• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczelnia na miarę oczekiwań

13 września 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
- Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku jest młodą, niespełna trzyletnią uczelnią. Jak to się stało, ze zajęła tak znaczącą pozycję w regionie pomorskim?
- Posiadamy interesującą ofertę dydaktyczną. Żywo uczestniczymy w prezentacjach naukowych i podejmujemy ciekawe inicjatywy na rzecz środowiska społecznego. Poza tym troszczymy się o swoich absolwentów, o ich dalsze losy zawodowe i rozwojowe. Słowem - jesteśmy uczelnią na miarę współczesnych oczekiwań i dróg perspektyw.

- Co umieściłby Pan na szyldzie promocyjnym uczelni?
- Przede wszystkim informację, że jest to przyjazna uczelnia humanistyczna, dla chętnych poznania rozmaitych warunków rozwoju zawodowego i społecznego człowieka, ucząca kompetencji społecznych na tle zróżnicowania kulturowego, w realiach jednoczącej się Europy.

- Jak dokładnie wygląda oferta edukacyjna uczelni?
- W "Ateneum" prowadzone są studia na piciu kierunkach: europeistyce, dziennikarstwie i komunikacji społecznej, politologii, naukach o rodzinie oraz pedagogice. W ramach wymienionych kierunków studenci wybierają specjalności. I tak: na europeistyce studiować można bezpieczeństwo europejskie lub integrację europejska; na politologii - politykę socjalno-samorządową lub międzynarodowe stosunki polityczne, na pedagogice - pedagogikę resocjalizacyjną, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, pedagogikę wczesnoszkolną i logopedię; na naukach o rodzinie - pracę socjalna i opiekuńczą. Na dziennikarstwie i komunikacji społecznej studenci uczą się dziennikarstwa prasowego, radiowego oraz telewizyjnego.

- Co wyróżnia "Ateneum" od innych szkół wyższych?
- Unikalna oferta edukacyjna. Zaliczyłbym do niej "nauki o rodzinie", niezwykle ważny kierunek studiów gwarantujący liczne miejsca pracy. "Ateneum" jest jedyna uczelnią wyższą na północy Polski, posiadającą zgodę ministerstwa na prowadzenie tego kierunku. Drugi, swoiście unikalny, to dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Bardzo ciekawa jest też specjalność na europeistyce - bezpieczeństwo europejskie. Na jej absolwentów czekają interesujące miejsca pracy.

- Dobra uczelnia powinna dbać o wszechstronny rozwój studentów...
- Realizowane jest to w różnych formach. Pierwsza z nich to możliwość uczestniczenia studentów w konferencjach naukowych, gdzie rozważane są istotne problemy naszego życia społeczno-politycznego i kulturalnego. Kolejną sprawą jest udział w akcjach na rzecz społeczeństwa, jak choćby "Cichy bohater". Studenci biorą tez udział w pracach kół naukowych, np. "Pro voce animalium", gdzie uczą się propagować właściwą postawę do zwierzat. Działalność w kołach naukowych zwykle oparta jest o współpracę z instytucjami regionalnymi. Uczelnię często odwiedzają znani politycy, ludzie kultury i nauki oraz Kościoła.

- I na koniec - skąd wzięła się nazwa "Ateneum"?
- Nazwa nawiązuje do Gymnazjum Dantiscanum, a później Gymnsium Academicum, znanego w XVII i XVIII w. jako Ateneum Gdańskie. Uczelnia cieszyła się uznaniem w całej Europie. Staramy się te tradycje kontynuować. Zapraszam więc wszystkich zainteresowanych kandydatów do podjęcia studiów w "Ateneum", uczelni młodej ale z tradycjami.

Z prof. dr. hab Waldemarem Tłokińskim, rektorem Ateneum, członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich rozmawiał Mariusz Kurzyk

Marlena Kurowska, studentka II roku politologii: Małe grupy umożliwiają studentom lepszy kontakt z wykładowcami. To bardzo ważne, bo sprawia, że w oczach profesorów nie jesteśmy tylko numerami w indeksie.

Milena Ciszewska, studentka I roku europeistyki: Dziekanat...to po prostu bajka. Na żadnej uczelni nie spotkałam się z taką życzliwością i cierpliwością.

Paweł Gebert, student II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej: Po zajęciach studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w kołach naukowych, m.in. w "Pro voce animalium", którego jestem członkiem.

Monika Sidor, studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej: Cieszę się że podjęłam studia w "Ateneum". Jestem na dziennikarstwie, a w tym zawodzie praktyka i doświadczenie są najważniejsze. Uczelnia dała mi spore możliwości - ćwiczenia z kamerą, zajęcia w radio. Przede wszyskim podoba mi się dobór wykładowców - ludzi, którzy są w mediach i je tworzą. Dużą wagę przywiązuje się do miejsca praktyk - nie tylko umożliwiono mi, ale wręcz nalegano, bym odbyła je we wszystkich mediach. Dla mojego własnego dobra.

Dagmara Jung, studentka III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej: Studiuję równocześnie na Uniwersytecie. Obierając kierunek w "Ateneum", nie byłam pewna, co myśleć o uczelni prywatnej. Mile się zaskoczyłam nie tylko poziomem, ale także sposobem prowadzenia zajęć. Mała grupa dała mi możliwość bezpośredniego kontaktu z wykładowcą. A to miłe, gdy pamięta twoje imię i widzi postępy jakie dokonałaś.

Marta Sobczyk, studentka III roku międzynarodowych stosunków politycznych: Niewątpliwym atutem "Ateneum" jest miejsce. Ulokowana w centrum, nowoczesna uczelnia. Dzięki wykorzystaniu możliwości technicznych zajęcia naprawdę nie są nudne.
W ciągu ostatnich tygodni prezentujemy artykuły poświęcone trójmiejskim uczelniom. Artykuł o Ateneum jest trzynastym z nich.

Zobacz także

Opinie (24) 2 zablokowane

  • reklama

    ; p
    tylko tyle...

    • 0 0

  • Ateneum.

    Jedyne, co można zarzucić tej szkole to to, że nie czujesz się w niej jak na studiach wyższych. Studia przecież, to szkoła życia, każdy ma Cię gdzieś, dla sekretariatu i wykładowców student jest największym złem. Ogólnie jedyna zasada szkół wyższych - zgnębić młodego. No właśnie w Ateneum czegoś takiego nie ma. To szkoła jest dla Ciebie a nie Ty dla szkoły. Oczywiście są zasady, obowiązki itd., ale w tej szkole czujesz się jak człowiek a nie jak wywłoka.
    Studiuje tutaj już troszkę i polecam. Szkoła jest zaje**** fajna.

    Pozdrowienia dla wykładowców, szczególnie dla dr Kazimierza Kossaka-Główczewskiego.

    • 2 0

  • kolejna wyzsza szkółka

    tylko czego w niej uczą, jkais polityk i tym podobne. kolejna szkólka produkujaca bezrobotnych

    • 0 2

  • moim zdaniem

    to chyba taki krótki artykuł z serii sponsorowanych - nic nie wnosi...

    • 0 2

  • Tylko nie piszcie o WSAiB w Gdyni - totalny syf ! (1)

    • 0 1

    • wsaib !!!super szkoła

      • 0 0

  • Może i ciekawe kierunki dla humanistów, tylko pracę znależć będzie ciężko, a jeśli już się znajdzie to za jakie pieniążki??? Ile zarabia w Polsce pracownik socjalny albo pani w podstawówce? Albo gdzie znależć pracę po "bezpieczeństwie europejskim"? Wątpię, czy praca w poprawczaku po "resocjalizacji" jest finansowo satysfakcjonująca???

    • 0 1

  • Czemu służy ta szkoła? Ja wam powiem.

    Posiadacze giertychowskiej matury mogą sobie tutaj zrobić chociaż licencjacik.Bo o mgr przed nazwiskiem to sobie już tylko pomarzyć mogą...

    • 0 1

  • Zapewne jesteś posiadaczem takiej matury. Ciesz się, dostaniesz się do szkoły, a za pól roku z niej wylecisz i nawet Giertych Ci nie pomoże.

    • 1 0

  • Tradycje?

    Witam a zarazem sie pytam co moze byc dobrego w tej szkole?Co juz wszyscy zapomnieli jakie przekrety byly robione ? Jeszce 2 lata temu GWSH wychwalal a jak wyszly machlojki to teraz Ateneum.Ile studentow ucierpialo?niewiedzialo czy szkola bedzie czy nie?Przepychanki, dziwne sztuczne spotkania?walka o studentow, przedluzanie terminow skladania papierow itp. Chodzilem do Gwsh ZA ZCASOW TEGO PANA ale jak zaczely suie problemy opuscilem i do zadnej nieposzedlem. Sory jak niewiecie o co chodzi i jak cala prawda wyglada to sie niewypowiadajcie. Poza tym niespelna 3 letnia szkola jakie moze miec tradycje? smiech...No ale kazdy jest swiadomy i niech robi co chce...

    • 1 0

  • kolejna szkółka prywatna...

    Takich szkół z roku na rok jest coraz więcej, a ich dyplomy no cóż...ja jako pracodawca napewno mając do wyboru kogoś z dyplomem szkoły państwej, a prywatnej wybrałabym pierwsze rozwiązanie.Zresztą większość maturzystów objętych wspanialą amnestą zapewne bedzie studiowałało w tego rodzajach uczelni.Płacisz....masz...mam tam znajomych i wiem, że przemęczac to się nie muszą..

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdańskie wody. Walka z powodziami | wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gniazdowniki to ptaki:

 

Najczęściej czytane