• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cyfrowy bliźniak uprzedzi o powikłaniach w czasie ciąży

ws
21 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Nadciśnienie tętnicze wywoływane ciążą oraz związane z nim powikłania są jednym z istotniejszych problemów klinicznych dotykających ciężarne. Nadciśnienie tętnicze wywoływane ciążą oraz związane z nim powikłania są jednym z istotniejszych problemów klinicznych dotykających ciężarne.

"Cyfrowy bliźniak" będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia ciężarnej i dziecka w domu, umożliwi przewidywanie ryzyka powikłań, jeszcze zanim pojawią się objawy. Nad tym innowacyjnym asystentem ciężarnej bazującym na sztucznej inteligencji pracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta.



Czy kobiety w ostatnim trymestrze ciąży powinny być pod stałą obserwacją?

Jak "cyfrowy bliźniak" pomoże ciężarnej? W ramach projektu zostanie opracowana platforma informatyczna WODIA. Gromadzone będą tu dane pochodzące z kliniki oraz pomiary przeprowadzane przez ciężarną, m.in. takie jak historia zdrowia, wyniki pomiarów parametrów życiowych, badania ultrasonograficznego i przepływów w tętnicach macicznych oraz szereg biomarkerów.

"Rejestr ciąż" wchodzi w życie od 6 lipca



Dzięki "cyfrowemu bliźniakowi" będzie można monitorować i przewidywać ryzyko powikłań związanych z ciążą, takich jak stan przedrzucawkowy i tzw. nadciśnienie ciążowe, jeszcze zanim pojawią się objawy. W razie potrzeby narzędzia te pomogą określić optymalną dawkę leku i plan leczenia w przebiegu ciąży. Z platformy będzie mógł korzystać zarówno personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, położne), jak i pacjentka oraz jej bliscy.

- Nasza platforma ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne kobiety, ale chcemy również sprawdzić, jak opracowane modele czy system mogą poprawić komfort i jakość życia pacjentki, np. właściwie planując wizyty w klinice czy wykonując odpowiednie pomiary. Z drugiej strony wypracowane przez nas rozwiązania będą mogły przyczynić się do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej - mówi dr hab. inż. Jacek Rumiński, prof. PG z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, kierownik konsorcjum krajowego w projekcie.

Jak przygotować się do ciąży? 7 rzeczy, o których warto pamiętać



Zespół z Katedry Inżynierii Biomedycznej WETI PG będzie odpowiedzialny za opracowanie modelu sztucznej inteligencji w zakresie przewidywania ryzyka chorób, które mogą być powodowane ciążą. Będzie również zaangażowany w opracowanie metod monitoringu i pomiaru danych od ciężarnych.

Bliźniak pomoże wykryć powikłania i zagrożenia w czasie ciąży



Gameta Gdynia Centrum Zdrowia, jeden z większych ośrodków leczenia niepłodności oraz badań prenatalnych w Polsce, będzie uczestniczyć w przygotowaniu, realizacji i ocenie wyników badania klinicznego.

Jak podkreśla ginekolog-położnik dr Dariusz Wójcik, nadciśnienie tętnicze wywoływane ciążą oraz związane z nim powikłania są jednym z istotniejszych problemów klinicznych dotykających ciężarne. Szacuje się, że to schorzenie dotyczy nawet 5-10 proc. kobiet w ciąży. Nadciśnienie oraz związany z nim stan przedrzucawkowy jest przyczyną 76 tys. zgonów kobiet i 500 tys. niemowląt każdego roku. Niemowlęta, które przeżyją, często doświadczają długotrwałych problemów zdrowotnych, w tym porażenia mózgowego, przewlekłej choroby płuc, ślepoty i utraty słuchu. Stan przedrzucawkowy komplikuje do 8 proc. wszystkich ciąż i może prowadzić do kilku stanów zagrażających życiu, często wymagających leczenia i hospitalizacji.

- Obecnie problem ten staje się coraz częstszy. Na wystąpienie tego powikłania ma wpływ wiele czynników, m.in wiek ciężarnej, schorzenia ogólnoustrojowe występujące przed ciążą, czynniki środowiskowe i genetyczne, istotną przyczyną jest też opóźnienie średniego wieku rozrodczego - mówi dr n. med. Dariusz Wójcik, prezes Gameta Gdynia Centrum Zdrowia. - Celem tego projektu jest stworzenie dokładniejszych narzędzi do przewidywania ryzyka wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą i związanym z nim powikłań już na wczesnym etapie ciąży, co umożliwi szybkie włączenie profilaktyki oraz pomoże je opóźnić lub złagodzić jego przebieg. Dysponujemy odpowiednim sprzętem, mamy wykwalifikowany personel, jesteśmy przygotowani do testów - dodaje szef kliniki.

Planujesz ciążę? Znajdź swojego lekarza: Ginekolodzy w Trójmieście



Modele będą testować lekarze z Gdyni i Aarhus



W projekt zaangażowani są: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Preis, ginekolog-położnik (opiekun projektu), dr n. med. Dariusz Wójcik, ginekolog-położnik, prezes Gameta Gdynia Centrum Zdrowia, oraz dr n. med. Dorota Zamkowska i lek. med. Kinga Jaguszewska, ginekolog-położnik.

Trzyletni projekt "Spersonalizowany program monitoringu i badań przesiewowych dla kobiet w ciąży zagrożonych stanem przedrzucawkowym lub nadciśnieniem indukowanym ciążą" jest realizowany w ramach programu Era PerMed. Międzynarodowe konsorcjum badawcze tworzą: Aarhus University (lider), Aarhus University Hospital (Dania), Politechnika Gdańska, Gameta Gdynia Centrum Zdrowia Sp. z o.o, oraz Zitec Com SRL (Rumunia). Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań. Całkowity budżet konsorcjum krajowego (wraz z wkładem własnym przedsiębiorcy) to ponad 1 mln zł. Dofinansowanie dla PG wynosi ponad 522,7 tys. zł.
ws

Miejsca

Opinie (17) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • Kiedys nie bylo takich wynalazkow i wszyscy zyjemy (8)

    Obecnie to wedlug mnie skok na kase, kiedys za moich czasow to rodzily sie same zdrowe dzieic, wszyscy zyja po dzis dzien, wirusow sie nie boja nie to co dzisiejsza mlodziez co kichnie i juz do szpitala idzie. Wedlug mnie te wszystkie nowe badania ciazowe i inne sa tez po to aby nas oslabic jako jednostke, ja tam nie wierze w takie rzeczy. To musi byc jakies ryyzko dla kobiety gdy idzie na badania i dostaje falami radiowymi albo innymi w brzuch aby komputer narysowal obraz. To nie dla mnie

    • 7 58

    • módl się o zdrowie bo na rozum za póżno

      • 21 1

    • a co za twoich czasów byłeś ginekologiem ogólnopolskim ,ze wiesz ,ze wtedy rodziły się same zdrowe dzieci , przestań głupoty (2)

      ,bo wstyd

      • 22 0

      • (1)

        To znowu ty swirze? Poznaje po niepodrabialnej w swoim rodzaju pisowni. Jak tam szpryce? Ktora juz dawka?

        • 0 6

        • Co to jest szpryce?

          Nie przetłumaczyło się z rosyjskiego? :D

          • 7 0

    • pewno,że nie dla ciebie , bo jesteś facetem ,a do tego jeszcze głupim

      • 10 0

    • A co jesteś ginekologiem ogólnopolskim? ,że wiesz ,ze kiedyś rodziły się tylko zdrowe dzieci , brednie wypisujesz , wstyd

      • 7 0

    • mężczyzni nie rodzą więc masz rację ,ze nie dla ciebie

      • 12 1

    • Przestańcie karmić trolla!

      • 5 0

  • Czyli jak zwykle: dajcie na barany swoje prywatne dane.

    • 6 5

  • Opinia wyróżniona

    Gratulacje profesorze Rumiński!

    Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Budżet trochę skromny jak na europejskie standardy, ale Pan z pewnością coś na to poradzi. To bardzo ważny społecznie temat, kolejny krok w stronę polepszenia służby zdrowia. Życzę aby udało się wypracować rozwiązanie, które następnie będzie produktyzowane. Inżynieria biomedyczna górą :)

    • 9 1

  • Tylko czemu bliźniak, a nie bliźniaczka. Skąd ta nazwa? A wynalazek super. (2)

    • 3 12

    • Opinia wyróżniona

      (1)

      Nazwa tej metody testowania zaczerpnięta jest z języka angielskiego: "digital twin". Metoda ta rozwijana się już od 1989r. Głównie rozwiązanie to służyło dla przedsiębiorstw w testowaniu linii produkcyjnych, maszyn itp. Bardzo się cieszę, że pomaga teraz ludziom. Przewidywania zagrożeń ciążowych może odciążyć budżet państwa w przyszłości.

      • 1 0

      • jasne, ale twon to również bliźniaczka.

        • 0 0

  • To co z tego ,że powikłania i tak kobiety muszą rodzić ,bo jak to Jarek powiedział ,ze najważniejsze by dzieci (1)

    były ochrzczone , Jarek na stare lata zrobił się jak mocherowe baby księdzu d*pę liżące. A najgorsze jest to ,ze rodzić muszą zgwałcone kobiety ,bo zanim to udowodnią to na aborcję jest za póżno i muszą się cieszyć dziećmi z twarzami oprawców. A przerażające jest to ,ze ukraińskie kobiety uciekające do Polski ,a zgwałcone na Ukrainie muszą w Polsce rodzić ,bo Godek , Rydzyk , Pisowcy , Konfederaci i księża tak chcą . dosyć ,ze kobiety bezdomne to jeszcze taka straszna tragedia

    • 8 3

    • W ogóle dziwne jest to, że w naszych czasach ludzie nie są w stanie pojąć, że KK to ściema. Sama wiara jest ludziom potrzebna w życiu i rozwojowi osobistemu. Od dziecka czytałem ważne książki religijne i historyczne, przeanalizowałem fakty, daty zapisu, sytuacje jakie miały miejsce w czasach ich powstania i wygląda na to, że święta księgą kk powstała na przełomie kilku wieków i znajduje się w niej to co było dla nich wygodne na dany czas. Nie mam nic do samych fundamentów wiary kk jednak to co dzieje się później to istna bajka zapewniająca skok na władze, kasę i lekkie życie co wyklucza się z nauczaniem Jezusa Chrystusa. Wracając do meritum, nauka i etyka posunęły się tak bardzo, że czysto głupim i nieetycznym jest zabranianie aborcji w niektórych przypadkach medycznych i etycznych.

      Ps. Moja matka w czasie ciąży była w trakcie radio i chemii terapii, lekarze namawiali ja do aborcji, posiadam dokumentację, że takie dziecko nie ma prawa być zdrowe. Co przez to chce powiedzieć? Najczęstszym popełnianym błędem jest błąd ludzki, jednak w dzisiejszych czasach aparatura medyczna dzięki rozwojowi technologicznemu zrobiła olbrzymi progress, dzisiejsi lekarze opierają swoje przekonania o wyniki z badań zaawansowanym sprzętem medycznym a nie o przeczucie.

      • 1 0

  • Szara strefa porodów

    Na pomorzu oszukują i źle edukują

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel kamienny jest skałą pochodzenia...?

 

Najczęściej czytane