• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybory do Europarlamentu. Studenci będą mogli dopisać się do spisu wyborców

ws
3 czerwca 2024, godz. 14:00 
Opinie (140)
Najnowszy artykuł na ten temat Plakaty wyborcze wciąż na ulicach Trójmiasta
Urząd Miejski na kampusach trzech gdańskich uczelni. Urząd Miejski na kampusach trzech gdańskich uczelni.

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jesteś studentem i planujesz głosować w innym miejscu niż to, w którym jesteś zameldowany? Przez najbliższe trzy dni na gdańskich uczelniach będzie się pojawiać mobilny punkt Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdzie studenci będą mogli zmienić miejsce głosowania czy umówić się na odbiór zaświadczenia do głosowania.

Zamierzasz wziąć udział w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 9 czerwca. Tylko do czwartku, 6 czerwca, można zmienić miejsce głosowania i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. To ważna informacja m.in. dla studentów, którzy uczą się w Gdańsku i tu chcieliby skorzystać z prawa wyborczego.

- "Nie śpij, bo cię przegłosują" to motto kampanii profrekwencyjnej, której nową odsłonę możemy oglądać w unijnych barwach. Zachęcamy do głosowania w wyborach 9 czerwca - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Można to zrobić także poza miejscem zameldowania, należy jednak pamiętać, by do czwartku, 6 czerwca, odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Chcemy wyjść także naprzeciw studentkom i studentom, powtarzamy więc działania z ubiegłego roku. Jesteśmy obecni w gościnnych progach Politechniki Gdańskiej, we wtorek będziemy na Uniwersytecie Gdańskim, a w środę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Zachęcam wszystkich, którzy nie są na stałe zameldowani w Gdańsku, żeby pobrali zaświadczenie o prawie do głosowania czy dopisali się do spisu wyborców w Gdańsku. Po to, żeby aktywnie wziąć udział w zbliżających się wyborach. Każdy, kto ma prawo wyborcze, może pobrać takie zaświadczenie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dlaczego wybory do Europarlamentu są ważne? Od 20 lat jesteśmy członkami wspólnoty Europejskiej. Widzimy, jak bardzo, zarówno członkostwo w Unii Europejskiej, jak i w NATO daje nam poczucie bezpieczeństwa w tak niepewnych czasach.
Minister nauki: Połączenie UG, PG i GUMed pierwszym na taką skalę Minister nauki: Połączenie UG, PG i GUMed pierwszym na taką skalę
Tylko do czwartku, 6 czerwca, można zmienić miejsce głosowania i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Tylko do czwartku, 6 czerwca, można zmienić miejsce głosowania i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Mobilne punkty na trzech uczelniachW kolejnych dniach mobilny punkt UMG pojawi się przy największych gdańskich uczelniach. Urzędnicy spotkają się ze studentami w specjalnie przygotowanym namiocie, przed gmachami poszczególnych uczelni.


Studenci głosują w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoDo wzięcia udziału w wyborach zachęcają nie tylko władze Gdańska, ale też władze uczelni.

- Udział w wyborach to nasz przywilej, to nasze prawo, ale pamiętajmy, proszę, że to również nasz obowiązek. To my możemy zadecydować, jaka będzie Polska, jaka będzie Europa w kolejnych latach, w kolejnych dziesięcioleciach - mówi prof. Urszula Patocka-Sigłowy, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. - Pozwolę sobie nawiązać do jesieni. Do tego, jak wielką popularnością cieszyła się podobna akcja na trójmiejskich uczelniach oraz jaki osiągnęliśmy wynik. Spróbujmy, aby wynik frekwencyjny w najbliższych wyborach był lepszy od tego jesiennego.
Wybory do Europarlamentu: głosuj, gdzie chcesz, ale najpierw załatw zaświadczenie Wybory do Europarlamentu: głosuj, gdzie chcesz, ale najpierw załatw zaświadczenie

- Bardzo gorąco namawiam, aby wziąć udział w wyborach. Zegar wskazuje, że tylko 6 dni i kilka godzin zostało, żeby zapoznać się z programami wyborczymi kandydatów do Parlamentu Europejskiego - mówił prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia. - Warto to zrobić, by decyzja o wyborze zakończyła się głosem oddanym z pełną świadomością. Nie ma znaczenia, skąd Państwo jesteście - można pobrać zaświadczenie i głosować w wybranej przez siebie Komisji. Jeszcze raz zachęcam do udziału w niedzielnych wyborach.
Trwa rekrutacja na studia 2024/25. Jakie kierunki, do kiedy? Trwa rekrutacja na studia 2024/25. Jakie kierunki, do kiedy?
Do inicjatyw włączają się również sami studenci. Podczas inauguracji mobilnego punktu na Politechnice Gdańskiej obecne były przedstawicielki samorządów studenckich dwóch gdańskich uczelni.

- W kuluarach pojawiają się głosy martwiące się tym, jak będzie wyglądała frekwencja przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ja mogę powiedzieć, że w inżynierii nie ma problemów, są tylko wyzwania - mówi Oliwia Hauchszulz, przewodnicząca samorządu studentów Politechniki Gdańskiej. - Sądzę, że ta frekwencja staje się dla nas coraz mniejszym wyzwaniem. Studenci mają coraz więcej do powiedzenia i coraz więcej chcą powiedzieć. Dla wielu z nas będzie to faktycznie pierwszy krzyżyk postawiony przy którymś z nazwisk. Jedna z ważniejszych decyzji, bardzo duże przeżycie.
- Budujmy świadomość, budujmy naszą proobywatelskość. Tak jak budują w nas to nasze uczelnie, tak my szerzmy tę wiedzę. Zachęcajmy naszą rodzinę, znajomych, współlokatorów, wszystkich tych, którzy czują się niepewnie. Idźmy wspólnie na wybory - mówiła Klaudia Łyszkiewicz, przewodnicząca uczelnianego samorządu studenckiego GUMed. - 9 czerwca to jest bardzo ważna data i myślę, że każdy z nas powinien skorzystać z tego przywileju, ale też potraktować to jako nasz obowiązek. Zachęcam do tego, żebyście odwiedzili stanowiska dotyczące wyborów, które znajdują się na naszych uniwersytetach. Nie ma wymówek, chodźmy wszyscy wspólnie na wybory i pokażmy, że frekwencja z jesieni nie była przypadkiem, a wręcz rzuca nam wszystkim wyzwanie.
Jakie studia po maturze? Najbardziej oblegane kierunki Jakie studia po maturze? Najbardziej oblegane kierunki

Nie śpij, bo Cię przegłosująKampania "Nie śpij, bo Cię przegłosują" najpierw przyczyniła się do rekordowej frekwencji wyborczej, a teraz zebrała międzynarodowe uznanie. Do Gdańska trafiła nagroda Eurocities 2024 w kategorii "Kreatywne kampanie wyborcze: mobilizacja obywateli" za akcję "Nie śpij, bo Cię przegłosują". Miasto pokonało w tej kategorii szwajcarski Zurych oraz holenderski Rotterdam.
ws

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (140)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Tajemnica Zaginionego Rękopisu - escape room

120 zł
gry

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?

 

Najczęściej czytane