• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po co rodzice chwalą się świadectwem dziecka?

Wioleta Stolarska
24 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Czy chwalenie się świadectwem dziecka w sieci to dobry pomysł? Czy chwalenie się świadectwem dziecka w sieci to dobry pomysł?

Czerwone paski, najwyższe średnie, olimpiady, frekwencja - już za chwilę zacznie się wielkie oklaskiwanie i... porównywanie wyników dzieci w mediach społecznościowych przez rodziców. Co roku to samo. Kolejny wyścig i targ próżności. Czy bez paska na papierze nie można być dumnym ze swojego dziecka? O czym świadczą piątki na świadectwie?



Publikowałe(a)ś kiedyś świadectwo czy inne dokumenty z osiągnięć swojego dziecka w mediach społecznościowych?

W piątek, 24 czerwca, kończy się rok szkolny 2021/2022. Kolejny trudny rok w polskiej szkole już od wielu lat. Zmiany w oświacie, nauka zdalna, brak nauczycieli - to tylko niektóre z problemów, jakie nakładają się na edukację dzieci i młodzieży.

Ale w piątek nikt już o tym nie myśli. Zakończenie roku szkolnego to ważna uroczystość zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Choć oceny znamy od tygodni, wręczaniu świadectw zawsze towarzyszy ekscytacja. Teraz czekamy na szkolny apel, aplauz, gratulacje, odbiory nagród i obowiązkową fotkę dla rodziców, która na ich fejsbuku wyląduje z hasztagiem #Dumnamama, #Najlepszedziecko czy #madredziecko. Bo świadectwa publikują nie uczniowie, lecz ich rodzice. Często bez pytania.

Czy w pogoni za czerwonym paskiem dziecka dostrzegają jednak to, co ważne i istotne w rozwoju ucznia?

Czytaj też: Trwa rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2022/2023. Jakie są progi i jak policzyć punkty?

Festiwal postów ze zdjęciami świadectw trwa



- Publikuję co roku albo świadectwo, albo dyplom swojego dziecka. Mam wrażenie, że przeżywam to nawet bardziej niż moje dziecko, ale wiem też, że to akceptuje i nie ma z tym problemu. Chociaż szczerze mówiąc, ja też cieszę się, że mam się czym chwalić, bo nie tylko oceny tu się liczą ale moja córka ma wiele dodatkowych zajęć, w których osiąga sukcesy. Szczerze mówiąc, nie wiem, jakbym się zachowała, gdybym miała dziecko, które jednak z nauką radzi sobie słabiej - przyznaje Magda, mama uczennicy liceum ogólnokształcącego.
- Moje dziecko w tym roku będzie miało ten pasek, chociaż w ogóle na to nie liczyliśmy, bo przyznam szczerze, że łatwo z tą nauką nie jest. Ale skoro się udało, wiem, że będzie mnie korciło, by pochwalić się tym światu, choć nigdy tego nie robiłam. Czy to źle? Czy to uderza w tych, którzy paska nie mają? Mnie wychwalanie się innych rodziców nie przeszkadzało - ocenia Dagmara, mama trzech chłopców.
Psychologowie przekonują jednak, że publiczne chwalenie się ocenami dziećmi wywołuje w nich poczucie jeszcze większej presji. Jeśli nie we własnych dzieciach, to w ich kolegach, kuzynach. Z drugiej strony "paskowe" zdjęcia i "ocenoidoza" potęgują wzajemną zazdrość pomiędzy rodzicami i być może czasem popychają ich do tego, by mieć zbyt wysokie wymagania wobec dziecka czy pogorszenia z nim relacji.

Czytaj też: Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Rekrutacja: technikum czy liceum?

Duma bez czerwonego paska



- Moje dziecko nie ma czerwonego paska, ale i tak jestem z niego dumna - mówi Marta, mama siódmoklasisty z Gdańska. - I nie mam problemu, żeby o tym rozmawiać ze znajomymi, ale nie widzę potrzeby, by dokument z ocenami mojego dziecka był publikowany w internecie. Nie jestem psychologiem, ale wiem, że takie rzeczy nic dobrego nie przyniosą młodym ludziom, którzy i tak mają nieźle namieszane w głowach. Dobrze, że chodziłam do szkoły w czasach, kiedy nie trzeba było się chwalić świadectwami, a moi rodzice uważali, że to nic dziwnego, że ktoś nie jest dobry w każdym przedmiocie - dodaje.
Jak podkreśla, jako rodzic warto również pamiętać, że czerwony pasek na świadectwie i "książkowa wiedza" niczego nie gwarantują w przyszłości dziecka.

- Trzeba uczyć dzieci, że uczą się dla siebie, a nie dla ocen. Rozumiem, że jeśli dziecko ma osiągnięcia, to rodzice są dumni. Ale nie tak się to wyraża, niech ono to czuje, a nie pół internetu. Moje chłopaki biją się w szkole, więc wzorowego nie ma i pasków też nie przynoszą, ale pękam z dumy, patrząc na świadectwo ze średnią ok. 4. Nie pochwalę się tym na fb, bo zaraz rozpoczęłaby się licytacja pt. "A moje dziecko" - dodaje Marcin.

Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022



Szkolne rankingi czy publiczny wyścig?



System polskiego szkolnictwa i oceniania uczniów pozostawia niestety wiele do życzenia. Dzieci częściej nagradzane są za udzielenie poprawnych (według nauczyciela czy osoby, która tworzyła testy) odpowiedzi, wpasowanie się w klucz odpowiedzi, a nie za kreatywność czy postępy w nauce. Same szkoły też często nie starają się tego zmieniać.

- W szkole mojej córki po półroczu na tablicy na korytarzu zawisła lista uczniów z najlepszymi średnimi ocen, czyli od 6,0 do 4,75. Lista była długa, a na niej imiona, nazwiska, klasa i średnia, która wyznaczała miejsce w tym swego rodzaju rankingu. Co ciekawe, na jednej liście ujęto uczniów klas od 4 do 8, a przecież wyniki w nauce czwartoklasisty trudno porównać ze średnią ósmoklasisty. Jako mama dziecka, które miało średnią 5,85 i było w ścisłej czołówce, powinnam pękać z dumy, ale tak nie było. Taka forma "wyróżnienia" najlepszych uczniów, bo tym dyrekcja tłumaczyła ów ranking, bardzo mi się nie spodobała. Być może większość dzieci w ogóle nie przywiąże do tego wagi, inne poczują się docenione, ale będą też takie, które poczują presję. Jak zareagują, gdy z jakiegoś powodu po kolejnym półroczu spadną w rankingu i cała szkoła będzie o tym wiedziała? Po co w ogóle już w szkole wprowadzać takie narzędzie rywalizacji? Na szczęście dyrekcja wysłuchała próśb rodziców i zrezygnowano z tej formy... nagradzania - mówi Wioleta.
A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Publiczne chwalenie się dobrymi ocenami dzieci wyrządza więcej szkody czy pożytku?

Opinie (361) ponad 10 zablokowanych

  • A co potem

    Jak to było? Dawni piątkowicze pracują obecnie u dawnych trójkowiczów. I coś w tym jest. Kto za kilka lat zapyta co miałeś z fizyki na drugi semestr w pierwszej klasie?
    Najlepiej radzą sobie w życiu ludzie z pasją, pomysłem na siebie i determinacją. A za oceny to można rabacik wyhaczyć w jednym ze sklepów RTV. Pozdrawiam uczniów i miłych wakacji

    • 5 3

  • A dlaczego nie?

    Jeżeli ktoś może się pochwalić świadectwem z paskiem swojego dziecka, jego olimpiadami, czy wygranymi konkursami ... to dlaczego by się nie chwalić? Gdzie, jak ... to indywidualna potrzeba ...
    Jeżeli ktoś jest w czymś świetny to należy to pokazać ... przecież to są "małe" osiągnięcia - dzieci i często ich wspierających rodziców ... sama coś o tym wiem ... i chwalę się osiągnięciami mojego dziecka, może nie w mediach społecznościowych, ale wśród rodziny i najbliższych znajomych - a dziś z tej okazji idziemy na lody i jakiś obiadek plus odwiedzimy kocią kawiarnię (bo chłopaki zawsze uczą się we 2:) )
    Pozdrawiam wszystkich zmotywowanych i malkontentów ... słonecznego wypoczynku :)
    Wszystkim zadowolonym i malkontentom życzę słonecznego wypoczynku :)

