• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obchody 120-lecia Politechniki Gdańskiej wzbudziły kontrowersje

Piotr Kallalas
28 lutego 2024, godz. 13:00 
Opinie (382)
Politechnika Gdańska w tym roku organizuje obchody 120-lecia istnienia. Politechnika Gdańska w tym roku organizuje obchody 120-lecia istnienia.

Czy Politechnika Gdańska powinna świętować 120-lecie swojej historii? Wątpliwości ma poseł Kacper Płażyński, który wskazuje, że uczelnia winna nawiązywać do dziejów po 1945 r., a więc polskiej instytucji. Władze Politechniki Gdańskiej odpierają zarzuty, zwracając uwagę między innymi na ciągłość rozwoju myśli technicznej w Gdańsku.



Czy Politechnika Gdańska powinna obchodzić 120-lecie nawiązujące również do okresu sprzed 1945?

Politechnika Gdańska w tym roku organizuje obchody 120-lecia uczelni, która zainaugurowała nauczanie 6 października 1904 r. pod szyldem Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku. Ze świętowaniem 120-lecia historii nie zgadza się Kacper Płażyński. Poseł podczas konferencji zwracał uwagę, że obchody nie powinny nawiązywać do okresu sprzed 1945 r.

- Jest to niedobra relatywizacja historii oraz jest to niebezpieczny trend wpisujący się w ogólnopolski trend brania odpowiedzialności na nasze barki za czyny, z którymi my, Polacy, nie mieliśmy nic wspólnego. Przed 1945 r. w tym miejscu działał szereg uczelni. To były prawnie  oddzielne instytucje, w których Polacy, czy to w czasach pruskich, czy w czasach Wolnego Miasta Gdańska, nie tylko byli źle traktowani, ale również prześladowani, a w końcu zakazem NSDAP i władz niemieckich, nazistowskich w Gdańsku, nie mogli być studentami na tej uczelni - wyliczał poseł Kacper Płażyński

"Dlaczego brać na siebie odpowiedzialność za czasy nazizmu?"



Poseł zwrócił się w liście do rektora z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Jednocześnie argumentuje, dlaczego władze uczelni powinny świętować polskie karty historii uczelni.

- Zastanawiamy się, dlaczego w tym roku, pierwszy raz w historii tej uczelni, stara się do tego korpusu tradycji Politechniki Gdańskiej włączyć niestety brunatne tradycje niemieckiego imperializmu. Nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. W 2005 r. uczelnia słusznie z dumą świętowała swój 60. jubileusz. Mamy być z czego dumni, PG jest jedną z najważniejszych, polskich uczelni. Ma wybitną kadrę naukową i świetnych studentów, wygrywamy międzynarodowe konkursy, mamy szereg patentów konkurujących na światowych rynkach. Dlaczego brać na siebie odpowiedzialność za czasy nazizmu i niemieckiego imperializmu, za czasy, kiedy polskiego studenta po prostu gnębiono? - dopytuje Kacper Płażyński.
Poseł poinformował również, że prof. Janusz Rachoń, były rektor uczelni, odmówił wejścia do komitetu obchodów 120-lecia. Obecny Rzecznik praw i wartości akademickich PG wystosował list do Senatu w tej sprawie, w którym sprzeciwia się takiej formie obchodów.

Za 100 dni matura 2024. Co zmieni się na egzaminach? Za 100 dni matura 2024. Co zmieni się na egzaminach?

Gdańsk to miasto o skomplikowanej historii



Władze Politechniki Gdańskiej odrzucają zarzuty wystosowane przez posła i zwracają uwagę na ciągłość rozwoju myśli technicznej w Gdańsku oraz potrzebę budowania wspólnoty ponad podziałami.

- Jedną z najważniejszych misji Politechniki Gdańskiej jest służenie społeczeństwu. W opinii absolutnej większości naszej społeczności oraz władz uczelni budowanie wspólnoty możliwe jest tylko wtedy, gdy odbywa się ponad podziałami, zwłaszcza politycznymi. W mieście o tak skomplikowanej historii jak Gdańsk jest to szczególnie ważne, bez względu na dany okres w historii miasta i uczelni. Obowiązkiem i powinnością środowiska naukowego jest budowanie zgody, a nie szerzenie konfliktów i podziałów - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy uczelni.
Jak wyjaśnia, nie jest to pierwsze tego typu wydarzenie - obchody upamiętniające rok 1904 r. odbywają się co 10 lat.

- Dlatego też, respektując historię miasta i Pomorza, zdecydowaliśmy o uczczeniu obchodów
nie tylko samej Politechniki Gdańskiej, ale też ciągłości rozwoju myśli technicznej w naszym
mieście. Podobnie zresztą jak miało to miejsce w historii najnowszej, po przemianach ustrojowych, gdy w 1994 r. - przy aprobacie władz miasta oraz autorytetów naukowych, w tym historycznych - obchodziliśmy 90-lecie uczelni, a kolejne obchody odbywają się od tamtej pory co 10 lat - dodaje Maciej Dzwonnik.

Władze uczelni wskazują, że dekret z 1945 r., który ma być mylnie nazywany dokumentem powołującym uczelnię, informuje o przekształceniu Politechniki Gdańskiej w polską, państwową szkołę akademicką.

Sprzątający łazik wśród najlepszych projektów ETI Sprzątający łazik wśród najlepszych projektów ETI

"Uznaliśmy, że problemy trudne, choć powinny być zachowane w pamięci, muszą przejść do historii"



Poniżej prezentujemy również opinię byłego rektora oraz ministra edukacji narodowej prof. Edmunda Wittbrodta, który argumentuje decyzję uczelni.

- Nauka i edukacja nie znają granic geograficznych i czasowych, a służyć mają całej ludzkości, bez względu na podziały historyczne i ideologiczne. Jedną z podstawowych misji uczelni jest służenie społeczeństwu, rozwiązywanie problemów, które najczęściej mają wymiar globalny. Do tego niezbędne jest budowanie wspólnoty ogólnoludzkiej. Szczególną rolę w tym procesie, ze względu na złożoność historii, odgrywać może i powinna Politechnika Gdańska. Powołana w 1904 r., kiedy Polski nie było na mapie Europy, jako uczelnia pruska, będąca potem uczelnią Wolnego Miasta Gdańska, a następnie niemiecką, została przekształcona dekretem z 1945 r. w polską uczelnię techniczną - Politechnikę Gdańską. Ciągłość zapewniają nie tylko piękne budynki i renoma uczelni przedwojennej, dzięki której już od 1945 r. dyplomy ukończenia uczelni uznawane były na całym świecie, ale także wybitni ludzie (m.in.: prof. Jerzy Doerffer, prof. Witold Nowacki, prof. Bronisław Bukowski), byli studenci - Polacy Politechniki Wolnego Miasta Gdańska -czytamy w oświadczeniu.
Obchody 120-lecia są pewnego rodzaju kontynuacją, bo do całej historii uczelni nawiązaliśmy po raz pierwszy po zmianach politycznych w Polsce, w 1994 r., obchodząc wówczas jej 90. rocznicę. Uznaliśmy, że problemy trudne, choć powinny być zachowane w pamięci, muszą przejść do historii. Politechnika Gdańska musi łączyć, a nie dzielić. Łączyć tych, którzy byli z nią związani w różnych okresach jej dziejów, pochodzących z różnych państw, mieszkających w różnych miejscach globu. Obchodziliśmy potem 100., a następnie 110. rocznicę. Od 20 lat jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Historia Politechniki Gdańskiej stanowi więc część naszego wspólnego dziedzictwa europejskiego, w myśl motta naszej uczelni: "Historia mądrością - przyszłość wyzwaniem - dodaje prof. Edmund Wittbrodt. .

Miejsca

Opinie (382) ponad 10 zablokowanych

  • To nie pierwsze takie obchody... (3)

    ...gdy sięga się do początków uczelni.
    To, że uczelnia ma pruskie korzenie, to fakt. Pruskie, ale nie nazistowskie, to też fakt. Uczelnia powstała zanim zaczęto budować pierwszą wersję unii europejskiej.

    • 23 5

    • A Conradinum? Też były obchody na 300 lecie

      • 7 0

    • Pruskie, nie nazistowskie..

      Krzyżackie, pruskie, nazistowskie. Jaka jest różnica między traktowaniem Prusów przez Krzyżaków a Niemców w stosunku do Żydów, Słowian, Cyganów...

      • 0 0

    • albo obchodzimy początki uczelni albo początki polskiej uczelni

      polskiej myśli technicznej dla której Tytus Huber zasłużył się w sposób niebagatelny jako pionier przedmiotu o nazwie "Wytrzymałość Materiałów". Bez tego dzisiejszy przemysł w ogóle nie istnieje.

      • 2 0

  • panu Kacprowi trochę od.... (1)

    Uniwersytet w Bolonii powinien odliczyć sobie lata kiedy Włochy były faszystowskie, A może i Oxford czasy Cromwela. Panu Kacprowi chyba trochę odbija.

    • 31 9

    • to inny przypadek

      Bolonia była zawsze włoską uczelnią, PG to tak jakby Rosjanie twierdzili, że Albertyna w Królewcu to ich uniwersytet i oni go kontynuują

      • 1 3

  • Obchody (1)

    Jeśli chodzi o obchody powstania Wyższej szkoły technicznej to powinno się świętować do 1945roku a politechnika Gdańska od otwarcia po wojnie i tu Kacper ma rację akademia wychowania fizycznego będąc szkoła pomaturalną nie była akademia a politechnika Gdańska przed wojna i w czasie wojny nie była politechnika jak sama nazwa wskazuje

    • 19 23

    • Ej ale zdajesz sobie sprawę, że wyższa Szkoła = uczelnia
      Uczelnia techniczna = Politechnika

      • 5 0

  • mimo wszystko (7)

    myślałem, że Kacper jest jednak mądrzejszy. To jest tak samo jak z tą Stocznią im.Lenina. Wymazywanie nazwy, mimo, że taka właśnie była. Przypomina to takie metody właśnie stalinowskie wymazywanie kogoś ze zdjęć, tak jakby go nigdy nie było. Było jak było. Z historią trzeba się godzić a nie ją sztucznie poprawiac

    • 402 89

    • Czyli co ze stocznią bo nie rozumiem

      Powinna się nadal nazywać im. Lenina?

      • 14 12

    • Mądrością po prostu nie grzeszy .Karierowicz i tyle w temacie!!!

      • 28 8

    • Dlatego Arka obchodzi zaraz 200-lecie

      • 0 4

    • Poprawianie historii to jedno (1)

      A gloryfikowanie i upamiętnianie pewnych wydarzeń to drugie!
      W Gdańsku jest na przykład pomnik poświęcony bohaterstwu rosyjskich żołnierzy walczących o Gdańsk ( lata 1734,1807 i 1813). Czy mamy składać tam kwiaty ?

      • 6 5

      • Rosjanie nie walczyli o Gdańsk, tylko za Rosję w Gdańsku.

        • 5 0

    • taki mądry jesteś? to dlaczego teraz wymazują polskie postaci i dzieje historyczne Polski z podręczników szkolnych.

      Prawie wszystkie dotyczą powiązań z Niemcami. np Bitwa pod Grunwaldem, hołd pruski itd ... to się dzieje naprawdę. Rozbiór Polski pod patronatem jego rządu i pod dowództwem nijakiego Tuska.

      • 6 13

    • nie, nie jest

      • 2 2

  • Zadanie matematyczne

    Oblicz ile lat ma miasto Gdańsk, jeżeli Kacper twierdzi że nie wlicza się do tego okresu istnienia Wolnego Miasta Gdańska, Gdańska zarządzanego przez Krzyżaków, Gdańska w czasie wojny i okupacji a także w czasie PRL.

    • 24 9

  • Logika prawicy

    W sumie dziwne ,że dla takiego prawicowca jak Płażyński znaczenie ma jedynie okres PRL który to przecież dla nich to okres piekła

    • 20 9

  • Kacper chciał błysnąć..

    ....to może niech Kacper błyśnie w swojej Alma Mater, a sprawy Politechniki zostawi studentom, pracownikom i absolwentom PG. Można bić pianę (jak to Kacperek zawsze robi), ale po co ? Nie ma pracy w której miałby okazję się udzielać ?

    • 25 4

  • Historia Gdańska jest dość trudna był nie był i jest w Polsce i przez to historia wszystkiego z Gdańska po pewnym czasie jest skomplikowana np. żuraw gdański jest atrakcją i bardzo ładny ale Niemcy też go wykorzystywali w środku. Trzeba pamiętać ze Gdańsk został założony przez Polaków ale przez długi czas podlegał pod Niemców. W wolnym mieście Gdańsk funkcjonowała poczta Polska ( której pracownicy po wybuchu II wojny światowej ryzykując własne życie niszczyli dokumenty które należało do
    Polaków aby nie mogli ich znaleźć) i czy poczta jest zła bo funkcjonowała w wolnym mieście Gdańsk ? Czy PKP jest nie etyczne gdyż jeździło do Gdańska ? Czy żuraw gdański powinien zostać zburzony bo Niemcy czy Niemiec wykorzystywali jego pomieszczeń ? Według mnie to NIE i tak samo jest z politechniką Gdańską 1945 to gdańsk nie istniał przed tym ? To może nie podobać się każdemu ale to historia tej uczelni nie Polski, nie Gdańska a przynajmniej nie as tak jak tej uczelni.

    • 16 6

  • PG nie jest kontynuacją pruskiej a potem nazistowskiej uczelni tylko polską uczelnią założoną w 1945 r.

    po co więc taki cyrk? Żeby pompować się, że uczelnia taka stara?

    • 18 29

  • podszywanie się pod kontynuację THD jest żałosne

    PG ma swoją historię i nie ma w niej nazistów

    • 15 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?

 

Najczęściej czytane