• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brzeziński: prognoza dla świata

msz
2 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Areopag: czy sprawiedliwie znaczy po równo?
- Demokratyczna rywalizacja polityczna przemienia się w nienawistną rozróbkę - mówił prof. Zbigniew Brzeziński podczas gdańskiego Areopagu. - Demokratyczna rywalizacja polityczna przemienia się w nienawistną rozróbkę - mówił prof. Zbigniew Brzeziński podczas gdańskiego Areopagu.
Ponad 1300 osób zgromadziło się wczoraj w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, by wysłuchać wykładu prof. Zbigniewa Brzezińskiego, w latach 1977-1981 doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy Cartera.

- Kultura polityczna w kraju mego pochodzenia jest obciążona wulgarną retoryką - rozpoczął profesor, mówiąc, że demokratyczna rywalizacja polityczna zamienia się "nienawistną rozróbkę", za którą cierpi cała Polska.

Następnie gość przeszedł do tematu wiodącego, czyli "Prognozy dla świata". Mówiąc o teraźniejszości podkreślił, że mamy do czynienia z bezprecedensowym przebudzeniem politycznym całej ludzkości. Równocześnie, dzięki powszechnemu dostępowi do mediów, a w tym Internetu, wzrasta poczucie niesprawiedliwości gospodarczej, sprzyjające religijnemu fanatyzmowi.

Przemiany te niosą ryzyko aktów terrorystycznych "korzystających z faktu, że po raz pierwszy żyjemy w czasach, kiedy łatwiej jest zabić milion ludzi, niż rządzić nad milionem ludzi".

Następnie profesor odniósł się do przyszłej sytuacji geopolitycznej na świecie.

- W ciągu następnych dwóch dekad Chiny, Indie i Japonia zajmą czołowe miejsca w hierarchii światowej, w której Ameryka nadal będzie numerem jeden, ale ze zmniejszającą się przewagą - oceniał politolog.

Jednak równocześnie istnieje niebezpieczeństwo, że tocząca wojnę z terroryzmem Ameryka, może wdać się w długotrwały konflikt z Irakiem, Iranem i Afganistanem.

Powyższy scenariusz mogą skomplikować przyszłe losy Europy i Rosji. Decydujące będzie, czy Unia nadal zostanie pozbawiona geopolitycznych ambicji i czy Rosja, o ambicjach przerastających jej aktualne możliwości gospodarcze i demograficzne, przyłączy się do Wspólnoty, czy też starać się będzie o niezależną i czołową rolę na świecie.

Równocześnie zmienia się hierarchia światowych mocarstw. Przez ostatnie 200 lat, od Kongresu Wiedeńskiego po konferencję w Poczdamie, o równowadze sił na świecie decydowały: USA, Wielka Brytania, Rosja, Francja i Prusy. W chwili obecnej z tego grona liczy się, według profesora, jedynie USA, a główną areną konfliktu o przyszłość świata jest podbrzusze Eurazji.

Dlatego głównym zadaniem Ameryki jest wciągnięcie do odpowiedzialności za świat nowych uczestników, jak Chiny, o wyjątkowej umiejętności dyplomatycznej i cierpliwości historycznej, jak "dobry obywatel świata" Japonia, jak Indie, państwo o dużych ambicjach, jak Indonezja, największy kraj islamski, ale także Rosja, czy Unia Europejska, równa Ameryce światowa potęga gospodarcza, konsekwentnie zmierzająca do integracji politycznej i mogąca odgrywać odpowiedzialną rolę geopolityczną. Zasadniczym interesem Ameryki jest również wzrastająca rola Polski.

- Kiedy nieznana jest przyszłość Rosji, geografia polityczna wskazuje, że dobre, nie budowane wspomnieniach o politycznym wrogu, sąsiedzkie stosunki z Niemcami, są dla Polski wrotami do udziału w budowie potężnej Europy - mówi profesor.

Polska powinna utrzymywać również dobre stosunki z Ukrainą, powoli zmierzającą do integracji z Europą Zachodnią. Istnienie niezależnej Ukrainy według profesora zmienia geopolityczną rzeczywistość na Wschodzie. Bez niej Rosja nie będzie miała opcji imperialnej i pójdzie za jej przykładem, co ma zasadnicze znaczenie dla Polski.

Pytany przez prof. Jerzego Bralczyka o naszą scenę polityczną budowaną głównie na wizerunkach, Zbigniew Brzeziński poradził uzbrojenie się w cierpliwość, bo sytuacja w Polsce jest częścią choroby pokomunistycznej.

- Komunizm nie tylko zabijał ludzi, ale gnębił i demoralizował tych, których nie zabił - uważa profesor. - Jednak mimo destruktywnej retoryki politycznej, Polska się rozwija stając się krajem autentycznie europejskim i demokratycznym. Na horyzoncie już pojawia się generacja nowych, politycznych liderów.

Spotkanie to początek gdańskiego Areopagu, którego zasadnicza część odbędzie się w dniach od 8 do 11 listopada.
msz

Opinie (27) 1 zablokowana

  • PRZYSZLA SENATORKA Z PALTFORMY WZIELA KONKRETNA LAPOWE KONTROLOWANA (1)

    • 0 0

    • z partii baajii? NIEMOŻLIWE

      • 0 0

  • "mamy do czynienia z bezprecedensowym przebudzeniem politycznym całej ludzkości"
    Ladnie brzmiaca bzdura. Mamy do czynienia ewentualnie z bezprecedensowa manipulacja i praniem mozgow.

    "Komunizm nie tylko zabijał ludzi, ale gnębił i demoralizował tych, których nie zabił"
    Te slowa pasuja rownie dobrze do amerykanskiej demokracji.

    • 0 0

  • "doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych _Jimmy Cartera_"

    Zdecyduj się matołkowaty dziennikarzyno. Albo traktuj to jak nazwisko i pisz Jimmycartera, albo pisz po polsku: Jimmy'ego Cartera!

    • 0 0

  • prognoza dla trójmiasta

    mam taki przykład:
    wiadomo, że dużo zależy w państwie, a nawet w konkretnym mieście od poziomu wykształcenia czy też przygotowania do pracy mieszkańców..
    j. chodzi o poziom wykształcenia - UNIWERSYTET GDAŃSKI
    znam osobę, która zdała maturę po 30stce, nie umie poprawnie pisać ani się wysławiać, nie wie wielu podstawowych rzeczy o świecie gospodarki,polityki itp.
    a studiuje na studiach niestacjonarnych wydział prawa i administracji.....................SZOOOOOOOOOOOK
    jak takich fachowców mamy kształcić..................

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane