• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co oferują trójmiejskie szkoły średnie? Rusza rekrutacja

Wioleta Stolarska
13 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
O przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki. O przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki.

Wyników egzaminów jeszcze nie znają, ale w szkołach średnich już rozpoczyna się rekrutacja na przyszły rok szkolny 2019/2020. O przyjęcie ubiegać się będą absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki - na Pomorzu to ok. 45 tys. osób. Dokumenty do wybranych placówek uczniowie będą mogli składać do 18 czerwca 2019 r.



Jaka szkoła średnia jest najlepsza?

Zarówno wyniki egzaminu gimnazjalnego, jak i ósmoklasisty uczniowie poznają w piątek, 14 czerwca, czyli tuż przed zakończeniem roku szkolnego (w przypadku testu przeprowadzanego w kwietniu i w czerwcu). Zaświadczenia wydawane będą w szkołach tydzień później, czyli w piątek, 21 czerwca 2019 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem pomorskiego kuratora oświaty rekrutacja do szkół średnich na Pomorzu rozpoczyna się już w poniedziałek 13 maja. Na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły (wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym) uczniowie mają ponad miesiąc - do 18 czerwca. Z kolei do 19 czerwca 2019 r. kandydaci mogą jeszcze dokonać zmiany wyboru szkoły.

Tu znajdziesz szczegółowy HARMONOGRAM REKRUTACYJNY

Kryteria, progi punktowe



Przed uczniami bardzo ważny moment podejmowania decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Postępowanie rekrutacyjne do wszystkich typów szkół będzie złożone.

W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę będą brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego. Komisja rekrutacyjna uwzględni także oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów. O tym, które to będą, zdecyduje dyrektor szkoły przeprowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem oraz za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

Każda szkoła ustala własne kryteria przyjęcia uczniów, które dopasowane będą do profili oferowanych klas. Absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów będą obowiązywały osobne kryteria.

W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę będą brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego. W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę będą brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego.

Rekrutacja elektroniczna - oferty szkół



Kandydatów do publicznych szkół ponadgimnazjalnych na terenie Pomorza obejmuje rekrutacja elektroniczna pod adresem nabor-pomorze.edu.com.pl/Kandydat. Kandydat do szkoły średniej zakłada konto w systemie, wprowadza swoje dane, wybiera klasy na liście swoich preferencji. Wprowadza dane do systemu, w tym oceny i osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia szkoły i zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu oraz określa preferencje wyboru szkół (można wybrać trzy szkoły), zapoznając się z ofertą przedstawioną w systemie. To pierwszy krok do zapisania się do nowej szkoły.

Po przejściu rekrutacji elektronicznej należy wydrukować wniosek z systemu i złożyć go w szkole pierwszego wyboru wraz z niezbędnymi dokumentami (określonymi w rozporządzeniu kuratorium).

Kandydat zostaje przydzielony tylko do jednego z preferowanych oddziałów lub nie zostaje przyjęty do żadnego, jeżeli nie uzyskał wystarczającej liczby punktów zapewniających przyjęcie.

Rekrutacja w roku 2019 prowadzona jest jednocześnie dla dwóch roczników. Absolwenci klas ósmych szkół podstawowych informacji o ofertach szkół mogą szukać tutaj. Z kolei absolwenci gimnazjów informacji o ofertach szkół mogą szukać tutaj.

Co ważne, na stronach można sprawdzać też statystyki chętnych - w rekrutacji ósmoklasistów i gimnazjalistów - które pokazują kandydatom, jakie jest zainteresowanie profilem, który wybrali. Dla wielu osób może to być wyznacznik, czy warto szukać alternatywnej szkoły lub klasy w placówce.

Przed uczniami bardzo ważny moment podejmowania decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Przed uczniami bardzo ważny moment podejmowania decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

Cztery dni na dostarczenie świadectwa



W kolejnym etapie rekrutacji kandydaci mają czas od 21 do 25 czerwca 2019 r. na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu (kopie lub oryginał - dotyczy kandydatów, którzy nie podlegają rekrutacji elektronicznej oraz kandydatów rekrutujących się indywidualnie w systemie elektronicznym).

Od 13 maja 2019 r. do 4 lipca 2019 r. komisja rekrutacyjna będzie weryfikowała wnioski o przyjęcie do szkoły i dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczonych w oświadczeniach.

5 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Do 10 lipca 2019 r. do godz. 14 konieczne jest przedłożenie przez rodzica kandydata lub przez kandydata pełnoletniego oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej/gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty/gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły średniej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego, zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

12 lipca 2019 r. godz. 12 do publicznej wiadomości podane zostaną przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Nabór uzupełniający w szkołach średnich potrwa od 12 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. Z kolei jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Niezłożenie w wymaganym terminie któregokolwiek z obowiązujących dokumentów spowoduje niedopuszczenie kandydata do postępowania rekrutacyjnego.

W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 w szkołach średnich spotkają się absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej. W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 w szkołach średnich spotkają się absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej.

Miejsca dla absolwentów podstawówki i gimnazjum



W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 w szkołach średnich spotkają się absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej. Każda z tych grup będzie jednak realizowała odrębny program nauczania, dlatego nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie.

Uczniowie kończący VIII klasę podstawówki mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.

Czytaj też: "Moje dziecko jest ofiarą pomysłów kolejnych ministrów"

Na Pomorzu przewidywana liczba uczniów - absolwentów szkoły podstawowej oraz oddziałów III klas gimnazjalnych w roku 2019/2020 według kuratorium oświaty będzie wynosiła 44897. Jest to liczba porównywalna z rokiem szkolnym 2007/2008, wówczas liczba uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych wynosiła 41458.

Trójmiejskie samorządy już kilka miesięcy temu zapewniały, że będą tworzyć nowe oddziały i miejsca w szkołach średnich, tak by każdy uczeń miał szansę się dostać.

Jak przekonywała Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty, biorąc pod uwagę średnią liczbę uczniów w oddziale klasowym planowany jest wzrost liczby oddziałów klasowych w szkołach średnich - według szacunków kuratorium wystarczy jeden dodatkowy oddział na trzy szkoły średnie.

Miejsca

Opinie (60) 1 zablokowana

  • (5)

    czy komuś udało się zarejestrować w Vulkanie? u m nie opcja rejestracji nieaktywna

    • 4 2

    • u mnie też

      • 1 0

    • a to nie musi być ten login co dzieci dostały?

      • 1 1

    • Podstawówka (2)

      Mnie się udało. Dziś uaktywniła się funkcja "Zgłoś kandydata" i wszystko działa bez zarzutu. Z tego co wiem nie było żadnych loginów. Dziecko nalezy zarejestrować podając jego PESEL i maila do rejestracji konta.

      • 2 0

      • (1)

        Tzn. jakiś rodzic rejestruje swoje 15-letnie dziecko do szkoły? 15-latek tego nie ogarnia czy rodzice nie ufają, że może tego nie spartaczyć? O losie...

        • 2 1

        • 15-latek

          jest niepełnoletni i nie może samodzielnie się zapisywać do szkoły. Nawet na podaniu papierowym potrzebne są podpisy rodziców.

          • 5 0

  • W systemie powinna być informacja n/t kadry (19)

    % członków ZNP,
    czy klasyfikowali na matury,
    czy utrudniali przeprowadzenie egzaminów,
    czy dyrekcja wspierała strajkujących czy maturzystów.

    • 51 83

    • A ja bym chciał wyniki testów z obsługi komputera przeprowadzonych wśród nauczycieli. (1)

      • 10 9

      • a to bys sie zdziwil

        • 0 0

    • niech idzie do prywatnej szkoły - nie będzie miał dylematów!!! (12)

      • 18 4

      • płacimy w naszych podatkach na państwowe szkoły (8)

        więc idź z takimi pseudoradami do wyborczej i TVN a nie trolluj to forum.
        należy zwiększyć pensum, zwolnić część obiboków, co roku robić rzetelną ocenę z udziałem rodziców i uczniów. wtedy podwyższy się i poziom nauczania i pensje.

        • 14 27

        • (4)

          Poziom będzie i tak słaby, bo mamy beznadziejny program - zakuj, zdaj, zapomnij.

          • 12 1

          • program jest lepszy niż za PO, np. informatyka (3)

            tylko nauczyciele nie bardzo się do tego potrafią douczyć.

            • 7 14

            • (2)

              W którym miejscu lepszy? Bo dodano pięć godzin programowania? Weź mnie nie rozśmieszaj.

              • 13 3

              • w jakiej klasie kobieto, w jakiej klasie? (1)

                • 3 2

              • Ona nie rozumie nic z podręcznika 8 klasy

                7 też i 6.... Bądź wyrozumiały...

                • 1 3

        • trolu (1)

          Jeszcze jest konstytucja jeszcze można pisać co się uważa za słuszne. Nie masz prawa wyzywać od trolli i eksmitować z forum. Jeszcze...., ale nie wątpię, że kupicie i to za kolejne 500+

          • 9 4

          • niestety nie można pisać tego co się uważa za słuszne, dużo cenzurują

            prawie jak w wyborczej i TVN. ale masz rację - mam prawo pisać abyś nie trollował, trollu.

            • 4 11

        • I jeszcze żeby pracę nauczycieli oceniały tylko matki Brajanków i Dżesik, wtedy polska edukacja na pewno wzniesie się na wyżyny intelektu.

          • 1 1

      • nauczyciele też! bez Karty Nauczyciela pracodawca nie będzie jej łamał :)

        • 1 1

      • niech idzie (1)

        a Ty masz prawo narzucać innym co mają zrobić? do jakiej szkoły maja iść?

        • 6 2

        • kondomici tak maja

          • 2 5

    • Masz rację
      Wszędzie powinna być pełna kontrola i nadzór, w twojej pracy także

      • 7 1

    • Odgrzewasz stare kotlety ?

      • 0 0

    • Dość tej propagandy. Temat jest niezwiązany z polityką i po co pisać te bzdury?

      Zwolennicy PIS jak widać wszędzie spamują i hejtują!

      • 5 3

    • Szok, to straszne, że ludzie są tak głupi.

      • 2 1

  • no super brawo (10)

    W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 w szkołach średnich spotkają się absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej.pytanie.kto wymyślił gimnazja???zawsze była podstawówka 8 klas i było normalnie.Ale w tym kraju coś co dobrze funkcjonuje najlepiej rozwalić by przestało.Ale dobrze,że wraca to co było normalne

    • 58 82

    • gimanazja potzrbowały czasu .... i od kilku lat funkcjonowały bardzo dobrze (6)

      teraz powrót do starej "szkoły" znowu będzie funkcjonował dopiero za kilka lat
      pytanie jest komu przeszkadzały gimnazja????

      • 31 13

      • Przeszkadzały bo program ogólniaka obliczony na cztery lata trzeba było zmieścić w trzy. (5)

        Ponadto po jakiego grzyba aż 9 lat edukacji obowiązkowej dla każdego? Zwłaszcza że dla wielu już siódma i ósma klasa są za trudne.
        I po co na przestrzeni 12 lat aż trzy szkoły?
        Gimnazja by było ok, gdyby nie były obowiązkowe, gdyby absolwent podstawówki mógł zamiast gimnazjum wybrać szkołę zawodową. Jeżeli nie mógł to jaki miało sens rozbijanie i przedłużanie de facto podstawówki?

        • 22 7

        • większość obywateli była za likwidajcą gimnazjum (4)

          rząd zrealizował oczekiwania wyborców

          • 15 19

          • Większość jest głupia (2)

            reforma zrobiła tylko chaos i pożarła miliardy. Nic więcej nie zmieni.

            • 22 13

            • o! widzę, że kolejny lewicowy 'arystokrata' tzn. z elyty (1)

              wg takich demokracja jest dobra póki wyniki wyborów są zgodne z ich oczekiwaniami, a jak nie są zgodne to lepszy zamordyzm...

              • 8 10

              • Nie było referendum w sprawie gimnazjów, lewaku.

                • 8 6

          • Od kiedy lud to ekspert?

            Lud jest w większosci ciemny...moze o biznesie imedycynie też bedzie decydować, co?

            • 5 3

    • lubiłem gimnazja (1)

      Gimnazjum to była właśnie bardzo dobra sprawa. Dzieci nadrabiały zaległości, poznawały nowych kolegów itp.

      • 16 13

      • Chodziłam do gimnazjum i to był najlepszy czas w moim życiu. Nie musiałam męczyć się z ludźmi z podstawówki, których nie lubiłam. Nowi nauczyciele, nowa szkoła, nowi koledzy, nowe możliwości.

        • 19 9

    • Gimnazja w obecnej formule wymyśliła Akcja Wyborcza Solidarność, protoplastka Prawa i Sprawiedliwości, które właśnie gimnazja likwiduje, oraz... Platformy Obywatelskiej.

      • 6 1

  • W systemie podac informacje jaki % jest nierobow (4)

    czyli strajkujacych, to da uczniom wiele informacji. Nie beda musieli sie stresowac przed egzaminami czy nieroby przyjda czy ich oleja

    • 34 57

    • (1)

      Dokładnie tak jak ty komuchy określały strajkujących stoczniowców.

      • 13 8

      • Przecież Pis jest tam gdzie stało Zomo, więc sie zgadza.

        • 7 10

    • zgadzam sie.

      Zgodnie z życzeniem władzy powinna im wystarczyć miska ryżu. Szczególnie tym, których zawód to "powołanie". Oni wręcz powinni dokładać do tego, żeby móc się realizować. Wtedy do zawodu trafią prawdziwi entuzjaści. A przecież o to nam, rodzicom chodzi. Precz z tymi, którzy za nasze pieniądze chcą utrzymać rodzinę !!!!! Do strajku mają prawo wyłącznie górnicy, by dostarczają krajowi węglowodanów oraz rolnicy, bo postawione na sztorc kosy, to w końcu jest jakiś argument.

      • 5 3

    • Wyślij swoje młode do placówki prywatnej. Będziesz miał pewność że "nierobow" tam nie uswiadczysz.

      • 1 1

  • Q#$$%%^^$wa mam dosyć wiecznych malkontentów i wszechwiedzących

    wszystko i narzekających, o strajkujących nierobach, o poziomie nauczania, o informatycznych brakach nauczycieli a prawda jest taka, że 99,9% tych głąbów pisze z pracy., czyli zajmuje się niczym merytorycznym zawodowo, tak samo zresztą jak wypowiadanie się na tym forum.
    Pozdrawiam
    PS. Nie, mi tez nie działa volcan

    • 30 11

  • x

    Zdecydują znajomości ?.

    • 6 13

  • (5)

    Z Mojego punktu widzenia tj. Osoby urodzonej pod koniec lat 80 ub. wieku I kończącej 6-ścio letnią podstawowkę, 3-letnie Gimnazjum I 3-letnie liceum najlepsze co może wybrać młody człowiek po Gimnazjum czy podstawówce to technikum, ewentualnie zawodówka, a na końcu Liceum, chyba, że ktoś jest wybitnie inteligentny to wtedy wiadomo, że Liceum, chociaż niektóre technika są o niebo lepsze od większości LO. A dlaczego technikum przed Liceum?!
    Po pierwsze: zdobywa się zawód
    Po drugie: ma się maturę
    Po trzecie I chyba najważniejsze rok dłużej nauki, więc można się dokładnie zastanowić, co chce się tak naprawdę robić w przyszłości I zacząć to robić :)
    Niestety za "moich czasów" była presja rodziców, by dziecko skończyło Liceum, potem studia, które przyniosą "mega profity", a jak jest każdy widzi z tymi "profitami"
    Tak więc, jak bym miał możliwość wyboru jeszcze raz to wybrałbym technikum.
    Pozdrawiam Wszystkich

    • 34 11

    • Pokazujesz tylko jedną stronę medalu (1)

      Liceum jest lepsze od technikum, jeśli:
      - Wiesz co chcesz robić w życiu i dodatkowy rok jest dla Ciebie tylko stratą czasu
      - Masz zamiar iść na studia (głównie nietechniczne, choć na techniczne też można i człowiek da sobie spokojnie radę)

      • 2 0

      • Mozliwe że pokazałem jedną stronę medalu :-) dziękuję za Twoją opinie.
        Pozdrawiam,

        • 0 0

    • A mamusia żony Ci też szukała? Nie rozumiem jak mogą rodzice wybierać za nastolatka szkołę.

      • 0 1

    • Jasne (1)

      W takim razie idź po ten swój wymarzony fach i niech cię robi w bambooko jeden z drugim pracodawca od siedmiu boleści. Będziesz doskonałym elementem dzisiejszego współczesnego systemu wyzysku. Ale o tym nie myślisz, bo zafiksowales się na to co mówi masa, czy tak zwana opinia publiczna. Myśl tak dalej ,,kolego,,. Inni skorzystają, nawet nie wiesz kiedy i jak.

      • 0 3

      • Za to Ty, udowodniłeś/łaś, że wykształcenie nie zawsze idzie z klasą człowieka. :-)
        Pewnie należysz do osób, które uważają, że chleb sam się upiecze i wyląduje w sklepie, jedzenie w restauracji pojawi się na stole za pomocą "różowego jednorożca", a budowa/ remont domu czy naprawa samochodu za pomocą czarodziejskiej różczki sam się zrobi?!
        Jeżeli masz taką pogardę do osób, kończących Technikum, czy szkołę zawodową I pracujących fizycznie, to współczuję Twojej rodzinie, a Tobie " życzę byś nabrał szacunku do drugiego człowieka I pracy, którą wykonuje.
        Pozdrawiam,

        • 4 0

  • Ide do seminarium zakonnego, to zawod z przyszloscia. (1)

    • 15 5

    • Krzyż na drogę.

      • 3 0

  • Gdzie najwiecej chetnych?

    • 5 0

  • Czas się przygotować na to, że:

    za parę lat absolwent szkoły publicznej będzie znał paciorek, być może tabliczkę mnożenia do 100 i będzie w stanie ledwie, ledwie się podpisać. I nic więcej. Kto ma większe ambicje, musi zbierać kasę na szkołę prywatną. Miała być Ameryka, to będzie. W szkolnictwie na pewno. Jak komuś płacą za 18 godzin tygodniowo, to on tylko tyle będzie pracował i finito. Rząd i społeczeństwo nauczycieli olewa, to oni co, mają sobie rękawy wyrywać? Wała! Już teraz orły do tego zawodu się nie wyrywają, a będzie tylko gorzej. A zresztą po co większości tzw. społeczeństwa jakakolwiek szkoła? Żeby wódkę pić, mefę i amfę wciągać i dzieci rodzić to nie trzeba żadnej szkoły.

    • 21 7

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Konferencja Marketing w Kulturze 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
konferencja

Science Cafe. (AL)chemiczne złoto

20 zł
wykład, sesja naukowa, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to:

 

Najczęściej czytane