• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Politechnika Gdańska najpopularniejsza w Polsce wśród kandydatów na studia

Wioleta Stolarska
18 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najpopularniejszą uczelnię w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną został SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który ma swoją siedzibę m.in. w Sopocie, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu zajęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najpopularniejszą uczelnię w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną został SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który ma swoją siedzibę m.in. w Sopocie, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu zajęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

Ponad 428 tys. osób zostało przyjętych na I rok studiów w roku akademickim 2021/2022 na uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Po raz kolejny Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najpopularniejszą uczelnię w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Średnio o jedno miejsce ubiegało się tu ośmioro kandydatów. Z kolei najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną został SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który ma swoją siedzibę m.in. w Sopocie, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu zajęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.



Studia w Trójmieście - zobacz szkoły wyższe publiczne i prywatne


Czym kierowałe(a)ś się, wybierając kierunek studiów?

Według raportu o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2021/2022, wydanego przez resort edukacji, studia I stopnia i jednolite studia magisterskie rozpoczęło w październiku ponad 319 tys. osób, a studia II stopnia prawie 109 tys. osób. Na uczelniach publicznych studiuje prawie 290 tys. osób, a na niepublicznych ponad 138 tys. osób. Które kierunki cieszyły się największą popularnością?

Czytaj też: Najlepsze uczelnie wyższe w rankingu "Perspektyw"

Najchętniej wybierane kierunki studiów



Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych I stopnia i  jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 - z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez ministra zdrowia) i prawo (20 541). Na kolejnych miejscach znalazły się: ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo oraz pielęgniarstwo.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami w roku akademickim 2021/2022 były: inżynieria nanostruktur (27,8), koreanistyka (26,6), zielone technologie (25,1), inżynieria internetu rzeczy (22,0), komunikacja wizerunkowa (18,3). Dużą popularnością cieszyły się także: filologia orientalna - japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, orientalistyka - japonistyka, anglistyka oraz automatyka, robotyka i systemy sterowania.

Wśród najchętniej wybieranych przez młodzież uczelni dominowały znacząco uczelnie techniczne.

Czytaj też: Rekrutacja na studia 2021/22. Jakie kierunki wybierają kandydaci?

Politechnika Gdańska najpopularniejsza



W roku akademickim 2021/2022 to Politechnika Gdańska była najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Średnio o jedno miejsce ubiegało się 8 kandydatów.

Poza PG na podium znalazły się także Politechnika Warszawska (ponad 7 kandydatów na miejsce) i Politechnika Poznańska (ponad 6 kandydatów na miejsce). Na kolejnych miejscach uplasowały się Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Wrocławski.

- Bardzo nas cieszy, że tak wielu kandydatów i kandydatek na studia chciało studiować właśnie na Politechnice Gdańskiej - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Młodzi ludzie są w dzisiejszych czasach bardzo świadomi i rozważni, a przy wyborze studiów zwracają m.in. dużą uwagę na to, jakie perspektywy zawodowe mogą im dać poszczególne uczelnie. My oferujemy możliwość studiowania na jednym z najpiękniejszych kampusów w Europie, z bardzo dobrze przygotowaną kadrą dydaktyczną, nowoczesnymi metodami nauczania, a także pewnością stabilnej i wysoko opłacanej pracy po zakończeniu nauki. A to wszystko w sercu Gdańska, miasta otwartego i przyjaznego, a do tego z dynamicznie rozwijającym się przemysłem i biznesem.
Wśród pierwszej piątki najchętniej wybieranych kierunków na Politechnice Gdańskiej znalazły się: ekonomia; gospodarka przestrzenna; analityka gospodarcza; automatyka, cybernetyka i robotyka oraz projektowanie i budowa jachtów. Z kolei najwięcej zgłoszeń ogółem odnotowano na informatyce i budownictwie.

Czytaj też: Politechnika Gdańska na Liście Szanghajskiej

SWPS i Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku najpopularniejsze na Pomorzu



Z kolei wśród uczelni niepublicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów, zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, na pierwszym miejscu znalazł się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który choć główną siedzibę ma w Warszawie to kształci studentów również w Sopocie. Z kolei na trzecim miejscu uplasowała się Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

Na studia w roku akademickim 2021/22 na SWPS zdecydowało się 6045 kandydatów z kolei w WSB naukę rozpoczęło 4389 kandydatów.

- Po raz kolejny WSB w Gdańsku jest najchętniej wybieraną uczelnią niepubliczną na Pomorzu. To zasługa szerokiej oferty i świetnych wykładowców. Cieszymy się, że WSB jest naturalnym wyborem dla osób chcących zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności poszukiwane przez pracodawców - mówi Michaj Sodolski, rzecznik prasowy WSB w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (97) 4 zablokowane

  • Jestem absolwentem PG (2)

    konkretniej Architektury. Wiem, że u nas nie jest z tym najgorzej, w porównaniu z resztą wydziałów, ale może czas, by uczelnia zrewidowała to czego uczy, a co konkretnie przydaje się w prawdziwej pracy zawodowej? Może czas zmienić strategię i wywalić ludzi którzy naukowo nie są wybitni, a nie mają jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego? U nas z 20% stanowili ludzie 'pro bono', wzięci architekci znanych na świecie pracowni, z kontaktami, ideami, którzy potrafili załatwić seminaria czy warsztaty z ludźmi, którzy coś osiągnęli i coś 'znaczą' w moim środowisku, którzy tak na prawdę tracili na nauce młodzików, dla dobra ogółu.

    Reszta, pomijając znakomitych uczonych, głównie historyków czy artystów, to ludzie którym nie dość, że nie wyszło w zawodzie, nie znają podstawowych praw, norm, czy realiów zawodu, którzy pompują swoje ego znęcając się nad studentami, zachęcając ich tylko do zaliczenia (jeżeli nie odwalenia) często zbędnego przedmiotu.
    Po dziesiątkach godzin uczenia się o różnicach pomiędzy traszkami, żabami, a ropuchami i konkluzji, że wystarczy postawić przepust, czy wysoki krawężnik, by nie zostały rozjechane przez auta, czy wiecznego poprawiania rysunków liści, mimo rozpoznawania ich zdjęć, by wyglądały dokładnie tak jak oryginał, uczenia się o wytrzymałości materiałów (najcięższy przedmiot na studiach, który uwala co roku więcej osób niż jest na roku), co jest kompetencją konstruktorów i nigdy więcej nie przyda się w życiu, a by uzyskać uprawniania z ich zakresu trzeba pójść na WILIŚ.

    Najlepszą moją decyzją, było pójście do pracy zawodowej pomiędzy inż., a mgr, a następnie pójście na studia po angielsku. Perspektywa pracy zawodowej w zestawieniu z doświadczeniem zagranicznych znajomych, przerażonych ilością pracy, czy zbędnych przedmiotów, najlepiej pokazała mi jak bardzo oderwane od rzeczywistości świata zachodniego, czy przede wszystkim naszego te studia są...
    Jeżeli chcemy coś znaczyć na świecie, kształćmy zdolnych inżynierów, nie poszukiwaczy tytułów

    • 6 2

    • Inżynier mechanik (1)

      Witam Panie inżynierze
      Żali się pan na wytrzymałość materiałów ale niech sam Pan przyzna że bez wiedzy z tego zakresu mi jak cokolwiek projektować pozdro

      • 2 4

      • No nie

        Kompletnie się nie przydaje, nie mój zakres kompetencji.

        Nie wchodzę też w paradę lekarzom, po co mi ich wiedza, gdybym miał zamiar leczyć ludzi, poszedłbym na medycynę.

        • 1 1

  • Tylko informatyka trzyma poziom. (1)

    Na PG studiuje 4-5 razy więcej studentów niż 30 lat temu.Mamy teraz niż demograficzny,co się stało z poziomem nauczania jest oczywiste.To nie zmienia faktu,ze PG w porównaniu do szkół prywatnych to wręcz Himalaje i niedościgniony wzór do naśladowania.Problem polega na tym,ze na wspomnianych uczelniach studiują analfabeci.

    • 23 7

    • Zacytuję dobrego kolegę z ETI

      "Kilka lat temu mój przedmiot był najłatwiejszy. Kilka zmian programowych później skala trudności przedmiotu się nie zmieniła, ale już jest jednym z najtrudniejszych"

      Przy okazji, popytaj trochę wśród menedżerów w firmach IT. Dokonasz lekkiej reewaluacji swojego poglądu.

      • 6 2

  • Kiedy ja chodzilem na PG w latach 70tych to nie bylo wydzialow tylko Instytuty. (1)

    • 0 1

    • wydziały to były..

      Nie było natomiast katedr tylko własnie Instytuty...

      • 0 0

  • Niestety ale poziom na PG spadł na psy i tylko wprowadzenie natychmiast płatnych studiów moze nas uratowac (1)

    W europie zachodniej rok kosztuje 30 tys euro minimum!!

    • 1 6

    • sa miejsca w Europie, gdzie za studia sie placi

      Studentowi.

      • 0 0

  • Miałem przyjemność poznać kilka osób z PG (2)

    Ur. w połowie 80 z mechaniola i w polowie 90 z budownictwa, kilku z Eti.
    Generelanie z wiedza ogólna i ogarnięciem spraw podstawowych było nienajlepiej. Po polsku wysłowić się nie umieli. Napisać jakieś proste pismo stanowiło problem. Angielski też przeciętnie. O istocie funkcjonowania państwa, polityki, mediów, biznesu, zdrowia też nie wiedzieli zbyt dużo. Do tego wyraźny infantylizm. Może matmę i fizykę dali radę ogarnąć i w pracy się odnaleźli ale generelanie bardzo przeciętne jednostki. Współczuje żonie i dzieciom. Nie wierzę że byliby wstanie posiadać prywatna firmę.
    Z własnych obserwacji co do kibiet po PG to potrafią nosić spodnie w domu, ale na ogół to kiepskie żony.

    • 3 3

    • kompleksy (1)

      masz kompleksy i tyle... w temacie.

      • 0 2

      • wygodna...

        diagnoza...

        • 0 0

  • Nie wiem czy drugi raz chciałbym przeżyć budownictwo na PG.

    Reżim sesji zaczynający się miesiąc przed właściwą sesją, w sesji żeby ominąć ograniczenie 3 egzaminów, dorzucano ,,kolokwia zaliczające'', które trwały przeważnie do ostatniego dnia sesji, kiedy na niektórych kierunkach sesja kończyła się po trzech dniach.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które zwierzęta oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie?

 

Najczęściej czytane