• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy powinniśmy się bać sztucznej inteligencji? "Nie możemy ufać własnym oczom"

Piotr Kallalas
10 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (88)
- Jesteśmy przyzwyczajeni, aby myśleć o algorytmach jako o sztucznej inteligencji, ale one nie mają ludzkich cech, nie są inteligentne - mówi dr hab. inż.  Piotr Szczuko. - Jesteśmy przyzwyczajeni, aby myśleć o algorytmach jako o sztucznej inteligencji, ale one nie mają ludzkich cech, nie są inteligentne - mówi dr hab. inż.  Piotr Szczuko.

Czy chat GPT to rzeczywiście przełom? Czy już wkrótce będziemy wykorzystywać narzędzia sztucznej inteligencji w pracy, a może wręcz ją stracimy na rzecz nowych technologii? O wyzwaniach, jakie niesie rozwój algorytmów, porozmawialiśmy z dr hab. inż. Piotrem Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej.



Czy obawiasz się sztucznej inteligencji?

Dlaczego od paru tygodni mówimy tylko i wyłącznie o sztucznej inteligencji i czacie GPT?

Dr hab. inż. Piotrem Szczuko: Sztuczna inteligencja jest rozwijana od dziesiątków lat, natomiast ostatni czas przyniósł ogromny postęp dotyczący mocy obliczeniowej, która jest potrzebna, aby odpowiednio wydajnie trenować algorytmy i tym samym, aby poprawnie działały. Druga rzecz to dostępność danych - z roku na rok coraz więcej usług działa w Internecie, w chmurach, a zasoby i dane są coraz bardziej dostępne np. pełne teksty prac naukowych, wpisujące się w trend otwartej nauki, hasła Wikipedii i porady profesjonalistów. To wszystko jest inspiracją do tworzenia nowych inicjatyw, a twórcy algorytmów mają coraz lepsze podstawy, aby proponować coś pomysłowego.

W przypadku mocy obliczeniowej można stosunkowo tanio wynająć usługi we wspomnianej chmurze, które pozwalają przeprowadzić obliczenia bez potrzeby inwestowania w ogromną infrastrukturę serwerową. Te dwa trendy zbiegły się i napędzały rozwój np. algorytmu GPT, a także tych generujących obrazy, jak Midjourney czy Stable Diffusion - potrafiące na podstawie tekstu wyjściowego stworzyć bardzo realistyczny obraz, pejzaż czy grafikę np. Gdańską Starówkę stylizowaną na obraz van Gogha.

Sztuczna inteligencja wykryje nowotwór? Aplikacja doktorantki z PG Sztuczna inteligencja wykryje nowotwór? Aplikacja doktorantki z PG
Niektórzy wieszczą, że jest to przełom porównywalny z odkryciem Internetu.

Jestem bardzo sceptyczny i nie nazywałbym tego przełomem. Jesteśmy przyzwyczajeni, aby myśleć o algorytmach jako o sztucznej inteligencji, ale one nie mają ludzkich cech, nie są inteligentne. Świetnym przykładem są najnowsze eksperymenty w postaci chatu GPT w wersji 4, który został zintegrowany z wyszukiwarką internetową. Użytkownikowi wydaje się, że rozmawia z odrębnym bytem, drugim człowiekiem, z ekspertem. To jest mylne, bo algorytmy zaskakują nas tym, że potrafią konstruować długie wypowiedzi, które jednak tylko pozornie mają sens. Tymczasem sposób generowania tekstu jest narażony na błędy. To jest algorytm statystyczny - chat GPT uczy się i analizuje, że skoro na ekranie pojawiły się konkretne słowa, to najbardziej prawdopodobnym dalszym ciągiem jest kolejne słowo. To tylko statystyczna zależność. Algorytmy przytaczają zmyślone fakty, przeinaczają daty, mają problem z prostymi logicznymi zagadkami czy interpretowaniem intencji pytającego. Takich drobiazgów jest dużo i pokazują wady tego systemu.

Czy już wkrótce będziemy wykorzystywać algorytmy w pracy?

Trudno powiedzieć. Robię rozmaite próby z tymi algorytmami i dostrzegam zalety i wady. Można założyć, że kiedyś będzie to przydatne naukowcom, którzy np. potrzebują streszczeń dużej liczby prac. To może przyśpieszyć pracę, choć jak wspomniałem, jestem sceptyczny, bo nadal są popełniane błędy. W ostatnim czasie poprosiłem o streszczenie książki, którą przeczytałem, a więc pozornie prostą rzecz. Algorytm sięgał do zasobów i mieszał fakty z różnych źródeł - wymieszał definicje w profesjonalnej wypowiedzi, a innym razem bohaterów opowieści w streszczeniu. Kiedyś zapytałem też o podstawy przetwarzania języka naturalnego, czyli natural language processing, a chat pomieszał to z programowaniem neurolingwistycznym. Połowa wypowiedzi była prawidłowa, a potem był "przeskok na inne tory", bardzo szkodliwy, bo potencjalnie niezauważalny dla osoby niezaznajomionej z tematem.

Nowy samochód badawczy z PG pomoże w utrzymaniu dróg Nowy samochód badawczy z PG pomoże w utrzymaniu dróg
Rozwijanie tych technologii i poprawa błędów to kwestia czasu?

Postęp GPT w kolejnych wersjach jest tak dynamiczny i tak szybki, że za chwilę pewnie ujrzymy wersje niemające tych błędów. Będzie można je włączyć do codziennej pracy np. tworzenia podsumowań tekstów, streszczania korespondencji mailowej. To będzie przyspieszało wiele naszych zadań. Na pewno Chat GPT może być doskonalszy. Natomiast oczekiwałbym, aby kolejne kroki rozwoju polegały na stworzeniu procedur niekoniecznie opartych o sztuczną inteligencję, ale o sprawdzanie wiarygodnych źródeł - pozwalające wręcz na automatyczne sprawdzanie faktów. Wikipedia jest moderowana przez użytkowników, którzy dbają o jej wiarygodność, chat GPT próbuje to robić, ale w tym momencie miesza różne źródła całkowicie chaotycznie. Co ciekawe, w ostatnim czasie Google ogłosiło nowe narzędzie o nazwie Bard, podkreślając, że algorytmy się mylą i to użytkownik ma stać na straży rzetelności. Bard nawet informuje, że jest możliwość generowania trzech różnych odpowiedzi i to na nas spoczywa odpowiedzialność ich wyboru i weryfikacji.

- Nie obawiam się, że to się wyrwie spod kontroli, bo wciąż algorytmy są uruchamiane przez odpowiedzialne korporacje. Firmy są świadome - mają własne działy poświęcone etyce, zrównoważonemu rozwojowi.
Pojawiają się teorie, że sztuczna inteligencja nam zagraża, że może przestać być kontrolowana.

Nie obawiam się, że to się wyrwie spod kontroli, bo wciąż algorytmy są uruchamiane przez odpowiedzialne korporacje. Firmy są świadome - mają własne działy poświęcone etyce, zrównoważonemu rozwojowi. Jako użytkownicy również mamy wpływ na to, komu będziemy ufali i z czego będziemy korzystać. Oczywiście powinniśmy wdrażać regulacje prawne, ale najważniejsza jest edukacja i świadomość, że nie można ufać temu, co się widzi, temu co się słyszy, bo algorytmy są w stanie wygenerować pozornie wiarygodne rzeczy, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Największym zagrożeniem jest nasze lenistwo. Jeśli poprosimy o wygenerowanie pracy na zaliczenie, to będą tego konsekwencje. Jest duże ryzyko, że tekst będzie pełen niespójności logicznych i faktów wymyślonych przez algorytm, co jest nazywane halucynacją. Nie mówię tylko o ewentualnym oblaniu, ale materiał pojawi się w bazach, będzie powielany nieintencjonalnie bez zamysłu autora i tym samym będzie generował błędy w przyszłości. Jako wykładowcy staramy się uświadamiać studentów o tych zagrożeniach i uczyć społeczeństwo, jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii. Przede wszystkim ważny jest fact checking, weryfikacja.

Sieci neuronowe, sterowanie pojazdów falami EEG i blockchain. PG wyróżniła projekty badawcze Sieci neuronowe, sterowanie pojazdów falami EEG i blockchain. PG wyróżniła projekty badawcze
Ostatnio widzieliśmy fałszywe zdjęcia Donalda Trumpa pojmanego przez policję.

Jeszcze raz powtórzę, powinniśmy ostrzegać odbiorców mediów, że nie możemy ufać własnym oczom. Technologia deep fake to już nasza codzienność i nie jesteśmy się w stanie przed tym bronić. Pozostaje jedynie rzetelność dziennikarska. Z drugiej strony, im więcej będzie takich przykładów jak fejki z osobami publicznymi czy znanymi aktorami, tym bardziej będziemy rozumieć, jak to działa. Potrzebne są również narzędzia weryfikacji - na przykład wyraźne oznakowanie niezweryfikowanych kont w mediach społecznościowych, aby użytkownik od razu miał możliwość oszacowania wiarygodności źródła. Algorytm, który wnosi coś do obrazu, powinien również generować podpis wskazujący na zmiany, tak jak narzędzie bing create firmy Microsoft. Na poziomie Unii Europejskiej mamy rekomendacje AI Act określające zalecenia stosowania takich algorytmów i zobaczymy, jak konkretne kraje będą wdrażały ten dokument. Są również cele nieszkodliwe, takie jak rozrywka czy cele artystyczne. Należy pamiętać, że jest to narzędzie i tylko od człowieka zależy, do czego je wykorzysta.


Widzimy jednak, jak sztuczna inteligencja wchodzi w inne obszary nauki np. diagnostyki medycznej.

Mówimy tu o różnych technologiach. Zadaniem GPT jest tworzenie czy wymyślanie tekstu. Z kolei w zagadnieniach medycznych głównym wyzwaniem jest klasyfikacja, technologia ma nauczyć się pracować na rzeczywistych danych. Nie ma wymyślać nowych danych, a precyzyjnie odróżniać wzorce. To jest ogromny plus rozwoju sztucznej inteligencji, że taką specjalistyczną wiedzę prawie bezkosztowo można powielać i stosować w każdym ośrodku medycznym na świecie. Algorytmy pozwalają przykładowo odtwarzać struktury białek, co jest potrzebne przy tworzeniu nowych leków, stwierdzać, które substancje chemiczne mogą wejść w skład nowych, eksperymentalnych leków. Potrafią wreszcie diagnozować różne choroby z obrazu tomograficznego czy rentgenowskiego. To działa coraz lepiej i pokładamy w tym ogromną nadzieję. Mówi się również o zastępowaniu niektórych zawodów przez AI, ale kompetencje ludzkie są potrzebne nawet w świecie zdominowanym przez algorytmy, przede wszystkim do podejmowania ostatecznej i odpowiedzialnej decyzji na podstawie sugestii podsuwanych przez algorytm.

Czy w Pana Zakładzie również trwają prace w oparciu o sztuczną inteligencję?

Nasz zespół, czyli Katedra Systemów Multimedialnych, od wielu lat zajmuje się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do przetwarzania danych multimedialnych i biometrycznych. Mówię przykładowo o analizie sygnałów EEG w celu określenia poziomu świadomości osób sparaliżowanych, wykrywania intencji ruchu u takiej osoby albo o analizie akustycznej czy wideo w celu określania zdarzeń np. z kamer monitoringu, zdarzeń niebezpiecznych czy wypadków. Zrealizowaliśmy oparty na tej koncepcji projekt "INZNAK - inteligentne znaki drogowe", a w tym roku kończymy kolejny "INFOLIGHT - Chmurowa platforma oświetleniowa dla inteligentnych miast", który ma na celu opracowanie automatycznych algorytmów sterujących oświetleniem w mieście. Jeśli jest pora spokojna i mamy niewielki ruch uliczny, to możemy zmniejszać zanieczyszczenie światłem, ograniczać zużycie energii. Na razie testujemy to na kampusie - mamy kilka inteligentnych lamp z czujnikami - nawet nie używamy kamer, a całość bazuje na monitorowaniu podczerwieni i czujników akustycznych. Gdy oprogramowanie wykryje większe natężenie ruchu, automatycznie rozświetlają się lampy przed obiektami. Chodzi więc o optymalizację oświetlenia - niebieskie światło jest dobre dla kierowców, ale w mieście, a dokładniej przy zabudowie mieszkalnej, takie światło się nie sprawdza, bo zaburza poziom melatoniny i tym samym nasz odpoczynek. Projekt był finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

We współpracy z lekarzami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczynamy wkrótce projekt "ADMEDVOICE - Adaptacyjny system inteligentnego przetwarzania mowy lekarzy wraz ze strukturalizacją wyników badań i wspomaganiem procesu terapeutycznego".

Śledzimy ciągle postępy badań nad sztuczną inteligencją na świecie i wdrażamy najnowsze technologie do programu kształcenia. W tym celu od 2021 roku realizujemy projekt "AI Tech - akademia innowacyjnych zastosowań technologii cyfrowych", finansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, którego rezultatem jest uruchomienie dwóch nowych specjalizacji na studiach II stopnia (magisterskich) na wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w Politechnice Gdańskiej, dedykowanych sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu.

Miejsca

Opinie (88) 8 zablokowanych

  • a teraz w zyciu publicznym jaka mamy inteligencje ?

    • 9 0

  • Patrzac na kasy samoobslugowe w biedrze to jestesmy jeszczedluuuugo bezpieczni

    • 7 3

  • (1)

    najbardziej tych co będą tym zarządzać....

    • 7 0

    • Tak myślę jaką my mamy wolność

      Jak jesteśmy zniewoleni?uważam że za komuny też byliśmy zniewoleni i kontrolowani tylko inaczej....macie tę nowoczesność.musisz mieć konto.kamery Cię obserwują itd....

      • 4 0

  • A ja podszedłem do tematu ChatGPT inaczej.

    Zarządałem od niego udowodnienia różnych tez antylewicowych, antyekologicznych czy dotyczących np bzdur o globalnym ociepleniu. I wiecie co mi odpowiadał?... Nic, a dokładniej albo dawał odpowiedzi wymijające albo po prostu się wyłączał zwalając na przeciążenie sieci. Wiecie jaki to dla mnie wniosek? Jest bardzo silnie nafaszerowany algorytmami cenzorskimi pod kątem jedynych słusznych aktualnie wytycznych. Kolejne narzędzie masowej indoktrynacji rozpoczęło działalność.

    • 16 3

  • Chat GPT to zwykły bullshit generator. (5)

    Inteligencji to tam jak na lekarstwo. Ale ludzie niech tam sobie wierzą, że to takie super, ktoś odcina kupony. Covid, cukier, majonez i teraz to.

    • 16 2

    • Co z tego że generuje tekst skoro dzisiejsze młode pokolenie

      porozumiewa się za pomocą obrazków i krótkich animacji? Dla nich to może być rzeczywiście być inteligencja, bo potrafi zdecydowanie więcej niż oni.

      • 8 0

    • chat gpt to zarąbiste narzedzie do szukania info, ale takiego konkretnego.

      • 0 0

    • Kupony zawsze odcinaja ci najbogatsi !!!!

      • 1 0

    • Zapomiales jeszczo dodac najwazniejsze-wojnie zaa bigiem

      • 2 1

    • Po prostu nie umiesz z tego korzystać albo nie jest ci to do niczego potrzebne

      • 1 1

  • AI mądrzejsze od polskich polityków.

    • 4 2

  • "Uwielbiam"

    tę sztuczną inteligencję. Gdy podczas połączenia telefonicznego łączy nie do tego działu co potrzeba. Witaj tu Max asystent sztucznej inteligencji... I zadajesz pytanie. A w odp... nie zrozumiałem... powtórz. Nie zrozumiałem..powtórz.... 1, 2, 3, 4 ,5,6,7,8.....

    • 2 1

  • Wiecie, ja skończyłem studia na PG prawie 50 lat temu i... (1)

    ...dzisiaj niestety kiedy już jestem emerytem czuję się jak analfabeta. A swój dyplom pociąłem na kawałki, bo cóż on jest dzisiaj wart?

    • 1 4

    • troche optymizmu

      Bardzo wielu ludzi w twoim wieku dopiero zaczyna rozumiec i stosowac wiedze, ktora nabyli w czasie studiow.
      I co wazne, powodzeniem i z korzyscia.
      Na dodatek, niz demograficzny i intelektualny w tym nie przeszkadza.

      • 1 0

  • To nie sztuczna intwligencja (4)

    Tylko bardzo zaawansowane transformatory tekstu.
    I problem z nimi taki że generują odpowiedzi w oparciu o zestawy danych serwowane przez ludzi z różnymi opiniami.
    Na przykład taki ChatGpt generuje odpowiedzi które znacznie bardziej zgadają się z lewicowymi poglądami politycznymi i życiowymi.
    Nie są to odpowiedzi neutralne niestety. A więc mogą służyć do generowania opini. To najbardziej martwi.

    • 22 7

    • Nie rozumiem o czym tu się mówi?

      • 1 5

    • (2)

      Sztuczna inteligencja mało kojarzy się z konserwatywnymi poglądami. Tam raczej dominuje religia.

      • 1 7

      • religia niejedno ma imie

        A wiara jest bardzo pozadanym zjawiskiem. Szczegolnie przez tych, ktorzy z niego czerpia korzysci.
        Na ten przyklad wiara w marketingowy "buzz" jak "sztuczna inteligencja"...

        • 1 0

      • a z czym sie kojarza dzisiejsze poglady lewicowe?

        Czy liberalne?

        Najczesciej z wolnoscia... od rozumu.

        Lewicy spolecznej, ktora faktycznie mocno podniosla poziom zycia przecietnych ludzi juz dawno nie ma.
        A jakie wartosci proponuje ludziom lewica kawiorowa i rozporkowa?
        Co maja do zaoferowania przecietnemu zjadaczowi chleba neoliberalowie?
        Ich najwiekszym "osiagnieciem" jest samozaoranie pod haslem "nie mamy z kim przegrac".

        • 2 0

  • Nie, powinniśmy się bać naturalnej głupoty.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane