• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Uczniowie pytają, co z egzaminami. MEN milczy

Wioleta Stolarska
8 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Egzaminy maturalne zaplanowane są na niemal cały miesiąc. Egzaminy maturalne zaplanowane są na niemal cały miesiąc.

- Wszyscy żyją w ciągłym stresie i niepewności, jak to wszystko się potoczy. Najgorsza jest ta niepewność - pisze jeden z tegorocznych maturzystów. Ósmoklasiści przekonują, że choć ich egzaminu nie można nie zdać, to jednak jego wynik głównie decyduje przy rekrutacji do szkoły średniej. Pierwsze egzaminy mają napisać za niespełna dwa tygodnie, a Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż nie określiło, w jakiej formie się odbędą i czy w ogóle uda się je zrealizować. Tymczasem premier w ostatnim oświadczeniu przekonywał, że szczyt epidemii koronawirusa dopiero przed nami.Egzaminy ósmoklasistów i maturzystów powinny:

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest w dniach 21-23 kwietnia, natomiast matury mają rozpocząć się 4 maja. Jak dotąd MEN informowało, że ani matura, ani egzamin ósmoklasisty nie zostaną odwołane, według resortu nie ma też potrzeby wprowadzania zmian w kalendarzu szkolnym.

Z kolei CKE informowało, że przeprowadzenie zdalnie właściwego egzaminu dla 350 tys. zdających o jednej godzinie jest na tym etapie niewykonalne.

O to, co będzie z egzaminami, wciąż pytają uczniowie i nauczyciele, jak na razie jednak konkretów nie ma. Według aktualnych ustaleń po świętach nauka miałaby wrócić do szkoły (zajęcia zawieszone są do 10 kwietnia).

Czytaj też: Próbny napiszą w domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturami?

Ósmoklasiści napiszą egzamin za niespełna dwa tygodnie?Po reformie edukacji w tym roku po raz drugi do egzaminu mają przystąpić ósmoklasiści. Uczniowie piszą trzy sprawdziany: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

- Egzamin ósmoklasisty to taki egzamin, którego nie można nie zdać. Nawet jeśli uczeń będzie miał zero punktów, to i tak zdaje. Jednak warunkiem ukończenia szkoły podstawowej zgodnie z obecnymi przepisami jest przystąpienie do niego, co w obecnej sytuacji jest raczej niewykonalne - przypominają nasi czytelnicy.
Uczniowie ósmych klas po reformie i zmianie podstawy programowej od początku zaznaczali, że materiału do przerobienia jest bardzo dużo, a sytuacja, w której teraz się znaleźli, wcale nie ułatwia im nauki.

- Jestem uczennicą klasy ósmej i moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest powtórzenie roku szkolnego, ponieważ ten materiał, który realizujemy przez internet, nikomu nie wejdzie do głowy. Nie uczymy się z nauczycielami, tyko z komputerem, więc jak ja mam się przygotować do egzaminu? Moim zdaniem rok szkolny powinien być przedłużony - pisze nasza czytelniczka.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeWyniki egzaminów w ogromnym stopniu decydują o tym, jak w rekrutacji wypadają uczniowie. Wyniki egzaminów w ogromnym stopniu decydują o tym, jak w rekrutacji wypadają uczniowie.
Jak dotąd Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przedstawiło żadnej propozycji, która miałaby być planem awaryjnym dla uczniów, którzy mają podejść do egzaminów. Dlatego też nie brakuje osób, które same starają się znaleźć jakieś rozwiązania.

- A nie można po prostu przesunąć o dwa miesiące egzaminów ósmoklasistów i matur? Tak samo rekrutacji na na studia. Jeśli chodzi o dostanie się do szkoły średniej, to np. można zrobić konkurs świadectw, przecież ten egzamin ósmoklasisty nie jest aż tak potrzebny. A co do klas, które nie kończą edukacji, po prostu przepchnąć wszystkich uczniów do następnej klasy. Jeśli ktoś jest słabszy, to następny rok to zweryfikuje. Rząd potrafi w parę godzin zmieniać przepisy na niekonstytucyjne, to taka zmiana powinna dla nich być jak bułka z masłem - komentują czytelnicy.

Ponad miesiąc egzaminówPrzeprowadzenie egzaminów to wymagający proces. Szczególnie w przypadku matur, bo tu absolwenci właściwie przez cały miesiąc podchodzą do sprawdzianów, zarówno pisemnych, jak i ustnych. W tym roku miały trwać od 4 do 22 maja. Z kolei na czerwiec zaplanowano drugi termin egzaminów. Wyniki mają zostać ogłoszone 3 lipca, by maturzyści mogli brać udział w rekrutacji na studia.

- Sytuacja jest dla całego społeczeństwa nowa i trudna. Wszyscy żyją w ciągłym stresie i niepewności, jak to wszystko się potoczy. Nam maturzystom dodatkowo nikt nie podał jednoznacznej odpowiedzi, czy będziemy pisać egzamin w maju, czy też nie. Najgorsza jest ta niepewność. Oczywiście, że nikt nie wie, jak to będzie wyglądać za miesiąc, ale można chociaż podać deadline przeprowadzenia egzaminów i co potem, jeśli będzie on nierealny. Nasze przygotowanie też pozostawia wiele do życzenia. Strajk, reforma edukacji i zamieszanie w szkole, które wbrew pozorom też na nas w pewnym stopniu wpłynęło, no i e-lekcje, które, przynajmniej w mojej szkole, utrudniają życie, zamiast przygotować nas do egzaminu dojrzałości. Jeśli w innych placówkach oświatowych zajęcia są lepiej przeprowadzane, to i tak pojawia się problem z dostępem do nich. Raz, że nie wszyscy mają możliwość korzystania z komputera z internetem, dwa, że niekoniecznie muszą mieć do niego dostęp, gdy akurat trwa lekcja (rodzice mogą pracować w tym czasie zdalnie albo rodzeństwo potrzebuje pilnie komputera, bo musi na przykład napisać i wysłać wypracowanie), a po trzecie - to czasem nie da się nawet wejść na te zajęcia, ponieważ serwery nie wytrzymują (nauczyciele też mają z tym problem i zdarzało się, że odwoływali lekcje, bo nie mogli wejść na platformę). Cały materiał mieliśmy przerobiony tylko z dwóch przedmiotów, a jednak fajnie by było, gdyby ktoś porządnie wytłumaczył zagadnienia. Okej, można przeczytać podręcznik, sprawdzić w internecie, ale mimo wszystko to nie to samo. Nas napięcie związane z sytuacją też dotyka. Wiele osób spośród moich znajomych ma kompletnego doła i mają ogromne problemy ze zmobilizowaniem się do zrobienia czegoś konkretnego (a większość z nich to naprawdę bardzo ambitni ludzie). Czy uważam, że matury powinny odbyć się w maju? Zdecydowanie nie. Nawet jeśli sytuacja się unormuje, to my też potrzebujemy trochę czasu, a nie z marszu iść na egzamin. Czerwiec? Hmmm. Gdyby wszystko wróciło do normy w kwietniu, to czerwiec brzmi rozsądnie, jednak gdyby w maju cały czas wirus szalał, to moim zdaniem matury nie powinny się wtedy odbyć. Lipiec? Tylko pytanie, czy to nie za późno? Co z rekrutacją na studia? Egzaminatorzy muszą sprawdzić przecież nasze prace, musi być drugi termin dla tych, którzy z losowych powodów nie przystąpią do pierwszego. A to trochę będzie trwać. Uczelnie też potrzebują czasu na przeprowadzenie rekrutacji. Dlatego moim zdaniem, jeśli sytuacja po majówce nie wróci do normy, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest konkurs świadectw. Wprawdzie przez trzy lata powtarzano nam dzień w dzień "nie przejmujcie się ocenami, bo liczy się tylko matura", to w tej sytuacji chyba niestety najlepsze rozwiązanie. W końcu zdrowie jest najważniejsze - pisze jeden z tegorocznych maturzystów.
Do ministra piszą też dyrektorzy szkół, którzy obawiają się o to, czy uda się egzaminy zrealizować, ale też, czy możliwe jest w tych warunkach przygotowanie do nich uczniów.

- Czuję się w obowiązku zaapelować o jak najszybsze wypracowanie i przedstawienie rozwiązań dla zmartwionych i zestresowanych uczniów, którzy za niespełna miesiąc mieli zdawać ważne dla siebie egzaminy. Jako dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Doby w Gdańsku szczególnie mocno na uwadze mam przyszłość kilkudziesięciu ósmoklasistów, a dodatkowo jako ojciec martwię się o maturalny los mojej córki Hanki. Widzę, jak bardzo młodzież jest zestresowana. Dostrzegam, jak duże ogarnęło ich zwątpienie i bezradność. Brak komunikatu ze strony MEN pogłębia niepewność i potęguje lęk, co z pewnością nie służy nauce i planowaniu przyszłości - pisze do szefa MEN Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Doby w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (68) 4 zablokowane

 • Lubię gdy wypowiada się Minister Przybysz z kosmosu. (10)

  • 20 2

  • Z

   Matplanety.

   • 3 0

  • (8)

   rząd ma was w pupie tak jak kiedyś nauczycieli później lekarzy ... liczą się wybory i wygrana DUDY !!! a wasza przyszłość rządu nie obchodzi ! tak jak nie obchodzi ich milion Polaków ktorzy traca pracę , upadające firmy , brak pieniędzy w budżecie - licza się wybory i na to pójda ostatnie pieniądze w kasie państwa ! Bo tak chce szeregowy poseł Kaczyński ...a mil.iony Polaków będą tańczyć jak ten pajac zagra !

   • 8 2

   • (7)

    nie szeregowy poseł tylko prezes partii rządzącej. A choćby z tego powodu że polityką zajmuje się dłużej niż ty żyjesz, powinieneś o nim pisać per "pan". W gimnazjach jak widać takich podstaw kindersztuby nie uczą... ciesz się więc że na mnie trafiłeś i podziękuj.

    • 2 15

    • Z całym szacunkiem, ale to co wyprawia w tej chwili Pan Kaczyński to społeczny terroryzm.

     Narażanie milionów Polaków na utratę zdrowia lub życia bo jednemu facetowi zachciało się wyborów korespondencyjnych jest niczym innym niż terroryzmem.
     Za to ludzie mają szanować tego człowieka?

     • 6 2

    • Choćbyś polizał się sam po swoich plecach, (3)

     nie przekonasz do tego, żeby "pisać o nim per pan"... Daremny wysiłek.

     • 2 1

     • (2)

      Bo ciężko w drodze do pracy wrzucić kopertę do skrzynki... W rękawiczkach i maseczce... Gdyby nie było wyborów krzyczelibyście konstytucja... Dlaczego wciąż dążycie do burdelu i na szkodę państwa?

      • 1 0

      • Jacy WY? Powtarzasz retoryke z komuny? Kiedyś Gomułka mówł o tych co walczyli o wolną (1)

       i demokratyczną Polskę - ONI (bumelanci, wywrotowcy, zaplute karły reakcji) i teraz bezwiednie powtarzasz to za małym chorym psychicznie człowiekiem. Dałeś się zmanipulować!

       • 0 3

       • Porównywanie tamtych czasów do dzisiejszych to obrażanie ludzi którzy cierpieli prześladowani przez władze.

        • 0 0

    • (1)

     Dlaczego poczuasz go jak ma tytułować Kaczyskiego? Sam prawdopodobnie jesteś w gimnzajum

     • 0 0

     • Nie nie jest.

      Na szzescie zlikwiidowano te wylgarnie glupoty, lenistwa i nieuctwa.Wreszcie, uff.

      • 0 0

 • A przeznaczyć puste uczelnie na potrzeby kwarantanny tudzież lecznice to nie łaska ?

  Po co mają stać puste ? Niech się przydadzą do czegoś wreszcie.

  • 4 9

 • Drodzy Uczniowie. (1)

  Jedno jest pewne. W to Lato wakacji nie będzie, trzeba odrobić stracony czas. Studenci egzaminy będą mieć jesienią.

  • 8 16

  • naczyciele przyjda do pracy w wakacje?? przecież tyle zadają, nadrabiając zaległości jeszcze chyba z czasów I WŚ, więc

   • 1 0

 • Matury (3)

  Przecież do matury uczy się przez całą szkołę średnią, a nie w ostatnim miesiącu!

  • 26 8

  • "a większość z nich to naprawdę bardzo ambitni ludzie" ojj to mnie rozbawiło do łez! Dziękuję osobie, która to napisała ;)

   • 2 1

  • Tu chodzi o koronawirusa i o to, ze mozna sie nim zarazic w większych skupiskach ludzi gdybyś jeszcze nie wiedział.

   • 0 1

  • Też mnie to rozbawiło. Po co ta histeria?

   Nie przypominam sobie, by okres od 15 marca był kluczowy w wyniku mojej matury, by ktoś musiał mi tłumaczyć jakieś skomplikowane zagadnienia, by odbywały się wymagające lekcje (wręcz odwoływali), prace domowe czy cokolwiek innego. Chodziłem do jednej z tych czołowych szkół. Było za to mnóstwo czasu, by każdy mógł pouczyć się w domu tego, co uzna za stosowne. Jeżeli na miesiąc przed końcem szkoły nagle potrzebujesz pomocy nauczyciela, to co robiłeś przez trzy lata? Ja pamiętam, że w kwietniu na spokojnie przejrzałem sobie materiał na rozszerzenie - jeden dział dziennie = kilka godzin. Na dwa dni przed maturą z polskiego (to był mój najgorszy wynik - 88%), która nie była mi do niczego potrzebna, przejrzałem streszczenia lektur. I tyle. Większość osób tak zrobiła. Tak się robi od zawsze. Przecież za kilka miesięcy idziecie na studia i gwarantuję Wam, że cudów nie będzie. Przynajmniej raz w roku trafi się taki egzamin, do którego będziecie musieli nauczyć się sami, na tydzień przed i z cudzych notatek.

   • 0 0

 • DOBRA.!!! (2)

  Czyli wybory kopertowe mają się odbyć .Taka jest wola Naczelnika Małego ,zwanego kwakiem;!!! A matury nie mogą się odbyć ,????KWAK zarządż kopertowo.!!!!

  • 24 5

  • Wrzucenie koperty do skrzynki pocztowej to jak widać zbyt skomplikowany proces dla wyborców po... KITawa też rozumem nie grzeszy więc... Jaki polityk tacy wyborcy...widać ból zadka, że PiS nie dał się sprowokować i nie możecie krzyczeć konstytucja.Jak zwykle dążycie do bałaganu w kraju lewusy.

   • 1 2

  • Wybory kopertowe odbyly sie niedawno w Bawarii,regulamiin glsowania zmieniono tam kilka dni przed wyborami.Dokladnie tak samo w trzech kantonach w Szwajcarii.Normalne wybory odbyly sie niedawno w Korei Poludniowej.Czy w tych krajach lamana jest demokracja?Przeciez Niemcy uwazane sa przez nasza opozycje za niedoscignionyy wzorzec do nasladowania we wszystkim,a zwlaszcza w dziedzinie praworzadnosci.Gdzie tu logika?Prawda jest inna, po prostu nie maja,zadnych szans i maja pelna tego swiadmosc.Kandydydatka PO moze byc gwiaza kabaretu,podobnie jak wczesniej Ryszard Petru.Nawet co bystrzejsi jej zwolennicy odczuuwaja zazenowanie,gdy jej sluchaja.Taka jest prawda.Opozycja oglosi bojkot?To bez znaczenia.Ja na pewno bede glosowac.Zwolennikom opozycji proponuje noszenie innych koszulek np. "wolne wybory"?.

   • 1 1

 • Przecież jutro ma być informacja o tym, a tu panika jakby miały się one odbyć w poniedziałek..ehhh.

  • 16 6

 • Rząd potrafi w parę godzin zmieniać przepisy na niekonstytucyjne, to taka zmiana powinna dla nich być jak bułka z masłem. (4)

  Przecież oni potrafią tylko niszczyć i psuć.

  • 31 12

  • W Wiadomościach tak krytykują rząd PO-PSL, a sami co? (3)

   Właśnie przeczytałam, że po wygranych wyborach nasz kochany rząd planuje całkowitą nacjonalizację tego, co pozostało w OFE, żeby wystarczyło na tę ich śmieszną tarczkę antykryzysową. Pierwszą połowę ukradł nam Tusk, drugą ukradnie teraz Kaczyński. Oni już nawet nie kryją się z okradaniem nas, oszukiwaniem, niszczeniem i łamaniem wszelkich regulacji!!!!!!!!!!!!!!

   • 4 4

   • kłamiesz świadomie, czy brak wiedzy ? (2)

    Tusk niczego nie ukradł, 100% znalazło się na prywatnych dziedzicznych kontach IKE. Nastąpiła tylko zmiana zapisu księgowego żeby można było inaczej liczyć zadłużenie państwa. Teraz Pinokio chce ukraść nam 15%

    • 4 3

    • (1)

     Tusk sprzedał stocznie i nie tylko za ciepły stołeczek w europarlamencie.Do samego końca kłamał w tv. ze ma plan ich ratowania i uciekł. Do tego samego dąży teraz skitrany naczelny wódz Schetyna, za swoją marionetka KITawą która nawet nie wie co mówi.. Wprowadza stan wyjątkowy by ratować europejskie korporacje w zamian dostanie gabinet obok Tuska.

     • 2 2

     • Włącz sobie sylwester marzeń, zjedz miskę ryżu i wyluzuj.

      • 0 2

 • Egzaminy odbędą się korespondecyjnie. Cała rodzina będzie mogła wspierać zdającego. Przy okazji sprawdzona zostanie umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji w dostępnych źródłach.

  • 32 1

 • Uczniowie niech się uczą (1)

  Czy egzamin będzie teraz, czy za 2 m-ce to ta wiedza się przyda. Pan dyrektor Szkoły Morskiej niech się tak nie przejmuje, czy nie zauważył że jest sytuacja kryzysowa? Na pewno ktoś się jego listem przejmie....

  • 9 7

  • Do czego niby się przyda?

   • 1 0

 • Jak ma się to wszystko odbyć, kiedy (2)

  przez długi okres nauczyciele wraz z POlitykami urządzają sobie awanturki POlityczne ? Nauczyciele nie chcą strajkować w czasie wakacji. Teraz kolejne nieszczęście w POstaci koronawirusa. I tak to kilka miesięcy w roku sobie przebimbają. I co ma do tego MEN ? Ano jest obiektem ataków totalnych destroyerów.

  • 5 33

  • Oho trolle pisowskie już w akcji (1)

   • 11 3

   • Oho trol od Donalda w akcji

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Kariery BALTEXPO

targi

Kongres Smart Metropolia 2023

konferencja

XII. Europejskie Forum Nowych Idei

3500 - 4500 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do chorób cywilizacyjnych nie zaliczamy:

 

Najczęściej czytane