• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie uczelnie: "Jesteśmy otwarci na przyjęcie studentów z Ukrainy"

Piotr Kallalas
8 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Studenci z Ukrainy będą mogli aplikować na trójmiejskie uczelnie. Studenci z Ukrainy będą mogli aplikować na trójmiejskie uczelnie.

Polską granicę przekroczyło już ponad milion uchodźców z Ukrainy - w tej grupie są również studenci, którzy liczą na kontynuowanie edukacji. Gotowość w tej sprawie wyrażają trójmiejskie uczelnie.



Czy polskie uczelnie powinny umożliwić kontynuowanie nauczania dla studentów z Ukrainy?

Trójmiejskie środowisko naukowe otrzymuje wiele sygnałów ze strony ukraińskich studentów dotyczących chęci wznowienia studiów. Uniwersytety cały czas czekają na decyzje na poziomie ministerialnym, jednak podkreślają swoją otwartość na rozszerzenie rekrutacji.

- Gdański Uniwersytet Medyczny, podobnie jak pozostałe polskie uczelnie, dokłada wszelkich starań, by umożliwić kontynuowanie studiów przez studentki i studentów kształcących się dotychczas na Ukrainie. Wymaga to jednak ustaleń na szczeblu centralnym, aby wyposażyć uczelnie w narzędzia i środki pozwalające na przyjęcie grupy studentów oraz zatrudnienie pracowników naukowo-dydaktycznych z Ukrainy. Na bieżąco reagujemy na docierające do nas pytania i prośby od osób studiujących na ukraińskich uczelniach, wskazując im możliwe rozwiązania i działania, które powinni przedsięwziąć, aby podjąć studia w GUMed - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor uczelni.
Władze GUMed wskazują, że obecnie w Parlamencie trwają prace nad specjalną ustawą, która umożliwi przenoszenie obywateli polskich studiujących na Ukrainie do uczelni polskich oraz zatrudnianie pracowników naukowo-dydaktycznych z Ukrainy na uczelniach polskich. Ministerstwo Edukacji i Nauki miało również potwierdzić pokrycie różnic w wysokości czesnego na Ukrainie i w Polsce dla studentów studiów niestacjonarnych przenoszących się.

- Zgodnie z obecnie dostępnymi zapisami studenci, którzy chcą kontynuować w Polsce studia rozpoczęte na Ukrainie, powinni zebrać wszelkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (dyplomy, zaświadczenia itp.). Nie ma konieczności nostryfikacji dyplomów dla obywateli Ukrainy. Następnie powinien skontaktować się z wybraną polską uczelnią i złożyć wniosek o przyjęcie na studia. Zasady dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej określa każda uczelnia zgodnie z własnymi procedurami. Naukowcy pragnący kontynuować pracę naukową w Polsce korzystają z uprawnień w ramach stosunku pracy na takich samych zasadach jak Polacy - dodaje rektor.
Czytaj też: Uchodźcy z Ukrainy zakwaterowani w akademiku PG

Łatwiej szczególnie na kierunkach w języku angielskim



Chęć pomocy zgłasza największa pomorska uczelnia techniczna. Politechnika Gdańska ma wolne miejsca i jest gotowa rozpatrzyć każde zgłoszenie.

- Jesteśmy otwarci na przyjęcie studentek i studentów z Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju w wyniku działań wojennych - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik PG. - Mamy wolne miejsca na wielu kierunkach, które oferują również uczelnie techniczne z Ukrainy, dzięki czemu różnice programowe nie byłyby w takich przypadkach zbyt duże. Niektóre kierunki prowadzimy też w języku angielskim, co tym bardziej powinno ułatwić przenosiny. Każdy przypadek będziemy rozpatrywać indywidualnie i z nastawieniem, żeby proces rekrutacji był dla przyjezdnych jak najłatwiejszy. Aby złożyć aplikację, wystarczy skontaktować się z naszym Działem Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG, gdzie chętni otrzymają kompleksowe informacje w tym zakresie od naszych pracowników.
Taką możliwość zapowiada również Uniwersytet Gdański. Uczelnia wskazuje, że wszyscy starający się o przeniesienie studenci powinni zebrać wszystkie dokumenty dotyczące zdobytego wykształcenia, w tym między innymi dyplomy, świadectwa, zaświadczenia, indeksy lub karty zaliczeń.

- Obywatele Ukrainy chcący ubiegać się o przeniesienie na studia z uczelni ukraińskiej na Uniwersytet Gdański składają wypełnione podanie o przeniesienie z innej uczelni, dokumenty potwierdzające odbywanie studiów na uczelni ukraińskiej, certyfikat znajomości języka polskiego lub angielskiego (jeśli go mają). Skany dokumentów należy przesłać na adres ukraina@ug.edu.pl, w temacie e-maila wpisując "Ukraina - przeniesienie na studia" - informuje Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzecznik prasowy uczelni.
Studenci, którzy nie mają certyfikatu językowego, będą mogli wziąć udział w osobnym egzaminie.

Również Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku umożliwia bezpłatne kontynuowanie edukacji studentom uchodźcom z Ukrainy na kierunkach: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia, kosmetologia, terapia zajęciowa.

- Uczelnia prowadzi już też wstępne zapisy na bezpłatne studia dla kandydatów - uchodźców z Ukrainy, którzy chcieliby rozpocząć naukę w AWFiS w roku akademickim 2022/2023 w języku polskim na kierunkach: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i hotelarstwo, fizjoterapia, kosmetologia, terapia zajęciowa, diagnostyka sportowa, dietetyka w sporcie i rekreacji, trener personalny i fitness, aktywność fizyczna i terapia środowiskowa, zarządzanie w sporcie lub w języku angielskim na kierunkach: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i hotelarstwo, terapia zajęciowa oraz kosmetologia. Dodatkowo uczelnia uruchomiła specjalny fundusz zapomogowy dla 20 studentów uchodźców z Ukrainy, którzy zdecydują się podjąć studia w AWFiS. Uczelnia prowadzi również również zapisy na bezpłatny kurs j. polskiego dla kandydatów na studia - informuje Joanna Pietrzak z AWFiS w Gdańsku.
Czytaj też: Biolodzy z UG stworzyli bank nasion, by chronić zagrożone gatunki roślin z regionu

Co ze studentami z międzynarodowych kierunków?



W ostatnim czasie dotarły do nas apele studentów English Division uczących się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i zwracających uwagę na potrzebę przyjęcia również studentów z innych krajów, którzy swój tok nauczania realizowali na ukraińskich uczelniach.

- Trudno nam odnieść się do wspomnianego przez Państwa apelu studentów - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Do dziś nie wpłynęło tego rodzaju pismo do Biura Rektora, prorektora ds. studenckich czy dziekanatu. Nasza społeczność akademicka wyraża pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami w tym trudnym czasie walki o zachowanie suwerenności i integralności ich państwa. Deklarację o solidarności z Ukrainą podjął jednogłośnie Senat GUMed na posiedzeniu 28 lutego br., a nasi studenci, doktoranci i pracownicy aktywnie włączają się w działania na rzecz pomocy mieszkańcom Ukrainy, prowadząc zbiórki najbardziej potrzebnych produktów czy aukcje charytatywne online. Lista tych aktywności dostępna jest na naszej stronie. Na bieżąco jest aktualizowana i uzupełniana o nowe inicjatywy.

Miejsca

Opinie (292) ponad 20 zablokowanych

  • Rozdawać nie swoje pieniądze to potrafią

    Teraz to już nie do pomyślenia, że rozdają nie swoje pieniądze a w dodatku na obcą nację. Polska jest nadal biedna i jej nie stać na taką ekstrawagancję jak wszystko darmowe dla przybyszów - studia, służba zdrowia, 500+

    • 10 1

  • Polskie dzieci

    Najpierw niech profesorowie i rektorzy wrócą do tych młodych ludzi których zostawili po drodze ,zero honoru mają

    • 5 0

  • otwarcie to nie wszystko. a możliwości? mysli ktoś o tym?

    • 1 0

  • Akademia medyczna

    ciekawe czy na GUMED przyjmą też niezaszczepionych, ktoś coś wie?

    • 3 0

  • szok

    nie znalazłem żadnego artykułu w polskim języku o dzisiejszym wystąpieniu Niebenzi w ONZ o laboratoriach z bronią biologiczną na terytorium Ukrainy. I kto tu będzie mówił, że można chociaż trochę ufać mediom?? To jest najważniejsze wydarzenie za ostatnie dni i cisza....nikt o tym nie ma wiedzieć...

    swoją drogą czy nie mieliście wrażenia jeszcze parę lat przed wojną, po tym, jak ukraińcy zaczęli aktywnie przyjeżdżać do nas na zarobki, to ciągle pojawiały się różne dziwne choroby. I grypa już była nie taka, jak zawsze i niby przeziębienia, jakieś takie zawsze z mieszanką różnych dolegliwości, że nie można było stwierdzić, jak tą chorobę określić. I ludzie chorowali po 2-3 tygodnie dosyć poważnie. A finałem był oczywiście słynny covid...

    • 1 0

  • Morawiecki pomaga ziomalom kosztem Polaków

    pauperyzacja i podmiana społeczeństwa trwa w najlepsze....jeszcze prawa wyborcze i zapomnijcie o Polsce , za którą miliony straciły życie !!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury klasyfikujemy ze względu na:

 

Najczęściej czytane