• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świadczenia rodzinne dla uchodźców. Jak je uzyskać?

ws
17 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wnioski o świadczenia w języku ukraińskim będą dostępne już wkrótce. Wnioski o świadczenia w języku ukraińskim będą dostępne już wkrótce.

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mieli dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą mieć PESEL, konto w banku w Polsce i polski numer telefonu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wkrótce uruchomi wnioski w języku ukraińskim.



Jak możesz pomóc Ukrainie



Uważasz, że uchodźcy powinni otrzymywać takie same świadczenia jak polskie rodziny?

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego.

Zobacz też: Przewodnik po specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

- Dzięki nowym przepisom uchodźcy uzyskają dostęp do wsparcia w postaci świadczenia 500+, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, bonu żłobkowego, a także wyprawki szkolnej. Świadczenia te będą przysługiwały na takich samych zasadach, jak dla innych uprawionych. Ze wsparcia uchodźcy będą mogli korzystać przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Aby złożyć wniosek, potrzebny będzie specjalny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Czytaj też: Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły?

Wnioski o świadczenia w języku ukraińskim będą dostępne już wkrótce - informacja w języku ukraińskim. Będzie można je składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W razie potrzeby pracownicy ZUS pomogą przy ich wypełnieniu i złożeniu.

Czytaj też: Rusza wydawanie uchodźcom numerów PESEL. Nabór wniosków o zwrot kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy

- System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. Dzięki temu pomoc państwa polskiego będzie udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych - dodaje Cieszyński.
ws

Opinie (105) ponad 10 zablokowanych

  • Potrzebna jest im pomóc, ale w pomaganiu należy zachować zdrowy rozsądek. ZUS to nasze składki na nasze emerytury i nasze świadczenia, prawo do świądczeń z ZUS powinni mieć tylko ci którzy płacą i płaci składki do ZUS. Pomoc dla uchodźców tak ale nie nie z ZUS.

    • 7 1

  • ZUS to nasze emerytury, jakim prawem wypłacane mają być świadczenia z ZUS dla tych co nie płacili składek, to okradanie tych co przez lata płacili składki do ZUS. Pomagajmy ale nie okradajmy obecnych i przyszłych emerytów.

    • 11 1

  • Fajnie, ja ciężko pracuję, płacę podatki, na żadne plusy się nie łapię, bo albo mam za mało dzieci, albo za dużo zarabiam. A tu po miesiącu Ukraińcy dostają wszystko jak leci.
    Nie, nie zazdroszczę im wojny i jie, nie chcę się zamienić miejscami. Po prostu uważam, że o ile pomoc humanitarna jest potrzebna o tyle takie rozdawnictwo nie.
    W jaki sposób zamierzamy weryfikować czy ci ludzie za chwilę nie wyjadą dalej na Zachód albo po zakończeniu wojny nie wrócą do UA? Nadal będziemy im wypłacać wszystkie plusy nawet jak już nie będą w PL?

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane