• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zabraknie nam fachowców? Zmiany w szkolnictwie zawodowym

Marzena Klimowicz-Sikorska, Ewa Budnik
15 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Niż demograficzny i malejące zainteresowanie szkołami zawodowymi może doprowadzić do znacznego spadku fachowców. A co za tym idzie - wzrostu ceny za ich usługi. Niż demograficzny i malejące zainteresowanie szkołami zawodowymi może doprowadzić do znacznego spadku fachowców. A co za tym idzie - wzrostu ceny za ich usługi.

Niewykluczone, że za kilka lat zacznie poważnie brakować fachowców. Póki co w samym tylko Gdańsku w szkołach zawodowych kształci się ok. 8 tys. uczniów. To o 3 tys. miej niż takie placówki mogą pomieścić. Jeśli dodać do tego niż demograficzny, który dotknął już ten sektor szkolnictwa i spadające zainteresowaniem szkołami zawodowymi, prognozy są niepokojące. Dlatego od 1 września tego roku szkolnictwo zawodowe czekają zmiany.



Remont mieszkania nie obejdzie się bez fachowca, wie to każdy, kto choć raz w życiu musiał odświeżyć swoje lokum. Niestety dobrego majstra będzie coraz trudniej znaleźć przynajmniej w Gdańsku, tu bowiem szkoły zawodowe już odczuły skutki niżu demograficznego oraz spadek zainteresowania wśród absolwentów gimnazjów.

- Odczuwamy niż demograficzny. Aktualnie mamy 316 uczniów, a moglibyśmy przyjąć ich łącznie ok. 500 osób. Dlatego przenoszą nas do Zespołu Szkół Energetycznych mówi Lech Barnik, dyrektor Szkoły Elektrycznej i Elektronicznej w Gdańsku. - Uczniom się wydaje, że nauka w szkole ogólnokształcącej jest lżejsza. Po pierwsze, że trwa trzy lata, a nie cztery tj. w przypadku technikum, a po jej skończeniu mogą kształcić się zawodowo w szkołach policealnych czy pomaturalnych szkołach zawodowych. Efekt końcowy jest taki sam, bo każdy z nich musi przystąpić do egzaminu zawodowego.

Lekarstwem na bolączki szkół zawodowych mają być zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które zaczną obowiązywać od 1 września tego roku. Jedna z nich ma dotyczyć właśnie egzaminów końcowych. Aktualnie edukacja w takiej placówce kończy się jednym zbiorczym egzaminem, zamiast niego uczniowie będą zdawać sprawdziany z poszczególnych kwalifikacji zawodowych.

Oprócz tego prawo przewiduje tworzenie kursów kwalifikacyjnych, skierowanych głównie do osób dorosłych, a także dotowanie prywatnych szkół zawodowych w zależności od ilości uczniów, którzy zdadzą egzamin zawodowy. Kolejnym rozwiązaniem mają być Centra Kształcenia Zawodowego, która mają skupiać placówki oświatowe o podobnym profilu.

Czy jednak zachęci to uczniów do wybierania takich szkół? - Istnieje realne zagrożenie, że będzie brakowało ludzi w przemyśle. Myślę, że to nie jest kwestia braku mody na takie kształcenie, ale braku propagowania znaczenia i ważności zawodu - mówi dyrektor Barnik.

- Jest trend do zdobywania wiedzy ogólnej, ale myślę, że to się zmieni, nie wszyscy przecież mają predyspozycję do tego by skończyć studia - dodaje Ewa Kloza, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku. - Dla młodzieży przeciętnej, która potrafiłaby się znaleźć w zawodzie to dobra szkoła, bo po niej od razu ma zawód i pracę.

Ministerialne zmiany mają też włączyć w proces edukacyjny samych pracodawców, którzy mają mieć wpływ na kształcenie swoich przyszłych pracowników.

Czy kiedykolwiek miałeś/łaś problem ze znaleziemiem fachowca?

Póki co w poniedziałek nad kondycją gdańskich szkół zawodowych dyskutowali dyrektorzy takich placówek wraz z radnymi i władzami Gdańska.

- Wszyscy, którzy się dziś kształcą w zawodach usługowych nie mają problemu z pracą. Podobnie jest z zawodami z grupy najnowocześniejszych technologii. Największym deficytem są zawody związane z budownictwem okrętowym. Ten sektor nam się trochę załamał i od kilku lat go odbudowujemy, m.in. poprzez promocję takich szkół Jasiński. - Od kilku lat Gdańsk stara się tak ustawić rekrutację do szkół ponadgimnazjalnych, by połowa absolwentów gimnazjów trafiała do liceów a połowa do szkół zawodowych. Gdyby to uwolnić myślę, że 80 proc. absolwentów wybrałoby licea ogólnokształcące. Dlatego elementów promujących szkolnictwo zawodowe powinno być więcej. Warto by było, żeby w tą promocję włączyli się pracodawcy.

Żeby jednak za kilka lat fryzjerów, budowlańców i innych potrzebnych pracowników nie zastępowali sąsiedzi ze Wschodu Gdańsk chce postawić na promocję szkolnictwa zawodowego. Co roku ma być wydawany poradnik gimnazjalisty "Poszukiwane zawody", cyklicznie organizowane mają być targi szkolnictwa zawodowego czy poprzez zapraszanie uczniów gimnazjów do szkół zawodowych. Jedne z pierwszych odbędą się 9 maja na Międzynarodowych Targach Gdańskich.

Testy kompetencyjne dla gimnazjalistów odbędą się 24-26 kwietnia. Uczniowie i ich rodzice będą musieli zdecydować co dalej... Tymczasem w Trójmieście nie rezygnując ze średniego wykształcenia można zdobyć naprawdę ciekawy zawód.

W Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych im. Władysława Szafera w Oliwie przy ul. Czyżewskiego uczniowie wykształcić się mogą m. in. na technika architektury krajobrazu, technika hodowcy koni czy - od tego roku - technika organizacji reklamy.
- Absolwenci architektury krajobrazu najczęściej otwierają swoje działalności. Niektórzy z nich to znani na trójmiejskim rynku projektanci ogrodów. Technicy hodowli koni pracują w stadninach, w gospodarstwach agroturystycznych, uczą jazdy konnej, często poszerzają swoją wiedzę na kursach hipoterapii - mówi Jadwiga Chys, dyrektor szkoły.

Z kolei technik cyfrowych procesów graficznych, który ukończy Technikum Nr 1 funkcjonujące w ramach Pomorskich Szkół Rzemiosła przy ulicy Sobieskiego w Gdańsku będzie wyspecjalizowany w przygotowaniu publikacji multimedialnych lub projektowaniu mediów graficznych - w zależności od aktualnych potrzeb rynku pracy.

A technik mechatronik, absolwent tej samej szkoły, nauczy się jak urządzenia mechaniczne zastąpić inteligentnymi systemami elektromechanicznymi. Kształcenie w tym zawodzie pozwala czytać, analizować a także samodzielnie opracowywać dokumentację techniczną urządzeń i systemów mechatronicznych, projektować, instalować i obsługiwać nowoczesne urządzenia i linie produkcyjne oraz programować i nastawiać parametry urządzeń i systemów mechatronicznych, a także wykonywać ich naprawy.

W Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni zostać można z kolei technikiem chłodnictwa i klimatyzacji. Szkoła przygotowuje specjalistów w zakresie montażu, eksploatacji i naprawy maszyn chłodniczych i klimatyzacyjnych: okrętowych i lądowych przemysłowych oraz eksploatacji i naprawy urządzeń chłodniczych stosowanych w handlu, gastronomii i gospodarstwie domowym. Absolwenci tego technikum pracują m.in. w Przedsiębiorstwie Budowy Urządzeń Chłodniczych w Gdyni, w Klimor SA, VBW Clima, VTS Clima, na terenie stoczni produkcyjnych, zakładają firmy.

Z kolei na Chylońskiej w Gdyni, w Zespole Szkół Ekologicznych, wykształcić się można m.in. na technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczeń zapozna się z wykorzystaniem energii słonecznej, wiatrowej, geotermalnej i biopaliw, czyli zdobędzie wiedzę w kierunku, który budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów i jest coraz bardziej poszukiwany na rynku.

W Zespole Szkół Usługowych w Gdyni na ul. Morskiej wykształcić się można m.in. na technika technologii odzieży. Praktyczne umiejętności zawodowe uzyskane w toku kształcenia pozwalają podjąć pracę w zakładach przemysłu odzieżowego w: laboratorium, wzorcowni, krojowni, szwalni, działach przygotowania produkcji i kontroli jakości oraz w zakładach usługowych wytwarzających odzież dla indywidualnego klienta. Szkoła zapewnia praktyki zawodowe i zajęcia specjalistyczne.
Zobacz pełny katalog szkół średnich w Trójmieście
Zebrała EBu

Opinie (64) 4 zablokowane

  • Tendencja spadkowa. Brak fachowców, coraz mniej ludzi wykwalifikowanych. Myślę że to się samo niedługo zmieni. Jak tabun maturzystów z ogólnym wykształceniem nie będzie mogła nigdzie znaleźć pracy. Ponieważ takich ludzi co "ogólnie" nic nie umieją będzie coraz więcej. Pojawi się wtedy mnóstwo elektryków, cieśli, spawaczy itd. z "papierem ekonomisty, socjologa-resocjalizatora". Podobna sytuacja była w wojsku. Nikt nie chciał iść do wojska, to była kara za wszelkie grzechy! A teraz gdy wojsko jest zawodowe, ludzie walą do armii drzwiami i oknami. Wystarczy poczekać, a życie samo zweryfikuje pogląd.

    • 14 0

  • przecierz stawiaja na inowacje , a nie na tworzenie miejsc pracy

    to poco mialy byc zawodowki ???

    • 7 0

  • I po kiego było likwidować pożądne, 5letnie technika,
    czyli szkoły średnie-techniczne, a nie 3 lub 4latki...
    Szkoda tylko, że jak niektórzy w przeszłości je kończyli (tryb 5lat)
    to co drugi pracodawca.. lał na CV takiego młodzania, osądzajac go zaocznie,
    nie wiedząc czy ma fach czy nie, a wytarczyła kwartlana próba na sprawdzenie.

    • 6 0

  • Podnieść poziom w liceach

    i na studiach, to zawodówki same zaczną się zapełniać jak kiedyś. Będą z tego same korzyści: więcej fachowców z konkretnym zawodem ale również człowiek po studiach będzie reprezentował odpowiednio wysoki poziom.

    Kto wymyślił, że każdy musi mieć skończone studia? Co takie studia są warte jeżeli poziom w nich jest taki sam albo i niższy niż w dawnych liceach i technikach? Czy musimy we wszystkim małpować USA i "zachód"? Czy zapomnieliśmy, że oni już dawno dobrych fachowców szukali u nas bo sami mieli system kształcenia wypaczony, czyli taki jak jest teraz u nas?

    • 17 0

  • fachowców i tak zabraknie

    co chwila słyszę... Panie drogo. A idzcie w diabły. Nikt w brudzie smrodzie i kurzu nie chce robić, najlepiej papierki produkować i oczywiście mieć ubezpieczenie. Ale jak mamy komuś za pracę zapłacić... oj to wtedy każda cena jest za wysoka. I tak po troszku dobrz hydraulicy, budowlańcy się wykruszają. Nie wspominając o zawodzie stolarza który prawie już nie istniej, bo nie ma szkół kształcących w tym kierunku. I będziemy jak niemcy do których kiedyś przyjeżdżali Polacy odwalać brudną robotę której nikt nie chce tam wykonywać..... Obecnie podobno nawet elektryka chcą unicestwić. Paranoja w dobie gdzie wszystko jest na prąd.... W Polsce nie będzie już fachowców bo... każdy chce taniej.. taniej i taniej i Polskie fabryki padały, padają, rzemieślnicy padają bo np. kolega sprzedawał całe życie buty, starcił robotę i teraz jest glazurnikiem. Niezłe co? Dobra cena z później płacz... Panie ratuj bo mi spartaczyli robotę.... ale popraoszę taniej bo... miałem stratę, bo inni dają mi mniejszą cenę. itd.... żenada polskiego narzekania..

    • 5 0

  • Panowie z Kaszub (2)

    Panowie z Kaszub po podstawówce i tak dominują na naszych pomorskich budowach zaniżając stawki rodzimym wykwalifikowanym fachowcom

    • 12 0

    • (1)

      a to się zgadza.
      gdy rozmawiałem z jednym kaszubskim przybyszem na temat ich zarobków to aż zacząłem się śmiać.
      12zl/1h, odciągniecie za transport,praca od 12 do 16 godz +przejazdy(2h w obie strony) 6 dni w tygodniu, całkowity zarobek 2000-2100
      ludzie miejcie szacunek dla siebie!!!

      • 7 0

      • oj zgadza się, zgadza....

        Obserwuję takie ekipy w sklepie będącym na trasie z Kaszub do 3-miasta.
        Typowy przykład: 5-ciu chłopa o 6.30 wysiada z wysłużonego VW Transportera, na pace taczka, łopata i drabina, a główne menu na śniadanie to 2 Specjale i Extra Mocne...
        Kierowca ma działalność gopodarczą i wystawia faktury za usługi, a reszta "na czarnucha" bo tak taniej....

        • 1 0

  • BZDURA! JUŻ BRAKUJE!!!!...

    • 3 0

  • Szkoła w branży budowlanej to 10% (1)

    Bo pozostałe 90 % to nauka wpajana podczas wykonywania zawodu , i tam sie dopiero człowiek uczy profesjonalizmu no i jak ma jeszcze kogoś , kto zna się dobrze na rzeczy to jeszcze większe skróty , jak ktoś twierdzi że malowanie to prosta sprawa to się grubo myli , była prosta ale 25 lat temu jak sie wałkowcem i emulsja chlapało , teraz są technologie różnego rodzaju , specjalistyczny , sprzęt , trzeba wiedzieć jak przygotować powierzchnie ,pod jaką farbę , jaki grunt tu jaki tam , i to sie tyczy wszystkich gałęzi wykończeniówki i budowlanki . Uważam że fachowców nie brakuje , ale jak dalej ludzie będą poszukiwać jak najtaniej ponieżej kosztów opłacalności dobrego fachowca to doprowadzi tylko do jednego że zostaną sami partacze , ale oczywiście będą niedrodzy , narzędzia z biedronki , doświadczenie z ulotek , no i dużo nowych kart startowych , co robote to zmiana numeru telefonu !!

    LUDZIE DOCENIAJCIE JAKOŚĆ !!!

    • 4 2

    • to prawda

      zgadzam się z kolegą w 100 %..

      • 0 0

  • pracuje jako spawacz w trojmiescie. (3)

    mam 20 zl na reke, umowe o prace, doswiadczenie 2 lata, sam mam 22 lata, wynajmuje w sopocie niezle mieszkanko, kupilem auto, nie narzekam.
    chcialem sie zwolnic to dostalem podwyzke aby zostac.

    • 5 1

    • (1)

      Pogadamy o twoim zdrowiu jak dobijesz do 40.

      The brightest flame burns quickest...

      • 2 2

      • możemy pogadać. Jesli myslisz, że masz większe szanse na długie zdrówko siedząc za biurkiem, to przeleć się po szpitalach i zobacz kto jest ich najczęstszym klientem :)

        • 2 0

    • No i fajnie....

      Ale przyznaj sam, kokosów też nie ma - 20 zł/h x 160 rg = 3200 zł na rękę za ciężką i uciążliwą dla zdrowia pracę (wiem, pewnie pracujesz więcej, ale tyle wynosi 1 etat). 1500 za wynajem mieszkania, raty na auto, jedzenie, bezyna, ubrania itp... ot normalne życie bez fajerwerków...
      Spróbuj teraz kupić i urządzić mieszkanie, mieć dziecko (i żonę), albo pojechać na wakacje... wtedy zacznie być maławo tych funduszy.... A to już kres możliwośći, bo wiecznie podwyżek nie będziesz przecież dostawał...

      • 0 1

  • ja po mgr, dod licencjacie, technikum i kilkunastu kursach

    SZPACHLUJE SCIANY ? bo nie bylo i nie ma pracy - a jak jest to wybaczcie za 1200zl nie jestem w stanie przezyc! w TUSKOWNI. To nie jest moj wybor - a szanse rozwoju ? mam za granica..... i coraz blizej mi do tego. Chetnie popracuje w zawodzie -a jest podobno "wartosciowy" chyba wylacznie dla wuelkiego korporacyjnego pracodawcy z praniem mozgu gratis.

    • 2 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to:

 

Najczęściej czytane