• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rakieta firmy z Gdyni poleci na 50 km. Cel: kosmos

Michał Sielski
30 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (192)
Pasja z dzieciństwa przerodziła się w kosmiczną firmę, która zatrudnia ponad 30 osób i realizuje śmiałe projekty. Pasja z dzieciństwa przerodziła się w kosmiczną firmę, która zatrudnia ponad 30 osób i realizuje śmiałe projekty.

Jesienią rakieta gdyńskiej firmy Space Forest ma lecieć w kosmos. Wcześniej jednak czeka ją testowy lot na wysokość "zaledwie" 50 km. Każdy może być jego częścią, zapisując swoje nazwisko w polskiej historii podboju kosmosu.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Interesujesz się kosmosem?

Brzmiałoby to jak żart, gdyby nie fakt, że Space Forest jest firmą od lat dynamicznie się rozwijającą i odnoszącą sukcesy na trudnym, kosmicznym rynku. Zaczęło się w 2004 r., gdy bracia RobertAndrzej Magiera założyli w Gdyni firmę zajmującą się serwisowaniem urządzeń telekomunikacyjnych.

Ich pasją był jednak kosmos, więc zaczęli budować rakiety. Początkowo dla zabawy, na zapleczu firmy, z wydmuszek jajek czy rolek po papierze toaletowym. Zajawka szybko się jednak rozwijała, po kilku latach rakiety miały już silniki i zaczęły latać.

Gdyńska rakieta zrobiła zdjęcie Ziemi z 22 km Gdyńska rakieta zrobiła zdjęcie Ziemi z 22 km

Rakieta z Gdyni. Wysoko, coraz wyżej



Zaczęli więc marzyć o czymś konkretnym: wysłaniu polskiej rakiety w kosmos. Zbudowali prototyp o wdzięcznej nazwie "Bigos" i z powodzeniem wysłali go na wysokość 15 km. Wtedy było już wiadomo, że to projekt, który ma realne podstawy. I będzie się rozwijać.


"Bigos" był prototypem niemal już gotowego Peruna. To rakieta budowana przez Space Forest w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Celem projektu jest stworzenie polskiej rakiety zdolnej wynosić 50 kg ładunku na pułap 150 km.

Perun to 11-metrowa, 1-stopniowa rakieta, napędzana hybrydowym napędem rakietowym SF1000 (1200 kNs) opracowywanym w Space Forest. Zastosowanie takiego napędu pozwala regulować przyspieszenie pojazdu w trakcie lotu oraz awaryjnie przerwać misję bez potrzeby niszczenia rakiety.

Dzięki opracowanemu systemowi sterowania możliwa będzie kontrola trajektorii lotu i bezpieczne korzystanie z planowanego miejsca startów. Rakieta będzie wyposażona w kontrolowany system odzyskiwania jej elementów, umożliwiający bezpieczne lądowanie w zdefiniowanym obszarze, co znacząco zminimalizuje koszty odzyskiwania i czas przygotowania między kolejnymi lotami.

- Rakieta Perun będzie w stanie zaoferować opłacalną platformę dla badań w środowisku mikrograwitacji. Zaprojektowana tak, aby zapewnić wysoką wydajność przy bardzo niskich kosztach eksploatacji, może stać się atrakcyjnym komercyjnie wyborem dla klientów na rynku polskim i zagranicznym, oferując najniższe ceny za tego typu usługi na świecie - mówi Robert Magiera ze Space Forest.

W czerwcu lot Peruna na 50 km



W tym biznesie ważne są jednak detale, dlatego jeszcze w czerwcu planowany jest testowy lot z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce na wysokość 50 km.

Także tam, w lutym tego roku, ćwiczone były procedury przedstartowe, czyli przygotowanie stanowiska startowego, operowanie wyrzutnią, łączność ze stacją naziemną RASEL oraz tankowanie rakiety. Wszystko poszło zgodnie z planem.



Zostań patronem lotu Peruna w kosmos



Został już tylko ostatni krok, w którym każdy może uczestniczyć. Można dołożyć się do projektu, zostając jego patronem. W zależności od wpłaconej kwoty można spodziewać się swojego imienia i nazwiska w końcowych napisach filmu z lotu (od 20 zł), przez otrzymanie pamiątkowej naszywki z pierwszego lotu, po umieszczenie naklejki z wybranym wzorem na kadłubie rakiety podczas pierwszego lotu (500 zł).

Wesprzyj projekt. Zostań patronem lotu Peruna w kosmos.

Miejsca

Opinie (192) ponad 10 zablokowanych

  • Powodzenia

    Życzę powodzenia Panowie. Gratuluję zacięcia.

    • 34 8

  • Rakieta

    Tak w ostatnim czasie z rakietami mamy niezłe doświadczenie. Nie zgubcie tego tylko Panowie błaaaagam :)

    • 10 2

  • Powodzenia!

    Takich ludzi lubię!!!

    • 4 3

  • ILR-33_Bursztyn (1)

    Są w kraju instytuty badawcze, które bardziej profesjonalnie budują rakiety suborbitalne - dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż ten "Perun" z Gdyni. Już w latach 70'tych polska rakieta Meteor osiągała 90km:

    https://pl.wikipedia.org/wiki/ILR-33_Bursztyn
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Meteor_2K

    A.

    • 2 6

    • Bursztyn

      Bardziej zaawansowany technologicznie? Rakieta w której odzyskuje się tylko głowicę, a nie całość i nie posiadająca sterowania wektorem ciągu? Czy może chodzi o anteny wkręcone do statywów z plątaniną kabli, które nawet nie śledzą źródła sygnału?

      • 0 0

  • Czescy astronauci

    Pamiętacie ich?
    1. Popil
    2. Poruchal
    3. Asmutni.

    • 2 1

  • Powodzenia, ale jak to działa?

    Bo rakiety o takich możliwościach były już testowane przed II wojną światową.
    Gdzie tu jest więc innowacja?

    W USA widzę że licealiści w ramach projektów szkolnych budują rakiety które osiągają dziesiątki kilometrów, zespoły studenckie jeszcze więcej. Wydaje się że temat takich rakiet suborbitalnych jest już zupełnie dobrze opracowany i przy tym jest nieomal bezużyteczny dla celów biznesowych.
    Jedyne zastosowanie to broń, gdzie z kolei rakiety wszelkiego typu też są już w użyciu i masowej, dość taniej, produkcji od dziesięcioleci.

    Zastanawia mnie jaki jest model biznesowy tego przedsięwzięcia?
    Bo skala wydaje się dalece poniżej komercyjnego wynoszenia ładunków na orbitę (to jest coś co z prywaciarzy osiągnął tylko Musk, a żeby to sfinansować musiał stworzyć szereg olbrzymich biznesów z których to finansował - PayPal i Teslę).
    Jeśli chodzi o użycie militarne, nawet jako dostawcy silników i IP z dziedziny aero, to wydaje się że obecny stan jest daleko przed technologią niemiecką z czasu II wojny światowej.

    Więc tak poważnie i między oczy - skąd pieniądze? Granty państwowe, unijne, sponsorzy? A co potem?

    • 2 2

  • Bigos spadł w Mrzezinie...

    a Perun pierun wie gdzie :)
    Ale i tak powodzenia!

    • 1 1

  • Starać się chłopaki to Olga Kosmitka zasponsoruje

    Z kasy niedawno poślubionego.

    • 3 2

  • Zwiększyć średnicę, dodać drugi stopień, dołączyć buster

    i już jest początek programu ' rakieta do Uralu"
    Nośność głowicy tak z 500 kg....
    Nie ma co liczyć na sojusze.... już to w 39 przechodziliśmy.
    Głowice A też mieć jak Izrael pochowane.
    Czas się uczyć od mądrzejszych a nie iść w 300 tys armię !!!
    Same koszty osobowe + emerytury wyjdą 50 razy drożej od strategii Izraela

    • 2 2

  • Kosmos jest wasz...orbita na pewno będzie

    Chłopaki nie muszą już marzyć. ..kontrakt z armią tuż tuż i o to chodzi w tym interesie a wysyłanie 50 kg to tylko pewien wariant..działacze działające i się nie zrazajcie!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane