• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Chłopki. Opowieść o naszych babkach / ECS Historia

Fantastyczna, przejmująca, nieraz poruszająca do łez historia o kobietach, które nie zaistniały na kartach historii i nie pisano o nich na pierwszych stronach gazet, a stanowiły przecież znaczną część społeczeństwa i na ich barkach spoczywało wiele powinności. Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach (Marginesy 2023).

Olbrzymią zaletą książki Joanny Kuciel-Frydryszak jest to, że autorka oddała głos samym bohaterkom, które na przełomie lat dzieliły się swoimi pragnieniami, prośbami oraz rozterkami, przez co publikacja daje możliwość pełnego zobaczenia spektrum dawnych czasów. W Chłopkach nie ma zbędnego patetyzmu, jest za to dosadny realizm, poprzez który czytelnik uświadamia sobie, jak bardzo ciężkie było życie polskich kobiet jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Dla wielu czytelników szokującym był fakt, na jakiej stopie życiowej funkcjonowali nasi przodkowie, że posiadanie więcej niż jednej spódnicy mogło już być synonimem bogactwa, że często nie wszyscy domownicy mieli możliwość spania na łóżku. Ponadto duża liczba fotografii daje możliwość również wizualnego spojrzenia na sytuację kobiet na wsi w dawnych czasach.
Rok 2023 w polskiej literaturze należał do publikacji Chłopki, która zdobyła mnóstwo laurów, m.in.: Najlepsza Książka w kategorii Literatura Faktu w Bestsellerach Empiku, Najlepsza Książka w Konkursie Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz Książka Roku w kategorii Literatura faktu i publicystyka portalu Lubimyczytać.pl.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy, premiera odbyła się 17 maja 2023.
Z Joanną Kuciel-Frydryszak rozmawiać będzie Agnieszka Grabarz.

gościni
Joanna Kuciel-Frydryszak | Polonistka z wykształcenia, dziennikarka z zawodu, przez lata związana z wrocławską prasą. Autorka dwóch książek biograficznych: o Antonim Słonimskim (Słonimski. Heretyk na ambonie, 2021) i o Kazimierze Iłłakowiczównie (Iłła, 2017) a także bestsellerowej pierwszej w Polsce książki o przedwojennych służących (Służące do wszystkiego, 201oraz reportażu historycznego Chłopki, który osiągnął rekordowy nakład 300 tys. egzemplarzy i został uznany przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku.
prowadząca
Agnieszka Grabarz | Antropolożka współczesności, socjolożka, ekspertka z zakresu zarządzania zasobami ludzkim i rynku pracy, pracowniczka ECS w zespole ds. HR.

/ Książkę w dniu spotkania będzie można nabyć w promocyjnej cenie w bibliotece ECS, płatność kartą płatniczą lub gotówką

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna:

 

Najczęściej czytane