• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Logopedia a system boloński

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
25 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
System boloński, który od kilku lat obowiązuje na polskich uczelniach, ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nz. rektorat Uniwersytetu Gdańskiego. System boloński, który od kilku lat obowiązuje na polskich uczelniach, ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nz. rektorat Uniwersytetu Gdańskiego.

We wtorek opublikowaliśmy artykuł, w którym opisaliśmy sytuację naszej czytelniczki, która po zdobyciu tytuły licencjata z logopedii na UG nie dostała się na studia magisterskie na tym samym kierunku. Jej zdaniem najdziwniejsze było to, że z rekrutacją lepiej poradzili sobie absolwenci innych studiów licencjackich, a największe problemy mieli właśnie posiadacze tytułu licencjata z logopedii.



Który system kształcenia jest lepszy?

Dziś wiemy już, że na magisterskiej logopedii osoby z licencjatem z tego kierunku będą stanowić minimalną większość, ponieważ dostało się ich 28 oraz 25 absolwentów innych kierunków. Nie ma jednak wśród nich geografów i specjalistów od zarządzania (jak wcześniej napisaliśmy - za co przepraszamy), są za to licencjaci z pedagogiki (w tym ze specjalnością logopedyczną), polonistyki i historii. W rekrutacji udział wzięły 122 osoby, a wśród 69, które nie zostały przyjęte na studia magisterskie, jest 12 licencjatów logopedii.

Nasz artykuł wywołał sporą dyskusję, która z problemu dotyczącego wyłącznie studentów i absolwentów logopedii Uniwersytetu Gdańskiego przeszła na ogólną organizację systemu kształcenia wyższego, czyli tzw. systemu bolońskiego, polegającego na podziale na studia licencjackie i magisterskie.

Głos w dyskusji postanowiła zająć także dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

***


Na magisterskiej logopedii nie ma ani jednej osoby po kierunku geografia lub zarządzanie, są tam kandydaci właśnie po kierunku logopedia lub ze specjalnością logopedyczną. Jeśli jednak absolwenci zarządzania lub geografii, uzyskując w wyniku rekrutacji odpowiednią liczbę punktów, dostaliby się na ten kierunek, mieliby prawo studiować. O przyjęcie na logopedię na drugi stopień studiów stacjonarnych na kierunku logopedia na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2012/2013 mogli się ubiegać absolwenci studiów wyższych, a zatem kandydaci po studiach różnych kierunków, nie tylko logopedycznych. Rozmowa kwalifikacyjna, przed komisją złożoną ze specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, obejmowała sprawdzenie podstawowych wiadomości z zakresu logopedii i sprawdzenie przydatności do zawodu logopedy (tych osób, które wcześniej takiego sprawdzenia nie przechodziły). Uzyskanie mniej niż 20 pkt. z wiadomości z zakresu logopedii wykluczało kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

Ukończenie studiów pierwszego stopnia na konkretnym kierunku rzeczywiście nie gwarantuje absolwentom tego kierunku "automatycznego", jak napisano w artykule, przyjęcia na studia magisterskie i gwarantować nie może, nie tylko na Uniwersytecie Gdańskim, ale na wszystkich uczelniach w Polsce. Obowiązująca Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 roku zlikwidowała system pięcioletnich studiów magisterskich, wprowadzając trzyletnie studia pierwszego stopnia, dwuletnie magisterskie i studia doktoranckie, na które obowiązuje oddzielny proces rekrutacji. Pięcioletnie studia magisterskie pozostały na kierunku prawo oraz na kierunku psychologia i innych wskazywanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - logopedii na tej liście nie ma.

Studenci konkretnej uczelni nie mogą mieć preferencji w procesie rekrutacji, gdyż byłyby to zapisy dyskryminacyjne. Można natomiast w warunkach rekrutacji zapisać konkretne umiejętności, a zatem np. konieczność ukończenia konkretnego kierunku studiów (ale na wszystkich uczelniach, nie jednej!). Jednak w obowiązującym w Europie tzw. bolońskim, trzystopniowym systemie kształcenia na studiach wyższych, różne rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników i budzą dyskusje, tak jak i cały system, co nie oznacza - jak napisano w artykule - "ograniczania kariery zawodowej".

Kierunek logopedia na Uniwersytecie Gdańskim to kierunek unikatowy, międzyuczelniany, prowadzony wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a zatem absolwenci mają potrzebne zawodowe uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy, a na Uniwersytecie Gdańskim są nauczycielami dwuprzedmiotowymi i dodatkowo zyskują uprawnienia do nauczania języka polskiego. W wyniku ukończenia studiów logopedycznych pierwszego stopnia i odbycia praktyk logopedycznych uzyskują kwalifikacje nauczyciela-logopedy, czyli uprawnienia zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z 2009 roku, nr 50, poz. 400). Dodatkowo absolwent naszej logopedii uzyskuje uprawnienia do nauczania języka polskiego zgodnie z paragrafem 3 wspomnianego rozporządzenia. To oznacza, że może być nauczycielem logopedą w szkole podstawowej, gimnazjum - aż do szkoły zawodowej, w tym oczywiście w przedszkolu, które - wydaje się niezamierzenie - z ironią zostało potraktowane w tytule.

Po studiach pierwszego stopnia na kierunku logopedia absolwenci mogą ubiegać się o przyjecie na magisterskie studia logopedyczne lub na każde inne, zgodnie z obowiązującymi na te studia zasadami rekrutacji. Jak wiadomo są one różne na różne kierunki studiów nie tylko w ramach jednej uczelni ale także na innych uczelniach. Z pedagogicznymi uprawnieniami i zawodowymi studiami logopedycznymi każdy absolwent UG może zdawać na bardzo wiele różnych kierunków studiów magisterskich, w tym także pedagogicznych.
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Miejsca

Opinie (102) 4 zablokowane

  • wiadomo kto bierze udzial w tych kometrazach

    osoby zainteresowane
    osoby po licencjacie
    osoby ktore sie nei dostaly spoza
    i pracownicy ug
    kto sie dostal ma gdzies pisanie komentarzy grzeja tylek na plazy.

    • 0 3

  • Lepiej poinformowany niż rzecznik

    "ak naprawdę lista rekrutacyjna jest z powodu danych osobowych nie dostepna ogólnie ze szczegółami wiec wypowiedz rzecznika wcale nie pokrywa sie z prawda, jak juz ktos w innym komentarzu dopatrzył sie niespójności. "
    Rzecznik UG nie ma informacji, ale ty masz. Jesteś lepiej poinformowany niż rzecznik. Przykro mi, ale takich głupot dawno nie czytałam. Jeśli rzecznik nie ma dostępu do list przyjętych, to skąd ty masz wgląd w te dane? Co ty rektor jesteś, czy jak?
    Tłumaczyć widać można jak pastuch krowie na miedzy, ale kto nie chce pojąć, to nie pojmie. Jasne, na logopedię przyjęto geografów, ekonomistów oraz po hydraulice stosowanej. Wyłącznie.
    A tak w ogóle wszyscy kłamią i oszukują, wyłącznie po to, aby utrudnić życie absolwentkom licencjatu z logopedii. Bowiem zazdroszczą im wiedzy, inteligencji oraz urody.

    • 2 3

  • Głupota

    "Jezeli Ug byloby w pozadku w tej sytuacji by jej nie prostowało. "
    A co to za logika??? Pracownicy mieli pozwolić, aby jakieś niedouczone panny publicznie ich obsmarowywały? Mieli pozwolić, aby pan redaktorek wypisywał kompletne głupoty, wyssane z palucha panienki, która nie potrafiła się podstaw nauczyć? A w imię czego?

    • 3 3

  • Tak naprawdę to od tych kłamczuch należało zażądać publicznego sprostowania i przeprosin!
    A rzecznik UG według ciebie nie ma wglądu w listy przyjętych? A niby dlaczego?
    Słowo rzecznika nic nie jest warte, za to słowo panienki, która nawet się z nazwiska nie przedstawi, za to łże aż ziemia jęczy jest w pełni wiarygodne. Człowiek czyta i oczom normalnie nie wierzy.

    • 1 3

  • "slowo rzecznika ile jest warte? "
    Pewnie więcej niż "studentki", która się do egzaminu nie przygotowała!

    • 1 2

  • poziom ug jest tak zenujacy jak ten artykul

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?

 

Najczęściej czytane