• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W szkołach przygotowania do rewolucji oświatowej. Etatów dla nauczycieli przybędzie?

Dominika Smucerowicz
16 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Trójmiejskie szkoły od 4 września zaczną funkcjonować na nowych zasadach. Trójmiejskie szkoły od 4 września zaczną funkcjonować na nowych zasadach.

Podczas gdy rodzice zaczynają powoli kompletować wyprawkę dla uczniów, w szkołach trwają intensywne przygotowania do nowego roku. Wprowadzenie 8-letniej podstawówki w miejsce wygaszanych gimnazjów to duże logistyczne wyzwanie. Jak przyznają dyrektorzy trójmiejskich szkół, wdrażanie zmian przebiega sprawnie, ale nie wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Problemem są np. braki kadrowe.



Czy uważasz, że reforma oświaty przyniesie zmiany na lepsze?

Nowy rok szkolny, który zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej rozpocznie się nie 1, a 4 września, to wielka niewiadoma. Reforma edukacji przyniosła poważne zmiany na mapie Trójmiasta. W miejsce wygaszanych gimnazjów powstaną przede wszystkim szkoły podstawowe. Przekształcenie szkół oznaczało konieczność przeprowadzenia remontów i doposażenia placówek. W części trójmiejskich szkół prace ciągle trwają.

Jedną ze szkół, która mocno odczuje skutki reformy oświaty jest Gimnazjum nr 11 w Gdyni. Od nowego roku szkolnego placówka zacznie działać już pod szyldem szkoły podstawowej z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi. Dyrektorka szkoły przyznaje, że placówka przechodzi prawdziwe "trzęsienie ziemi".

- Reforma ruszyła, nie możemy zrobić kroku wstecz, co nie oznacza, że nie mamy obaw. W szkole trwają remonty, m.in. sali gimnastycznej i dostosowywania innych pomieszczeń do potrzeb uczniów. Nasza sytuacja jest o tyle trudna, że do szkoły zaczną uczęszczać najmłodsi uczniowie, ale naukę będą tu też kończyć uczniowie 10 klas gimnazjalnych. Ciągle poszukujemy też nauczyciela od przyrody - opowiada Danuta Maliszewska, dyrektor szkoły.
Więcej optymizmu słychać ze strony gdyńskich urzędników. Zdaniem magistratu, zmiany w gminnej oświacie idą bez zakłóceń.

- Przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w gdyńskich szkołach idą pełną parą. Pomimo zmian wynikających z reformy Gdynia nie ma żadnych trudności z wdrożeniem nowych procedur i z powodzeniem realizuje przygotowania do nowego roku szkolnego. 4 września wszystkie gdyńskie placówki oświatowe będą gotowe na przyjęcie uczniów. Po przeprowadzonych w wakacje remontach wzrośnie komfort pracy i nauki w placówkach - zapewnia Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Również w Gdańsku okres wakacyjny upływa pod znakiem prac remontowych w szkołach.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, który podawaliśmy po ogłoszeniu reformy. Aktualnie trwają prace modernizacyjne w różnych placówkach w mieście. Polegają m.in. na modernizacji sanitariatów, ale także przygotowaniu pracowni przedmiotowych i świetlic czy placów zabaw dla dzieci młodszych. Modernizacje, które nie zakończą się w wakacje, będą prowadzone również po rozpoczęciu roku szkolnego, jednak w taki sposób, by nie kolidowały z prowadzonymi w placówkach zajęciami - zapewnia Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.
Jak już informowaliśmy, najmniejsze zawirowania w związku z reformą oświaty czekają Sopot.

Nauczyciele nie muszą się bać o etat?

Również do Pomorskiego Kuratorium Oświaty nie dotarły do tej pory niepokojące sygnały o komplikacjach związanych z zaprowadzaniem w szkołach nowego porządku. Tych może się jednak pojawić więcej po spotkaniach dyrektorów szkół z kurator oświaty w drugiej połowie sierpnia.

Z informacji docierających do kuratorium nie wynika też, żeby nauczycielom lawinowo wręczano wypowiedzenia. Widmo cięcia etatów było częstym argumentem wykorzystywanym w dyskusji nad reformą oświaty. Zdaniem przeciwników zmian, nowa ustawa MEN przyczyni się do redukcji miejsc pracy w szkołach. Z szacunków Gdańska wynikało np., że w najbliższych latach posadę w szkole może stracić blisko 800 nauczycieli.

Na razie, jak podkreśla Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty, o zwolnieniach na dużą skalę nie ma mowy.

- Na chwilę obecną nie mamy rzecz jasna pełnego rozeznania. Trwają duże ruchy kadrowe, część nauczycieli bierze np. urlopy na podratowanie zdrowia lub urlopy bezpłatne. To akurat nic nadzwyczajnego i co roku skala zjawiska jest duża. Pomijając sprawy urlopowe, dostajemy dużo telefonów od dyrektorów szkół, którzy szukają nauczycieli. Szczególnie poszukiwani są nauczyciele języków obcych i nauczyciele wspomagający - mówi.
Wzrosło też zauważalnie zainteresowanie dyrektorów szkół uzyskaniem pozwolenia na zatrudnienie nauczycieli bez pełnych kwalifikacji. Posiłkowanie się takim rozwiązaniem pomaga dyrektorom obsadzić wolne stanowiska w przypadku, kiedy nie można znaleźć odpowiedniej osoby z kwalifikacjami.

- Już teraz spływa do nas spora liczba próśb o dopuszczenie do nauczania nauczycieli bez kwalifikacji. Chodzi przede wszystkim o nauczycieli, którzy rozpoczęli jakiś kurs, szkolenie, ale jeszcze go nie ukończyli i oficjalnie nie nabyli nowych kwalifikacji. To również świadczy o tym, że zapotrzebowanie na nauczycieli w szkołach po prostu jest - twierdzi kurator oświaty.
Co czeka uczniów i szkoły od września?

Nawet jeśli nie dojdzie do większych zwolnień w szkołach, konsekwencje reformy oświaty i tak będą trudne do przewidzenia. Oprócz spraw organizacyjnych i przystosowania szkół do nowych potrzeb, od września zaczną obowiązywać również m.in. nowe podstawy programowe i podręczniki.

- Dopiero we wrześniu dowiemy się, co tak naprawdę nas czeka, jak szkoły działają na nowych zasadach i co jest do poprawy. Jesteśmy pozytywnie nastawieni, ale zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że głębokie systemowe zmiany trwają latami. Pamiętam poprzednią reformę oświaty. Kiedy wprowadzano gimnazja, nauczycielom i dyrektorom szkół wypracowanie optymalnego modelu nauczania i zarządzania szkoła zajęło ok. 10 lat. Podejrzewam, że tym razem może być podobnie - kwituje Danuta Maliszewska z Gimnazjum nr 11 w Gdyni.

Miejsca

Opinie (111) 4 zablokowane

  • Etaty dla kolejnej uprzywilejowanej kasty rosną...

    • 6 9

  • Zachciało się MENu (1)

    I to jest właśnie państwowe szkolnictwo. Nikt tu nie kieruje się rozsądkiem tylko plemiennymi przepychankami podludzi, których życiowym osiągnięciem jest życie na koszt innych.

    A później dziwić się, że podstawa programowa wywraca się do góry nogami wedle życzenia obecnie rządzących plemion.

    Powstanie KEN powinniśmy świętować jak 1 września, gorszej maszynki do urabiania ludzi przez polityków już chyba nie da się wymyślić.

    • 10 8

    • gimnazjum bylo i jest pomylka oswiaty!! gimnazja niczego dobrego nie wniosly! NICZEGO!

      • 7 2

  • "reforma jest niedopracowana i nie przyniesie korzyści systemowi edukacji" (1)

    Pani "redaktor", korzyści to może przynosić inwestycja kapitałowa a nie system edukacji! Proponuję wypowiedzieć się jaka będzie korzyść dla dzieci, których ta "reforma" najbardziej dotyczy.

    • 19 6

    • zaorałeś!

      brawo

      • 1 4

  • Bardzo chciałbym się dowiedzieć, czy dzieci będą miały zapewnioną edukację na odpowiednim poziomie. Szkoda, że na ten temat nie wypowiedział się żaden z urzędników odpowiedzialnych za edukację ani nawet kurator oświaty. Szkoła powinna być dla dzieci a w praktyce niestety jest dla nauczycieli.

    • 10 14

  • Polak (2)

    PiSlam dotarł już do Trojmiasta i opanował fora , albo plebs sieci na forach gdy normalni polacy odpoczywają na urlopach. Moja żona jest (była) nauczycielem zaproponowano jej etat ale w 3 szkołach biorąc pod uwagę używanie prywatnego auta to czasowo (korki) nierealne. Zrezygnowała z zawodu po 13 latach (prosiłem wiele razy o tą decyzję) pani dyrektor obrażona kto teraz będzie w tych 3 szkołach uczył krzyczała. Tak plebsowi wmawia się że opozycja w sprawie reformy kłamie. Jeśli nawet przybyło etatów to znaczy że koszty szkolnictwa wzrosną a my za to płacimy więc gdzie tu dobre rozwiązanie.

    • 33 22

    • (1)

      mogła jeździć komunikacją miejską, taniej, szybciej - tak jak większość Polaków jeździ

      • 6 4

      • Skuterem lub rowerem

        • 1 0

  • On

    Znowu PiS górą w dzieleniu Polaków , psioczą na nauczycieli dzisiaj oni nie przyjmą tych łączonych etatów przynajmniej ci wartościowi , w ich miejsce partyjni zwierzchnicy wprowadzą nieudaczników , poziom nauczania spadnie ale PiSokatle dowalą nauczycielom. Moje dzieci skończyły gimnazja , potem licea a teraz studiują więc co było w tym złego nie wiem. Ale uczyć się trzeba zawsze a rodzice mają dopilnować , ktoś wmówił PiSokatolom że teraz po reformie dzieci będą się same uczyć super a plebs może siedzieć przed telewizorem chlać piwo za 500+ a państwo z kościołem dzieci wychowa. Pogadamy za kilka lat na szczęście mądrzy dopingują swoje dzieci a różnica między plebsem a resztą znowu się zwiększy.

    • 19 16

  • Tylko czemu nie chwalą się w jakich szkołach potrzebują nauczycieli i na ile godzin. Jakbym miał jeździć 20 km na 2 godziny dydaktyczne to też bym nie brał takiej pracy.

    • 40 2

  • Polak (1)

    I jak tu dziwić się że mądrzy stają się mądrzejsi a bogaci bogatsi. Plebs rządzący gdyby przeprowadzić sondę czy dzieci nie powinny mieć ocen , albo czy wszyscy powinni automatycznie zdawać do następnej klasy odpowie 90% tak bo będzie wiecej czasu na chlanie a mniej trzeba będzie siedzieć z bachorami!!

    • 11 8

    • Nie wiele ale

      odebrałeś wychowanie w środowisku małorolnych chamów.

      • 1 2

  • ludzie potrafia roztaczac czarne chmury nad reforma

    miala byc burza i gdzie ona jest?
    wrecz przeciwnie, reforma sie uda i bedzier o wiele lepiej niz jak byly te gimnazja.
    a ci co nie maja ciekawszego zycia, niech dalej sobie w necie hejtuja, reforma i tak bedzie :) a zwolnienia- no coz jak widac tylko slabi nauczyciele poleca ale to jak w kazdej pracy.

    • 12 19

  • To była bardzo dobra szkola

    To była bardzo dobra szkoła moje starsze dziecko do niej uczęszczało a młodsze niebawem skończy. Byli fajni nauczyciele, życzliwa atmosfera - niestety wszystko to padnie. Jak zwykle góra podejmuje bezmyślne decyzje szkoda dzieciaków

    • 11 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki, które od razu zdolne są do samodzielnego życia to:

 

Najczęściej czytane