• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja 2023. Wolne miejsca w szkołach. Sprawdź, gdzie są

Wioleta Stolarska
27 lipca 2023, godz. 15:15 
Opinie (89)
1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich na rok szkolny 2023/24. 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich na rok szkolny 2023/24.

Gdzie są wolne miejsca w liceum lub technikum w rekrutacji na rok szkolny 2023/24? Szkoły średnie ogłosiły listy przyjętych uczniów, tym samym placówki zaczęły też informować o wolnych miejscach w klasach, które będą dostępne podczas rekrutacji uzupełniającej. Jak sprawdzić, w której szkole są jeszcze wolne miejsca? Czy powstaną dodatkowe klasy? Podpowiadamy.
Listy przyjętych zostały opublikowane w czwartek, 27 lipca, przez szkoły średnie. Ile jest jeszcze wolnych miejsc i jaka liczba młodzieży poszukuje miejsca w szkole ponadpodstawowej?

Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Gdzie są wolne miejsca w szkołach?W tym roku kolejny raz największym zainteresowaniem cieszyły się licea ogólnokształcące. Wybrało je aż 53 proc. wszystkich kandydatów z Pomorza. Czy zostały w nich wolne miejsca? Czy są jeszcze miejsca w trójmiejskich technikach i szkołach branżowych?

W czwartek po opublikowaniu list przyjętych w systemie nabór-pomorze pojawiła się lista wolnych miejsc pozostałych w poszczególnych szkołach.

- Jeśli będziesz chciał zostać przyjęty na takie miejsce, będziesz musiał skontaktować się bezpośrednio ze szkołą i dowiedzieć się, w jaki sposób ubiegać się o przyjęcie - informuje Vulcan.
Oficjalnie o wolnych miejscach w szkołach średnich poinformuje kurator oświaty w piątek, 28 lipca 2023 r. na swojej stronie.Co zrobić by zostać zakwalifikowanym na wolne miejsce w placówce?Jak słyszymy, w szkołach najlepiej już wcześniej odwołać się od wcześniejszego negatywnego wyniku w szkole.

- Tak naprawdę do momentu potwierdzenia woli przez uczniów nie bardzo wiemy, ile tych miejsc będzie, ale wiem, że rodzice często już wcześniej o ewentualne miejsca zabiegają, przynosząc odwołania, jeśli wcześniej nie dostali się, a wiedzą, że zabrakło im naprawdę niewiele punktów. To oczywiście nie gwarantuje im miejsca, ale jak mówią, "chcą być pierwsi w kolejce" - słyszymy w jednej ze szkół.

Kiedy rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich?1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich na rok szkolny 2023/24. Co ważne, rekrutacja uzupełniająca nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Kandydaci powinni napisać podanie - wniosek - i dostarczyć go do szkoły dysponującej wolnymi miejscami.

Najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich: zobacz harmonogram rozporządzenia pomorskiego kuratora oświaty.

Czy powstaną dodatkowe klasy?Już podczas ogłoszenia wyników list zakwalifikowanych uczniów w szkołach średnich wiadomo było, że do żadnej placówki nie dostało się nawet ponad tysiąc kandydatów. Samorządy zapowiadały wówczas, że w miarę możliwości poza wolnymi miejscami, które pojawią się po deklaracjach uczniów, stworzone zostaną dodatkowe miejsca lub klasy.

- W tym momencie mamy jeszcze 100 wolnych miejsc. Z kalkulacji może to wyglądać inaczej, ale musimy pamiętać o tym, że niektóre osoby powtarzają rok. Dołożymy kolejne 400 miejsc w rekrutacji uzupełniającej poprzez zwiększenie liczby klas czy uczniów w oddziałach, ale staramy się, by nie przekroczyć w klasie liczby 34 uczniów - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Czy można nie dostać się do żadnej szkoły średniej?Zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa".

Jeśli uczeń nie dostanie się do szkoły podczas rekrutacji uzupełniającej, miejsca będzie musiał szukać we wrześniu. Oznacza to, że wtedy rodzice muszą zwrócić się do rady powiatu, aby wskazano szkołę z wolnymi miejscami.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (89)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu - IV edycja 2023

20 zł
warsztaty, konferencja, targi

Nauka nie jest taka straszna! Spotkanie z Dawidem Nidzworskim

spotkanie

Science Cafe. Prawda czy fałsz. Jak naprawdę działa wariograf?

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to:

 

Najczęściej czytane