Wiadomości

"Podyplomówka" przepustką do kariery i nowych umiejętności

Potrafią być przepustką do kariery albo prostym sposobem na uzupełnienie wiedzy. I choć czasem trzeba za nie również słono zapłacić, chętnych i tak nie brakuje.
Potrafią być przepustką do kariery albo prostym sposobem na uzupełnienie wiedzy. I choć czasem trzeba za nie również słono zapłacić, chętnych i tak nie brakuje. fot. 123rf.com

Pedagogiczne, medyczne, logistyczne, informatyczne - to tylko część kierunków, których absolwenci mogą poszerzyć swoje kwalifikacje lub zdobyć nowe umiejętności, decydując się na studia podyplomowe. Choć czasem trzeba za nie słono zapłacić, chętnych nie brakuje, bo potrafią być przepustką do kariery. W Trójmieście studia podyplomowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a uczelnie zadbały o ciekawą ofertę.Czy uważasz, że wykształcenie pomaga w znalezieniu dobrej posady?

tak, wierzę, że wysiłek kładziony w zdobywanie wiedzy w szkole i na studiach popłaca 28%
tak, chociaż sama nauka na niewiele się zda, jeśli pracodawca będzie wymagał doświadczenia 39%
nie, uważam, że bez znajomości i umiejętności dobrego zaprezentowania się ciężko o dobrą pracę 33%
zakończona Łącznie głosów: 302
Studia podyplomowe są przeznaczone dla wszystkich absolwentów studiów wyższych, nie ma znaczenia, czy posiada się tytuł licencjata, inżyniera czy magistra.

- Ukończona "podyplomówka" powoli staje się już standardem na rynku pracy. W cenie są szczególnie absolwenci MBA, rachunkowości, logistyki, coachingu. Ofert studiów jest dużo, rzecz w tym, żeby wybrać dobrą uczelnię - przekonuje Monika z Gdańska.
- Chyba najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć pracę albo staż, a w międzyczasie dokształcać się w tej dziedzinie, w której się pracuje, jednak tylko wtedy, kiedy chce się w tej pracy zostać i wspinać po szczeblach kariery. Wtedy nie dość, że nabiera się doświadczenia zawodowego, ma się staż pracy i dodatkowo pracodawca widzi, że inwestujemy w siebie - mówi Dorota.
Czytaj też: Dodatkowe miejsca na uczelniach. Rekrutacja trwa

"Odpowiadamy nie tylko na potrzeby rynku pracy"Również same uczelnie potwierdzają, że z roku na rok rośnie zainteresowanie studiami podyplomowymi. Tak jest m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, uczelnia oferuje kształcenie na 80 kierunkach.

- Odpowiadamy nie tylko na potrzeby rynku pracy, ale także na aktualne wyzwania i potrzeby naszego regionu. W tym przypadku można wymienić takie studia jak: Ochrona Dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego, Ubezpieczenia Społeczne, Nauczanie języka polskiego jako obcego, Wsparcie logistyczne działalności gospodarczej, Ochrona danych osobowych - mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak dodaje, w nowym roku akademickim uczelnia planuje uruchomić studia podyplomowe: italianistyczne - dla osób, które chciałyby nauczyć się języka włoskiego, a także poznać kulturę, sztukę i historię Włoch; Menedżer w instytucjach kultury; Współzarządzanie rozwojem miast i gmin; Przekład specjalistyczny dla tłumaczy języka niemieckiego - dla osób, które chciałyby doskonalić warsztat tłumacza, zarówno z zakresu przekładu tekstów specjalistycznych, jak i ustnych.

Ponadto największym zainteresowaniem cieszą się skandynawistyka, translatoryka, zamówienia publiczne, Executive Master of Business Administration. Ponadto, Uniwersytet Gdański oferuje wiele studiów podyplomowych związanych z pedagogiką i psychologią.

W ofercie edukacyjnej WZiE Politechniki Gdańskiej znajduje się ponad 30 rodzajów studiów podyplomowych z zakresu biznesu i administracji. W tym roku uruchomione zostaną nowe kierunki, takie jak Menedżer HR, Menedżer IT, Pedagogika oraz Zarządzanie przedsiębiorstwem z wykorzystaniem zintegrowanego systemu informatycznego SAP.

Flagowymi kierunkami studiów, które od lat cieszą się największą popularnością, są Bezpieczeństwo i higiena pracy, Kadry i płace, Rachunkowość i finanse, Zarządzanie projektami oraz Zarządzanie zasobami ludzkimi. Na tych kierunkach w ciągu jednego roku akademickiego odbywa się równolegle kilka edycji. Na najbardziej uczęszczanych przeprowadzono ich już ponad 60.

Czytaj też: Stypendia dla gdańszczan studiujących za granicą

Gdański Uniwersytet Medyczny do koordynowania nauczania podyplomowego utworzył specjalna jednostkę - Kolegium Kształcenia Podyplomowego.

W jej ofercie znajduje się aktualnie osiem kierunków studiów: analityka medyczna, arteterapia, bezpieczeństwo medyczne, farmacja przemysłowa, medyczny trener personalny, psychologia kliniczna, psychoonkologia kliniczna, specjalista ds. zarządzania rehabilitacją.

- O potrzebie takiej oferty i zainteresowaniu kształceniem podyplomowym w proponowanym przez GUMed zakresie najlepiej świadczą kolejne edycje kursów. Do tej pory zorganizowano dziesięć edycji studiów podyplomowych Psychologia kliniczna, sześć edycji Arteterapii czy cztery edycje Psychoonkologii klinicznej. Ponadto w 1999 r. zainaugurowano na Wydziale Farmaceutycznym GUMed roczne Studium Podyplomowe Farmacja Przemysłowa. W 2006 roku zmieniono formę kształcenia - obecnie są to 3-semestralne studia podyplomowe. Pierwszy rocznik studentów (22 osoby) skończył studia w lutym 2008 r., obroną pracy dyplomowej. W lutym 2018 r. dziewiąty rocznik studentów rozpoczął studia. Studia te przeznaczone są przede wszystkim dla osób aktualnie związanych zawodowo z przemysłem farmaceutycznym, niezależnie od kierunku ukończonych studiów wyższych - informuje Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oferuje kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Największym powodzeniem cieszą się: Wychowanie fizyczne dla nauczycieli, Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie, Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna, Przygotowanie motoryczne w sporcie, Zarządzanie w sporcie.

- Naszymi studiami podyplomowymi interesują się zasadniczo dwie grupy ludzi - osoby młode, które przychodzą bezpośrednio po studiach i które traktują studia podyplomowe jako kontynuację wcześniejszego kształcenia, pozwalającą na zdobycie jeszcze większych możliwości zawodowych. Druga grupa to osoby około 40. roku życia, już pracujące, ale chcące poszerzyć kwalifikacje i zdobyć nowy zawód. Po uwolnieniu zawodu trenera i instruktora odnotowaliśmy większe zainteresowanie studiami podyplomowymi, ponieważ w gąszczu różnych kursów, oferują one wiedzę na wysokim poziomie i wyposażają w przydatne na rynku pracy kompetencje - mówi Monika Żmudzka, rzecznik prasowy AWFiS.
Z kolei na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prowadzona jest rekrutacja na studia podyplomowe na kierunkach: Logistyka i transport międzynarodowy (III edycja), Rzeczoznawstwo i kontrola jakości (I edycja), Usługi żywieniowe i dietetyka (I edycja).