    • 7 2

  • oceny nie przedstawiają prawdziwej wartości ucznia, nie liczy sie tylko wykucie wszystkiego na "blachę" , niemniej są dzieci zdolne i zdolniejsze, mały dostęp do dobrych szkól średnich i wyższych publicznych powoduje taki wyścig. Bo albo dzieciaki dostaja sie bo maja rodziców na stanowiskach, albo musza byc nadprzeciętnie zdolne, żeby załapac sie do najlepszych szkół, a potem ZONK . Zobaczymy jak będzie w tym roku już nbiedługo

    • 2 1

  • z drugiej strony lepiej wrzucic świadectwo z paskiem, niż roznegliżowana sylwetkę i buzie w ciup

    • 6 1

  • Kiedyś też się pokazywało przez płot sąsiadom...

    Rodzice po prostu kochają swoje dzieci i cieszą się z ich sukcesów. Obojętnie: z wyników w szkole, w pływaniu, tenisie czy piłce. Tak się cieszą, że chcą żeby inni wiedzieli jak się cieszą. I tyle....

    • 7 1

  • wszystkim nauczycielom podziękowania za ciężka naprawde pracę w czasie pandemii, a teraz czekamy aby te wszystkie dzieci z tymi świadectwami z paskiem i bez pasków dostały się bez problemów do szkół średnich.

    • 4 0

  • Jest czym się chwalić!

    Ale nie w całym internecie!
    Dziś kończyłam SP z wyróżnieniem. To efekt mojego zaangażowania i ciężkiej pracy. Nie należę do szczególnie zdolnych więc dla mnie pasek to nagroda.
    Co to za pomysł by mówić o wyróżnionych dzieciach: że to rodzice im kazali, że to ich niespełnione ambicje, że pasek właściwie nic nie znaczy bo liczy się człowiek i wiedza ble ble ble ...
    Otóż jeśli dziś odebrałeś/aś świadectwo z wyróżnieniem to moje najszczersze gratulacje! To znaczy, że znasz priorytety, masz cel w życiu do ktrorgo dążysz i wiesz co jest dla ciebie najważniejsze:)
    Nie sluchać buców

    • 7 1

  • Teraz bardzo dużo dzieci ma czerwony pasek, bo wprowadzono szóstki, które są już traktowane jak zwykłe oceny, a pasek otrzymuje się od średniej 4,75. Nawet mając dwójkę z matematyki można mieć czerwony pasek. Znam taki przypadek. Niewiele teraz mówią te paski o wiedzy dzieci. Przeciętni uczniowie mają paski, bo nadrobią szóstkami z plastyki, muzyki i wfu.

    • 4 0

  • Pruski model marchewki i kija (1)

    W polskich szkołach nadal panuje tradycyjny, pruski model opierający się na wytykaniu błędów, a nie na pokazywaniu, co uczeń zrobił dobrze, a co już umie.
    Chwalenie się ocenami i porównywanie świadectw z cenzurkami innych uczniów jest postępowaniem przemocowym wobec dziecka tego który ma pasek na świadectwie i tego który ledwo "zdał" do następnej klasy.

    • 4 4

    • kurde, straszne, to co taki wrażliwe dzieciątko zrobi jak pójdzie do roboty i nie dostanie premii albo awansu? oskarży szefa o przemocowe postępowanie?

      • 2 1

  • Wstyd przyznać mi....

    Ale ja się wychowałam w środowisku w którym czerwony pasek i wzorowe zachowanie to trzeba było ukrywać przed kolegami, bo inaczej niestety - jesteś wyzywany od kujonów, kabli, podlizywaczy, nikt się z Tobą nie zadaje...
    Nie miałam czerwonego paska. Skrajności są najgorsze

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Aniołki to osiedle znajdujące się w:

 

Najczęściej czytane