• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Wychodźstwo z Europy Środkowo-Wschodniej: wzorce migracji transatlantyckich

W dniach 31 maja - 3 czerwca na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk Oliwa, ul. Wita Stwosza 55, sala 1.48) odbędzie się konferencja naukowa "Wychodźstwo z Europy Środkowo-Wschodniej: wzorce migracji transatlantyckich", w której organizację aktywnie włączyło się Muzeum Emigracji w Gdyni. Konferencja rozpocznie się dzisiaj o godz. 15.00.

maj 22-23

środa - czwartek

Gdańsk,
bilety 49 - 849 zł
Konferencja zgromadzi w Gdańsku badaczy z trzynastu krajów. Organizowana jest we współpracy z partnerami z Czech, Węgier i Słowacji.

W pierwszym dniu obrad (31 maja) dokonany zostanie przegląd wychodźstwa z krajów naszego regionu.

Drugi dzień konferencji (1 czerwca) do południa wypełnią referaty poświęcone transatlantyckim rejsom, od miast portowych przez warunki i etapy podróży aż po przyjazd do Ameryki. Popołudniowe dyskusje koncentrować się będą wokół działalności środkowoeuropejskich uchodźców, w tym ponadnarodowej współpracy.

Trzeci dzień (2 czerwca) poświęcony będzie głównie procesom integracji, akulturacji i asymilacji uchodźców. W godzinach popołudniowych specjaliści z Polski i USA dyskutować będą nad stosunkiem środkowo-europejskich emigrantów do innych grup etnicznych.

3 czerwca konferencję zakończy panel poświęcony źródłom badań nad emigracją. Będzie to istotne wprowadzenie do warsztatów "Jak pisać historię migracji", które zaplanowano na niedzielne popołudnie. Przybyli do Gdańska naukowcy ujawnią tajniki swojego warsztatu, demonstrując wybrane metody badawcze, sposoby interpretacji i prezentacji wyników badań.

Konferencja to także dobra okazja do nawiązania kontaktów z instytucjami kultury. Dzisiaj (31 maja) uczestnicy obrad spotkają się z koordynatorami Muzeum Emigracji w Gdyni, by porozmawiać o przyszłej współpracy. Muzeum otrzyma dary przedstawicieli polonijnych środowisk akademickich.

W ramach konferencji zaplanowano również pokaz filmu dokumentalnego: "Sieroty Rewolucji: Losy niepełnoletnich emigrantów i reemigrantów 1956 roku". Film z napisami w języku angielskim wyświetlony będzie w piątek, 1 czerwca, o godz. 20.00, na Wydziale Filologicznym i Historycznym, w sali 1.43.

W trakcie konferencji w hallu Wydziału Filologicznego i Historycznego będzie można obejrzeć wystawę fotografii ilustrujących wydarzenia na Węgrzech w 1956 roku.

Obrady i towarzyszące im spotkania odbywać się będą w języku angielskim.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie internetowej: www.eceinexile.ug.edu.pl .

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa można spotkać w polskich lasach liściastych?

 

Najczęściej czytane