• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rok szkolny pełen nowości

Elżbieta Michalak
5 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Czy zmiany w programach nauczania pomogą uczniom w lepszym przyswojeniu przydatnej w życiu wiedzy? Okaże się za kilka miesięcy. Czy zmiany w programach nauczania pomogą uczniom w lepszym przyswojeniu przydatnej w życiu wiedzy? Okaże się za kilka miesięcy.

Wraz z nowym rokiem szkolnym w życie weszły nowe ustawy i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Przed szkołą rok wielkich zmian.



Nową ustawą programową objęte zostały wszystkie placówki edukacyjne, począwszy od przedszkola po I, II i III klasy szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Co należy do najważniejszych zmian?

Zerówka czy 1 klasa? Rok szkolny 2011/2012 był ostatnim, w którym to rodzice decydowali o tym, czy posłać swoje sześcioletnie dziecko do zerówki, czy do klasy pierwszej. Od 1 września 2012 obowiązek szkolny obejmie już wszystkie sześcioletnie dzieci. Dlatego też od tego roku wprowadzono dla wszystkich pięciolatków obowiązkowe wychowanie przedszkolne.

Gimnazjum - zmiany w egzaminie końcowym. Wprowadzono nowe zasady. Tegoroczni uczniowie klas III gimnazjum jako pierwsi zmierzą się w kwietniu z nową formą egzaminu końcowego. Na czym będzie ona polegała? Nadal egzamin będzie składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego, ale wyniki wyszczególnione będą w inny sposób - osobno z języka polskiego, z historii i wiedzy o społeczeństwie i osobno z przedmiotów przyrodniczych. Będą też zmiany w egzaminie gimnazjalnym z języka obcego. Tak jak dotąd, każdy uczeń będzie miał obowiązek przystąpienia do egzaminu na poziomie podstawowym, ale rozszerzenie będzie obowiązkowe dla tych gimnazjalistów, którzy kontynuowali naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej. Ocena zdobyta z egzaminu będzie liczyła się przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Uczniowie z dysleksją - zmiany nie ominęły uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Najważniejszą z nich jest objęcie przez nauczycieli pomocą psychologiczno-pedagogiczną tej grupy dzieci. Zmianie ulegną też zasady wydawania przez poradnie opinii dotyczących specyficznych trudności w uczeniu się dziecka. Taka opinia od teraz będzie wydawana tylko raz i będzie obowiązywała przez cały okres edukacji. Dotyczy to uczniów IV, V i VI klasy szkoły podstawowej. Po 1 września poradnie nie będą mogły wystawić opinii tylko na wniosek złożony przez rodziców. Potrzebna będzie też opinia dyrektora i rady pedagogicznej.

Rok szkolny 2011/2012 będzie również dłuższy od poprzednich. Od tego roku nauka będzie się kończyła zawsze w ostatni piątek czerwca. W związku z przyszłorocznymi mistrzostwami Euro 2012 szkoły, w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, będą mogły zawiesić zajęcia na czas z góry określony.

Nie da się ukryć, że częste zmiany w szkolnictwie nastręczają sporych problemów. W dodatku nie tylko dyrekcji i kadrze trójmiejskich placówek, którzy muszą dostosować się do nowych wymogów i jak najlepiej przygotować swoich uczniów do ujednoliconych egzaminów końcowych, ale także dla samych uczniów, którzy z roku na rok osiągają coraz to gorsze wyniki z egzaminów końcowych.

Jak sprawa wygląda w trójmiejskich szkołach? O opinię poprosiliśmy Tomasza Zbierskiego, dyrektora Gimnazjum nr 6 w Gdańsku. - Problemem mogą być zmiany zasad egzaminu gimnazjalnego z języka obcego. To nowość, nie było jeszcze żadnych egzaminów próbnych, nieznany jest faktyczny poziom wymagań. Istnieją tylko standardy. Wszystko analizowane jest na ostatnią chwilę, ale nie pozostaje nic innego, jak dostosować się do obowiązujących standardów - przyznaje Tomasz Zbierski.

Faktyczną skuteczność zmian podstaw programowych ocenić będziemy mogli dopiero po zapoznaniu się z wynikami próbnych egzaminów. Jednak już teraz widać, że trójmiejskie szkoły czeka dużo pracy i nie będzie mowy o nudzie czy stagnacji.
Elżbieta Michalak

Opinie (73) 1 zablokowana

  • Szesnastolatek wybiera studia (1)

    Zastanawiam się czy przeciętny szesnastolatek jest na tyle dojrzały,by wybrać kierunek studiów.Nowa podstawa programowa zakłada,że kurs przedmiotów ogólnokształcących kończy się po pierwszej klasie liceum i wtedy należy dokonać definitywnego wyboru studiów.Według mnie to wpychanie młodzieży na ścieżkę,z której potem trudno zejść.Obecnie drugi kierunek studiów jest płatny,więc zbyt wczesne określenie swojego powołania może okazać się kosztowne

    • 0 0

    • święta racja. W dodatku chęć zmiany decyzji z lat młodości nie zawsze jest możliwa nie tylko ze względu na płatny drugi kierunek. Jeśli ktoś jest w humanie, nie zdaje matury z fizyki czy chemii zazwyczaj. Jeśli się na to zdecyduje, musi dużo wcześniej zacząć indywidualne doszkalanie (kursy, korki, samodzielna praca). Jeśli np. na drugim roku studiów humanistycznych ktoś dojdzie do wniosku, że chciałby jednak postudiować chemię czy medycynę, to ma nikłe szanse na zmianę decyzji...

      • 0 0

  • rok wcześniej matura? (1)

    Czy jeśli dzieci idą rok wcześniej do szkoły to mature tez beda pisały wcześniej niż do tej pory? i może jeszcze pełnoletnośc tez obniżymy z 18 na 17 lat...? dalej skracajmy dzieciakom dzieciństwo

    • 0 0

    • Skracanie dzieciństwa,wydłużanie lat pracy

      Dzięki tej reformie rząd po cichutku wydłużył czas opłacania składek na emeryturę.Skoro nie ma społecznego przyzwolenia na podniesienie wieku emerytalnego,to można obniżyć wiek zakończenia edukacji i wejścia młodzieży na rynek pracy.Proste?

      • 0 0

  • grrr

    Jasne...najlepiej to zabrać dzieciństwo!! Najchętniej tak bym w du..... kopnęła tą minister,że spadłaby w końcu z tego swojego ciepłego stołeczka i może poszła po rozum do głowy!!!

    • 0 0

  • RUCH POPARCIA DŁUŻSZYCH WAKACJI

    HALL idź głową w mur PRZYWALL

    • 0 0

  • s

    Dno dna.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?

 

Najczęściej czytane