• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy warto posłać dziecko do prywatnego liceum?

Piotr Kallalas
10 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (123)
W wielu niepublicznych szkołach średnich rekrutacja już trwa. W wielu niepublicznych szkołach średnich rekrutacja już trwa.

Wiosną wiele niepublicznych szkół średnich otwiera swój proces naboru, choć są i takie placówki, które rekrutują cały rok. Sprawdziliśmy, według jakich zasadach postępuje rekrutacja i jakie nowości przygotowały trójmiejskie szkoły.



Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Do jakiej szkoły chodzą twoje dzieci?

Od lat trójmiejskie niepubliczne szkoły średnie dobrymi wynikami i licznymi osiągnięciami zachęcają rodziców i opiekunów do posłania swojego dziecka do prywatnego sektora edukacji. Placówki edukacyjne mogą z pewnością pochwalić się kameralnymi klasami i indywidualnym podejściem do ucznia. Jaką ofertę wybrać?


To uczeń wybiera przedmioty



W Sopockim Autonomicznym Liceum do 23 maja odbywa się rekrutacja wewnętrzna, gdzie uczeń ma możliwość otrzymania miejsca gwarantowanego.

- Po otrzymaniu ww. dokumentów zapraszamy kandydata na rozmowę rekrutacyjną, która dotyczy jego planów edukacyjnych, dotychczasowego przebiegu nauki, zainteresowań. Wyniki rekrutacji ogłaszamy 30 maja. Po 30 maja 2023 r. rekrutacja do Sopockiego Autonomicznego Liceum odbywa się przez elektroniczny system naboru zgodnie z zasadami rekrutacji ogłoszonymi przez pomorskiego kuratora oświaty - tłumaczy Paweł Andrzejczuk, dyrektor Sopockiego Autonomicznego Liceum. I dodaje: - Podczas rekrutacji do SAL kolejność zgłoszeń nie jest istotna. Wyniki rekrutacji wewnętrznej przekazujemy jeszcze przed publikacją wyników egzaminu ósmoklasisty, dlatego na tym etapie nie bierzemy ich pod uwagę. Głównymi kryteriami są oceny roczne z klasy siódmej i oceny śródroczne z klasy 8 oraz ewentualne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, olimpiadach itp.
Szkoła w nadchodzącym roku szkolnym wprowadza nowy przedmiot edukacja prawna, co jest motywowane usunięciem przedmiotu "wiedza o społeczeństwie" na poziomie podstawowym oraz ograniczeniem zakresu prawoznawstwa na poziomie rozszerzonym.

- Nasza oferta na tle innych trójmiejskich liceów wyróżnia się ofertą indywidualnych profili uczniów. Co to oznacza? W Sopockim Autonomicznym Liceum nie mamy klas profilowych. Każdy uczeń po pierwszym roku nauki wybiera przedmioty, których będzie się uczył na poziomie rozszerzonym, w ten sposób tworząc swój własny, indywidualny profil. W ramach programu rozwoju osobistego w pierwszej klasie pomagamy uczniowi odkryć jego mocne strony, w ten sposób pomagając mu m.in. dokonać wyboru przedmiotów profilowych - mówi Paweł Andrzejczuk.
Matura 2023 z polskiego. Znamy tematy, publikujemy arkusze Matura 2023 z polskiego. Znamy tematy, publikujemy arkusze

Kolejność zgłoszeń i rozmowa z dyrektorem



Rekrutacja rozpoczęła się już w Gdańskim Liceum Ogólnokształcącym.

- Aby rozpocząć proces rekrutacyjny, kandydat wraz z rodzicami wypełnia formularz rekrutacyjny, który zamieszczony jest na naszej stronie. Obowiązuje u nas kolejność zgłoszeń i rozmowa dyrektora z rodzicami i kandydatem. Przygotowujemy nowe pomieszczenia dla naszych uczniów do pracy indywidualnej, jesteśmy placówką przyjazną i wrażliwą na potrzeby naszych uczniów, prowadzimy szkołę od 33 lat i mamy duże doświadczenie na polu edukacyjnym - mówi Magdalena Soliwoda, dyrektor zarządzający z Gdańskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Nowy profil klasy w liceum Spartakus



W Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym Spartakus w Gdańsku rekrutacja rozpoczęła się 1 marca i potrwa do 26 maja. W tym czasie należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, w tym m.in. wykaz ocen, kopie świadectwa, odpis aktu urodzenia czy wypełnioną ankietę.

- O przyjęciu kandydata do Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus decyduje suma punktów uzyskanych za: testy sprawnościowe: max. 30 pkt, rozmowę kwalifikacyjną: max. 30 pkt, średnią ocen otrzymanych przez kandydata za I semestr klasy VIII z czterech przedmiotów: język polski, matematyka, język angielski, wychowanie-fizyczne: max. 40 pkt. Minimalna liczba punktów uprawniająca do przyjęcia kandydata do szkoły to 60 pkt. Ocena z zachowania nieodpowiednia lub naganna za I półrocze klasy VIII wyklucza kandydata z udziału w postępowaniu rekrutacyjnym - przekazuje Małgorzata Waguca-Jączek, dyrektor liceum.
Warto nadmienić, że liceum otwiera nowy profil klasy - pożarniczo-ratownicza z przedmiotami rozszerzonymi - biologia i chemia oraz nauczanym językiem hiszpańskim i angielskim.

Egzamin z angielskiego na 100 proc.? Kursy językowe dla uczniów Egzamin z angielskiego na 100 proc.? Kursy językowe dla uczniów

Rekrutacja trwa cały rok



W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Magellanum dla Młodzieży w Gdańsku rekrutacja trwa cały rok.

- Liczy się kolejność zgłoszeń, a ostateczną decyzję o przyjęciu ucznia do szkoły podejmuje pan dyrektor po spotkaniu rekrutacyjnym, na które należy umówić się telefonicznie. Wymagane dokumenty to: kwestionariusz kandydata, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, skrócony odpis aktu urodzenia, karta zdrowia ucznia, 2 fotografie, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (jeżeli uczeń posiada). Podpisanie umowy o nauczanie następuje po dostarczeniu wszelkich niezbędnych dokumentów - informuje sekretariat szkoły.
W nadchodzącym roku szkolnym Liceum Magellanum planuje utworzyć profile:
  • e-dziennikarski - w zakresie rozszerzonym realizowane będzie nauczanie języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego,
  • gamingowy - w zakresie rozszerzonym realizowane będzie nauczanie matematyki, informatyki, języka angielskiego,
  • turystyczny - w zakresie rozszerzonym realizowane będzie nauczanie geografii, historii, języka angielskiego,
  • ogólny - w zakresie rozszerzonym realizowane będzie nauczanie języka polskiego, matematyki, języka angielskiego.

Maksymalna liczba uczniów w klasie wynosi 16 osób. Klasy są integracyjne.


W połowie maja rusza rekrutacja w ALO Linwgista



Rekrutacja lada moment rozpoczyna się również w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym "Lingwista" im. Hymnu Narodowego. Wnioski o przyjęcie do szkoły można składać od 24 kwietnia, a ten etap naboru zakończy się 20 czerwca. Następnie przyjdzie czas na uzupełnianie wniosków. W lipcu zostaną ogłoszone pierwsze listy. Rekrutacja składa się z etapu uzupełniania dokumentów i wniosków oraz rozmowy kwalifikacyjnej.

- Rozmowa kwalifikacyjna zostanie przeprowadzona przez Komisję Rekrutacyjną, a dotyczyć będzie przebiegu dotychczasowego procesu nauki kandydata, jego zainteresowań oraz planów na przyszłość. W skład Komisji wchodzą: dyrektor, pedagog szkolny oraz nauczyciel przedmiotowy. Data rozmowy zostanie wyznaczona po złożeniu dokumentów - informują przedstawiciele szkoły.

"Chcemy kontynuować i rozwijać dobre praktyki"



Rekrutacja do Chrześcijańskiego Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego już się rozpoczęła i trwa do momentu przyjęcia do szkoły 30 uczniów.

- Pierwszym dokumentem, który należy przesłać do szkoły, jest ankieta dla kandydata do liceum (znajduje się na naszej stronie internetowej oraz w naszych mediach społecznościowych). Po jej uzupełnieniu następuje kontakt z naszej strony i umówienie się z uczniem na spotkanie rekrutacyjne. Aby dostać się do naszego liceum, nie trzeba czekać na wynik egzaminu ósmoklasisty. Już w tej chwili przyjmujemy pierwszych kandydatów, którzy przeszli przez proces rekrutacji. Rekrutacja zamknie się po osiągnięciu wskazanego limitu uczniów - informuje Mariusz Patok z ChALO.
Nabór do ChALO odbywa się na podstawie:
  • wypełnionej ankiety rekrutacyjnej w formie online,
  • rozmowy kwalifikacyjnej w języku polskim i angielskim,
  • prezentacji samego ucznia (swoich pasji, mocnych stron, planów na okres liceum wraz z uzasadnieniem, jak liceum ChALO odpowiada na potrzeby ucznia),
  • analizy umiejętności kandydata na podstawie przeprowadzonych testów, a także innych dokumentów potwierdzających osiągnięcia i możliwości ucznia, w tym opinii i orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz świadectwa ukończenia klasy 7 szkoły podstawowej.

- W kolejnym roku szkolnym chcemy kontynuować i rozwijać dobre praktyki, które wypracowaliśmy w poprzednich latach: tutoring, realizacja projektów uczniowskich, praca uczniów w małych zespołach, nauka języka angielskiego skupiona na umiejętności mówienia w języku obcym, edukacja oparta na autorskiej platformie edukacyjnej, brak profilowania klas na rzecz indywidualnego doboru rozszerzeń zgodnie z zainteresowaniami i planami ucznia - mówi Mariusz Patok.

Miejsca

Opinie (123) 6 zablokowanych

  • Jak kogoś stać, to czemu nie?

    • 4 3

  • ankieta

    jak mam zaznaczyć opcję "nie mam dzieci"?

    • 7 1

  • W rankingach są niżej od szkol publicznych (1)

    • 9 4

    • Są wyżej niż 70% państwowych

      • 3 2

  • Czy warto? (2)

    Wiadomo, że warto. Tylko czy każdego stać.
    Poza tym pytanie czy dziecko "ma talent". Moi niektórzy koledzy ledwo dawali radę w liceum - prywatne nic nie da poza brakiem stresu - bo póki co zawsze jest tak, że jak się płaci to "się przechodzi".
    Ale tylko liceum prywatne pozwala na prawdziwy rozwój talentów. W publicznym wszystko zależy od nauczycieli i mało jest takich z pasją.

    • 27 20

    • Polityków i urzędników po rodzinie stać.

      Oni uczą swoje dzieci zagranicą

      • 2 2

    • To zależy...

      U mnie w prywatnym LO nie było powtarzania roku. Jeśli ktoś miał nie zdać do następnej klasy, otrzymywał ofertę nie do odrzucenia zabrania papierów do innej szkoły - zwykle prywatnej, na gorszym poziomie, ale oni zbierali wszystkich po wniesieniu opłaty. Tak samo działo się tuż przed maturą, gdy było ryzyko, że uczeń nie zda.

      • 4 0

  • w prywatnych uczą nauczyciele, którzy nie dostali pracy w szkołach państwowych (1)

    40 godzin pracy kontra 18 godzin pracy

    • 11 10

    • Bzdura

      • 0 0

  • Jeżeli dziecko jest nie za specjalnie bystre (1)

    to tak, warto mu kupić wykształcenie.

    • 9 9

    • Na całym świecie za dobrą edukacje się płaci i nie ma to nic wspólnego z kupowaniem dyplomów.

      • 0 0

  • Powiem wprost - nie warto! (3)

    Nie warto nie dlatego, że to kosztuje bowiem każda złotówka dobrze zainwestowana zwraca się dziesięciokrotnie.
    Nie dlatego też, że mam wyraźne uprzedzenia. Wiem natomiast, to co zaobserwowałem. Mianowicie niezależnie od tego czy jest to szkoła średnia, czy studia, to zestawiając umiejętności absolwentów szkół czy uczelni państwowych z tymi prywatnymi, można odnieść wrażenie, że nauczyciele nie koniecznie chcą podzielić się wiedzą z uczniem w tych drugich. W niektórych przypadkach nie sposób nie zauważyć relacji uczeń - nauczyciel, student - wykładowca, z której nie trudno wychwycić nieformalne porozumienie, że każda ze stron otrzymuje to po co przychodzi do budynku szkoły.
    Wykładowca otrzymuje pieniądze, a uczeń dyplom - wszyscy są zadowoleni.
    W praktyce po ukończeniu szkoły czy studiów, w zestawieniu z największym tumanem z UG czy PG wypada zdecydowanie słabiej. Mam takie przykłady w bliskim otoczeniu. Aby dorównać poziomem (tym faktycznym - nie zaś tym kwalifikowanym na podstawie zawyżanych ocen w prywatnych szkołach) uczeń bądź student, musi na prawdę się zaangażować w to co robi by nie iść z tłumem turystów na niskim poziomie. Turystów, tych którym nie poszło, nie dostali się do państwowych uczelni i tym którym nie bardzo chce się pracować i chcieli by przedłużyć szczenięce szkolne lata na dłużej. Dawniej chłopacy tak robili by uniknąć poboru do armii. Słabe to było. Nie poślę w życiu dziecka do prywatnej szkoły. Wystarczy, że żona skończyła studia w prywatnej uczelni i po prywatnej szkole średniej. Zdobywała tam same najlepsze oceny, na tle rówieśników wyróżniała, natomiast w konfrontacji z ludźmi z PG i UG nie wypada najlepiej. Takich przypadków jest w moim otoczeniu o wiele więcej, zarówno wśród kolegów i koleżanek z pracy, jak i znajomych czy ludzi z sąsiedztwa. Nikomu nie polecam prywatnych szkół.

    • 8 10

    • Są szkoły i szkoły. I prywatne i państwowe mają różny poziom. Jestem ciekawa w jakim zakresie Pańska Żona wykazuje niższe kompetencje wobec tych posiadanych przez przeciętnych studentów PG czy UG?. Moim zdaniem źle wybrała męża. Kompletny brak lojalności i miłości przebija z Pana słów. Może własne kompetencje Pan porównuje a nie żony. Chyba, że nie posiada Pan dyplomu Uczelni Wyższej. To tym bardziej nie powinien się Pan wypowiadać w tym temacie.

      • 1 2

    • Uczelnie państwowe w Polsce są w znakomitej większości lepsze od prywatnych. Ale nie dotyczy to liceów. Po studiach nie trzeba zdawać ujednoliconego egzaminu państwowego, a po liceum zdaje się maturę. To daje możliwość wiarygodnej oceny pracy danej placówki oświatowej.

      • 1 0

    • Jacy turysci? Autor drwi z prywatnych szkol a sam pisze niezrozumialy elaborat bazujacy na jakims tylko jemu znanym slangu.

      • 1 0

  • mój syn chodził do liceum najbliższego naszemu domowi , nie interesowały nas jakieś rankingi

    i dzisiaj ma 2 fakultety Politechniki Gdańskiej , fajnie sobie w życiu radzi .

    • 16 0

  • Tylko Liceum Państwowe!!

    Bez ceregieli,pieszczenia i koneksji! Uczysz się to zdasz a jesteś leniem to i prywatne nie pomoże!!!

    • 16 6

  • Myślę że rozsądnym rozwiązaniem (2)

    Jest wybranie prywatnej szkoły podstawowej. Tym sposobem uniknie się towarzystwa w klasie dzieci z rodzin patologicznych bo jak wiadomo z osiedla idzie cały rocznik łącznie z ananasami i przyszłymi pensjonariuszami ZK. Do liceum idzie się już po uprzedniej selekcji naturalnej więc już sam próg punktowy ograniczy dostęp ptactwa.

    • 14 5

    • a potem w życiu i patologia jest i co i nie damy rady , bo tego nie znamy

      • 0 3

    • i w prywatnej podstawówce moja siostrzenica była prześladowana

      ,a więc była prześladowana i walczyła przez to z anoreksją ,którą do dzisiaj ma . , tragedia

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?

 

Najczęściej czytane