• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sierpniowi maturzyści mogą rozpocząć studia jeszcze w tym roku

Ewa Budnik
24 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Rekrutacja na studia wyższe zawsze budzi wiele emocji, w przypadku sierpniowych maturzystów jest jeszcze trudniejsza, bo mniejszy jest wybór dostępnych kierunków. Rekrutacja na studia wyższe zawsze budzi wiele emocji, w przypadku sierpniowych maturzystów jest jeszcze trudniejsza, bo mniejszy jest wybór dostępnych kierunków.

Właśnie kończy się sierpniowa poprawka matury. We wtorek odbyły się egzaminy pisemne, dzisiaj kończą się egzaminy ustne. Ci, którym uda się znać ten egzamin będą mogli próbować dostać się na studia jeszcze w tym roku. W samym Trójmieście to ponad 1100 osób. Jakie kierunki mają do wyboru?



Nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów. Próbujesz za rok, czy zaczynasz inne studia?

W majowej sesji matur egzamin w województwie pomorskim zdało 80 proc. uczniów (najwięcej w licach ogólnokształcących 89 proc.). Z kolei 13 proc. uczniów (2398 osób) było uprawnionych do egzaminu poprawkowego w sierpniu, bo nie poradzili sobie tylko z jednym przedmiotem na maturze. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku maturę taką zdają właśnie 733 osoby w Gdańsku, 309 w Gdyni i 91 w Sopocie.

W najbardziej optymistycznym wariancie to ponad tysiąc osób, które mogą jeszcze starać się o rozpoczęcie studiów od października tego roku. Jakie kierunki mogą jeszcze brać pod uwagę, uwzględniając, że wyniki sesji poprawkowej będą znane dopiero... 13 września. Wiele rekrutacji kończy się przed tym terminem, jednak sporo uczelni wyższych wzięło pod uwagę ten termin i rekrutacje dodatkowe lub podstawowe trwają niekiedy nawet do końca września.

Sprawdziliśmy jakie kierunki do wyboru mają sierpniowi maturzyści.

Największy wybór pozostaje na Uniwersytecie Gdańskim. Tu niemal na każdym wydziale można będzie złożyć papiery, przynajmniej na studia zaoczne (patrz tabela pod tekstem).

W Centrum Rekrutacyjnym Politechniki Gdańskiej już wiadomo na pewno, że na uczelni między 10 a 17 września odbędzie się dodatkowa rekrutacja. Dzisiaj nie wiadomo jeszcze na które kierunki. Ich lista wraz z terminami pojawi się na stronie rekrutacja.pg.gda.pl w pierwszych dniach września.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ostatnie rekrutacje na zaoczne kierunki fizjoterapia, ratownictwo medyczne i dietetyka kończą się 3 września. Sierpniowi maturzyści nie będą więc mieli szans w tym roku rozpocząć tam studiów.

Inaczej jest na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Tu do 16 września można składać dokumenty na zaoczne studia I stopnia na kierunkach Wychowanie Fizyczne i Turystyka i Rekreacja.

Druga tura rekrutacji trwa także na Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Elektrycznym do 20 września składać można papiery na studia stacjonarne I stopnia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja oraz zaoczne na kierunku Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja. Na Wydziale Mechanicznym do 21 września można złożyć papiery na stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Z kolei na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa świeżo upieczeni maturzyści mogliby studiować Zarządzanie, Towaroznawstwo - jeżeli złożą papiery do końca września.

Na studia zaoczne można będzie dostać się także na gdyńską wojskową uczelnię wyższą. W Akademii Marynarki Wojennej do 14 września można składać tam dokumenty na kierunki: Nawigacja, Informatyka, Oceanotechnika, a na Mechanikę i Budowę Maszyn, Mechatronikę i Informatykę do 26 września.


Sprawdź w naszym katalogu na jakich uczelniach wyższych możesz studiować w Trójmieście

Ogromny wybór jest także na kierunkach proponowanych młodym ludziom przez uczelnie prywatne. Tutaj na studia dostać można się w zasadzie aż do inauguracji roku akademickiego.

Dla przykładu w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni rekrutacja trwa do 15 września, jednak kandydaci na poszczególne kierunki studiów i specjalności będą przyjmowani do momentu wyczerpania wolnych miejsc. Dziennie i zaocznie można tu studiować m.in. prawo, zarządzanie i bezpieczeństwo wewnętrzne.

W sopockiej Wyższej Szkole Psychologii Społecznej do końca miesiąca można składać dokumenty na wszystkie specjalności psychologii: kliniczną, ogólną, biznesu oraz na jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia.

Podobnie jest w Szkole Wyższej Ateneum. Rekrutacja na wszystkie kierunki trwa do końca września. Jeśli zabraknie miejsca na wybranych kierunkach, to będą tworzone nowe grupy. Tu studiować można m.in. Pedagogikę, Europeistykę, Filologię Angielską, Włoską czy Hiszpańską.

Sprawdź w naszej wyszukiwarce jakie kierunki oferują szkoły wyższe w Trójmieście

Osoby decydujące się na wrześniową rekrutację, w sytuacji kiedy niedostępny jest już ich wymarzony kierunek na wybranej uczelni, a nie chcą tracić roku powinny brać pod uwagę dwa rozwiązania:

- rozpoczęcie studiów na kierunku zaocznym, po to by przy sprzyjających warunkach (dobra średnia ocen, zwalniające się miejsca na studiach stacjonarnych oraz aktywność studenta na polu naukowym, organizacyjnym, sportowym bądź kulturalnym) przenieść się po pierwszym roku tak, by od drugiego roku kontynuować studia dziennie; takie rozwiązanie w ramach jednej uczelni ma taki plus, że raczej nie będzie konieczne uzupełnianie różnic programowych;
- Na Uniwersytecie Gdańskim takie przypadki są każdorazowo rozpatrywane przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną, decydujące znaczenie ma jednak średnia ocen i to czy są wolne miejsca na drugim roku - wyjaśnia Krzysztof Klinkosz z zespołu prasowego UG.

- rozpoczęcie studiów na podobnym kierunku na uczelni prywatnej, po to by po pierwszym roku spróbować przenieść się na studia na docelowej uczelni. Wymaga to determinacji ze strony studenta (często konieczność uzupełnienia różnic programowych), ale jak nieoficjalnie można dowiedzieć się na uczelniach, jest możliwe.

Kierunki dostępne dla sierpniowych maturzystów na Uniwersytecie Gdańskim:

Wydział Biologii
Biologia, stacjonarne i zaoczne - do 14 września
Przyroda, stacjonarne - do 14 września

Wydział Ekonomiczny
Ekonomia, zaoczne - do 24 września
Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, zaoczne - do 24 września

Wydział Filologiczny

Filologia Polska, zaoczne - do 13 września
Filologia Polska specjalność Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa, zaoczne - do 13 września
Filologia Rosyjska, zaoczne - do 13 września
Slawistyka, zaoczne - do 13 września
Rosjoznawstwo, zaoczne - do 13 września

Wydział Historyczny

Archeologia, stacjonarne - do 13 września
Etnologia, stacjonarne i zaoczne - do 13 września
Historia, stacjonarne - do 14 września
Niemcoznawstwo, stacjonarne - do 14 września
Religioznawstwo, stacjonarne - do 14 września
Historia Sztuki, zaoczne - do 13 września

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
Bioinformatyka, stacjonarne - do 14 września
Fizyka, stacjonarne - do 14 września
Fizyka Medyczna, stacjonarne - do 14 września
Matematyka i Matematyka Ekonomiczna, stacjonarne - do 14 września
Informatyka, zaoczne - do 14 września

Wydział Nauk Społecznych
Filozofia, stacjonarne - do 17 września
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zaoczne - do 28 września
Filozofia, zaoczne - do 28 września
Pedagogika, specjalność Pedagogika Opiekuńczo - Wychowawcza, zaoczne - do 14 września
Pedagogika Resocjalizacyjna, zaoczne - do 14 września
Pedagogika Specjalna, Oligofrenopedagogika, zaoczne - do 14 września,
Praca Socjalna, zaoczne - do 14 września,
Socjologia, zaoczne - do 14 września,

Wydział Prawa i Administracji
Administracja, zaoczne - do 14 września
Prawo, jednolite studia magisterskie, zaoczne - do 14 września
Prawo, jednolite studia magisterskie, wieczorowe - do 14 września

Wydział Zarządzania

Finanse i Rachunkowość, zaoczne - do 24 września
Informatyka i Ekonometria, zaoczne - do 24 września
Zarządzanie, zaoczne - do 24 września

Opinie (51) 1 zablokowana

  • (4)

    Warto poznać życie w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej

    • 2 6

    • (2)

      po takiej szkółce to dopiero prawdziwe życie poznasz - w kolejce w pośredniaku

      • 8 3

      • (1)

        Uczelnia jak uczelnia, nie lepiej i nie gorzej niż po innych "humanach".

        • 0 0

        • Czyli ogólnie

          do d...... :-)

          • 0 0

    • Uczta się, uczta.

      Potem na kasie w Biedrze albo w ochronie w Carrefourze - będzie jak znalazł.

      • 0 0

  • (1)

    Co trzeba zrobić, a raczej czego nie zrobić by nie zdać tej nowej matury? T

    • 23 3

    • trzeba byc jełopem

      • 9 1

  • : ) (10)

    Mój typ:
    ....sopockiej Wyższej Szkole Psychologii Społecznej do można składać dokumenty na wszystkie specjalności psychologii: kliniczną, ogólną, biznesu oraz na jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia....

    Psycholodzy/żki będą miały pełne roboty-duża ilość bezrobotnych,i brak perspektyw dożycia w tym kraju powoduje liczne depresje i choroby psyhiczne.Do tego dojdą jak potracą pracę ludzie zakredytowani np we franku na 35 lat z sumą do spłat 400000...pętla się zacieśnia....i mało kto od tego nie dostanie choroby....

    A co do szkół oferujących takie cuś jak filozofia, socjologia i poiltologia to bez komentarza-po nich tylko na bezrobocie albo wyjazd z kraju na zmywak i stracone lata...bo ile u nas politolog zarobi?

    • 12 12

    • (2)

      Nie każdy zaczyna studia celem późniejszego znalezienia pracy w zawodzie. Fakt, dzienna socjologia czy filozofia to strzał w kolano, ale już po 30tce, zaocznie, jako hobby czemu nie?

      • 7 2

      • (1)

        Ale artykuł jest o geniuszach, którzy nie zdali matury.

        • 3 0

        • A wypowiedź, którą komentowałem o poszczególnych kierunkach studiów.

          • 2 1

    • (3)

      Jestem na politologii pracuję w korporacji. Mam pracę i nie narzekam na swoje zarobki. Więc nie do końca powiedziałabym, że po politologii nie ma pracy. Tak na prawdę nie ważne jest jaki kierunek skończysz, a jakie masz doświadczenie zawodowe. Ja mimo mojego wieku 22 lat- pracowałam już w 3 firmach, gdzie wykonywałam pracę biurową, dlatego nie mam problemu z przyjęciem mnie do biura. To przykre ale prawdziwe- pracodawcy patrzą na doświadczenie.

      • 2 4

      • (1)

        Doświadczenie i wiek 22 lata - te dwa terminy wykluczają się wzajemnie - nie czujesz tego?

        • 2 0

        • Dlaczego, jak zaczynasz po maturze, to w wieku 22 lat możesz się pochwalić już 3-letnim doświadczeniem. W niektórych branżach to jest przepaść.

          • 1 0

      • A czy studia w jakikolwiek sposób pomogły ci w jej zdobyciu?

        Czy decydowało wyłącznie doświadczenie?

        • 0 0

    • a kto zatrudni psychologa???? (2)

      psycholodzy to ludzie nie umiejący rozwiązać własnych problemów, poturbowani przez los. nikt ich nie zatrudni bo nie ma takiej potrzeby. ponadto jeśli nawet taki jełop otworzy własną praktykę to nie zarobi nawet na zus. przeżyje o ile znajdzie frajera który taką pańcię będzie utrzymywać albo na garnuszku u rodzica
      to kierunek dla freeeków

      • 3 1

      • (1)

        Żebyś ty jeszcze wiedział ile psycholog zarabia...

        • 1 0

        • Psycholog? Zreguły marnie, choć są wyjątki.

          Psychiatrzy natomiast zarabiają dobrze. Wiele osób myli te dwa zawody, a różnic jest bardzo wiele, przede wszystkim uprawnienia (np. możliwość wypisywania recept, psycholog nie ma do tego prawa), rodzaj skończonych studiów, psychiatria to studia medyczne, itd.

          • 0 0

  • Z tą rudą maturzystką ze zdjęcia nauka w nocy jest przyjemnością (2)

    • 21 5

    • pies mojej sąsiadki,ma na imię beniu

      • 1 0

    • Daj spokój

      Brzydka jest.

      • 0 0

  • Pomyślcie sami: matoł nie potrafiący zdać matury, będzie studiował.

    Znając życie, jakoś te studia wymęczy i zdobędzie upragniony papierek. Potem jako "młody, oszukany ekonomista z Krakowa" będzie przez chwilkę celebrytą na portalu Trojmiasto, powalając laski swoją full wypas koszulą.
    A Marcin P. za stypendium na studia zrobił sobie prawko jazdy, ma zaledwie maturę, ale jeszcze nie powiedział ostatniego słowa....

    • 23 0

  • nasza socjalistyczna ojczyzna potrzebuje mądrych i wykształconych obywateli nawet

    gdy za drugim razem zdali 30% maturę. Teraz czas na bylejakie studia.

    • 13 0

  • Spoko,

    zdążycie się dostać na kulturoznawstwo.

    • 6 0

  • (4)

    Jak ja zdawałam na studia to było 7,0 osób na miejsce (kierunek teraz średnio oblegany), a teraz nawet matury nie trzeba zdać w maju jak wszyscy....

    • 15 0

    • i to byl post-sowiecki kretynizm (3)

      Uniemozliwic czlowiekowi studiowanie,bo nie ma budynku i miejsc, tylko dlatego bo jakis oszolom siedzial w ksiazkach cala swoja mlodosc i kuł. Cep jestes z mentalnoscia z PRLu.

      • 1 3

      • (1)

        taaa a teraz gdzie kamieniem nie rzuci to jakiegos studenta trafi i co? madrzejszy jest kraj i ci po studiach? moze bogatszy skoro tylu madrych w nim mieszka i kazdy z dyplomem? Ja mimo ze wiekszosc moich znajomych na studia poszla postanowilem olac te klimaty i zabrac sie za robote i teraz po tych 1 ponad latach oni dalej szukaja roboty bo nigdzie miejsca zagrzac nie moga a ja tylko mam na glowie urzedy ktore na mnie panstwo nasyla w ramach wdziecznosci bycia kreatywnym i robienia czegos prywatnie no ale jednak jak sie nieraz zastanowie to jednak lepiej zrobilem niz moi znajomi wystudiowani po 2-3 kierunki nie raz.

        • 0 0

        • Marcin,

          to ty?

          • 0 0

      • Ale działał.

        Papier z ukończonych studiów wyższych powinien ze sobą coś nieść, powinien być w jakiś sposób elitarny i poświadczać odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności. Dziś już tak nie jest, a studia kończą ludzie, którzy nawet na nie dostać się nie powinni.
        Tak więc albo wprowadzimy studia częściowo chociaż odpłatne, i wtedy liczbę miejsc jak dzisiaj może regulować ilość chętnych do studiowania danego kierunku. Albo zostawiamy tak jak jest teraz centralne finansowanie, ale wtedy liczbę miejsc powinny selekcjonować potrzeby gospodarki. No i dodatkowo oczywiście trochę miejsc z dla pasjonatów z świetnymi wynikami, tak by choćby historia czy literatura nam nie przepadła w pogoni za rynkiem.

        • 0 0

  • (3)

    Dam sobie rękę obciąć, że te wszystkie nowe kierunki na Wydziale Historycznym powstały aby wykładowcy mieli godziny. A tak naprawdę jest Historia ale inaczej nazwana.

    Wielka szkoda, że ten wydział tak się szmaci.

    • 9 1

    • (2)

      Nie do końca tak jest mój drogi ... chociaż troszkę w tym racji

      • 1 1

      • (1)

        Nie wierzę, że zatrudniono nowych wykładowców. Po prostu zmieniono nazwę przedmiotu i dziwnym trafem okazało się, że jest zbieżny z innymi zajęciami prowadzonymi przez profesora UG albo habilitowanego. Podobno każdy ma tam już haba.

        • 5 0

        • Ciekawe czy ciągle przyjmują po 25 doktorantów? Jak dla mnie większy przekręt niż AG.

          • 0 0

  • (3)

    Jak można przyjmować na studia kogoś kto NIE ZDAŁ matury w pierwszym terminie?

    • 13 3

    • (1)

      Uczelnie nie mają wstydu aby przyjmować studentów którzy NIE ZDALI matury. Rozumiem, że trzeba zapewnić etaty bandzie wykładowców ale niech potem nie narzekają na jakość studentów. Jak się przyjmuje odpady i to bez egzaminu wstępnego to tak się niestety dzieje. Widać, że najbardziej WH UG w tym przoduje przyjmując wszystkich jak leci. Niech zaczną stosować taktykę jak w Dolasie. Upić i kazać podpisać wniosek o przyjęcie na studia :-)

      • 2 0

      • Zauważcie, że mowa tutaj główni o propozycji studiów zaocznych.

        Czyli w celu dojenia kasy ich przyjmują i poziomem się wcale to a w cale nie przejmują. Kiedy to uczelnie prywatne i studia zaoczne staną się w Polsce miejscami dokształcającymi pracujące już osoby znacząco podnosząc ich kwalifikacje? A nie jak jest teraz w większości (są wyjątki) drukarniami dyplomów za kasę.

        • 1 0

    • iście zaiste

      pan mądrala pewnie zdał wszystko na 100%

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane