• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

UG otwiera kolejne kierunki studiów

Elżbieta Michalak
10 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Przygotowanie do pracy w teatrach i instytucjach kultury, prasie teatralnej i kulturalnej, archiwach artystycznych, a także wydawnictwach zajmujących się wydawaniem publikacji z dziedziny humanistyki - takie możliwości ma dać absolwentom nowo otwierany kierunek studiów - teatrologia. Przygotowanie do pracy w teatrach i instytucjach kultury, prasie teatralnej i kulturalnej, archiwach artystycznych, a także wydawnictwach zajmujących się wydawaniem publikacji z dziedziny humanistyki - takie możliwości ma dać absolwentom nowo otwierany kierunek studiów - teatrologia.

Choć od roku 2013 na Uniwersytecie Gdańskim powstało 15 nowych kierunków studiów, wciąż uruchamiane są nowe. Tym razem, poza tymi ze standardowej oferty, kandydaci aplikować będą mogli też na Studia Bałkańskie oraz Teatrologię.



Czy oferta kierunków uczelni trójmiejskich jest bogata?

Od nowego roku akademickiego 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować pięć nowych kierunków studiów. Poza dyplomacją, studiami wschodnimi i tradycjami cywilizacji europejskiej, o których pisaliśmy kilka miesięcy temu, kandydaci składać będą mogli dokumenty także na studia bałkańskieteatrologię.

Studia Bałkańskie to trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia, realizowane na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, które pozwolić mają na zdobycie umiejętności z zakresu dwóch języków obcych (wyboru spośród serbskiego lub chorwackiego oraz tureckiego lub włoskiego student dokona sam) oraz pozyskanie wiedzy o krajach bałkańskich: z zakresu kultury i komunikacji międzykulturowej oraz aspektów prawa, biznesu, handlu, dyplomacji, stosunków etnicznych i gospodarki obszaru Półwyspu Bałkańskiego.

- Oferta kształcenia jest dostosowana do potrzeb rynku pracy - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego. - Katedra Slawistyki UG, która sprawuje pieczę nad kierunkiem, utrzymuje kontakty z Ambasadą Republiki Serbii, Ambasadą Republiki Chorwacji oraz ambasadami innych państw regionu, a także instytucjami takimi jak Matica Srpska, Matica Hrvatska oraz polskimi i międzynarodowymi firmami inwestującymi w krajach Półwyspu Bałkańskiego. Dzięki tym kontaktom studenci będą mieli dostęp do aktualnych ofert pracy, informacji o targach pracy z udziałem międzynarodowych firm oraz stażach w firmach działających na Bałkanach.

Absolwenci Studiów Bałkańskich, zgodnie z informacjami, jakie otrzymaliśmy od uczelni, mają znaleźć zatrudnienie jako konsultanci ds. regionu przy instytucjach europejskich, w służbach dyplomatycznych, w polskich i międzynarodowych przedsiębiorstwach współpracujących lub inwestujących w regionie, ale także jako eksperci i negocjatorzy ds. mniejszości narodowych, animatorzy kultury, redaktorzy portali internetowych, pracownicy sektora turystycznego, specjaliści ds. wymiany zagranicznej w regionie.

Drugim, nowo otwieranym kierunkiem jest teatrologia - stacjonarne studia drugiego stopnia realizowane na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, a prowadzone przez teatrologów, literaturoznawców i kulturoznawców z Wydziału Filologicznego UG (przedmioty warsztatowe mają natomiast prowadzić artyści reprezentujący poszczególne obszary teatru, dziennikarze oraz specjaliści w dziedzinie prawa autorskiego).

- Głównym celem kształcenia na tym kierunku jest zdobycie gruntownej wiedzy z zakresu historii oraz teorii dramatu i teatru, a także umiejętności łączenia tej wiedzy z działalnością praktyczną, zwłaszcza z pracą w teatrach i instytucjach kultury, pracą dramaturga i krytyka teatralnego - wyjaśnia Beata Czechowska-Derkacz.

Na program zajęć składają się przedmioty ogólne oraz specjalistyczne (praktyczne) w ramach specjalności dramaturgiczno-krytycznej. Te ostanie będą prowadzone w trybie warsztatowym. Jak zapewnia uczelnia, ich ukończenie ma przygotowywać absolwentów do podjęcia pracy dramaturga - głównego partnera reżysera, który jest odpowiedzialny za przekaz ideowy spektaklu, krytyka/recenzenta, komentującego spektakle i zdarzenia teatralne oraz sekretarza/kierownika literackiego.

Program dopełniać będą zajęcia fakultatywne, w tym praktyczna nauka języka obcego (pod kątem wiedzy teatrologicznej i praktyki scenicznej), a także seminarium magisterskie i praktyka zawodowa.

W roku akademickim 2014/2015 najpopularniejszymi i najchętniej wybieranymi przez studentów UG kierunkami wśród studiów pierwszego stopnia, były kolejno psychologia (10,24 kandydata na miejsce), kryminologia (10, 22), skandynawistyka (9,56), bezpieczeństwo narodowe (7,95) oraz filologia angielska (7,26). Natomiast najmniejszą popularnością (w ostatnich 3 latach) cieszyły się kierunki: etnofilologia kaszubska, niemcoznawstwo, religioznawstwo, filologia klasyczna.

W ostatnich kilku latach uczelnia zlikwidowała też kilka kierunków - agrochemię (stacjonarne I stopnia), przyrodę (stacjonarne I stopnia) oraz rosjoznawstwo (stacjonarne II stopnia, I stopień funkcjonuje bez zmian).
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (88) 3 zablokowane

  • Niestety

    Prawda jest taka, że część kierunków tworzy się na siłę nie mając odpowiedniej kadry do prowadzenia zajęć. Cierpią na tym studenci, którzy otrzymują wiedzę nieadekwatną do przedmiotu. W końcu sylabusy tworzą prowadzący, więc to oni określają zakres tematyczny przedmiotu.

    Szkoda, że nie zawsze część wykładów prowadzą praktycy. Na swoich studiach miałem jeden taki przedmiot, gdzie był praktyk z laboratorium kryminalistycznego. Pełna sala, wykład słuchało się z zainteresowaniem.

    Tworzenie "sztucznych" kierunków to nie najlepszy pomysł na poszerzanie oferty uczelni.

    • 23 3

  • Kolejny przykład by wprowadzic płatne studia natychmiast !!Te bezużyteczne nikt nie będzie placił.Teraz płacimy MY!!

    My podatnicy płacimy za te bzdury jak jakiś leser chce mieć wyższe wykształcenie to sobie taki kierunek wybierze !!

    • 12 8

  • Ż e n a d a....Kolejne bzdety... Mój uniwerek zajął się produkcją bezrobotnych...

    Ug zaczął się ścigać w wymyślaniu kretyńkich kierunków z prywatnymi "uczelniami", i całkiem nieżle je przebija np prawo w 2 lata znalezienie pracy po takich kierunkach jakie proponuje ug graniczy z cudem nigdy to nie była bardzo dobra uczelnia ale to co teraz wyrabia się na ug to skandal !!!

    • 21 2

  • Absolwenci UG na rynku pracy

    Skończyłem UG i wiem, jak wygląda poszukiwanie pracy. Władze i wykładowcy liczą tylko na pieniądze z UE i ministerstwa. Kształci się przyszłych bezrobotnych, ale nikt na uczelni się tym nie przejmuje, bo przecież absolwent to nie student - to już nie nasz problem. Biuro Karier działa, ale co oferuje? Jedynie bazę ofert pracy, gorszą niż na portalu trójmiasto.pl. Co z umowami z pracodawcami? Przecież UG może podpisać umowę, w ramach której już na studiach obowiązkowo kieruje się studentów do firm na staże, ale nie miesięczne, tylko 3-4 i to 2-3 miesięczne. Wówczas niektórzy wiążą się na stałe z pracodawcami, a inni zdobywają cenne doświadczenie, ważne w CV. Tym samym uczelnia zdobywa prestiż, bo kształci z myślą o studentach, przyszłych pracownikach, a nie dbając jedynie o satysfakcję kadry!

    • 24 2

  • kierunki produkujace przyszłych bezrobotnych

    • 10 2

  • Tylko studia i studia... (2)

    A mebli niedługo nie będzie komu robić bo zaczyna brakować stolarzy, zawody wyuczone, techników, majstrów, mistrzów brakuje. W tym korpusie jest dużo pracy a studia obecnie stały się fabryką bezrobotnych. To samo odnośnie mundurówki. Do wojska, straży pożarnej, policji, nie ma komu służyć naszej ojczyźnie :(

    • 14 4

    • (1)

      Do wojska i policji bez układów dziś nie masz szans praktycznie. Popatrz na ilość wolnych miejsc i liczbę chętnych a obecni pracownicy też przecież mają dzieci. Stolarz? ile taki stolarz zarabia u polskiego prywaciarza i na jakiej umowie? Z kolei u w dużych i sensownych firmach praktycznie nie ma rekrutacji bo jak są dobre warunki to nikt nie rezygnuje. Kształcenie praktyczne w formie uczeń mistrz? Zapomnij mamy kapitalizm, nikt nie będzie sobie konkurencji hodował. Radzę zejść na ziemię dziadziu włączyć myślenie i nie powtarzać więcej ogranych frazesów, bo nic dobrego z tego nie wynika.

      • 4 2

      • Ale do strazy mozna. Jedyna chyba normalna sluzba w kraju. Moze i duzo sie lenia ale jak juz sa potrzebni daja z siebie 150%

        • 1 0

  • Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi

    Na Wydziale Filologicznym UG jest kierunek: Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi.

    • 13 1

  • Studia bałkańskie? Przecież to niemal to samo co slawistyka...

    • 12 1

  • przypominam, że dobrym pomysłem dla studentów sa bezpłatne kursy na COURSERA (1)

    lub innych portalach, które oferują kursy tematyczne z róznych uniwersytetów z całego świata

    i nie tylko dla studentów - polecam kazdemu, kto chce poszerzyc swoje horyzonty

    oprócz wiedzy możecie potem wpisac sobie do CV informacje o kursie np. na Stanford, MIT czy innym słynnym uniwersytecie, co z pewnościa bedzie robiło wrażenie na pracodawcach

    (edex, iversity czy futurelearn to niektóre z takich portali - coursera jest o tyle dobra, że łatwo sciągnąć lekcje i ogladać w dogodnym czasie i miejscu)

    • 11 1

    • niektóre sa swietne to prawda

      • 1 0

  • :) (4)

    Ojtam ojtam. Sprawa jest prosta. Wykładowcy ze slawistyki, na którą rokrocznie brakuje chętnych, myśleli, myśleli i wymyślili jak przedłużyć tę agonię kierunku i na trochę jeszcze ochronić swoje miejsca pracy.
    W sumie ich rozumiem...
    Wydzielenie teatrologii z polonistyki to kolejna ciekawostka.
    Proces powinien moim zdaniem być odwrotny - wcielenie slawistyki do innego kierunku, a nie tworzenie kolejnych miejsc pracy dla naprodukowanych przez lata absolwentów, którzy za kilka lat znowu będą musieli walczyć o miejsca pracy na UG "poszerzając" ofertę.
    Śmieszne.

    • 32 2

    • ojtam ojtam (3)

      Alicja, to nie "sprawa" jest prosta, a TY jesteś prosta :-) A do tego głupia, bo jak już siedzisz na gałęzi, to powinnaś wiedzieć z której strony należy ją piłować. A ty nie wiesz, biedna nieszczęsna :-)

      • 0 15

      • :) :) (2)

        Akurat ja na tej gałęzi nie siedzę.
        A ci którzy siedzą faktycznie są krótkowzroczni.
        Swoje inwektywy natomiast proszę, daruj sobie i zachowaj "jakiś" poziom dyskusji.

        • 13 1

        • :):) (1)

          Jak nie siedzisz na tej gałęzi, to się nie odzywaj, bo "nie wiesz, co czynisz". No chyba, że chesz być "słyszalna". I rzeczywiście jesteś, bo pusty dzwon najgłośniej bije!
          Wkurzające jest to, że w Polsce najwięcej mają do powiedzenia ci, którym brakuje wiedzy i kompetencji w temacie, ale z zapałem i "znawstwem" chcą się wypowiadać. I ty właśnie należysz do takich osób.

          • 0 12

          • EOD

            Nie mogę najwyraźniej oczekiwać z Twojej strony merytorycznej dyskusji. Sprowadzasz rozmowę do osobistych wycieczek.
            Nie mój poziom.
            Widzę też, że pod postem który umieściłeś nie "w drzewku" zabrakło Ci odwagi, żeby odpisać.
            EOD

            • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Funkcją skóry u człowieka nie jest:

 

Najczęściej czytane