• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trująca podłoga w sali AWFiS

Michał Brancewicz
8 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Odpadające klepki to nie problem estetyczny, ale także zdrowotny. W kleju, jakim były przymocowane, znajduje się rakotwórczy subit. Odpadające klepki to nie problem estetyczny, ale także zdrowotny. W kleju, jakim były przymocowane, znajduje się rakotwórczy subit.

W jednej z sal wykładowych AWFiS odpadają klepki parkietu. Na gołej podłodze zalega subit - rakotwórcza substancja, którą dawniej wykorzystywano do mocowania klepek. Od dwóch miesięcy nikt nic z tym nie robi.



O sytuacji, jaka ma miejsce w jednym z budynków należących do AWFiS poinformował nas student Akademii.

- Potrafię rozumieć wiele: brak środków, szczupły budżet i ważniejsze wydatki, ale to co dzieje się w jednym z budynków to kpina - żali się w liście do redakcji. - Niektóre pomieszczenia są w opłakanym stanie. Pomijam już względy estetyczne i to, że sam widok zniszczonego, delikatnie rzecz ujmując, parkietu odbiera chęci do przebywania w takim miejscu, ale względy zdrowotne są już wystarczająco poważne.

Problem pojawił się, gdy po zalaniu podłogi w jednym z użytkowanych przez uczelnię baraków zaczął się odklejać parkiet. Szkopuł w tym, że drewniane klepki były mocowane przy użyciu tzw. subitu. Używano go jeszcze do połowy lat 90. jako kleju do mocowanie drewnianych podłóg. Jego głównym składnikiem jest pak smołowy, czyli pozostałość po oddestylowaniu lotnych składników smoły węglowej. W paku występuje benzopiren, węglowodór aromatyczny o silnym działaniu rakotwórczym.

W porównaniu z dzisiaj stosowanymi klejami zawartość benzopirenu w subicie jest od 30 do 100 razy większa.

- Skandaliczne jest to, że problem pojawił się na początku obecnego roku akademickiego, a nikt nic nie zrobił w tej sprawie - denerwuje się nasz czytelnik.

Władze AWFiS zarzekają się, że sprawa jest im znana, a los takich sal wyjaśni się w przerwie świątecznej. Kiedy więc można liczyć na pozbycie się trujacej podłogi?

- Nie tak szybko. Jesteśmy placówką państwową, którą obowiązują czasochłonne procedury prawa zamówień publicznych - tłumaczy Zdobysław Świerczewski, zastępca kanclerza AWFiS.

W tej sytuacji uczelnia prawdopodobnie zdecyduje się na zamknięcie sali z felernym parkietem. - Chociaż plan zajęć mamy mocno napięty sala zostanie najprawdopodobniej zamknięta od nowego roku - przyznaje zastępca kanclerza AWFiS.

Miejsca

  • AWFiS Gdańsk, Kazimierza Górskiego 1

Opinie (86) 8 zablokowanych

  • PLAZMY

    Tooooootalnaaaa bzduraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa zeeeeeee nie ma budżetu- jak już musieli te plazmy instalować (nie wiem po jakiego grzyba jeszcze nie widzialam zeby ktos musial skorzystac z nich) to mogli jeden mniej i juz by bylo na ten parkiet;) hehe to jest taka zennada ze sie w glowie nie miesci.
    Chciałabym również zapytać jak to jest możliwe ze sa funndusze na takie remonty SĄ! a nasza BAGAŻÓWKA- jedyne miejsce gdzie można zostawić torby żeby nie nosić ich przez 7 h zajęć i miejsce jedyne w którym można zostawić rzeczy jak idzie sie na zajecie poza budynkiem awf -np do lasu- została zamknięta ponieważ cytuje "NIE MA PIENIEDZY NA JEJ UTRZYMANIE"
    to jest kolejny absurd awfu! o nich moznaby ksiazke napisac! nie chce mi sie studiowac jak widze jaki tam jest syf- bo inaczej sie tego nie da nazwac....

    • 0 0

  • odp (2)

    Nie jestem moja droga od 2 miesiecy na awfie tylko o wiele wiele dluzej i wiem jak tam wszyscy sieie pieknie olewaja. ale przykro mi poniewaaz nie bede przychodzic na zajecia 2 h szybciej tylko dlatego zeby biegac i szukac miejsca w ktorym moge zostawic torbe. nie na tym ta bajjka polega. a tak pozatym jak juz piszesz o tych wszystkich "swietnych, wspaniale wyposazonych salach sportowych" to powem Ci ze nie mialam okazji korzystac z ich duzej czesci poniewaz na wiekszosc zajec wysylaja nas poza budynki. a co do basenu sie zgadzam z Toba. Ale gdyby nie bylo ich stać na niego to by go nie bylo. Jeździlibysmy na zajecia z basenu gdzie indziej przez jeden semetr ale przynajmniej przez 5 lat niebyloby problemu z zostawieniem torby.
    Dzieki i dobranoc.
    Moje zdanie zostaje takie ze organizacji nie ma zadnej.

    • 0 0

    • To może pomóż zorganizować cokolwiek (1)

      A nie tylko psioczysz...
      Żółć cię zeżre zanim skończysz tą uczelnie :)

      • 0 0

      • a co moze zwykly student??!! Ktos wlasnie COS zrobil dajac cynk na trojmiasto.pl zeby chociaz wywolac temat kiepskiego zarzadzania awfem... nie trzeba wylewac swoich zali, ale to co akurat jest przytaczane w niektorych komenatrzach i o czym traktuje sam artykul jest bulwersujace, wiec po co udawac ze nie ma problemu!!?

        • 0 0

  • Ten kto pisał artykuł, znajdzie angaż w redakcji Faktu! (2)

    Człowieku piszesz pierdoły! Nie wydaje mi się, że popekany parkiet, czy azbest jest godny uwagi na takim portalu. No chyba, że chcecie poziomem inteligencji dorównać gazecie Fakt! Takich sytuacji w Gdansku jest tysiące. O wiele wiecej powinniści poświecac czasu dla dziur na jezdni to one tworza zagrozenie życia. Zastanówcie się!

    • 0 0

    • WAZELINA

      • 0 0

    • ten parkiet tak wyglada przynajmniej od wrzesnia. troche za dlugo!!!!!

      • 0 0

  • Prezio

    PREZIO powinien znaleźć na to sposób.

    • 0 0

  • widmo raka pod parkietem

    Istnieją sposoby na zachamowanie tych trujących kancerogennych, mutogennych, pozbawiajacych płodności i niszczących system nerwowy benzopirenu jako jednego znajgroźniejszych wielopierscieniowych węglowodorów aromatycznych. Jestem autorem artykułu w internecie jak równiez w Profesjonalnym Parkiecie -czasopismo dla branży parkieciarskiej.
    Zajmuję się również zawodowo usuwaniem tego typu lepiszczy pochodzenia węglowego czy ropopochodnych.
    Benzopiren jeszcze po 30 latach w starej szkole w Niemczech wykazywał ilośc 743mg w kilogramie kurzu domowego a powinno go tam byc zaledwie 0,028mg/kg kurzu.
    WHO podaje, że na 100 zachorowań na raka pięc jest w wyniku bezpośredniego działania benzopirenu. Poza benzopirenem w subicie znajduje się jeszcze 15 innych wielocyklicznych węglowodorów aromatycznych (WAW). Istnieją metody skutecznego usuwania wydzielania gazów jakie wydziela subit bez czasochłonnych i pracochłonnych prac zwiazanych z całkowitym usuwaniem subitu często wraz ze słabym, spękanym podkładem wapienno-cementowym, czy magnezjowym. Są systemy przetestowane w Niemczech gdzie w latach 80-tych i 90-tych trwała akcja usuwania PAK (Policyklische Aromatische Kohlenwasserstoff). Systemy te stosuje się zależnie od stanu zawartości benzopirenu w kurzu domowym.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane