• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczniowie mają problemy z rannym wstawaniem? "Godziny nieadekwatne do biorytmu"

Piotr Kallalas
1 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (145)
Higiena zasypiania i higiena snu mogą okazać się kluczowe w przetrwaniu pierwszych tygodni września. Higiena zasypiania i higiena snu mogą okazać się kluczowe w przetrwaniu pierwszych tygodni września.

Pierwszy tydzień w szkole może okazać się okrutny dla uczniów, którzy muszą przestawić się na ranne wstawanie. Dodatkowo psychologowie wskazują, że mózg nastolatka, a przy tym jego zdolności koncentracji, uruchamiają się nie skoro świt, a w godzinach późniejszych, wręcz przedpołudniowych. - Pracując w szkole obserwowałam ten wyścig, kiedy dzieci pędziły do klas nie do końca ubrane, bez śniadania i niewyspane, tylko aby zdążyć na godz. 7:45 na pierwszy dzwonek - mówi Sylwia Wysocka-Sollich.



Jak Ci idzie ranne wstawanie?

Powroty do szkoły bywają ciężkie i to nie tylko ze względu na większą liczbę obowiązków, lecz także przez całkowitą zmianę rytmu dobowego człowieka. Dzieci i nastolatkowie muszą się bowiem często całkowicie przestawić na wczesne, a nawet wyjątkowo wczesne, wstawanie. To może być trudne, gdy jeszcze nie zakończyło się wakacyjnego "siedzenia po nocy".

- Dobowe zapotrzebowanie na sen to bardzo indywidualna sprawa. Mówi się jednak, że osoby w tym wieku powinny spać od 8 do 10 h. Niestety, obecnie godziny pracy szkoły są nieadekwatne do potrzeb i biorytmu uczniów. Pracując w szkole obserwowałam ten wyścig, kiedy dzieci pędziły do klas nie do końca ubrane, bez śniadania i niewyspane, tylko, aby zdążyć na godz. 7:45 na pierwszy dzwonek. Tymczasem mózg nastolatka budzi się do życia zazwyczaj dopiero o godz. 9, czy nawet godz. 10 - mówi Sylwia Wysocka-Sollich psycholog z Centrum Diagnozy Psychologicznej w Sprawach Rodzinnych.

Sen ważny zwłaszcza u dzieci i młodzieży



Problemy ze snem rzutują potem na cały dzień, a przede wszystkim na godziny pracy szkolnej, co wychodzi przede wszystkim w braku koncentracji czy kłopotach ze skupieniem uwagi. Organizm osoby borykającej się z zaburzeniami jest również bardziej podatny na choroby.

- Sen działa wielopłaszczyznowo na nasz organizm, a rola odpoczynku i regeneracji jest niezwykle istotna w kontekście ogólnego stanu psychofizycznego. U dzieci i młodzieży jest to wyjątkowo ważne, ponieważ znajdują się ciągle w fazie rozwoju i muszą stale regenerować swoją zdolność koncentracji. Warto pamiętać, że sen wzmacnia również nasz układ immunologiczny i daje nam siłę do codziennej walki z patogenami - dodaje Sylwia Wysocka-Sollich.
Dlatego tak istotna jest higiena snu, która ciężko przychodzi nie tylko nastolatkom, lecz także dorosłym. Mowa bowiem o odłożeniu telefonu na co najmniej godzinę przed położeniem się spać, wieczorne unikanie ciężkostrawnych potraw czy zadbanie o ciemność, która powinna panować w naszej sypialni. Psycholodzy zwracają uwagę, ze bardzo istotna jest również rozmowa z dziećmi o minionym dniu i emocjach, jakie wzbudził. To forma rozładowania nastroju, z jakim dziecko kładzie się do łóżka.

Żłobek zamknięty z dnia na dzień. Żłobek zamknięty z dnia na dzień. "Ostatnie dni bez prądu i wody"

Najczęściej problemy z rytmem snu mają charakter przejściowy



Początek września to zawsze trudny czas dla nastolatków i dzieci, a zwłaszcza dla uczniów, którzy zmieniają placówkę edukacyjną, co wiąże się też z dodatkowym stresem i emocjami. Każdy musi przejść przez ten okres i spróbować uregulować własny rytm snu. Natomiast w przypadku przeciągających się problemów ze snem, warto zachować czujność.

- U większości osób, które wracają do szkoły po wakacjach, zaburzenia snu i rytmu dnia mają charakter przejściowy i adaptacyjny, co nie wymaga interwencji specjalisty. Jeśli jednak problemy utrzymują się dłużej, przez kolejne tygodnie, to na pewno trzeba przyjrzeć się sprawie i zastanowić się nad wsparciem i dalszą diagnostyką - podkreśla Sylwia Wysocka-Sollich.

Opinie (145) 3 zablokowane

  • Eureka

    Sorry, ale po przeczytaniu tego artykułu i komentarzy dochodzę do wniosku, że psycholog to darmozjad i nierób, który wspiera patologiczna część naszego społeczeństwa.

    • 3 0

  • Sen o księżniczkach i księciach egoistach (1)

    Pani psycholożka nie zdaje sobie chyba sprawy, że jej "fantazje" o wybieraniu sobie godzin, w których wielmożny uczeń może zagościć w szkole, ma daleko idące konsekwencje. W obecnym systemie, uwierzenie przez ucznia w ten artykuł i doradztwo takiej psycholog kończy się w pierwszym roku, zawaleniem ocen z powodu frekwencji a w kolejnych latach, nie ukończeniem szkoły wogóle. Nikt nikogo na siłę prosić nie będzie, żeby łaskawie się księżniczka czy książę obudził na zajęcia. Jako pracownik oświaty, w pierwszej kolejności obstawiam za tym by ucznia z niską frekwencja przenieść do innej szkoły. Nie chcemy takich osób, co cały świat podporządkowują pod swoje preferencje i fantazje.

    • 4 1

    • Ta pani sama jest taka księzniczką, która lubi sypiać do 12, więc nie dziwota, że chciałaby świat pod siebie ustawić

      • 0 0

  • (1)

    Moje dziecko w zerowce bedzie miec poniedzialek, srode i piatek na...7:00.

    • 0 0

    • To poproś dyrektora szkoły, żeby przyszły plan ułożyła psycholog szkolna

      W końcu będzie mogła się wykazać zamiast pisać głupie artykuły.

      • 1 0

  • Mają problem ze wstaniem na siódmą, bo w wakacje śpią od dwunastej. Granie przez noc do rana. Stąd problemy.

    • 2 0

  • Problem na poziomie psychologa dla którego każdy problem jest na wagę złota. Dosłownie :)

    • 1 0

  • Nahajką kupić i będą wstawać

    • 0 0

  • Ta pani niech się swoimi dziećmi zajmie a nie uczniom dysfunkcje wymyśla (1)

    Najgorsi uczniowie w mojej szkole to dzieci psycholożek. Zero zasad, na lenistwo papier, żeby nie ćwiczyć na wf. Takie dzieci to święte krowy, jak ta z tego artykułu. Ręce opadają jak się to czyta. Strach, że pracuje w publicznej szkole.

    • 0 0

    • Jej dzieci to akurat sa zestresowane oglądaniem toksycznego małżenstwa rodziców, wszyscy znajomi dalsi i blizsi wiedzą jak ona "fantastycznie" radzi sobie w prywatnym zyciu

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna:

 

Najczęściej czytane