• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczniowie rezygnują z religii i WDŻ, bo "wieje nudą"

Wioleta Stolarska
21 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (555)
Lekcje wychowania do życia w rodzinie podobnie jak religia czy etyka nie są obowiązkowe. Lekcje wychowania do życia w rodzinie podobnie jak religia czy etyka nie są obowiązkowe.

Wychowanie do życia w rodzinie odstrasza młodzież? Coraz mniej uczniów decyduje się korzystać z tych szkolnych zajęć w Trójmieście. Podobnie jest z lekcjami religii. Zajęcia nie są obowiązkowe i nikt nie musi się tłumaczyć, czemu się z nich wypisał. Jednak wielu uczniów i rodziców wskazuje, że przesądzają o tym m.in. subiektywne poglądy pedagogów w przekazywanej wiedzy czy po prostu treści w podstawie programowej.



Czy chodzisz bądź twoje dziecko uczęszcza na zajęcia WDŻ w szkole?

Lekcje wychowania do życia w rodzinie podobnie jak religia czy etyka nie są obowiązkowe, jednak żeby na nie nie uczęszczać, trzeba się z nich wypisać. I na ten krok coraz częściej decydują się rodzice dzieci i młodzieży nie tylko z Trójmiasta, ale i całego kraju.

Młodzież rezygnuje z zajęć. Czego uczą się na WDŻ?



Zajęcia edukacyjne "Wychowanie do życia w rodzinie" są realizowane dla dzieci i młodzieży:
  • w klasach IV-VIII szkoły podstawowej,
  • w szkołach ponadpodstawowych: branżowej szkole I stopnia, w klasach I-III liceum ogólnokształcącego i w klasach I-III technikum.

Statystki są bezlitosne. Na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie w Gdańsku chodzi 5541 uczniów, w roku ubiegłym na zajęcia uczęszczało 5579 uczniów.

W Sopocie na zajęcia WDŻ uczęszcza 816 uczniów. Zrezygnowało 2893 uczniów. Podobnych danych nie zbiera jednak Gdynia.

Co zawiera szkolna podstawa programowa wychowania do życia w rodzinie? Oprócz kwestii antykoncepcji i naturalnych metod planowania rodziny znajdziemy w niej m.in. zapisy o autorytetach w życiu człowieka czy identyfikacji własnej płci. W punkcie dotyczącym tego, co należy do zadań szkoły w zakresie realizacji wychowania do życia w rodzinie, zapisano: wskazywanie na prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci czy potrzebę przygotowania do macierzyństwa i ojcostwa (...).

Na pewno na etapie podstawówki czy liceum taką potrzebę trudno promować, tym bardzie mając w pamięci słowa ministra Czarnka: "Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko. Prowadzi to do konsekwencji tragicznych. Pierwsze dziecko rodzi się nie w wieku 20-25 lat, tylko w wieku 30 lat. Jak się pierwsze dziecko rodzi w wieku 30 lat, to ile tych dzieci można urodzić? To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić tego, do czego została przez pana Boga powołana".

Kolejne zmiany w oświacie. Sejm uchwalił lex Czarnek 2.0 Kolejne zmiany w oświacie. Sejm uchwalił lex Czarnek 2.0
Młodzież przekonuje, że zajęcia z WDŻ są często nie tylko nierzetelne, ale po prostu nieciekawe. Młodzież przekonuje, że zajęcia z WDŻ są często nie tylko nierzetelne, ale po prostu nieciekawe.

"Kalendarzyk do mnie nie przemawia"



Lekcje wychowania do życia w rodzinie powinny zgodnie z założeniem "pogłębiać wiedzę związaną z funkcjami rodziny, pełnieniem ról małżeńskich i rodzicielskich, seksualnością człowieka i prokreacją, a także profilaktyką przedwczesnej inicjacji seksualnej". Zajęcia te nie cieszą się jednak dużą popularnością.

- Zrezygnowaliśmy z tych zajęć. Myślę, że edukacją seksualną dzieci możemy się spokojnie zająć w domu. Zresztą, gdy przejrzałam podręcznik, wiedziałam, że moje dziecko nie ma czego tam szukać. Kalendarzyk, który promowany był jako metoda planowania rodziny, do mnie nie przemawia i myślę, że ten prawicowy trend, którym wieje z podstawy programowej, nie tylko nie odpowiada mi, ale również mojej córce. Ona z kolei mówi, że nie zna nikogo, kto chodzi na WDŻ, więc nie pozostajemy w mniejszości - mówi Magda, mama licealistki z Gdańska.
- W szkole model jest przestarzały. Poza tym to sfera, w której trudno oddzielić subiektywne poglądy od przekazywanej wiedzy. Narzekamy, że młodzież siedzi non stop w telefonach, ale tam właśnie szukają osób, które w ciekawszy sposób są w stanie przestawić te tematy, obiektywnie i rzetelnie - dodaje Marcin, tata ucznia szkoły średniej.
Młodzież przekonuje, że zajęcia są często nie tylko nierzetelne, ale po prostu nieciekawe.

- Jeśli uczymy się o miesiączce czy środkach higieny, to często są już informacje, które przekazali nam rodzice. Po prostu wieje nudą. Myślę, że powinno się pomyśleć o przekazie, który wniesie coś dla osób, u których w rodzinie antykoncepcja, masturbacja i nawet seks to tematy tabu, gdzie nie wolno o tym rozmawiać - przyznaje Zosia, uczennica szkoły średniej.
Mniej chrztów, ślubów i dzieci na religii Mniej chrztów, ślubów i dzieci na religii

Uczniowie rezygnują z lekcji religii



O tym, że młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z uczestnictwa w lekcjach religii, pisaliśmy już wielokrotnie.

Według ostatniego badania CBOS "Polski pejzaż religijny - z dalekiego planu" podsumowującego religijność Polaków wynika, że w 2010 r. uczestnictwo w religii deklarowało 93 proc. uczniów, w 2016 r. - 75 proc., dwa lata później - o pięć punktów procentowych mniej. W 2022 r. na religię chodzi 54 proc. uczniów szkół średnich.

W Gdańsku w rozpoczętym roku szkolnym 2022/23 na lekcje religii uczęszcza 31 551 uczniów (stan na 30 września 2022 r.), natomiast na lekcję etyki 5203 uczniów (stan na 30 września 2022 r.). W minionym roku szkolnym statystyki przedstawiały się następująco: religia - 31 526 uczniów - stan na koniec roku szkolnego 2021/2022, etyka - 4 098 uczniów - stan na koniec roku szkolnego 2021/2022.

Lekcje religii w szkołach publicznych od lat są przedmiotem debaty. Wielu uczniów decyduje się na rezygnację z tych zajęć ze względu na kwestie światopoglądowe i religijne, jeszcze inni ze względów czysto praktycznych.

Coraz więcej szkół odpowiada na apele rodziców i instytucji, by religia czy etyka były zajęciami przeprowadzanymi w pierwszych lub ostatnich godzinach zajęć uczniów, dzięki temu nie tracą oni czasu na okienko, a zyskują na dodatkowe zajęcia czy po prostu odpoczynek.

Ilu uczniów w Trójmieście chodzi na religię i etykę? Ilu uczniów w Trójmieście chodzi na religię i etykę?

Religia lub etyka zajęciami obowiązkowymi. Kolejne zmiany w szkole



Wiosną 2021 r. minister Przemysław Czarnek na łamach "Gazety Polskiej" zapowiedział, że chce, by religia lub etyka były obowiązkowe.

- Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To "nic" stało się dość powszechne np. w dużych miastach. I właśnie to "nic" służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia - tłumaczył wówczas szef resortu edukacji. - Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości - zapowiadał.
To zmiana, którą zacznie od września 2023 r. wdrażać Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Opinie (555) ponad 50 zablokowanych

  • OK. zamiast tego matma i porządna matura. Kto nie umie w przebieg zmienności funkcji niech zbiera szparagi.

    ile nawróceń będzie :)

    • 1 2

  • Coraz więcej młodych rezygnuje z religii, (2)

    coraz więcej młodych popełnia samobójstwo. Przypadek?

    • 6 7

    • coraz więcej młodych staje się milionerami - przypadek?

      • 3 2

    • coraz więcej kobiet chodzi w stringach, przypadek?

      Stringi to narzędzie szatana :D

      • 2 1

  • Zdegenerowani biskupi broniący pedofili napewno spowodują wzrost katolicyzmu w Polsce...

    Polski kler razem z pisem jak nikt nigdy nie spowodował takiego odejścia młodzieży od kościoła katolickiegoo

    • 7 4

  • Teraz uczniowie (3)

    To piją nawet na przystankach,w autobusach chołota hałasuje to kto ich uczy

    • 3 3

    • mówisz, że na religii?

      • 2 1

    • Najprawdopodobniej rodzice.

      • 0 0

    • tacy jak ty ich uczą

      ci którzy oczekują że pańszczyznę odwali za nich szkoła

      • 0 0

  • WDŻ - XX LO

    Niektóre szkoły mają świetny patent na zajęcia wdż. xx lo w Gdańsku - na pierwszym zebraniu w roku szkolnym pani rozdaje wszystkim rodzicom do podpisu kartkę o rezygnacji z zajęć. Na pytanie, a co jeśli ja chcę żeby dziecko chodziło na WDŻ usłyszałam, że jeżeli ktoś chce, to szkoła oczywiście zorganizuje zajęcia... w sobotę! I tak od dwóch lat.

    • 0 2

  • A może lekcje logiki i krytycznego myślenia? (1)

    Bo wielu nie wierzy w Boga, ale wierzy politykom, mediom i ekspertom/autorytetom opowiadającym dyrdymały ośmieszające naukę, a zwłaszcza medycynę. A to dzięki sztuczkom erystycznym, demagogii i psychologii tłumu. Lekcje logiki, krytycznego myślenia, podstaw metodologii naukowej pomogłyby w wyeliminowaniu wiary w zabobony opowiadane przez tych nowoczesnych guślarzy.

    • 7 4

    • nazwa przedmiotu nic nie zmieni bo to system jest szkodliwy

      jeśli twoje dzieci logiki nauczał będzie Czarnek to sam sobie odpowiedz jaki tu sens

      • 1 1

  • Mam pytanie.. czy na tych lekcjach religii mówią, że muzułmanie, wyznawcy judaizmu i chrześcijanie (8)

    mają jednego i tego samego boga?

    No i że muzułmanie uważają Jezusa za mesjasza?

    Czy tylko i wyłącznie indoktrynują w zakresie katolickiej części wiary?

    • 3 8

    • Nic z tego co napisałeś nie jest prawdą (3)

      Muzułmanie nie wierzą w osobowego boga. Ich bóg jest bezosobowy i nie jest nawet to tak, że jest wszystkim - jest dokładnie tym co znaczy bezosobowy - nie do pojęcia czym. Pod tym względem różni się od osobowego Boga Żydów czy chrześcijan. Muzułmanie nie uznają Jezusa za mesjasza, a za posłannika, nauczyciela którego przesłanie zostało zniekształcone. Nie uznają też Starego Testamentu, uważając, że jego przekaz również został zniekształcony. Także brednie piszesz.

      • 4 2

      • radzę się pozbyć tej ignorancji z której jesteś taki dumny (2)

        powtarzam

        wierzysz dokładnie w tego samego boga co Żydzi i muzułmanie!

        Jezus dla muzułmanów jest prorokiem, tak jak dla chrześcijan jest nim żydowski Mojżesz

        Rozwój religii polega na tym, że bierze się coś z przeszłości i uwiarygadnia w ten sposób swoją wiarę, dokładnie tak zrobili chrześcijanie (wcześniej w sumie Żydzi także ale nie aż tak bezpośrednio), a potem muzułmanie.

        Chyba nie spodziewasz się, że katolicy czy muzułmanie będą nazywać tego swojego jedynego boga Jehową i przyznają się, że wyznają judaizm?

        • 1 3

        • xxx (1)

          Poczytaj co bog Islamu mówi o niewiernych, a co nakazuje Bóg Chrześcijan. To nie jest ta sama istota....

          • 4 2

          • chyba sobie żarty stroisz - skoro wierzysz w boga i to jednego, to nie ma innego boga - wiesz co to logika?

            co do nienawiści do innych zawartych w każdej religii, to jest tylko kwestia określenia wroga, jedni takiego drudzy innego

            • 1 2

    • czy minus to od ignoranta katolika? (3)

      czy od zwykłego trolla?

      • 2 3

      • Nic nie wiesz o islamie, człowieku (2)

        • 2 4

        • (1)

          tak się głupio składa 'człowieku', że wiem o wiele więcej od ciebie

          • 1 2

          • ok, wierzę

            w końcu napisałeś to na internecie i dodałeś do tego "tak się składa"

            • 0 0

  • Gdyby uczniowie mogli zrezygnować z wszystkich lekcji

    to większość z nich by tak zrobiła.

    W szkole przecież w ogóle wieje nudą.

    • 3 2

  • Czyli co, Anna Grodzka ma zaglądać dzieciom do majtek?

    • 1 4

  • (1)

    Czas najwyższy, aby wyprowadzić religię ze szkół i opodatkować kościół. Chcą uczy się tej swojej wiary, to niech robią to u siebie w kościołach.

    • 8 2

    • do tego trzeba zmienić partię u władzy

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?

 

Najczęściej czytane