• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

UG otwiera kolejne kierunki studiów

Elżbieta Michalak
10 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Przygotowanie do pracy w teatrach i instytucjach kultury, prasie teatralnej i kulturalnej, archiwach artystycznych, a także wydawnictwach zajmujących się wydawaniem publikacji z dziedziny humanistyki - takie możliwości ma dać absolwentom nowo otwierany kierunek studiów - teatrologia. Przygotowanie do pracy w teatrach i instytucjach kultury, prasie teatralnej i kulturalnej, archiwach artystycznych, a także wydawnictwach zajmujących się wydawaniem publikacji z dziedziny humanistyki - takie możliwości ma dać absolwentom nowo otwierany kierunek studiów - teatrologia.

Choć od roku 2013 na Uniwersytecie Gdańskim powstało 15 nowych kierunków studiów, wciąż uruchamiane są nowe. Tym razem, poza tymi ze standardowej oferty, kandydaci aplikować będą mogli też na Studia Bałkańskie oraz Teatrologię.



Czy oferta kierunków uczelni trójmiejskich jest bogata?

Od nowego roku akademickiego 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować pięć nowych kierunków studiów. Poza dyplomacją, studiami wschodnimi i tradycjami cywilizacji europejskiej, o których pisaliśmy kilka miesięcy temu, kandydaci składać będą mogli dokumenty także na studia bałkańskieteatrologię.

Studia Bałkańskie to trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia, realizowane na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, które pozwolić mają na zdobycie umiejętności z zakresu dwóch języków obcych (wyboru spośród serbskiego lub chorwackiego oraz tureckiego lub włoskiego student dokona sam) oraz pozyskanie wiedzy o krajach bałkańskich: z zakresu kultury i komunikacji międzykulturowej oraz aspektów prawa, biznesu, handlu, dyplomacji, stosunków etnicznych i gospodarki obszaru Półwyspu Bałkańskiego.

- Oferta kształcenia jest dostosowana do potrzeb rynku pracy - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego. - Katedra Slawistyki UG, która sprawuje pieczę nad kierunkiem, utrzymuje kontakty z Ambasadą Republiki Serbii, Ambasadą Republiki Chorwacji oraz ambasadami innych państw regionu, a także instytucjami takimi jak Matica Srpska, Matica Hrvatska oraz polskimi i międzynarodowymi firmami inwestującymi w krajach Półwyspu Bałkańskiego. Dzięki tym kontaktom studenci będą mieli dostęp do aktualnych ofert pracy, informacji o targach pracy z udziałem międzynarodowych firm oraz stażach w firmach działających na Bałkanach.

Absolwenci Studiów Bałkańskich, zgodnie z informacjami, jakie otrzymaliśmy od uczelni, mają znaleźć zatrudnienie jako konsultanci ds. regionu przy instytucjach europejskich, w służbach dyplomatycznych, w polskich i międzynarodowych przedsiębiorstwach współpracujących lub inwestujących w regionie, ale także jako eksperci i negocjatorzy ds. mniejszości narodowych, animatorzy kultury, redaktorzy portali internetowych, pracownicy sektora turystycznego, specjaliści ds. wymiany zagranicznej w regionie.

Drugim, nowo otwieranym kierunkiem jest teatrologia - stacjonarne studia drugiego stopnia realizowane na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, a prowadzone przez teatrologów, literaturoznawców i kulturoznawców z Wydziału Filologicznego UG (przedmioty warsztatowe mają natomiast prowadzić artyści reprezentujący poszczególne obszary teatru, dziennikarze oraz specjaliści w dziedzinie prawa autorskiego).

- Głównym celem kształcenia na tym kierunku jest zdobycie gruntownej wiedzy z zakresu historii oraz teorii dramatu i teatru, a także umiejętności łączenia tej wiedzy z działalnością praktyczną, zwłaszcza z pracą w teatrach i instytucjach kultury, pracą dramaturga i krytyka teatralnego - wyjaśnia Beata Czechowska-Derkacz.

Na program zajęć składają się przedmioty ogólne oraz specjalistyczne (praktyczne) w ramach specjalności dramaturgiczno-krytycznej. Te ostanie będą prowadzone w trybie warsztatowym. Jak zapewnia uczelnia, ich ukończenie ma przygotowywać absolwentów do podjęcia pracy dramaturga - głównego partnera reżysera, który jest odpowiedzialny za przekaz ideowy spektaklu, krytyka/recenzenta, komentującego spektakle i zdarzenia teatralne oraz sekretarza/kierownika literackiego.

Program dopełniać będą zajęcia fakultatywne, w tym praktyczna nauka języka obcego (pod kątem wiedzy teatrologicznej i praktyki scenicznej), a także seminarium magisterskie i praktyka zawodowa.

W roku akademickim 2014/2015 najpopularniejszymi i najchętniej wybieranymi przez studentów UG kierunkami wśród studiów pierwszego stopnia, były kolejno psychologia (10,24 kandydata na miejsce), kryminologia (10, 22), skandynawistyka (9,56), bezpieczeństwo narodowe (7,95) oraz filologia angielska (7,26). Natomiast najmniejszą popularnością (w ostatnich 3 latach) cieszyły się kierunki: etnofilologia kaszubska, niemcoznawstwo, religioznawstwo, filologia klasyczna.

W ostatnich kilku latach uczelnia zlikwidowała też kilka kierunków - agrochemię (stacjonarne I stopnia), przyrodę (stacjonarne I stopnia) oraz rosjoznawstwo (stacjonarne II stopnia, I stopień funkcjonuje bez zmian).
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (88) 3 zablokowane

  • Ja studiuje kryminologie zaocznie,myślicie że zdobęde jakąś prace? (2)

    • 4 4

    • Jakąś tam zawsze znajdziesz. W sklepie w knajpie

      • 7 0

    • Więc dlaczego to studiujesz a nie kształcisz się np. na hydrualika, jesśli już teraz wątpisz ?

      Jako hydraulik znajdziesz pracę od ręki wszędzie a nawet możesz założyć dobrze funkcjonującą firmę.

      • 5 0

  • tak! do budowania silnej gospodarki potrzeba nam więcej teatrologów

    tak! do budowania silnej gospodarki potrzeba nam więcej teatrologów, krytyków literackich i specjalistów od bałkanów...
    Wykładowcy takich cudnych kierunków jak kulturoznawstwo, bibliotekarstwo żeby utrzymać wydziały i wakaty otwierają kolejne śmieszne kierunki wmawiając ludziom jak to świat ich potrzebuje). Nie piszą nic o tym, że każdy student to kasa. Uczelnia się utrzyma, a czy absolwent znajdzie pracę, cóż to już będzie jego problem...

    • 9 3

  • bardzo fajnie

    lubię kiedy ktoś z dyplomem podaje mi frytki

    • 14 1

  • Mieszanka:UG+system boloński

    Ale lipa,za nasze podatki.Zgroza

    • 6 1

  • Dobrze by było

    Gdyby powstawały kierunki, po których można znaleźć pracę. A nie osoby z dyplomami dygają na kasach marketowych. Po co 5 lat nauki na koszt państwa?

    • 5 1

  • UG TO STRATA CZASU (1)

    Młodzi szukajcie pracy, rozwijajcie własne zaintersowania, udzielajcie się społecznie, zdobywajcie nowe znajomosci, poszerzajcie własne horyzonty.
    UG to strata czasu, i tak nic się nie nauczycie bo z powodu problemów finansowych okroją wam zajęcia, wyciągną od was dodatkowe pieniądze w dodatku traficie na wrednych wykładowców którzy będą ciągle wam robić pod górkę. Jeszcze bym rozumiał że za poniesiony wysiłek czeka atrakcyjna oferta pracy. Ale tak nie jest ! UG w niczym wam nie pomoże. Pracy po UG nie ma i nie będzie! Bo jak ktoś powiedział UG myśli tylko o sobie. Student traktowany jest jak maszynka do zarabiania pieniędzy, po skończeniu nauki odchodzi w zapomnienie. To już lepiej postawić na jakieś szkolnictwo zawodowe które wspólpracuje z firmami, wysyła na płatne staże i kurse a po skończeniu nauki gwarantuje miejsca pracy dla naprawdę dobrych studentów.

    • 13 2

    • też uważam, że uczelnie to coraz częściej maszynki do zarabiania, mam jednak kilka ALE:

      " i tak nic się nie nauczycie bo z powodu problemów finansowych okroją wam zajęcia, " - studia to czas głównie nauki własnej, a nie prowadzenia za rączkę przez wykładowcę. Jeśli masz zapał i chęć to nauczysz się tego, co chcesz.

      "traficie na wrednych wykładowców którzy będą ciągle wam robić pod górkę." chyba nieco uogólniasz. Oczywiście wszędzie zdarzają się tragiczni i beznadziejni dydaktycy, którzy ani nie przekażą porządnie wiedzy, ani nie są mili i kulturalni, jednak jest wciąż duża grupa takich, którym "się chce" i angażują się w prowadzone zajęcia. Przynajmniej ja na takich, oprócz tych słabych, też trafiałam.

      " Pracy po UG nie ma i nie będzie!" - mimo wszystko to zależy od Twojego wyboru kierunku, predyspozycji i własnego zaangażowania. Ja pracę w zawodzie mam, chociaż jestem po UG. Na zarobki narzekać nie mogę. Jednak wynika to z tego, że już podczas studiów robiłam dodatkowe kursy, wyjeżdżałam na zagraniczne warsztaty i szlifowałam język. Trzeba po prostu porządnie się przyłożyć i pokierować swoim rozwojem tak, by zwiększyć szanse na rynku pracy. Jeśli wymagasz że jedynie po otrzymaniu papierka MGR pracodawcy rzucą Ci się do stóp to cóż - niewiele jest takich uczelni i kierunków, by to zapewniały.

      • 5 4

  • WSTG

    Nie ma to jak być absolwentem Wyższej Szkoły Trzęsienia Gnoju !!! Cóż za prestiż i jakież perspektywy !!!

    • 5 3

  • Student UG Uwaga na UG (1)

    Uważajcie ponieważ ta uczelnia to folwark prywatny sama rodzina, ale do sedna kroją na warunkach i co roku to nazywa się inaczej szczególnie na 5 roku, wyciągną od Ciebie pieniądze bo wiedzą że to ostatni moment.

    Ta uczelnia jest tylko po to aby mogli sobie zarabiać ziomale teoretycy którzy na wolnym rynku nie mogą znaleźć pracy bo są za słabi są tylko teoretykami oczywiście mówię o większości kadry.
    3MAJCIE SIĘ ZA KIESZENIE.

    • 9 5

    • ojojoj

      Gdybyś się uczył, to nie byłoby warunku biedactwo ty moje. Większość kolegów z roku przecież zdała. Piszesz o "ziomalach teoretykach", a nie potrafisz zdać ułożonego przez nich egzaminu.

      • 0 1

  • UG skończyłam 10 lat temu, studiując naprawdę cięzki kierunek (2)

    teraz wstyd mi się do tego przyznać. Tworzą bezsensowne kierunki, spada poziom nauczania, brak przygotowania zawodowego. Za 5 lat UG będzie miało taki sam poziom nauczania jak wyższa szkoła rzucania jajkami, za 20 lat zniknie powodu zapaści demograficznej na rynku.

    • 18 6

    • Spoko loko

      Otorzymy Uniwersytet 5 wieku i będą studia dla 6 latków

      • 6 0

    • zniknie

      nie z powodu zapaści demograficznej tylko z powodu braku ludzkiej wiary w przemysł edukacyjny... demografia powinna tylko ten brak wiary dobić, wgnieść w pieprz..ny popiół po spaleniu tego edukacyjnego burdelu...

      • 0 1

  • to zla uczelnia

    i zlych niedouczonych doktorantow nie zatrudniac

    • 11 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Za co odpowiedzialne są bakterie?

 

Najczęściej czytane