• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trendy w nauce obcych języków

Elżbieta Michalak
13 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Oferta językowa szkół staje się coraz bardziej rozbudowana. Angielski, niemiecki, francuski, hiszpański to już standard, do głosu zaczynają dochodzić takie języki jak chiński, japoński czy hebrajski. Oferta językowa szkół staje się coraz bardziej rozbudowana. Angielski, niemiecki, francuski, hiszpański to już standard, do głosu zaczynają dochodzić takie języki jak chiński, japoński czy hebrajski.

Nauka języków obcych może być nie tylko szkolnym obowiązkiem, ale i pasją. Angielski, niemiecki, francuski czy włoski dobrze jest znać, ale stały się one tak powszednie, że szukamy dziś innej alternatywy. Gdzie w Trójmieście można uczyć się bardziej nietypowych języków? Sprawdziliśmy oferty szkół i okazuje się, że dla chcącego, nic trudnego!



Jakiego języka obcego chciał(a)byś się uczyć?

W walce o klienta szkoły języków oferują nietypowe kursy. Wśród nich są nie tylko wąskie specjalizacje popularnych języków (np. biznesowy angielski, niemiecki dla prawników) ale i lektoraty mniej typowe, jak chiński, japoński, arabski, turecki czy hebrajski.

- Zapotrzebowanie na języki nietypowe wciąż rośnie. Ludzie przychodzą z pytaniem o możliwość utworzenia lektoratu np. z języka tureckiego, a my staramy się znaleźć odpowiedniego lektora i zorganizować im takie zajęcia - mówi Joanna Błońska, właścicielka gdańskiej szkoły językowej In Plus.

Na decyzję o wyborze kursu wpływa wiele czynników. Jedni kierują się własnymi zainteresowaniami i podchodzą do sprawy czysto hobbistycznie, chcąc zaspokoić swoją ciekawość, dowiedzieć się czegoś o kulturze danego kraju, jego historii, czy specyfice regionu. Inni chcą doskonalić życie zawodowe i rozwijać interesy (podnoszą własne kwalifikacje, uczestniczą w wyjazdach służbowych, delegacjach) a jeszcze innym znajomość języka potrzebna jest w sytuacjach życia codziennego.

- Pobudki do podjęcia nauki obcych języków są różne. Np. japońskiego najchętniej uczą się młodzi ludzie, a wynika to z inspiracji kulturą wschodu, czy popularną w Polsce Mangą. Część naszych słuchaczy decyduje się później na studia z japonistyki - dodaje Joanna Błońska.

Ale Azja to nie tylko Japonia. Od pewnego czasu rośnie liczba uczestników kursów języka chińskiego.

- Od roku jest on jednym z najchętniej wybieranych języków obcych wśród klienteli wieku średniego. Coraz częściej organizujemy kursy biznesowe języka chińskiego, bo firmy nastawione na współpracę z krajami wschodu chcą dokształcać swoich pracowników - mówi Katarzyna Wojtowicz, manager ds. kursów firmowych Distinction Language Centre.

W Trójmieście, które jest polską bramą do Skandynawii nie dziwi zainteresowanie językami naszych północnych sąsiadów. W nauce norweskiego, szwedzkiego, duńskiego, czy języka holenderskiego specjalizuje się m.in. Szkoła Języków Skandynawskich JORD (ma oddziały w Gdańsku, Gdyni i w Sopocie).

Jest więcej szkół, które specjalizują się w grupach języków. Powstała w 2003 r. szkoła L'Escargot specjalizuje się w językach romańskich, spośród których, poza najbardziej oczywistymi francuskim, hiszpańskim i włoskim, można wybrać także portugalski i rumuński.

Z ciekawymi ofertami językowymi coraz częściej wychodzą dziś w stronę uczniów także szkoły państwowe. Czasem oprócz angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego czy włoskiego można uczyć się też łaciny czy np. hebrajskiego.

W Gdańsku szkołą ogólnokształcącą, która daje możliwość nauki tego języka jest Liceum Ogólnokształcące nr 6. Jest tam realizowany autorski projekt edukacyjny "Żydzi polscy, Izrael", w ramach którego powstał lektorat języka hebrajskiego (prowadzony w wymiarze 2 godzin tygodniowo od klasy 1 do 3) .

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku szkolnym w klasie pierwszej na naukę hebrajskiego zdecydowało się aż 17 uczniów. Zajęcia nie są czysto teoretycznym wykładem. Pomyślano o praktyce i zorganizowano wymiany młodzieży licealnej - polskiej i izraelskiej. - W sierpniu br. gościliśmy w Gdańsku młodzież izraelską, a w październiku grupa kilkunastu uczniów naszej szkoły jedzie do Izraela.- mówi Tomasz Zbierski, dyrektor VI LO w Gdańsku.

Możliwości jest więc dużo, rozwijający się rynek daje szansę na zdobycie tego, co kilka lat temu wydawać się mogło nieosiągalne, trzeba tylko dokładnie poszukać. Po raz kolejny sprawdza się przysłowie, że dla chcącego nic trudnego.

Chcesz rozpocząć naukę języka obcego? Przejrzyj katalog: szkoły językowe w Trójmieście
Elżbieta Michalak

Opinie (50) 10 zablokowanych

  • LEPSZE SZKOŁY

    ja korzystam z Centrum Języków EXCEED , lektor dojeżdża do mnie i dużo wymaga co mobilizuje mnie aby pokazać mu że dam radę i jestem zdolniacha

    • 0 10

  • to od nas samych wszystko zależy !

    Popieram stwierdzenie, że dla chcącego nic trudnego, ponieważ tylko od nas zależy czy i w jakim stopniu znamy języki obce. Jeżeli wielu młodych ludzi nie zna języka angielskiego w stopniu komunikatywny, świadczy to tylko źle o nich samych, ponieważ jak ukazuje sama autorka, możliwości są i to na każdym kroku, począwszy od edukacji w szkole podstawowej, a na szkołach językowych kończywszy. W dzisiejszych czasach angielski to za mało, dlatego dobrze, że szkoły publiczne i językowe poszerzają swoją ofertę o coraz to inne, mniej popularne języki. Chęć nauki tych języków świadczy o tym, że jesteśmy coraz bardziej ciekawi, otwarci, chętni poznania innych kultur.

    • 3 1

  • alternatywa w nauce jezyka

    a ja trafiłam do takiej szkoły gdzie właśnie zaskoczyli mnie sposobem prowadzenia lekcji (nastawione na rozmowy w danym jezyku), innym wyposażeniem (brakiem typowych ławek) i tematami (takie z życia wzięte) wiec uwazam to za alternatywe w uczeniu jezykow

    • 0 0

  • to jak?

    pewnie siedzicie na podłodze? kazda szkoła mówi ,ze ma tematy z życia wzięte a potem i tak trzepią podręczniki...

    • 0 0

  • (1)

    na angielski moda chyba już nigdy nie przeminie :) pracy bez tego się znalexc chyba nie da wręcz jak się ktoś nie nauczył wcześniej to szkoły językowe to teraz konieczność.

    • 2 0

    • Rozwijaja sie

      Jak jest moda to i oferta się rozwija jak trzeba o zadbać o klientów :):) W speak upie aż byłem zaskoczony tymi wszystkimi dodatkowymi rzeczami. Jak dla kogoś kto zagląda do szkoły językowej po pracy to duże ułatwienie :)

      • 0 0

  • no dobra, ale jest tych szkół od cholery. Każda mówi,ze jest boska. Jak się nie daćwrobić? jak się nie naciąć? co polecacie?

    • 0 0

  • (1)

    A ja uważam , ze fajnie jest znać języki obce !Jeszcze fajniej byłoby , gdyby tę znajomość posiąść można było w szkole , ale ...przy grupach 20-25 osób ( a nawet sa klasy łączone !!!!!!!!!!!!!!!!!! IV i V , II i III !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)to NIE JEST MOZLIWE !Ale pani Hal z pewnościa ma i na to jakąś super radę !:). Poczekajmy , dowiemy się .

    • 1 0

    • hahahahah

      dobry zart z ranca!

      • 0 0

  • alternatywa w nauce jezyka

    zalezy co kogo interesuje, mnie interesuje nauka jezyka w przyjmej atmosferze przy czym dodam, że uczę się dla siebie a nie dla papieru. Namowiła mnie moja koleżanka i bardzo sobie chwale, wcale nie siedziby na podlodze jak tu ktos zasugerował, szczerze polecam tym ktorych znudziły tradycyjne zajecia => Szkoła językowa Prestige Lingua, to jest we Wrzeszczu

    • 2 0

  • so young so hip... (1)

    wystarczy ze sie dobrze nuacza angielskiego.....tak co by rozumiec rozne dialekty z jezykiem yardies wlacznie a nie trzaskac zadania z gramatyki i zdania skladac poprawniegramatyka gramatyka ale mowienie to inna bajka, niestety czy tez stety

    • 1 0

    • prawda

      ale

      • 0 0

  • only english ! reszta to sciema i szkoda czasu,oczu i kregoslupa no i kasy ! (1)

    teraz to i niemiecki jeszcze rozumiem !

    • 0 1

    • bardzo krótkowzroczne podejście. Jak robisz biznes z Chińczykami to możesz iść na kurs, żeby do kontrahentów maila dwujęzycznego napisać, jak tam jedziesz to nie musisz płacić tłumaczowi za podstawowy survival na miejscu - opłaca się (dzień tłumacza od 200 EUR do 1000 pln netto plus koszty). Poza tym nauka języka nie musi być tylko praktyczna. Wiele osób uczy się języków dla gimnastyki umysłu i samorozwoju. To jest naprawdę przyjemne (sama tak uczyłam się węgierskiego)

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?

 

Najczęściej czytane