• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy warto posłać dziecko do prywatnego liceum?

Piotr Kallalas
10 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (123)
W wielu niepublicznych szkołach średnich rekrutacja już trwa. W wielu niepublicznych szkołach średnich rekrutacja już trwa.

Wiosną wiele niepublicznych szkół średnich otwiera swój proces naboru, choć są i takie placówki, które rekrutują cały rok. Sprawdziliśmy, według jakich zasadach postępuje rekrutacja i jakie nowości przygotowały trójmiejskie szkoły.



Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Do jakiej szkoły chodzą twoje dzieci?

Od lat trójmiejskie niepubliczne szkoły średnie dobrymi wynikami i licznymi osiągnięciami zachęcają rodziców i opiekunów do posłania swojego dziecka do prywatnego sektora edukacji. Placówki edukacyjne mogą z pewnością pochwalić się kameralnymi klasami i indywidualnym podejściem do ucznia. Jaką ofertę wybrać?


To uczeń wybiera przedmioty



W Sopockim Autonomicznym Liceum do 23 maja odbywa się rekrutacja wewnętrzna, gdzie uczeń ma możliwość otrzymania miejsca gwarantowanego.

- Po otrzymaniu ww. dokumentów zapraszamy kandydata na rozmowę rekrutacyjną, która dotyczy jego planów edukacyjnych, dotychczasowego przebiegu nauki, zainteresowań. Wyniki rekrutacji ogłaszamy 30 maja. Po 30 maja 2023 r. rekrutacja do Sopockiego Autonomicznego Liceum odbywa się przez elektroniczny system naboru zgodnie z zasadami rekrutacji ogłoszonymi przez pomorskiego kuratora oświaty - tłumaczy Paweł Andrzejczuk, dyrektor Sopockiego Autonomicznego Liceum. I dodaje: - Podczas rekrutacji do SAL kolejność zgłoszeń nie jest istotna. Wyniki rekrutacji wewnętrznej przekazujemy jeszcze przed publikacją wyników egzaminu ósmoklasisty, dlatego na tym etapie nie bierzemy ich pod uwagę. Głównymi kryteriami są oceny roczne z klasy siódmej i oceny śródroczne z klasy 8 oraz ewentualne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, olimpiadach itp.
Szkoła w nadchodzącym roku szkolnym wprowadza nowy przedmiot edukacja prawna, co jest motywowane usunięciem przedmiotu "wiedza o społeczeństwie" na poziomie podstawowym oraz ograniczeniem zakresu prawoznawstwa na poziomie rozszerzonym.

- Nasza oferta na tle innych trójmiejskich liceów wyróżnia się ofertą indywidualnych profili uczniów. Co to oznacza? W Sopockim Autonomicznym Liceum nie mamy klas profilowych. Każdy uczeń po pierwszym roku nauki wybiera przedmioty, których będzie się uczył na poziomie rozszerzonym, w ten sposób tworząc swój własny, indywidualny profil. W ramach programu rozwoju osobistego w pierwszej klasie pomagamy uczniowi odkryć jego mocne strony, w ten sposób pomagając mu m.in. dokonać wyboru przedmiotów profilowych - mówi Paweł Andrzejczuk.
Matura 2023 z polskiego. Znamy tematy, publikujemy arkusze Matura 2023 z polskiego. Znamy tematy, publikujemy arkusze

Kolejność zgłoszeń i rozmowa z dyrektorem



Rekrutacja rozpoczęła się już w Gdańskim Liceum Ogólnokształcącym.

- Aby rozpocząć proces rekrutacyjny, kandydat wraz z rodzicami wypełnia formularz rekrutacyjny, który zamieszczony jest na naszej stronie. Obowiązuje u nas kolejność zgłoszeń i rozmowa dyrektora z rodzicami i kandydatem. Przygotowujemy nowe pomieszczenia dla naszych uczniów do pracy indywidualnej, jesteśmy placówką przyjazną i wrażliwą na potrzeby naszych uczniów, prowadzimy szkołę od 33 lat i mamy duże doświadczenie na polu edukacyjnym - mówi Magdalena Soliwoda, dyrektor zarządzający z Gdańskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Nowy profil klasy w liceum Spartakus



W Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym Spartakus w Gdańsku rekrutacja rozpoczęła się 1 marca i potrwa do 26 maja. W tym czasie należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, w tym m.in. wykaz ocen, kopie świadectwa, odpis aktu urodzenia czy wypełnioną ankietę.

- O przyjęciu kandydata do Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus decyduje suma punktów uzyskanych za: testy sprawnościowe: max. 30 pkt, rozmowę kwalifikacyjną: max. 30 pkt, średnią ocen otrzymanych przez kandydata za I semestr klasy VIII z czterech przedmiotów: język polski, matematyka, język angielski, wychowanie-fizyczne: max. 40 pkt. Minimalna liczba punktów uprawniająca do przyjęcia kandydata do szkoły to 60 pkt. Ocena z zachowania nieodpowiednia lub naganna za I półrocze klasy VIII wyklucza kandydata z udziału w postępowaniu rekrutacyjnym - przekazuje Małgorzata Waguca-Jączek, dyrektor liceum.
Warto nadmienić, że liceum otwiera nowy profil klasy - pożarniczo-ratownicza z przedmiotami rozszerzonymi - biologia i chemia oraz nauczanym językiem hiszpańskim i angielskim.

Egzamin z angielskiego na 100 proc.? Kursy językowe dla uczniów Egzamin z angielskiego na 100 proc.? Kursy językowe dla uczniów

Rekrutacja trwa cały rok



W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Magellanum dla Młodzieży w Gdańsku rekrutacja trwa cały rok.

- Liczy się kolejność zgłoszeń, a ostateczną decyzję o przyjęciu ucznia do szkoły podejmuje pan dyrektor po spotkaniu rekrutacyjnym, na które należy umówić się telefonicznie. Wymagane dokumenty to: kwestionariusz kandydata, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, skrócony odpis aktu urodzenia, karta zdrowia ucznia, 2 fotografie, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (jeżeli uczeń posiada). Podpisanie umowy o nauczanie następuje po dostarczeniu wszelkich niezbędnych dokumentów - informuje sekretariat szkoły.
W nadchodzącym roku szkolnym Liceum Magellanum planuje utworzyć profile:
  • e-dziennikarski - w zakresie rozszerzonym realizowane będzie nauczanie języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego,
  • gamingowy - w zakresie rozszerzonym realizowane będzie nauczanie matematyki, informatyki, języka angielskiego,
  • turystyczny - w zakresie rozszerzonym realizowane będzie nauczanie geografii, historii, języka angielskiego,
  • ogólny - w zakresie rozszerzonym realizowane będzie nauczanie języka polskiego, matematyki, języka angielskiego.

Maksymalna liczba uczniów w klasie wynosi 16 osób. Klasy są integracyjne.


W połowie maja rusza rekrutacja w ALO Linwgista



Rekrutacja lada moment rozpoczyna się również w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym "Lingwista" im. Hymnu Narodowego. Wnioski o przyjęcie do szkoły można składać od 24 kwietnia, a ten etap naboru zakończy się 20 czerwca. Następnie przyjdzie czas na uzupełnianie wniosków. W lipcu zostaną ogłoszone pierwsze listy. Rekrutacja składa się z etapu uzupełniania dokumentów i wniosków oraz rozmowy kwalifikacyjnej.

- Rozmowa kwalifikacyjna zostanie przeprowadzona przez Komisję Rekrutacyjną, a dotyczyć będzie przebiegu dotychczasowego procesu nauki kandydata, jego zainteresowań oraz planów na przyszłość. W skład Komisji wchodzą: dyrektor, pedagog szkolny oraz nauczyciel przedmiotowy. Data rozmowy zostanie wyznaczona po złożeniu dokumentów - informują przedstawiciele szkoły.

"Chcemy kontynuować i rozwijać dobre praktyki"



Rekrutacja do Chrześcijańskiego Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego już się rozpoczęła i trwa do momentu przyjęcia do szkoły 30 uczniów.

- Pierwszym dokumentem, który należy przesłać do szkoły, jest ankieta dla kandydata do liceum (znajduje się na naszej stronie internetowej oraz w naszych mediach społecznościowych). Po jej uzupełnieniu następuje kontakt z naszej strony i umówienie się z uczniem na spotkanie rekrutacyjne. Aby dostać się do naszego liceum, nie trzeba czekać na wynik egzaminu ósmoklasisty. Już w tej chwili przyjmujemy pierwszych kandydatów, którzy przeszli przez proces rekrutacji. Rekrutacja zamknie się po osiągnięciu wskazanego limitu uczniów - informuje Mariusz Patok z ChALO.
Nabór do ChALO odbywa się na podstawie:
  • wypełnionej ankiety rekrutacyjnej w formie online,
  • rozmowy kwalifikacyjnej w języku polskim i angielskim,
  • prezentacji samego ucznia (swoich pasji, mocnych stron, planów na okres liceum wraz z uzasadnieniem, jak liceum ChALO odpowiada na potrzeby ucznia),
  • analizy umiejętności kandydata na podstawie przeprowadzonych testów, a także innych dokumentów potwierdzających osiągnięcia i możliwości ucznia, w tym opinii i orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz świadectwa ukończenia klasy 7 szkoły podstawowej.

- W kolejnym roku szkolnym chcemy kontynuować i rozwijać dobre praktyki, które wypracowaliśmy w poprzednich latach: tutoring, realizacja projektów uczniowskich, praca uczniów w małych zespołach, nauka języka angielskiego skupiona na umiejętności mówienia w języku obcym, edukacja oparta na autorskiej platformie edukacyjnej, brak profilowania klas na rzecz indywidualnego doboru rozszerzeń zgodnie z zainteresowaniami i planami ucznia - mówi Mariusz Patok.

Miejsca

Opinie (123) 6 zablokowanych

  • Kto bogatemu zabroni?

    • 3 0

  • Nigdy w życiu !
    Co z takiego dziecka wyrośnie ? Już jest dramat z tą młodzieżą i dziećmi .
    Niech się uczy życia w państwowej szkole .

    • 8 11

  • Nieuk i głąb

    Głąbem zostanie ,tutaj wybór szkoły nie ma znaczenia Czasami samoucy wiedzą więcej o tych ciu ciu ciu po jakiej to ja wspaniałej szkole jestem chociaż ani be ani me ani kukuryku

    • 5 1

  • Trudny temat (4)

    Poziom kształcenia to nie wszystko. Ważny jest również poziom uczniów i ich rodzin. Podejrzewam, że w drogim prywatnym liceum odsetek patologii jest dużo niższy niż w szkole publicznej. Osobiście nie chciałbym żeby moje dziecko miało jakikolwiek kontakt z kimś spłodzonym tylko dlatego, bo mamusi i tatusiowi brakowało kasy na fajki i chlanie albo z kimś kto sprawnie posługiwał się całą litanią przekleństw w wieku 5 lat. Z drugiej strony dziecko powinno umieć sobie z takimi typkami radzić.

    • 25 21

    • W drogim, prywatnym liceum patologia wkracza po prostu na wyższy, elitarny poziom - nie kończymy na piwie czy fajkami pod szkołą, pojawiają się silne narkotyki. Tak jest, było i raczej będzie- pytanie na ile dziecko będzie odporne na wpływ rówieśników. Ale to już rola rodziców żeby umiało się pewnym rzeczom oprzeć.

      • 13 2

    • Brak wiedzy

      Czy rozumu ?

      • 2 2

    • Gdyby tylko normalni ludzie mieliby dzieci

      To dzieci byłby odsetek. I bylibyśmy szczęśliwsi.

      • 2 1

    • Zgadzam się

      Szkoła prywatna to nietylko nauka ale przede wszystkim otoczenie, stosunek uczeń nauczyciel, nauczyciel uczeń . Zarządzanie emocjami dzieci w takich szkołach przewyższa państwowe szkoły.
      Mam doświadczenie . Starsze dzieci chodziły do państwowej i nastroje były niezwykle roszczeniowe rodzice i nauczyciele to pole bitwy! W prywatnej placówce ostatnie dziecko posyłam i widzę namacalnie wkład pracy głównie różnice polegają na dobrym samopoczuciu spędzonego czasu. Dla mnie to ma ogromne znaczenie . Poziom nauczania podstawowych przedmiotów niczym się nie różni , jedynie na wysokim poziomie jest angielski! Dzieci są motywowane i zachęcane w sposób z którego sama czerpie doświadczenie ;) polecam podstawówkę niepubliczną

      • 1 1

  • Dla mało zdolnych dzieci pewnie to jedyna opcja na upragnioną maturę (1)

    • 5 8

    • Mam gdzies mature. Zda to dobrze, nie zda tez dobrze. Poslalem dziecko do prywatnego liceum z jednym zadaniem. Ma sie nauczyc angielskiego i ma odpoczac od calej reszty lekcji. Z tym odpoczynkiem to sie przeliczylem bo widze, ze nauki sporo ale juz nie siedzi przy lekcjach do polnocy jak w podstawowce. Za to widze, ze rozumie angielski i potrafi sie porozumiewac w tym jezyku. Szkola kosztuje niewiele wiecej niz bym wydal na porzadny kurs jezykowy.

      • 1 2

  • Czesne

    Kto wie ile wynosi obecnie czesne w wymienionych tu szkołach?

    • 2 0

  • Lingwista - ta tęga matematyczka, bez empatii, otwarcie okazująca swoje antypatie w stosunku do niektórych uczniów jeszcze uczy?

    • 2 0

  • nie ma znaczenia (1)

    Nie ma znaczenia czy szkoła jest prywatna czy państwowa, ważne jest dziecko. jedno nadaje się do szkoły prywatnej inne do państwowej. Tak jak jedno woli liceum, a drugie technikum albo szkołę branżową. Jak wiadomo w każdej szkole są dzieci , które lubią się uczyć i które trzeba pilnować by się uczyły. Według mnie dziecko powinno brać udział w rozmowie by miało wiedzę na temat szkoły prywatnej i państwowej, żeby uniknąć sytuacji przenoszenia się z jednej szkoły do drugiej. Jak wiemy są dzieci, które zmieniają szkołę z państwowej na prywatną i z prywatnej na państwową. Nic w tym dziwnego. Poza tym wydaje mi się, że rodzice nastawiają się na jedną ze szkół i nie mają orientacji jak wygląda w innych. Słyszałam ostatnio od rodziców szkół prywatnych , że mają takie czy inne zajęcia , że chodzą i jeżdżą tu i tam. Ludzie, w szkołach państwowych jest bardzo dużo zajęć, ciekawych wyjść, wyjazdów, Erasmus, wymiany ... to wszystko jest w szkołach państwowych również, tylko na większą skalę, bo im większa szkoła tym większe możliwości, więcej tematów, kółek. To jasne, bo jeśli w szkole która liczy 100 dzieci zorganizujemy kółko np. szachowe to przyjdzie 10 uczniów, a w szkole w której jest 600-800 dzieci można stworzyć grupę początkującą i zaawansowaną. Tak to działa. Są dzieci które lubią duże szkoły, bo jest w nich dużo dzieci i mają możliwość poznania wielu nowych kolegów i koleżanek, ale są oczywiście też dzieci, które lubią małe grupy, cisze , spokój, mniej ruchu i takie dzieci oczywiście powinny mieć zapewnione inne warunki nauki. Każdy z rodziców zna swoje dziecko , więc niech wybiera według potrzeb.

    • 5 1

    • I to jest mądra opinia!

      Zgadzam się w 100%

      • 2 1

  • Dajmy innym żyć jak chcą

    Każdy zna swoje dziecko i wie na co i na ile je stać. Po co te kwocze rozmowy i tak każdy zrobi jak chce. Te maślane wykłady w opiniach ludzie idźcie z dziećmi na spacer, odprężyć się a nie przelewać z pustego w próżne.

    • 3 1

  • Prywatna szkoła (2)

    Sama chodziłam do szkoły publicznej, mąż tez- dostaliśmy w klasach "pełen pakiet" towarzyski - byli rozsądni ludzie, ale też mnóstwo patologii..Rodzice którym nic się nie chciało, wycieczka to najlepiej do parku obok... Fajka odpalana od fajki - masakra... Zapamiętaliśmy to tak dobrze, że naszym dzieciom chcieliśmy zapewnić trochę inne środowisko... Skończyliśmy prestiżowe kierunki. Oboje ciężko pracujemy. Mogliśmy sobie pozwolić na czesne. Mamy to szczęście, że nasz Syn trafił na wspaniałą klasę. 20 dzieci, języki obce w małych grupach, fajne zajęcia pozalekcyjne, codziennie idzie tam z uśmiechem. ..Przyjaźnimy się z rodzicami innych maluchów- spotykamy poza szkołą. Jego wspomnienia z pewnością będą inne niż moje ... Stąd moja opinia - jeśli jest taka możliwość to tylko dobra prywatna szkoła...

    • 7 5

    • Co to za szkoła? Pytam poważnie. Jako rodzic jestem zainteresowany posłaniem do takiej szkoły swojego syna.

      • 1 0

    • Tak, dobra prywatna szkoła podstawowa

      Ale w Trójmieście, liceum publiczne. Może nie są rewelacyjne, ale pozwalają na rozwój, no chyba że dziecko wymaga prywatnego, bo np. wrazliwe

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane