• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wzrosła liczba prób samobójczych wśród młodzieży

Wioleta Stolarska
18 grudnia 2023, godz. 08:00 
Opinie (168)
Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112. Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Liczba prób samobójczych i samobójstw wzrosła nawet kilkukrotnie przez ostatnie 2 lata. Coraz częściej to bardzo młodzi ludzie próbują odebrać sobie życie. Od stycznia do listopada 2023 r. pomorska policja zarejestrowała 353 usiłowań samobójstwa i 8 samobójstw skutecznych. W analogicznym okresie 2022 r. było 348 usiłowań i 11 samobójstw skutecznych. Najmłodsze osoby targające się na swoje życie mają nawet mniej niż 12 lat. Dramatyczna sytuacja jest też od kliku tygodni na przepełnionym Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku.



Znasz nastolatka, który ma kryzys psychologiczny?

Z policyjnych statystyk wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat liczba prób samobójczych znacznie wzrosła, coraz więcej osób potrzebuje pomocy. Na myśli samobójcze narażone są osoby w każdej grupie wiekowej, które np. straciły kogoś bliskiego, mają trudności finansowe lub zawodowe czy - w przypadku młodych osób - problemy w nauce, relacjach z rówieśnikami, są bardzo chore lub nadużywają alkoholu czy narkotyków.

Coraz więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży



Pod koniec stycznia tego roku informowaliśmy o tym, że na Pomorzu odnotowano najwięcej prób samobójczych w 2022 r. osób do 18. roku życia - odnotowano ich 418. Jak wyglądaja policyjne statystyki w 2023 r.?

- W województwie pomorskim od stycznia do listopada 2023 r. zarejestrowanych było 353 usiłowań samobójstwa, a samobójstw skutecznych 8, w roku 2022 w analogicznym okresie było 348 usiłowań i 11 samobójstw skutecznych - informuje kom. Karina Kamińska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

  • W Gdańsku od stycznia do listopada 2023 r. było 90 usiłowań i 2 skuteczne samobójstwa.
  • W Gdyni od stycznia do listopada 2023 r. było 28 usiłowań i 1 skuteczne samobójstwo.
  • W Sopocie od stycznia do listopada 2023 r. było 6 usiłowań.

- W województwie pomorskim 288 kobiet usiłowało popełnić samobójstwo w okresie od stycznia do listopada 2023 r., 3 kobiety popełniły samobójstwo skuteczne. W okresie styczeń-listopad 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. nastąpił wzrost liczby usiłowań samobójstw wśród kobiet o 16 przypadków i spadek o 11 wśród mężczyzn. W przypadku samobójstw skutecznych pośród kobiet odnotowano spadek o 4 zdarzenia, natomiast wśród mężczyzn zaistniał wzrost o 1 zdarzenie - poinformowała pomorska policja.
  • Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18. roku życia w 2022 r. zakończona zgonem na podstawie danych z wniosków o dostęp do informacji publicznej.
  • 3,8 proc. prób samobójczych w Polsce w 2022 r. zakończyło się śmiercią na Pomorzu.

Próba samobójcza wołaniem o pomoc



Jak przekonują specjaliści, również w naszym regionie najrzadziej dochodzi do dokonania samobójstwa wśród młodych ludzi. Jak przekonują, przy ocenie skali zjawiska należy brać pod uwagę stosunek liczby prób samobójczych skutecznych do wszystkich prób, jakie miały miejsce, z uwzględnieniem wielkości populacji województwa.

- Nierzadko mamy do czynienia z próbami, które tak naprawdę mają charakter manifestacji. Zgłoszenie ich wynika z większej wrażliwości społecznej - słyszymy w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym na Srebrzysku w Gdańsku.
Dramatyczna sytuacja na Oddziale Psychiatrycznym Dzieci i Młodzieży. Dramatyczna sytuacja na Oddziale Psychiatrycznym Dzieci i Młodzieży. "Nie odmówimy pomocy"

Przepełniony oddział psychiatryczny



Sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku od kilku tygodni jest wręcz dramatyczna. 1 grudnia placówka informowała o wstrzymaniu przyjęć, wówczas na oddziale przebywało 76 pacjentów na dostępnych 46 łóżek. Mimo kolejnych wypisów liczba pacjentów wciąż znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc. Szpital jednak wciąż mierzy się z kolejnymi przyjęciami.

- Jeśli zgłosi się osoba wymagająca hospitalizacji, przede wszystkim, kiedy coś zagraża jej życiu i bezpieczeństwu, to nie odmawiamy pomocy - przekonują przedstawiciele placówki.

Samobójstwo - gdzie szukać pomocy?



Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Jak rozpoznać depresję u własnego dziecka? Jak rozpoznać depresję u własnego dziecka?
Korzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak m.in.:
  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00,
  • 800 70 2222: całodobowe centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
  • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Miejsca

Opinie (168) ponad 10 zablokowanych

  • Rzetelność dziennikarska ? (1)

    Teza zawarta w artykule o kilkukrotnym wzroście statystyk nie zostala poparta absolutnie żadnymi danymi. Przywołano dużo liczb za ostatnie 2 lata, ale ani jednej za wcześniejszy okres. To pozostawia wrażenie, że teza jest tylko hipotezą.

    • 7 2

    • Rzetelności dziennikarskiej szczególnie brakowało w latach fałszywej pandemii. Każda rzetelność która próbowała się przebić przez taflę kłamstwa, była natychmiast zatapiana, jako niezgodna z oficjalną narracją (kłamstwem)

      • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    (4)

    Tylko zarejestrowane statystyki. Realna skala to kosmos.

    • 39 5

    • W latach 90 młodzież twardo stąpała po ziemi (3)

      Nikt u mnie ani w podstawówce, zawodówce, technikum , na politechnice nie słyszał o problemach z psychika. Nianczone dzieciaki , których dotknąć nie można ( niemoga się pobić) bo mama zaraz sądem straszy , siedzą w FB, x itp...i dzióbki wystawiają. Do tego wszędzie promocja LGBT przez co młodzi tracą orientację i wartości w życiu .

      • 6 7

      • Nie mogą się pobić wiec sie zabijają

        Logicze. Ludzie maszyny do zabijania. Musza sie bic albo zabić sie.

        • 1 2

      • W tamtym czasie nikt się nie przejmował psychiką młodych ludzi. (1)

        Nauczyciele nie mieli nawet podstaw wiedzy psychologicznej. Jak się ktoś nie uczył to był leniem i głupkiem. Jak widać było, że uczeń był mądry, ale miał złe oceny to był zdolny ale leniwy. Nikt się nie zastanawiał dlaczego tak się dzieje. Mieliśmy większe wsparcie w rówieśnikach, teraz dzieci tego nie mają. Dzieci jest mniej, nie spotykają się na osiedlu, nie mieszkają w jednym bloku. Wszyscy rozsiani po mieście, bo teraz dzieci nie chodzą do szkół koło domu. Spędzają bardzo dużo czasu w podróży, do szkoły, ze szkoły, na zajęcia dodatkowe, z zajęć. Dużo czasu spędzają w telefonach, bo to mają na wyciągnięcie ręki a nie kolegów i koleżanki na żywo. Nie mają obowiązków domowych, wyręczamy ich we wszystkim, nie uprawiają sportów z rówieśnikami pod domem, na osiedlu. My im to zmontowaliśmy. My musimy im pomóc.

        • 13 1

        • Wsparcie w rówieśnikach

          Bardzo mądrze to zauważyłeś. My w latach 60-70-tych mieliśmy zawsze swoje bandy z podwórka, swoje grupki, kolegów, koleżanki. Rodzice tak nas nie kontrolowali w sensie troszczyli się jak dzisiaj. Szybciej nabieraliśmy samodzielności, odwagi. Faktem jest jednak, że na miarę socjalizmu, którego byliśmy częścią. Nie znaliśmy wyzwań kapitalizmu, cywilizacji obrazkowej, wszelkich pokus cywilizacji nie mówiąc o dzisiejszych nowoczesnych technologiach.
          Ale brak czasu na skonstruowanie grupy rówieśniczej, wielu jedynaków i nadopiekuńczość dorosłych to główne dzisiejsze grzechy

          • 2 0

  • (2)

    Wierzyć się nie chce tym statystykom, które jasno wskazują, że w Polsce najwięcej problemów ma młodzież z Pomorza. Żyjąca w nowocześnie myślącym europejskim regionie wskazującym innym zaściankom drogę ku świetlanej przyszłości? Młodzież wychowująca się w rodzinach wykszatłconych, mądrych, prawidłowo głosujących ludzi? Chodząca do szkół świetnie zarządzanych przez gdańskie władze? Uczona przez super nauczycieli nie chcących nawet spojrzeć w stronę takiej kurator Nowak? Wypisująca się z lekcji religii, żeby za nic w świecie przypadkiem nie dotarły do niej słowa arcybiskupa Jędraszewskiego? No po prostu szok i niedowierzanie!

    • 12 4

    • Wyluzuj, tu są i wsie kaszubskie. Nie masz rozbicia na gminy, więc wnioski bez pokrycia.

      • 2 3

    • słowa arcybiskupa Jędraszewskiego

      Te o tęczowej zarazie? Tak, to rzeczywiście coś co chciałby usłyszeć każdy nastolatek innej orientacji niż hetero. Gromkie brawa dla tego pana!

      • 1 3

  • Urządzenia elektroniczne? (3)

    Abstrahując już od chowu z pasem czy bez, to jaka może być przyczyna takiej fali depresji i myśli samobójczych u młodych osób? Przecież ten problem wg psychologów dotyka już przedszkolaków (teksty w tylu "mamusiu, ja już bym nie chciał być na tym światku"). Bezstresowe wychowanie, czy puszczanie dzieciaka samopas było już przecież wcześniej i co najwyżej rósł z tego pyskaty roszczeniowiec, a nie zamulony depresant. Insta też nie do końca podejrzewam, bo przecież zawsze w TV, czy to różnego rodzaju show, czy filmach były pokazywane osoby, które mają lepsze życie (nawet ten świąteczny Kevin mieszkał w domu, na który pewnie kilka procent Polaków może sobie pozwolić, babki z Seksu w Wielkim Mieście latały na drinki i bankiety i stać je na to było w Nowym Jorku, a 16-letnia Britney Spears latała prywatnym samolotem). W takim razie co?

    • 4 1

    • Częste zmiany.

      • 1 0

    • Tylko że

      Te przykłady, które podałeś to kiedyś istniały jako ciekawe przerywniki, a teraz wszechobecny lans i presja sączy się 24/24 z każdego jednego medium.

      • 3 0

    • Brak bliskich więzi międzyludzkich, szczególnie z rodzicami.

      Na depresje często cierpią dzieci, których rodzice są zapracowani, nie spędzają z nimi wiele czasu.

      • 2 0

  • (2)

    Dysfunkcja rodziny to główny powód, a nie telefon czy tablet. Brak czasu dla siebie, patchworkowe potworki, a także eurosieroty i stawianie na głowie moralności, młodzi potrzebują zasad, opoki by móc bezpiecznie się rozwijać

    • 11 0

    • Kiedyś było lepiej? (1)

      Ojcowie może byli w domu, bo do małżeństwa po wpadce zmuszała rodzina, ale co to byli za ojcowie? Popytaj znajomych, ilu ojców piło, biło i zdradzało matki? To oni byli/nie byli wzorcem ojca i męża dla dzisiejszych dorosłych. To oni poranili swoje dzieci fizycznie i psychicznie, że one teraz wolą nie zakładać rodzin i przez to nie ma związków i nie ma dzieci. Tak, kiedyś prawdziwe rodziny były bardziej dysfunkcyjne niż dzisiejsze paczworkowe.

      • 0 0

      • Potwierdzam. Jestem takim, dziś już blisko 50-letnim dzieckiem.

        Niezamężna i bezdzietna z wyboru. Nie wiem co to szczęśliwa rodzina, więc nawet nie próbowałam takiej zakładać, by nie unieszczęśliwić potencjalnych dzieci. Nie zliczę ile razy myślałam o samobójstwie. Nadal myślę.

        • 0 0

  • Plandemia

    Plandemia kataru z grypą zwanym covidem od początku była zaplanowanym, wyreżyserowanym spektaklem (5-10 % myślącego społeczeństwa od początku o tym wiedziała i próbowała sygnalizować o przyszłych problemach), teatrem który za cel obrał sobie walkę z ludźmi w obronie wirusa który doskonale znamy od lat 60. Izolacje, niszczenie odporności maseczkami, zamykania ludzi zdrowych!!! bo mieli kontakt z katarem, fałszywe testy (to trwa do dziś!!!!) kary, segregacja, przymuszanie do szczepień które od początku były gorsze niż "choroba", odbieranie praw zdrowym ludziom za brak qr codu!!!!, niszczenie firm, kontaktów, relacji, przyjaźni, zdrowia, wspieranie depresji, niszczenie ludzi i majątków. Nowy porządek świata. Od trzech lat pisaliśmy że wzrośnie ilość samobójstw wśród dorosłych, dzieci i młodzieży jako jeden z wielu zaplanowanych efektów plandemii. Już się pokazują "naukowe" publikacje że oddech niszczy klimat. Największa bzdura klimatyczna o tym że CO2 niszczy klimat. Spisek ma odebrać nasze pieniądze. Bill Gates już woła o nasze pieniądze! Trzeba dodatkowo opodatkować twórców CO2. A najlepiej się pozbyć o 3/4 populacji. Bzdury globalistów. Grzsiowski już alarmuje. Przez covid wyginie ludzkość!!!. Haha (premia wpłynęła?)

    • 10 4

  • Wcale mnie to nie dziwi

    W końcu jesteśmy matecznikiem jedynej słusznej Partii Opiekuńczej

    • 10 2

  • Lewica w szkolach

    Teraz to ratuj się kto może i pilnujcie swoich dzieci

    • 8 3

  • (2)

    Jeśli ginie młody człowiek to jest to wielka tragedia, a jeśli sam odbiera sobie życie, to jest to już totalna katastrofa.
    Rodzice takich ludzi mają przekreślone całe swoje dalsze życie. Ich dzieci, które zwykle kochali i o które latami się troszczyli, wymierzają im największą karę, jaką dziecko może wymieżyć rodzicowi. Karę dożywotnią i zadającą ciągły ból. Rodzice zmarłych naturalnie czy tragicznie dzieci zwykle ledwo potrafią poukładać sobie jakoś życie. Rodzice nieletnich samobójców są zatruci do końca życia. Ich życie to często w głębi duszy czekanie na śmierć. Prośba do wszystkich pragnących skończyć ze sobą. Pomyślcie o bliskich. Kończąc swoje życie, w zasadzie kończycie albo kaleczycie również i ich życie.
    U syna w liceum był taki przypadek. Nie znałem dziecka, ale przez miesiąc prawie tylko o tym myślałem. Tak żal mi jego rodziców. Niech Bóg ma ich w swojej opiece.

    • 15 1

    • Rodzic samobójcy

      Dziękuję. Ciężko żyć, czekasz na własną śmierć a jeszcze otoczenie wbija cię w poczucie winy, bo coś musiało w domu nie grać. Nie zrozumie,kto nie przeżył.

      • 8 0

    • Depresja jest chorobą neuropsychiczną

      I to bardzo ciężką i czasem śmiertelną poprzez samobójstwo. Także to nie jest tak, że można "zaapelować" do kogoś chorego, żeby "nie robił tego rodzicom", on jest w innej przestrzeni działania mózgu i jego cierpienie jest tak mocne, że obmyśla działania ukrucające...
      W obecnych czasach i tak mamy szczęście, że opracowano w latach 60-tych lekarstwa SSRI tzw. Inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, które pomagają w walce z chorobami psychicznymi, które powstają w wyniku zaburzeń działania neuroprzekaźników.
      Jeśli jednak chodzi o profilaktykę i edukację dot. chorób psychicznych do zrobienia jest jednak jeszcze prawie wszystko

      • 3 0

  • (2)

    Nic dziwnego rodzice maja gdzieś wychowanie dzieci nie wspomnę o miłości do dzieci dawanie mu poczucia bezpieczeństwa .. wszędzie nienawiść która zrobili nasi kochani politycy na czele z Tuskiem wielka opozycja co sprzedała Polskę i nasz przemysł. Teraz dzieci maja coraz mniej możliwości bo wasza kochana unia chce zarabiać na Polsce wprowadzając swoje formy i produkty a sile robocza na zachód. I na koniec lewactwo wychowujące społeczeństwo bez zasad. Zdanych przekonań i jedyna wartość która się robi to pieniądz. Jedni maja układy i potrafią w nowym świecie zarobić i ich dzieci maja dobrze a następni się ryja i dzieci to widza. Tamci z bogatych domow maja iphony itd a te nie maja nic . Za duże podziały wiec witamy niedługo lata 90

    • 8 6

    • Czyli jak zwykle winny jest Tusk :))) (1)

      W sumie nic nowego.

      • 4 2

      • Winni są wszyscy zachłanni politycy nie dbające o polskie dzieci i społeczeństwo liczy sie dla nich lewacka unia i uchodźcy PiS po psl sld jedno zło od 30 lat nie dbające o Polskie społeczeństwo liczy sie co powie zachód gdzieś mam zgniły zachód.. Jeszcze unia nam dowaliła taka prawda - zajmują soe problemami zupełnie których nie ma albo które sami wymyślają

        • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeźba terenu przeważa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane