• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy ranking szkół podstawowych 2024 Trojmiasto.pl

Wioleta Stolarska
1 marca 2024, godz. 09:00 
Opinie (135)
Jaką szkołę podstawową wybrać w Trójmieście? Jaką szkołę podstawową wybrać w Trójmieście?

Do jakiej szkoły podstawowej zapisać dziecko? Wybrać placówkę publiczną czy prywatną? Jakie są kryteria przyjęć dzieci? Wybór szkoły podstawowej jest ważny dla dzieci, a przede wszystkim dla ich rodziców. Dlatego kolejny raz stworzyliśmy Trójmiejski Ranking Szkół Podstawowych oraz poszczególne rankingi dla Gdańska, Gdyni i Sopotu, które podpowiedzą rodzicom, jak placówki wypadają w kontekście końcowego egzaminu ósmoklasisty. Na podstawie wyników egzaminów z 2023 r. wyłoniliśmy te podstawówki, w których uczniowie wypadli najlepiej.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Ranking szkół podstawowych 2024 - Gdańsk, Gdynia Sopot



Jakie kryteria są dla Ciebie najważniejsze przy wyborze szkoły podstawowej dla Twojego dziecka?

W nowym rankingu trójmiejskich szkół podstawowych wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach, udostępnione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku. Pod uwagę wzięliśmy średnie wyniki uzyskane ze sprawdzianów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.

W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym, jakie wyniki z egzaminów szkoły uzyskały w 2023 r., co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat (2022 i 2021), które pokazują, jak w tym czasie zmieniał się poziom wyników w danej szkole.

Co ważne, ze względu na przeprowadzane reformy edukacji i zmiany systemu szkolnictwa nie we wszystkich szkołach co roku były przeprowadzane egzaminy ósmoklasisty.

Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl

Ranking szkół podstawowych 2024. W czołówce szkoły prywatne i społeczne



Z naszego zestawienia wynika, że w Trójmieście najlepiej wypadły prywatne szkoły podstawowe (niepubliczne, społeczne, katolickie). Tegoroczne zestawienie różni się od ubiegłorocznego rankingu: widzimy w nim zarówno awanse, jak i spadki placówek.

Najlepszą szkołą podstawową jest Szkoła Podstawowa "Niedźwiednik" w Gdańsku, która osiągnęła najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów na egzaminie - 93 proc. - to awans z 5. pozycji.

Zaraz za nią na 2. miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa Fregata Dla Dziewcząt w Gdańsku ze średnim wynikiem za 2023 r. - 92,333 proc. - to awans z 15. miejsca. Na 3. miejscu uplasowała się Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa, uzyskując jedynie minimalnie niższą średnią - 92,327 proc. (awans z 12. miejsca).

Z kolei na 4. pozycji uplasowała się Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Sokrates" w Gdańsku z wynikiem 90 proc. 5. pozycja to Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni (89,67 proc.).


Na 6. miejscu jest Pierwsza Szkoła Społeczna Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni (89,67 proc.). 7. pozycja to II Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (89 proc.).

Na 8. miejscu znalazła się Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Rodziny w Gdyni (89 proc.). 9. pozycja to z kolei Prywatna Szkoła Podstawowa "Liber" w Gdyni (88,67 proc.). 10. miejsce zajęła Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa (88,6 proc.).

Z kolei 11. miejsce to Szkoła Podstawowa im. św. Jana De La Salle w Gdańsku (88,02). 12. lokata należy do III Społecznej Szkoły Podstawowa STO w Gdańsku (88 proc.). Na 13. miejscu znalazła się I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (87,33 proc.). Na 14. miejscu uplasowała się Niepubliczna Szkoła Podstawowa Lokomotywa w Sopocie (85,67 proc.). 15. pozycja to ZSO nr 2 Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku (83,68 proc.) - to również pierwsza publiczna szkoła w zestawieniu.

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Ranking szkół podstawowych 2024. Publiczne placówki - jak wypadły?



Wśród szkół publicznych najlepszy wynik osiągnęła Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku (ZSO nr 2) - ze średnią 83,68 proc. znalazła się na 15. pozycji (w ubiegłorocznym rankingu pierwsza publiczna szkoła była na 20. miejscu).

Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 20 im. Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni na 20. pozycji (82,33 proc.). Na 21. miejscu rankingu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego w Gdyni (81,69 proc.). Zaraz za nią na 24. miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku (81,33 proc.).

Wśród szkół publicznych kolejną, 28. lokatę zajęła Szkoła Podstawowa nr 81 im. prof. Michała Siedleckiego w Gdańsku (79,70 proc.). 30. miejsce to Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku (79,06 proc.).

34. pozycja to Szkoła Podstawowa nr 46 w Gdyni (78 proc.). 8. szkołą publiczną z najlepszym wynikiem w zestawieniu i 35. pozycją jest Szkoła Podstawowa nr 80 im. Budowniczych Portu Północnego w Gdańsku (77,73 proc.). Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 77 w Gdańsku (77,73 proc.). 37. lokata i 10. miejsce wśród szkół publicznych to Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku (77,11 proc.).

Na 11. pozycji wśród szkół publicznych jest z kolei Szkoła Podstawowa nr 24 im. Gustawa Morcinka w Gdańsku (38. miejsce rankingu - 76,72 proc.). 12. miejsce to Gdańska Szkoła Szermierki - Szkoła Podstawowa nr 70 z oddziałami sportowymi (39. miejsce rankingu - 76,33 proc.). Kolejna na 13. miejscu jest Szkoła Podstawowa nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Gdyni (76,12 proc.).

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDAŃSKU

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDYNI

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SOPOCIE

Wybór i rekrutacja do szkoły podstawowej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie



Podczas rekrutacji do publicznych szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do placówki są przyjmowani kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.

Jednak skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem. Na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów publiczna szkoła może przyjąć dzieci spoza obwodu, o ile dysponuje wolnymi miejscami. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również w Trójmieście szkoły prywatne.

Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu
Nasz ranking podpowiada, jak szkoły w Trójmieście, zarówno publiczne, jak i prywatne, wypadają pod względem przygotowania do egzaminów kończących szkołę podstawową, na co składa się aż osiem lat edukacji. To jednak niejedyne kryterium brane pod uwagę przez rodziców przy wyborze szkoły dla dziecka.

Na co zwracać uwagę? Z pewnością ważne są zajęcia dodatkowe, które oferuje placówka, bo przecież rodzicom zależy na tym, żeby szkoła gwarantowała opiekę i rozwój, a nie była tylko przechowalnią dla dziecka. To również lokalizacja czy dobre opinie innych rodziców. Dla niektórych ważna jest też liczba osób w klasie, np. maksymalnie 20 uczniów, dłuższe godziny otwarcia czy dostępność indywidualnych szkolnych szafek czy brak zmianowości, z którą zmaga się coraz więcej szkół. Wiele osób ceni sobie też zaangażowanie grona pedagogicznego w pracę i dobry kontakt z nauczycielem.

Miejsca

Opinie (135) ponad 10 zablokowanych

  • Powinien być obowiązek zapisu do najbliższej miejsca zamieszkania (2)

    to mniej korków by było

    • 14 6

    • tak jest

      i paszport na podanie, z uzasadnieniem, a nie w domu i lata taki, ślad węglowy robi, kiedy zechce

      • 3 3

    • Ale my chcemy wybierać szkołę

      • 3 3

  • Trójmiasto pl cenzuruje posty (1)

    Nie pozwala na krytykowanie aktualnej władzy

    • 11 1

    • Trójmiastopl przypomina mi Sputnik radziecki. To tuba wyborcza Peło

      • 2 1

  • (14)

    W podstawówkach obowiązuje rejonizacja, więc normalne dzieci chodzą tam, gdzie mają, przynajmniej w teorii, najbliżej. Większość ludzi nie ma pieniędzy lub nie chce wydawać wielu tysięcy złotych rocznie, przez 8 lat nauki, żeby dziecko było w szkole prywatnej. A w tym rankingu to większość szkół to jednak są prywatne.

    • 76 9

    • (5)

      Kasa to nie problem. Przynajmniej u mnie. A mimo tego świadomie i celowo wysłałem dzieci do normalnej, publicznej szkoły. Po to, żeby zobaczyły, że nie każdy śmiga Porszakiem spod domu do szkoły, że nie każdy jeździ na ekskluzywne wakacje czy mieszka w luksusowych nieruchomościach, że nie każdy ma elektroniczne gadżety, markowe ciuchy itp. Że życie to nie jest bajka i że na wszystko trzeba sobie zapracować, a problemy większości ludzi są bardziej prozaiczne niż tylko zastanawianie się kiedy dostanę nowego smartfona, bo obecny ma już pół roku i nadaje się do śmietnika. Przed podjęciem tej decyzji zasięgnąłem języka tu i ówdzie, odwiedziłem 3 prywatne szkoły. I wyszło mi na to, że nie chcę trzymać dzieci w złotej klatce lub w szklanej ochronnej kuli, bo wyrosną na roszczeniowych inwalidów.

      • 32 8

      • (3)

        wolę jak dziecko radzi sobie w różnorodnym środowisku rówieśników ..a nie pod ochronką szkoły i w klasie wybrańców z bogatych rodzin ... nie koniecznie mądrych

        • 11 5

        • (2)

          No tak bo w dorosłym życiuwcale nie masz homogeniczbego towarzystwa.

          • 1 3

          • Nikt nie ma. W sklepie, na dworzu, w urzędzie (1)

            u fryzjera, u mechanika, w pracy masz styczność z panią sprzątającą ale też z prezesem czy panem Mietkiem konserwatorem, z księdzem, z lekarzem ale tez z hydraulikiem i panem Wiesławem od kafli w łazience. Jak widzisz zycie to nie bajka.

            • 3 2

            • No tak i państwowa podstawówka daje te magiczne umiejętności obcowania zarówno z kafelkarzem jak i prezesem :) Kulturę osobistą i szacunek do innych ludzi wynosi się przede wszystkim z domu. Różnica między dwoma typami szkół co najwyżej leży w habitusie tych rodzin - w państwówce jest większy misz masz, niż w prywatnych. Natomiast wracając do homogeniczności znajomych, to chyba tylko udajesz, że nie wiesz o co chodzi. Każdy ma swoje bańki - zarówno ci lepiej, jak i gorzej wyksztalceni, które generalnie mało się przenikają,

              • 2 1

      • Stereotypy. Nie każdy kto posyła dziecko do płatnej szkoły jest majętny. U nas w społecznej - owszem jest kilka suvów, ale fiaty, yarisy to norma.

        • 4 0

    • I tak wydasz tą kasę (5)

      Zajęcia dodatkowe też kosztują niemało. Zakładając tylko angielski, którego w szkole publicznej są 2 godziny, a w prywatnej 6(od pierwszej klasy), to koszt 500-1000zl miesięcznie w zależności od wieku. Do tego brak czasu po szkole i ciągły pęd.

      • 11 8

      • Dokladnie, po szkole dzieci maja czas tylko dla siebie

        • 3 0

      • I ty myślisz, ze jak dzieciak ma 6h angielskiego (2)

        to wyjdzie z podstawowki z komunikatywnym angielskim :) powodzenia. Zdradze ci sekret. Moze zrozumiesz. Mój kolega miał w podstawówce 6h matematyki. Do tej pory nie umie potęgowania i pierwiastkowania.

        • 7 9

        • Tak. Moje dziecko wyszło z podstawówki z komunikatywnym angielskim - C1z. Czyta książki w tym języku i to nie te dla dzieci, tylko klasykę. Itd. 6 h tygodniowo przez 8 lat w 10 osobowych grupach robi jednak różnice.

          • 3 3

        • Widać zdolności odziedziczył po rodzicu

          • 4 0

      • rozumu za kase nie kupisz !

        • 1 0

    • To tylko pokazuje na jakim poziomie sa szkoly publiczne (1)

      Ten ranking jasno pokazuje na jakim poziomie sa szkoly publiczne, na jak niskim poziomie jest ich poziom nauczania

      • 3 4

      • Ranking pokazuje

        że dzieci po castingu do szkoły prywatnej, spokojne, wychuchane, w które rodzice inwestują dużo pieniędzy i czasu mają średnio wyższe oceny na egzaminach, niż przekrój społeczeństwa w szkołach rejonowych.
        Coś mi się wydaje, że gdyby taka selekcja trafiła do szkoły publicznej, też ponadprzeciętnie poradziłaby sobie na egzaminach.
        Poziom nauczania mmoże nie być tu kluczowy.

        • 2 0

  • Gratulacje dla Niedźwiednika (2)

    Od lat to szok dla mnie, że w szkole bez rekrutacji dzieci mają takie super wyniki. Atmosfera i grono pedagogiczne też jest na medal, na plus nowoczesny budynek i lokalizacja.

    • 8 10

    • Rekrutacja rodzicow odbywa się wewnątrz szkoly (1)

      • 0 0

      • Nie odbywa się, my nie braliśmy udziału w żadnej rekrutacji. Natomiast w sto we Wrzeszczu córka pisała testy i potem rozmawiała z paycholog, więc tam rekrutacja jest

        • 2 0

  • Jak widać szkolnictwo idzie w stronę prywatyzacji.
    Myślę, że będzie to coraz bardziej postępować.
    W państwowych szkołach jest ogromna zbieranina ludzi z różnymi poziomami
    Wiele rodziców wręcz walczy, żeby były niskie wymagania.
    Oceny obecnie nic nie znaczą, nauczyciele stawiają 5 i 6 dla świętego spokoju, bo są wykończeni nagonką rodziców.
    A rodziców nie interesuje czy ich dziecko się nauczyło, tylko czy będzie miało wysoką średnią, bo to pomoże w rekrutacji.
    Dobre licea powinny wrócić do egzaminów.

    • 34 1

  • Szkoły prywatne, dzieci wykształconych i zamożnych rodziców mają lepsze wyniki egzaminów niż szkoły rejonowe z dzielnic, gdzie większość stanowi klientela MOPSów. Dziwne, nie?

    • 24 9

  • Szkoła Morska porażka (1)

    Odradzam Szkołę Podstawową Morską ul. Rogalińska.
    Kadra niekompetentna

    • 14 0

    • ciągle rotacja wśród nauczycieli

      • 4 0

  • (2)

    Moja wnuczka chodziła do szkoły podstawowej 57 . Na początku była to dobra szkoła , później niestety zeszła na psy . Coraz więcej dzieci zmieniało szkole , a przybywało Ukraińców . Ja nic do nich nie mam , ale szkoła zaczęła równać do poziomu ich wiedzy . I niestety na dobre jej to nie wyszło .

    • 15 6

    • (1)

      Chyba jednak coś do nich masz. A prawda jest taka, że Ukraińcy chcący się uczyć, nie zaniżają poziomu.

      • 1 12

      • A ci co nie chcą się uczyć ? . Była tam w szkole mała grupka , która chodziła za mniejszymi dziećmi i mówiła im , że będą rżnąć Lachów tak jak ich przodkowie . Ładne mi okazywanie przyjaźni ...

        • 9 1

  • Szkoła Podstawowa Fregata dla dziewcząt... (2)

    no i gdzie te wasze równouprawnienie lewackie feministki?

    • 7 17

    • Jest też Fregata dla chłopców, bucu...

      ... doczytaj zanim napiszesz

      • 5 0

    • Oddzielna edukacja?

      Jaki jest cel oddzielnej edukacji dziewcząt i chłopców? Nie znajduję żadnych korzyści. Bardzo współczuję dzieciakom z takich szkół. Sama nie chciałabym uczęszczać przez 8 lat do szkoły tylko dla dziewcząt i nie zrobiłabym tego moim dzieciom.

      • 5 0

  • Ranking podstawek jest bez sensu zwłaszcza że jest rejonizacja

    A poza tym wychuchane dziecko z prywatnej musi się zmierzyć że światem. Stać mnie na prywatna ale wierzę w publiczna... Plus dodatkowe języki itp prywatnie. Człowiek musi się obracać w społeczeństwie a nie żyć w odrealnionej grupie napompowanych kasa dzieci. Jedyny plus prywatnych szkół to jednozmianowosc

    • 9 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które zwierzęta oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie?

 

Najczęściej czytane