojawi się na naszej kawie - mówi Łukasz Bieliński, student Politechniki Gdańskiej. - Zawsze fascynowało nas to, jak bariści potrafili zrobić niesamowite wzorki na piance. Chcieliśmy się tego nauczyć, ale zabrakło nam umiejętności, te znalazły się do zbudowania urządzenia, które za nas takie wzorki zrobi.
Dzięki "drukarce" studenci mieli temat do pracy inżynierskiej. Teraz szukają jadalnego tuszu i chcą w przyszłości ruszyć na podbój kawiarni.

Targi Technicon Innowacje trwają do piątku. Wstęp jest wolny.

Wydarzenia

Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji (1 opinia)

(1 opinia)
targi

Miejsca

Opinie (4)

 • Krok milowy w dziejach ludzkości ;) (2)

  urządzenie do drukowania wzorów na kawie z pianką...

  • 84 11

  • kpiarzu, frustracie, wymyśliłeś i stworzyłeś coś godnego uwagi? Studenci bawią się automatyką, czerpią radość z wynalazczości, a ty im hejtem w łeb. Nie zdziwię się, gdy kolejny wynalazek opatentują, a a ty zapłacisz za ich produkt ciężkie pieniądze. Ciesze się, że nie wszyscy Polacy to idioci.

   • 9 58

  • blednie myslisz '' Teraz juz itd'' ! nie rozumiesz idei rozwoju i ewolucji.

   To troche jak z pierwszymi telefonami komorkowymi ktore na poczatku mialy sluzyc tylko do telefonowania choc wielu sie pukalo w glowe i mowilo ze to glupota etc. Potem jak wchodzily pierwsze sms to 3/4 ludzi wrecz dawalo gwarancje ze takiej bzdury jak '' SMS '' nikt nigdy nie bedzie uzywal i nikt nie jest az taki glupi zeby pisac w telefonie zamiast na papierze oraz ze i nie ma to kompletnie sensu ) nie pamietasz tamtych czasow lecz tak bylo. Pracownicy tzw. techniki Telegraf na poczcie strajkowali wtedy i mowili ze telegramy sa wieczne i beda zawsze istniec. To teraz powiedz dzis zeby przestali uzywac sms ) .podobnie jest z ta drukarka do wzorow na kawie ktora ma pokazac co '' mozna robic '' a czas i ewolucja pokaze czy i do czego mozna to jeszcze zastosowac lub jakie inne mozliwosci ta technologia stworzy.

   • 7 40

 • Czy możecie pisać wcześniej o imprezach !!!???!!!!

  • 12 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Tajemnica Zaginionego Rękopisu - escape room

120 zł
gry

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie włókna pochodzenia naturalnego stosuje się w przemyśle?

 

Najczęściej czytane