• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Politechnika Gdańska wprowadziła e-sport na zaliczenie z wychowania fizycznego

Damian Konwent
8 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Studenci Politechniki Gdańskiej na zajęciach w ramach wychowania fizycznego mają do wybory gry: League of Legends lub Counter Strike: Global Offensive. Studenci Politechniki Gdańskiej na zajęciach w ramach wychowania fizycznego mają do wybory gry: League of Legends lub Counter Strike: Global Offensive.

Politechnika Gdańsk uznaje e-sport na równi z tradycyjnymi dyscyplinami sportowymi, takimi jak gimnastyka, pływanie, czy piłka nożna, w ramach zaliczenia zajęć z wychowania fizycznego. W każdym tygodniu studenci mają dwugodzinne zajęcia, na których mogą poszerzać swoją wiedzę w League of Legends lub Counter Strike: Global Offensive. - Chęć uczestnictwa w zajęciach wyraziły 192 osoby spośród 2,5 tysiąca - mówi nam Kazimierz Rozwadowski, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych Centrum Sportu Akademickiego PG.





Czy traktujesz e-sport na równi z z tradycyjnymi dyscyplinami sportowymi?

Popularność e-sportu dostrzegają już nie tylko inwestorzy i wielkie korporacje, ale również uczelnie wyższe. Na Politechnice Gdańskiej już od kilku lat istnieje sekcja e-sportowa, która dziś uznawana jest jako jedna z czołowych w Polsce. E-sport jest także jedną z dziedzin, którą studenci mogą wybrać w ramach zaliczenia semestru z wychowania fizycznego. Dokładnie w taki sposób, jak wybierane są także tradycyjne dyscypliny, jak np. gimnastyka, pływanie czy piłka nożna.

- Niezależnie od formy zdalnej czy stacjonarnej, w ramach zaliczenia przedmiotu, liczy się aktywne uczestnictwo i postęp pracy. Zajęcia e-sportowe odbywają się na discordzie (internetowy komunikator przyp. red.). W całym semestrze realizujemy 30 godzin zajęć. W każdym tygodniu trwają po 2 godziny dydaktyczne, czyli jak każda inna forma wychowania fizycznego - tłumaczy mgr. Kazimierz Rozwadowski, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych Centrum Sportu Akademickiego na PG.

Politechnika Gdańska zagra na mistrzostwach Europy w League of Legends



O tym, że gaming jest traktowany na równi z innymi sportami, przekonujemy się każdego dnia. Przyzwyczają nas do tego już nie tylko prawdziwi sportowcy, którzy głośno mówią o tym, że e-sport zawiera niemal wszystkie elementy rywalizacji, jest oparta na wytrenowanych umiejętnościach czy wymaga wielu godzin pracy nad realizacją celów oraz wyrzeczeń.

Przede wszystkim zawiera także ogromną widownię. Pomysł takiej formy zaliczenia przedmiotu przed rozpoczęciem obecnego semestru w mig znalazł wielu zwolenników.

- W zajęciach e-sportowych bierze udział 60 studentów: 20 w Counter Strike'u: Global Offensive i 40 w League of Legends (dwie grupy po 20 osób - mniej i bardziej zaawansowana przyp. red.). Co ciekawe, w ciągu pierwszej minuty na zajęcia z LoLa zapisało się 96 osób. Natomiast chęć uczestnictwa w zajęciach esportowych wyraziło w sumie 192 osoby, spośród 2500 studentów, realizujących w tym semestrze zajęcia wychowania fizycznego. To pokazuje, że e-sport cieszy się coraz większą popularnością - dodaje mgr Rozwadowski.

CS:GO, LoL, FIFA czy CoD? W jakie gry grają sportowcy z Trójmiasta?



Jak zajęcia wyglądają w praktyce? Studenci na pewno nie będą "katowali w strzelanki", ale przede wszystkim poszerzali swoją wiedzę. Gry strategiczne mają bowiem wiele zastosowań i możliwości przechytrzenia rywala. Dobrze wiedzą o tym najlepsze profesjonalne zespoły na świecie, które walczą w turniejach o pulach setek tysięcy dolarów. Na przygotowanie konkretnego planu poświęcają często do 10 godzin dziennie. W tym przypadku studenci PG mogą liczyć na bezpośrednią pomoc czołowej akademickiej drużyny w Polsce.

- W jednych zajęciach uczestniczy 20 studentów, którzy dzielą się na cztery zespoły, a następnie rywalizują. Zaczynamy od teorii i wyjaśnienia wszystkich podstaw, szczególnie w grupie mniej zaawansowanej. W realizacji zajęć pomagają m.in. zawodnicy Lwów Politechniki Gdańskiej, którzy niebawem będą walczyć w akademickich mistrzostwach Europy. Będą współpracować ze studentami w podzespołach, w których analizowane będą poszczególne ruchy. Ich doświadczenie ma pomóc w przekazywaniu wiedzy - wyjaśnia zastępca dyrektora ds. dydaktycznych CSA.

Najlepsi w Polsce nawet milion dolarów rocznie



Rozwój e-sportu to coś, czego nie powstrzymamy. Na świecie podobny trend panuje już od kilku dobrych lat. Studia z e-sportu oferują m.in.: Uniwersytet Staffordshire, Virginia's Shenandoah University, Becker College w Massachusetts czy Ohio State University.

Miejsca

Opinie (105) 7 zablokowanych

  • A czy na AWF można już rozpocząć studia magisterskie na kierunku e-sport?

    Czy dopiero od przyszłego roku...

    • 4 0

  • Szachy to też sport, a jednak nie wychowanie fizyczne.

    • 1 0

  • e-sport (1)

    Dziedzina, która się rozwija i będzie się rozwijać (poker stars też się mocno rozwinął) ale stawianie znaku równości pomiędzy wychowaniem fizycznym, sportem tradycyjnym to olbrzymie nadużycie, świadczy o braku wyobraźni i uleganiu modzie oraz pewnej wygodzie, która doprowadzi do społeczeństw niezdolnych do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Konsekwencją gwałtowny wzrost dotychczasowych chorób cywilizacyjnych (nadwaga, nadciśnienie, choroby układu krążenia i oddychania.

    • 3 2

    • kompletny brak zrozumienia tematu, a nawet ignorancja! E-sportowcy w potężnej dawce korzystają z wysiłku tlenowego, siłowni, zajęć na basenie.
      Bez tego nie ma esportu. Ale jak ktoś wie tyle o esporcie ile widać z fotela i pilota, to potem takie bzdury wypisuje.
      Radze przyjrzeć się brydżystom, szachistom, u nich także wysiłek tlenowy to podstawa sukcesu.

      • 0 1

  • Boomer alert

    Ludzie to nie prl żyjemy w nowoczesnym świecie proszę się nie cofać w czasie

    • 0 0

  • takie zajęcia sa naprawde dobrym rozwiazaniem w czasach pandemii, ci ktorzy mowią ze to koło sportu nie stało, nie znają idei rywalizacji i rozgrywek sportowych. Niech powiedzą to samo szachistom. Zajęcia esportowe to przyszłość, swiat idzie do przodu i powstają nowe dyscypliny, ludzie nie chca tego zaakceptowac ale uważam ze powinniśmy iść w tym kierunku, coraz więcej jest osób które są w tej dziedzinie profesjonalistami, podróżują po świecie ne różne zawody i maja wielka kariere.

    • 2 1

  • Świetna Inicjatywa

    Świetne pomysł, widać że uczelnia idzie z duchem czasu :D

    • 2 1

  • Polecam obejrzec filmik i potem komentowac

    https://www.youtube.com/watch?v=tjLffEtewuY&ab_channel=Ch3steR

    Rozumiem, że fizycznie dzieki e-sportowi się nie rozwiniemy, ale uważam to za najlepszą alternatywę podczas pandemii

    • 2 0

  • Trochę wiedzy, proszę Was...

    Tak się składa, że e-sport rozwija się w błyskawicznym tempie na całym świecie, szkoda tylko, że znaczna część naszego społeczeństwa nie dostrzega potencjału.. Tak się składa, że e-sport ma wiele cech wspólnych z innymi sportami. Posłuchajcie chociażby Marcina Gortata, którego nie muszę przedstawiać, co ma do powiedzenia o e-sporcie. Dlaczego ludzie, którzy ze światem sportu nie mieli do czynienia wypowiadają się krytycznie na temat, którego nie znają? Poczytajcie trochę jak to wszystko działa, że to też wymaga skupienia, taktyk, logicznego myślenia, umiejętności, ćwiczeń. Co więcej, ludzie chcą to oglądać, tak samo jak piłkę nożną czy inny sport drużynowy. Kibicują swojej drużynie, również są emocje, radość po zwycięstwie i smutek po porażce. Po prostu sprawdźcie o czym piszecie i spójrzcie na to z innej strony - to nie tylko klikanie w klawiaturę. Można być graczem e-sportowym, grać na profesjonalnym poziomie i wieść normalne życie - przy tym nie będąc uzależnionym..

    • 3 0

  • Dla mnie git

    Sytuacja jest jaka jest a wf jakoś zaliczyć trzeba, ważne, że coś jest organizowane, pozytywna inicjatywa

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane