• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Walka klas w bezklasowej Polsce

Czy dzisiaj w Polsce widoczna jest walka klas? W jaki sposób termin ten opisuje współczesne problemy społeczno-ekonomiczne? Gościem dyskusji o klasowości i bezklasowości Polski będzie prof. Sławomir Magala.

Spotkanie odbędzie się w gdańskiej Świetlicy Krytyki Politycznej w środę, 6 marca o godz. 17:00.

Książka Sławomira Magali "Walka klas w bezklasowej Polsce" jest połączeniem reportażu, analizy historyczno-filozoficznej i uczestniczącego badania socjologicznego. Magala korzystając z metodologii socjologii konfliktu i marksizmu, dopatruje się źródeł Sierpnia w antagonizmie klasowym. Książka pisana w latach 1980 - 1981 w okresie działania pierwszej "Solidarności" i wydana pierwotnie w Stanach Zjednoczonych (1982), zdumiewa ostrością sądów, dowcipem i głębią perspektywy poznawczej.

"Dobrze się więc stało, że książka Sławomira Magali została po trzydziestu latach przypomniana i zaprezentowana polskiemu czytelnikowi. Jej przewrotne (za sprawą nawiązania do języka walki klas) oraz dobrze wyartykułowane tezy, anglosaska forma eseju, a także dowcipny styl pisarski powodują, że choć powstało wiele książek obszerniej czy głębiej analizujących przeobrażenia społeczne i polityczne w komunistycznej Polsce, warto esej Magali przeczytać. Również po to, by lepiej rozumieć obecne konflikty społeczne." (Kultura Liberalna, Mateusz Fałkowski)

Spotkanie ze Sławomirem Magalą i rozmowa wokół jego książki "Walka klas w bezklasowej Polsce" odbędzie się w ramach Uniwersytetu Krytycznego w środę, 6 marca, o godz. 17.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku). W dyskusji wezmą udział: Jacek Kołtan (Europejskie Centrum Solidarności), Michał Sutowski (Krytyka Polityczna). WSTĘP WOLNY.

Sławomir Magala - ekspert w dziedzinie zarządzania kompetencjami międzykulturowymi i komunikacyjnymi we współczesnych biurokracjach. Pracuje na Uniwersytecie Erazma z Rotterdamu. Autor wielu prac z pogranicza filozofii, socjologii i kulturoznawstwa, m.in. Walka klas w bezklasowej Polsce (2012)

Jacek Kołtan - studiował filozofię i nauki polityczne na UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, doktorat z filozofii społecznej obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Obecnie kierownik Wydziału Myśli Społecznej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Autor książki poświęconej tożsamości społecznej podmiotu Der Mitmensch (2012).

Michał Sutowski
- absolwent Kolegium MISH UW, politolog i publicysta. Zajmuje się m.in. ideologią polskiej opozycji demokratycznej, polityką rosyjską i niemiecką. Tłumacz z języka angielskiego i niemieckiego. Publikuje w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej". Sekretarz redakcji pisma "Krytyka Polityczna", członek zespołu Wydawnictwa KP.

Na debatę zaprasza Krytyka Polityczna i Europejskie Centrum Solidarności.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?

 

Najczęściej czytane