Czytaj też: MNiSW ograniczy studia przez internet? "Chodzi o jakość kształcenia"

W Trójmieście studia podyplomowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a uczelnie zadbały o urozmaiconą ofertę.
W Trójmieście studia podyplomowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a uczelnie zadbały o urozmaiconą ofertę. fot. 123rf.com

Dużym powodzeniem cieszą się "podyplomówki" dla edukacji- W GWSH jak zwykle największym powodzeniem cieszą się podyplomówki dla edukacji. W ostatnich latach rozwinęliśmy ofertę nie tylko o więcej zakresów dla nauczycieli potrzebujących uprawnień do nauczania przedmiotów szkolnych, ale przede wszystkim rozwinęliśmy ofertę dla kandydatów przygotowujących się do pracy z osobami z różnymi dysfunkcjami i to na tych zakresach kształcenia jest najwięcej chętnych - mówi Kryspin Kichler, specjalista ds. promocji i reklamy Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
Jak dodaje, wśród podyplomówek nauczycielskich najchętniej wybierane jest: Nauczanie matematyki i fizyki, poza tym sporo chętnych co roku wybiera Geografię, Chemię, Przyrodę i biologię oraz Nauczanie języka angielskiego we wczesnej edukacji.

- Na sporą liczbę chętnych nauczycieli liczymy również na Nauczaniu języka polskiego jako obcego, z uwagi na sporą liczbę obcokrajowców mieszkających w naszym regionie. Zeszłoroczna rekrutacja na studiach podyplomowych była rekordowa, podobnie jak w poprzednich latach, zatem mówimy o tendencji rosnącej. W tym roku już w sierpniu zaobserwowaliśmy trzykrotnie więcej chętnych niż w poprzednich latach o tej samej porze, a rekrutacja na studia podyplomowe trwa do 15 października, zatem tendencja powinna się utrzymać - ocenia.
Bogatą ofertę kierunków edukacyjnych oferuje też Gdańska Szkoła Wyższa, która prowadzi takie studia dla nauczycieli, jak choćby Przygotowanie pedagogiczne, Chemia z elementami informatyki, Fizyka z elementami informatyki, Matematyka z elementami informatyki, Mechatronika w kształceniu zawodowym, Oligofrenopedagogika, Doradztwo zawodowe i edukacyjne. Ma też w swojej ofercie studia podyplomowe w zakresie zarządzania.

Czytaj też: Władze trójmiejskich uczelni o ustawie Gowina: Czekaliśmy na zmiany

Również w Sopockiej Szkole Wyższej z roku na rok widać rosnące zainteresowanie studiami podyplomowymi, głównie z zakresu finansów i architektury.

- Duże zainteresowanie studiami podyplomowymi z zakresu finansów to efekt intensywnego rozwoju branży BPO/SSC/IT w Trójmieście. Sopocka Szkoła Wyższa jako jedna z nielicznych uczelni posiada akredytację ACCA i prowadzi studia podyplomowe z zakresu Finansów i rachunkowości ACCA w języku angielskim. Kwalifikacje zawodowe ACCA to jedne z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniane przez pracodawców na całym świecie. Popularnością cieszą się również m.in: Rachunkowość budżetowa, Audyt i kontrola wewnętrzna oraz Kadry i płace. Wśród studiów podyplomowych z zakresu Architektury popularnością cieszą się: Aranżacja i stylizacja przestrzeni, Architektoniczne projektowanie światła oraz Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni - wymienia Joanna Pietrzak, rzecznik prasowy uczelni.
Kandydaci na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku mogą liczyć na szeroki wachlarz kierunków, jest ich ponad 80 w tegorocznej ofercie z różnych dziedzin tj: Administracja i Bezpieczeństwo, HR, IT i Nowoczesne Technologie, Marketing i Sprzedaż, Finanse i Rachunkowość, Logistyka, Kompetencje Menadżerskie, Prawo, Psychologia, Pedagogika, Zdrowie i Zarządzanie.

- Z nowości jakie w tym roku wprowadziliśmy, które cieszą się dużym zainteresowaniem to: ze względu na zmiany wynikające z RODO - Inspektor ds. ochrony danych osobowych i informacji, Specjalista HR - ze względu na coraz większe potrzeby rynku pracy, Zarządzanie kryzysowe w ratownictwie oraz w ochronie zdrowia - służba zdrowia, potrzebuje specjalistów nie tylko z wykształceniem medycznym, ale i menadżerskim i zarządczym, Marketing internetowy i e-commerce - wynika to z potrzeb bardzo dynamicznie rozwijającej się branży - mówi Mirka Siergiej, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Jak podkreśla, ofertą interesują się zarówno osoby, które chcą zmienić profesję jak i te, które pragną rozwinąć swoje umiejętności, poznać nowe trendy, nadążyć nad zmianami.

- Kandydatów najbardziej interesuje zdobycie praktycznych umiejętności, które od razu mogą wdrożyć w życie. Pragną po roku zajęć móc nazwać się specjalistami danej dziedziny. Zarówno zdobyć nowe kompetencje jak i rozwinąć już nabyte. Większość naszych zajęć to warsztaty, podczas których słuchacze wymieniają się doświadczeniami nie tylko z wykładowcami, ale także z innymi słuchaczami - mówi Marta Witkowska, Dyrektor Studiów Podyplomowych i Szkoleń.
Od semestru zimowego w ofercie studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku również można znaleźć nowe kierunki: ekodietetyka, pomoc psychologiczno-pedagogiczna w placówkach oświatowych oraz zarządzanie kapitałem ludzkim w organizacji.

- Studia podyplomowe kierujemy do osób, które chcą doskonalić się zawodowo, zdobywać i poszerzać wiedzę oraz umiejętności. Nasze autorskie programy zostały przygotowane z uwzględnieniem aktualnych potrzeb rynku pracy. Niesłabnącą popularnością cieszą się również kierunki dietetyka, kosmetologia bioestetyczna, zarządzanie oświatą - poinformowała Agnieszka Smolińska, asystentka ds. promocji i rekrutacji WSZ w Gdańsku.
Osoby, chcące skorzystać z oferty studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, mają do wyboru 24 kierunki..

- Najbardziej obleganymi kierunkami są Zarządzanie Bezpieczeństwem Informacji związane z będącą obecnie na topie ochroną danych osobowych, Zarządzanie BHP, Zarządzanie Jakością, Human Resources oraz zawsze popularny nowoczesny marketing internetowy - mówi Monika Kucharczyk, kierownik Działu Studiów Podyplomowych i Szkoleń. - To co nas wyróżnia, to kadra wykładowców złożona z trenerów-praktyków, a zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, raz w miesiącu, tylko w soboty i niedziele. Kierunki objęte są opieką merytoryczną znanych i cenionych firm. Oferta studiów podyplomowych uaktualniana jest każdego roku ze względu na dynamiczne warunki na rynku pracy i zapotrzebowanie na konkretne umiejętności - podkreśla.
Większość uczelni zwraca uwagę, że szczególnie zainteresowanie studiami jest w środowisku nauczycieli. Wynika to w dużym stopniu z trwającej reformy edukacji. M.in. Ateneum - Szkoła Wyższa przygotowała na nadchodzący rok akademicki szereg nowości właśnie dla nauczycieli.

- Są to m.in. propozycje z zakresu nauk ścisłych: Nauczanie chemii, Nauczanie fizyki, Nauczanie geografii oraz Nauczanie przyrody i biologii i humanistycznych: Historia i wiedza o społeczeństwie, Bibliotekoznawstwo w oświacie. Studia te przygotowują do pracy w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych i mają charakter kwalifikacyjny. Nowy, rozszerzony zakres Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z elementami Outdoor Learning jest atrakcyjną ofertą dla kandydatów do pracy w przedszkolach i w nauczaniu zintegrowanym w klasach I-III. Ponadto nowościami w ofercie Ateneum są Logopedia ogólna z logopedią szkolną, Surdopedagogika i tyflopedagogika oraz Dietetyka, Zarządzanie klubem sportowym, czy Menadżer sportu (Zarządzanie w sporcie) - mówi prof. Marcin Krawczyński z Ateneum Szkoły Wyższej.

Opinie (85) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Rukwiel nadmorska to: