• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Parada rozpocznie nowy rok akademicki 2023/2024. Co czeka studentów?

ws
28 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (43)
 • Gdańskie otwarcie roku akademickiego 2022/2023.
 • Gdańskie otwarcie roku akademickiego 2022/2023.

Studenci i przedstawiciele kilkunastu uczelni wyższych z Trójmiasta i regionu rozpoczną nowy rok akademicki 2023/2024 uroczystym przemarszem w sobotę, 30 września, w samym sercu Gdańska. Jakie zmiany na uczelniach wyższych od nowego roku czekają studentów?Skończyłe(a)ś studia wyższe?

2 października rusza nowy rok akademicki 2023/24. W Gdańsku uroczysta inauguracja z udziałem kilkunastu uczelni odbędzie się w sobotę, 30 września, w Gdańsku o godz. 10:00 przy Złotej Bramie. Wydarzenie "Niech żyje nauka!" to największa inauguracja w kraju.

Po raz drugi barwny pochód środowiska akademickiego przemaszeruje Traktem Królewskim aż pod Dwór Artusa, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości. Usłyszymy przemówienia władz samorządowych oraz władz uczelni i reprezentantów studentów. Wydarzenie uświetnią akrobaci, Gdańska Orkiestra Akademicka, występy chórów trzech uczelni, a także niepowtarzalne carillony, odgrywające Gaudeamus igitur.

Organizatorami wydarzenia są Uczelnie Fahrenheita i miasto Gdańsk.


Jakie zmiany w roku akademickim 2023/2024?Od nowego roku akademickiego uczelnie będą mogły raz w roku podnieść czesne za studia. Podwyżka może być jednak nie wyższa niż inflacja w poprzednim roku. To zmiana, którą wprowadza nowelizacja ustawy zaproponowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Co ważne, zmiany dotyczą wyłącznie opłat pobieranych od osób, które zostały przyjęte na pierwszy rok studiów, począwszy od roku akademickiego 2023/2024.

Podwyżką czesnego nie muszą się martwić osoby, które rozpoczęły studia wcześniej i je kontynuują - aż do zakończenia nauki.

Możliwość podwyższenia opłat dotyczy usług edukacyjnych. Szkoły wyższe mogą z kolei zwiększać opłaty za m.in. prowadzenie zajęć, które nie są ujęte w programie studiów, pobyt studenta w akademiku czy jedzenie w stołówkach studenckich.

Raport: Niemal 4 tys. zł na życie studenta. Wydają z konieczności, oszczędzają z rozsądku Raport: Niemal 4 tys. zł na życie studenta. Wydają z konieczności, oszczędzają z rozsądku

Stypendium ministerialne dla studentaW roku akademickim 2023/2024 studenci mogą ubiegać się o stypendium ministra edukacji i nauki za znaczące osiągnięcia. Minister może przyznać stypendium 840 osobom.

Wnioski w tej sprawie rektorzy mogą składać od 1 do 25 października. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł.


Stypendium ministra edukacji i nauki może otrzymać student, który wykazuje się:
 • znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub
 • osiągnięciami sportowymi.

Ponadto student musi spełniać następujące warunki:
 • w poprzednim roku akademickim (czyli 2022/2023) zaliczył rok studiów
 • uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim (czyli 2023/2024).

Studenci, którzy kształcą się na kilku kierunkach studiów, mogą otrzymać stypendium tylko na jednym wskazanym przez siebie kierunku. Osiągnięcia naukowe oraz artystyczne wskazywane we wnioskach muszą być związane z odbywanymi studiami na danym kierunku.

Wnioski o stypendium na rok akademicki 2023/2024 zostaną rozpatrzone do 31 marca 2024 r. Stypendium nie przysługuje studentowi posiadającemu już tytuł zawodowy.

Lekarz po politechnice czy uczelni zawodowej? Lekarz po politechnice czy uczelni zawodowej? "Otwieramy puszkę Pandory"

Rekordowa liczba uczelni będzie kształcić lekarzyAż 32 uczelnie w kraju będą kształcić przyszłych lekarzy w roku akademickim 2023/24 - to o 9 więcej niż w ubiegłym roku akademickim. Również według nowego limitu Ministerstwa Zdrowia studia lekarskie może w tym roku rozpocząć ponad 11 tys. studentów.

- Inwestycja w kadry to jest proces, który rozpoczął się praktycznie w 2016 r. Zwiększyliśmy liczbę naborów na studia lekarskie z 7 tys. w 2016 r. do ponad 11 tys. w tej chwili. Czyli ten przyrost studentów jest zdecydowanie większy, bo to jest podstawowa rzecz, która będzie ewentualnie oddziaływała na skrócenie kolejek do specjalistów - mówił 19 lipca ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować? Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?
Otwieranie nowych kierunków przez kolejne uczelnie skrytykowała m.in. Naczelna Izba Lekarska czy Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Związkowcy zwrócili uwagę, że "duże zmiany w liczbie studentów tak ważnego i odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód lekarza, powinny być wprowadzane nie skokowo, ale stopniowo ze szczególną dbałością o jak najlepszą infrastrukturę i kadrę dydaktyczną".

ws

Wydarzenia

Niech żyje nauka!

w plenerze, parada

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (43)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu - IV edycja 2023

20 zł
warsztaty, konferencja, targi

Nauka nie jest taka straszna! Spotkanie z Dawidem Nidzworskim

spotkanie

Science Cafe. Prawda czy fałsz. Jak naprawdę działa wariograf?

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane