• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto okiem młodych architektów

Ewa Budnik
12 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Projekt koncepcyjny Uniwersytetu Trzeciego Wieku umiejscowionego obok wiaduktu na ul. Tadeusza Wendy w Gdyni. Projekt koncepcyjny Uniwersytetu Trzeciego Wieku umiejscowionego obok wiaduktu na ul. Tadeusza Wendy w Gdyni.

Plany zagospodarowania Młodego Miasta, rewitalizacji dzielnic Gdańska, koncepcje zagospodarowania Kampusu Politechniki Gdańskiej oraz wiele innych prac będzie można zobaczyć na wystawie najlepszych prac dyplomowych obronionych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w ubiegłym roku.



Wizualizacja adaptacji na klub fitness hali 42A znajdującej się na terenie historycznej Stoczni Cesarskiej. Wizualizacja adaptacji na klub fitness hali 42A znajdującej się na terenie historycznej Stoczni Cesarskiej.
Projekt koncepcyjny części restauracyjnej zespołu nadwodnego w Bornym Sulinowie. Projekt koncepcyjny części restauracyjnej zespołu nadwodnego w Bornym Sulinowie.
Wystawa oficjalnie otwarta zostanie w poniedziałek o godzinie 11 na dziedzińcu północnym Politechniki Gdańskiej. Zaprezentowane zostaną 42 prace.

Będą one kompletną prezentacją tematyki jaka poruszana jest na Wydziale Architektury PG, związane będą z konserwacją zabytków, architekturą, urbanistyką, projektowaniem obiektów użyteczności publicznej, a także związane z rozwojem Kampusu Politechniki Gdańskiej.

Zaprezentowane na wystawie dyplomy to m.in. projekty obiektów użyteczności (np. Blok kultury Gdańsk-Zaspa, Biblioteka miejska w Gdyni na terenie Parku Rady Europy), obiekty służby zdrowia (np. Centrum medycyny naturalnej i odnowy biologicznej, Gdynia Polanka Redłowska), nauki (np. Szkoła Filmowa w Gdańsku), sportu i rekreacji (np. Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Gdyni, Heineken Opener Festival - tymczasowa architektura i urbanistyka), projekty dotyczące rewitalizacji np. Dolnego Miasta w Gdańsku.

- Taka wystawa to tradycja naszego wydziału. Chcemy zaprezentować jakie idee wychodzą w świat z Politechniki wraz z kolejnymi rocznikami absolwentów - mówi dr inż. arch. Dorota Wojtowicz - Jankowska, komisarz wystawy. - Studenci mają świeże spojrzenie na wiele zagadnień i świetne pomysły. Ich prace, powstające pod opieką doświadczonych promotorów, to nowe głosy, które wiele wnoszą w zakresie architektury, urbanistyki i całego zakresu tematów, które podejmowane są na wydziale architektury i urbanistyki. Naprawdę warto się tym chwalić.

W czasie otwarcia wyłonione zostaną prace nagrodzone m.in. przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Dziekana Wydziału Architektury.

Oficjalne otwarcie wystawy: poniedziałek 9 lutego o godz. 11. Potrwa ona do 20 lutego do godz. 14.

  • Projekt koncepcyjny Uniwersytetu Trzeciego Wieku umiejscowionego obok wiaduktu na ul. Tadeusza Wendy w Gdyni.
  • Projekt koncepcyjny Uniwersytetu Trzeciego Wieku umiejscowionego obok wiaduktu na ul. Tadeusza Wendy w Gdyni.
  • Adaptacja na klub fitness hali 42A znajdującej się na terenie historycznej Stoczni Cesarskiej.
  • Adaptacja na klub fitness hali 42A znajdującej się na terenie historycznej Stoczni Cesarskiej.
  • Adaptacja na klub fitness hali 42A znajdującej się na terenie historycznej Stoczni Cesarskiej.
  • Adaptacja na klub fitness hali 42A znajdującej się na terenie historycznej Stoczni Cesarskiej.
  • Wizualizacja adaptacji na klub fitness hali 42A znajdującej się na terenie historycznej Stoczni Cesarskiej.
  • Adaptacja na klub fitness hali 42A znajdującej się na terenie historycznej Stoczni Cesarskiej.
  • Projekt osiedla domów pływających.
  • Projekt osiedla domów pływających.
  • Projekt osiedla domów pływających.
  • Projekt koncepcyjny zespołu nadwodnego w Bornym Sulinowie.
  • Projekt koncepcyjny zespołu nadwodnego w Bornym Sulinowie.
  • Koncepcja zagospodarowania Rynku Śródeckiego w Poznaniu z wyszczególnieniem obiektów kulturowych.
  • Koncepcja zagospodarowania Rynku Śródeckiego w Poznaniu z wyszczególnieniem obiektów kulturowych.
  • Koncepcja zagospodarowania Rynku Śródeckiego w Poznaniu z wyszczególnieniem obiektów kulturowych.

Miejsca

Opinie (122) 8 zablokowanych

  • Komentarz został zjedzony przez Grycanki

    komentarz został zjedzony przez Grycanki

    • 10 0

  • Przestanie klamac o rewitalizacji Dolnego Miasta (3)

    Sami wiecie kto ciagle klamie na temat rewitalizacji.....zrewitalizowal jedynie budynek urzedu na Lakowej i jednej kamienicy ....traktuje tych ludzi w tym mnie jak inna kategorie nomen omen temat rewitalizacji. Trwa. Od 10 lat jak nie wiecej. Szkoda tylko ze Budyn mami ludzi nowymi multimedialnymi projektami odnowienia d-elnicy szkoda tylko ze ten sam Budyn zlikwidowal posterunek Policji i zapomnial ze rewitalizacja to nie tylko nowe budynki ale również odnowa spoleczna ....szeroko pojeta.....wystarczy tylko zobaczyc jak dzieciaki spedzaja tam ferie....Jedyna instytucja ktora jakkolwiek stara się cos z ty? zrobic to" Laznia" probujac tym dzieciakom zorganizowac czas. Smutne jest tylko to iz mimo wszystko ludzie i tak glosuja na sami wiecie kogo oraz jego kolegow min. P. Bumblisa ktory mieszka chyba na Sluzy i dzięki ludziom o ktorych oni *zapominaja już od 3 kadencji jest wybierany.

    Pozdrawiam
    Karol Liszkiewicz SLD SRODMIESCIE

    Ps. Jeśli rownie mocno czujecie checpokazania sami wiecie komu ze to jego ostatnia kadencja zapraszam na TwitteRA ___ nick : KaroLiszkiewicz

    • 11 2

    • (2)

      dodać należy ze osławiona rewitalizacja nie była by potrzebna (i dotyczy to wszelkich miejsc w Gdańsku ) gdyby miasto poczuwało się w obowiązku dbać o powierzone mu mienie - każdy budynek/mieszkanie /lokal komunalny - bo takie sa obowiązki właścicielskie .

      • 6 1

      • Gdyby mieszkańcy dbali o mienie powierzone to (1)

        nic nie trzeba było rewitalizować. Ale idioci tam mieszkający traktują swoją dzielnicę jak spelunę co widać na każdym kroku. Wystarczy sobie wejść do klatki, a tak w większości się klei i fajek niedopalonych wpip.

        • 4 6

        • rewitalizacja spoleczna

          Wszystko się zgadza ale ludzie pozostawieni sami sobie nie posiadaja takich odruchow bezwarunkowych i trzeba je wyksztalcIc a z drugiej strony budynkI sa kilkudziesiecioletnie a nawet ponad 100 letnie. I miasto powinno wiesc tu prym jako wlasCiciel!!!!

          Twitter ---- nick. KaroLiszkiewicz zapraszam na rozmowe o rewitalizacji i innych nurtujacych tematach lakowejn oruni itp

          Karol Liszkiewicz. SLD SRODMIESCIE

          • 4 2

  • wsadzcie sobie w kieszen ................. te projekty

    poteoretyzować to potrafi każdy i nie trzeba byc absolwentem ,wystarczy byc po absolwencie

    • 3 1

  • "Projekt koncepcyjny Uniwersytetu Trzeciego Wieku umiejscowionego obok wiaduktu na ul. Tadeusza Wendy w Gdyni." (2)

    Wszędzie tyko nie TAM!!! Jednak komuna miała więcej oleju w głowie a ludzie wtedy bardziej merytorycznie i użytecznie myśleli i mieli ciekawsze koncepcje.
    Naprawdę wstyd mi za ignorancje studentów no i ich opiekunów, bo gdzie jak gdzie ale w Gdyni to hańba i zwykła poruta.

    Czy Wy nie wiecie, że właśnie w Gdyni jako pierwszym mieście w Polsce powstała koncepcja Domów III Wieku? Do tego dr Jadwigę TITZ-KOSKO w historię Pomorza wpisała się wielokrotnie, poczynając jako wice prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, gdzie tworzyła wiele akcji prozdrowotnych, kampanii i działań programowych skierowanych na poprawę zdrowia, zwłaszcza ludzi starszych. Można by rzec - jej idea przełożona została później w Program Aktywizacji i Rekreacji Ruchowej Osób Starszych, choć w tych siermiężnych czasach było czymś niesamowitym. Ona jako jedna z pierwszych zauważyła, że w coraz większym stopniu można zapobiegać chorobom poprzez odpowiednio dozowany ruch i odpowiednie ćwiczenia psychologiczne i edukacyjne.

    A już swoją aktywną działalnością udowodniła poprzez założeniu takich placówek jak: Szpital dla pierwszych ofiar wojny (1939), Ośrodek Zdrowia w Gdańsku Wrzeszczu (1945r.), Szpital Reumatologiczny w Sopocie (1956r.), Szpital Rehabilitacyjny dla dzieci (1964r.).
    No i najważniejsza, ze względu na w tamtym czasie obowiązujące procedury Spółdzielnia Mieszkaniowa "Za Falochronem" (1968r.) oraz Spółdzielnia Pracy Inwalidów "Bałtyk". Pani dr jak i jej mąż kpt. są bohaterami Gdyni.
    A proszę teraz młodzi przyjaciele zobaczyć gdzie położony jest budynek Za Falochronem jak i planowane cztery następne i porównać do Waszego umiejscowienia?

    • 9 0

    • Nie podniecaj się tak. To są projekty z "Szuflady Gabinetu Cieni PO". (1)

      • 2 0

      • Takie projekty powinny wnosić dużo radości, dawać ciekawe koncepcje, z którymi można poszaleć, ale nie wszystkie szaleństwa

        przechodzą do etapu projekt budowlany, który bywa, że jest doskonałym wytworem pod każdym względem. Zwłaszcza funkcja musi wpisywać się odpowiednio w ekistykę a tu do tego specyficzną innowacje społeczne i harmonizacje z otoczeniem. Każdy z nas robił projekty większe czy mniejsze, ale podstawa to właściwe założenia proj. Nie wyobrażam sobie gdybym przyniósł projekt z myślą, że to będzie coś niepotrzebnego do szuflady. Za same dane do projektu - sprawdzający podawał np.kilka mylnych danych, sprawdzając naszą koncepcje myślenia i z jakiego procesu myślenia korzystamy. Jeśli ktoś przyjął złe dane i nie mógł w racjonalny sposób się z tego wytłumaczyć, prof. z miłym uśmiechem powiadomił, a z panem to się najwcześniej spotkam np. za dwa lata (ocena dwa z silnią lub dwoma silniami) wcześniej nie mamy o czym rozmawiać i proszę się nie wysilać, bo odbiegamy zasadniczo w posiadanej wiedzy. Już nie mówiąc z możliwości jej zastosowania i wykorzystania. W dalszych latach wchodziły technologie budowy a następnie eksploatacji. Mnie by osobiście było wstyd zaprezentować swoje projekty, koncepcje, wizualizacje w taki sposób. Nigdy nie musiałem chować swoich prac do szuflady(no chyba, że nie był sprzyjający grunt do ich realizacji czy to ze wzgl. politycznych, społecznych, innych) natomiast pozwalałem je ocenić i oceniali i dyskutowali inni - gdy były niepoprawne politycznie to w gronie przyjaciół na których mogłem liczyć. Czasami były to projekty przeciw panującym nurtom politycznym i zadawałem sobie sprawę czym i jakimi konsekwencjami mogą się skończyć - choć w jakimś sstopniu próbowałem zdobyć odpowiednie zaplecze, które mogło mnie uratować. Dziś mam tę satysfakcje, żei mogę uśmiechać się do siebie, bo nie jeden z Was nawet sobie nie wyobraża jakie to trudne. Bo życie ciągle stawia nam propozycje wyborów, ważne abyśmy dokonywali ich z największym poszanowaniem wszelkich aspektów. Choć nie raz mi w życiu pomogło szczęście bo w innym wypadku aż strach myśleć. Studia to okres, na który pozwalają w niekonwencjonalny sposób, ale przemyślany zrodzić wiele śmiałych pomysłów i innowacyjnych koncepcji, idei trafiają się naprawdę perełki.
        Sam prowadziłem i lobię prowadzić proj. i w-ty i doskonale po ewaluacji widać z kogo będą ludzie a którzy nadają się na zmywak. W nowej koncepcji Europejskiej Ramy Kwalifikacji zostało to już uwzględnione i obbecnie w dyskusji na temat ERK i PRK z tak szerokim gremium eksperckim powinno być intensywnie kontynuowane bo UE jeszcze chcę bezwzględnie wprowadzić to w 2012 roku.

        • 3 0

  • Wizualizacji ci u nas dostatek

    • 5 2

  • okropne

    Za 20 lat będą mówić o takiej architekturze jak dzisiaj o blokowiskach z PRLu

    • 1 3

  • biedni inż budownictwa (1)

    biedni inż budownictwa, którzy będą musieli projektować takie dziwaczne konstrukcje i potem je budować.

    • 3 4

    • nieee.. wybudują Chińczycy za pięć razy więcej niż Polacy.

      a potem to wszystko ch.. strzeli

      • 1 0

  • Uniwerystet Trzeciego Wieku? To chyba zgodnie z najnowszą reformą emerytalną..? (1)

    Myślę, że Gdynia powinna zyskać nową Szkołę Wyższą Technologii, Przemysłu i Gospodarki. Twórzmy kadry bo wkrótce podzielimy los Grecji!!!

    • 1 3

    • nie siej pesymizmu..

      jak do tej pory nieźle sobie radzimy na tle Europy. Rating też mamy dobry. Więc skąd to porównanie do Grecji?!

      • 1 0

  • Nieustannie apeluję, (3)

    o OBOWIĄZKOWE badania psychiatryczne dla kandydatów na architektów. Dziś każdy z ulicy może przyjść i zdać na architekturę i stąd te wszystkie potworki i maszkary w postaci City Forum, Quattro Towers czy Lastadii. Kiedyś, wiele lat temu starzy dziś architekci nauczyli się rysować sześciany i ostrosłupy i do dziś tak ciągną. Powtarzam: Psychiatra potrzebny od zaraz!

    • 4 5

    • Te Mariusz, idz z ulicy i zdaj na architekture np: na PG (2)

      Jak tam podobnie jak na prawo jazdy. Powodzenia

      • 3 3

      • Te, Janusz, a jaki problem? (1)

        Na egzamine rysujesz zgrabny sześcianik z oknami, podcieniujesz go, żeby było widać, że masz "zdolności artystyczne" i oddajesz rysunek z monologiem w którym padną słowa w rodzaju "bodziec", czy "imperatyw". Od razu profesorki będą miały mokro w gaciach. Zobaczysz!

        • 1 3

        • Nie masz pojecia o czym piszesz

          Koncz specjala i spac. Bo rano do roboty musisz wstac.

          • 1 0

  • Trójmiasto okiem młodych architektów

    nie wiedziałem ,że Borne Sulinowo jest w tricity (patrz fotka), aleśmy się rozrosli :))

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc:

 

Najczęściej czytane